Uusimmat artikkelit
Suolistosyöpää seulottu ahkerasti Keski-Pohjanmaalla ja Pohjanmaalla ensimmäisen vuoden aikana
Kaikissa sairaanhoitopiireissä naiset ovat osallistuneet kotona tehtäviin seulontoihin miehiä innokkaammin.
Satakuntalaiset palauttivat kakkatikkuja ahkerasti – suolistosyövän seulontaohjelman ensimmäinen vuosi mennyt mallikkaasti
76 prosenttia kutsun saaneista satakuntalaisista osallistui suolistosyöpien seulontaan viime vuonna.
“Miksipä minun terveen miehen tarvitsee osallistua moiseen”, tuumi Timo Törmänen ensin saatuaan kutsun suolistosyöpäseulontaan
Viime vuonna aloitettu suolistosyöpäseulonta koski ensimmäisenä 60–68-vuotiaita, mutta vähitellen seulontaohjelmaa laajennetaan ikäryhmittäin.
Tiistai 27.12.2022 (radio)
Rautjärven kirkko. Vartijat asemilla. Kuluttajien luottamus. Suolistosairaudet. Hätäpuhelut. Sääennuste.
Vatsa vaivaa, kakka kiusaa, suolisto on sekaisin? Älä kärvistele yksin ongelmasi kanssa, vaan lähetä kysymys suolistogurulle
KYSY! Suolistosta eli Radio Suomen kakkailta tarjoaa apua yhä yleistyviin suolisto-ongelmiin. Asiantuntija Paula Heinonen vastaa kysymyksiin suorassa lähetyksessä 20.12. 2022 klo 18-20.
Eksote ja Kymsote patistavat kutsun saaneita suolistosyöpäseulontaan – kutsuja lähetetään yhä
Osallistuminen suolistosyövän seulontaan on ollut toivottua vaisumpaa Etelä-Karjalassa ja Kymenlaaksossa. Noin kolmasosa tämän vuoden seulontakutsuista on vielä lähettämättä, mutta ne lähetetään vuoden loppuun mennessä.
Keski-Suomessa ja Etelä-Savossa suolistosyöpien määrä on kasvanut voimakkaasti, mutta seulontaan osallistuminen vähentynyt
Parissa vuosikymmenessä maakuntien paksu- ja peräsuolisyöpien määrä on lisääntynyt kolmanneksella.
Sorrutko sinäkin näihin tapoihin vessassa? Näillä vinkeillä kakkaat oikein ja ehkäiset peräpukamia
Joka toinen kärsii jossain vaiheessa elämää peräpukamista. Katso tästä vinkit pukamien tunnistamiseen ja niiden hoitoon.
Ulla Järven kolumni: Lihaa ja maitoa vai aina mahakivuissa?
Kasvissyönnistä puhutaan kuin se olisi jokaisen vapaasti valittavissa. Ei ole, sanoo Järvi.
Yksittäistä syytä Nallikarin uimarannan liikabakteereihin ei löytynyt – ensi kesänä uimaveden laaduntarkkailua tehostetaan
Nallikarin uimarannan uimaveden laatu vaihteli viime kesänä niin, että uiminen jouduttiin kieltämään useiksi päiviksi kerrallaan.
Maksuttomat suolistosyövän seulonnat 60–68-vuotiaille alkoivat Pohjois-Savossa – ulostenäyte otetaan kotona
Seulontaan kutsuttavat saavat postitse kutsun, näytteenottovälineen, palautuskuoren ja tarkat ohjeet näytteen ottamista varten. Testillä etsitään piilevää verta ulosteesta.
Janne Saarikiven kolumni: Kun emme voi hallita maailmaa, käperrymme kontrolloimaan ruokaa ja lihaksiamme
Kun ympärillä on kaaosta, moni reagoi nostamalla rautaa ja syömällä ekologisesti, mutta se ei välttämättä ole fiksuinta, kirjoittaa Saarikivi.
Maksuttomat suolistosyövän seulonnat 60 vuotta täyttäneille laajenevat Uudellemaalle – ulostenäytteen voi ottaa kotona
Pienikin määrä verta ulostenäytteessä voi kieliä suolistosyövän alkuvaiheesta.

Tulehdukselliset suolistosairaudet yleistyvät kovaa vauhtia
Suurin osa sairastuneista on 20-30-vuotiaita. Yleisimpiä ovat haavainen paksusuolentulehdus ja Crohnin tauti.

Minna Nylund sairastui vakavaan suolistosairauteen ja huomasi puutteen taudin kanssa elävien arjessa – nyt hänen tuotteitaan käyttävät morsiametkin
Tulehduksellisia suolistosairauksia potee Suomessa vuosi vuodelta kasvava ihmisjoukko. Minna Nylund on kehittänyt kanssasairastajille kankaisen avannepussinsuojan ja intiimivyön.
Jääkiekkoilija Teemu Ramstedt istuu pahimmillaan pitkiä aikoja pöntöllä veriripuloimassa: "Lätkäkopin IBD-läppä on ollut tietynlainen pelastus"
Teemu Ramstedt sairastaa haavaista paksusuolentulehdusta, jolla on vuoroin helpompia, vuoroin vaikeita jaksoja. Jääkiekkoilija joutui diagnoosin saatuaan miettimään, jatkuuko huippu-urheilijan ura lainkaan sairastumisen jälkeen.
"Emätin laulaa ja rallattelee, kun se saa seksiä" – luennoitsija Paula Heinonen muistuttaa seksin hyvistä terveysvaikutuksista
Paula Heinonen tunnetaan suosittuna luennoitsijana, joka on puhunut paljon muun muassa suoliston merkityksestä ihmisen hyvinvoinnille. Nyt Heinonen haluaa antaa ohjeita hyvinvointiin erityisesti vaihdevuosia eläville naisille.
Senni Antamaniemi, 30, ramppaa vessassa yötä päivää, mutta silti vahinkoja sattuu: “Harva tietää, mitä on elämä haavaisen paksusuolentulehduksen kanssa”
Suomessa on maailman toiseksi eniten tulehduksellisia suolistosairauksia. Kukaan ei tiedä varmasti, miksi. Yhtenä syynä pidetään länsimaista elämäntapaa ja ruokavaliota.
Jääkarhu Nordin sairastumisen syy selvisi – Ranuan eläinpuisto suree valkoista jättiä
Ranuan eläinpuisto oli konsultoinut jääkarhujen eläinlääkinnällistä neuvonantajaa ennen lauantaista eutanasiapäätöstä.

Vesi on taas juomakelpoista Rovaniemellä Yläkemijoen alueella välillä Tennilä – Pekkala
Vedestä löydettiin reilu viikko sitten muun muassa kolibakteeria. Nyt vesi on puhdasta, eikä juomavettä tarvitse enää keittää.
Uusi eläinsairaala Seinäjoella palvelee laajalti – puolet päivystysasiakkaista rannikolta
Eläinsairaalassa Seinäjolle käy päivittäin kymmenittäin päivystysasiakkaita. Puolet sairaalan asiakkaista tulee Seinäjoen päivystysalueen ulkopuolelta kuten Pohjanmaan rannikolta ja Keski-Pohjanmaalta.
Apteekkariliitto haluaisi lääkevaihdon koskemaan myös biologisia lääkkeitä – Lääketeollisuus vastustaa
Apteekkariliiton mukaan laajennuksella saavutettaisiin kymmenien miljoonien eurojen säästö lääkekustannuksiin. Lääketeollisuus muistuttaa, että biologisissa lääkkeissä ei ole kyse mistä tahansa valmisteista.
Luonnostaan kesy terapialammas tuo hyvää mieltä, mutta voiko se tuoda myös suolistoterveyttä? Kyllä voi, uskoo maatiaiskarjaa kasvattava lääkäri
Muoniolainen lääkäri Teemu Taulavuori uskoo, että ihmisten hyvinvointi paranee eläinten parissa. Henkisen hyvinvoinnin lisäksi esimerkiksi märehtijöiden kanssa puuhailu voisi tuoda fyysistä hyvinvointia.
Juvan vesiongelman lähde on paikallistettu – keittokehotus jatkuu keskiviikkoon
Juvalle annettiin talousveden keittokehotus, kun vedestä löytyi enterokokki -bakteeria. Vika on paikallistettu Salajärven vesilaitokselle ja korjaukset on aloitettu.
Juvalla bakteerilöydöstä johtuva vedenkeittokehotus pitkittyy – tiistain näytteessä havaittu epäpuhtauksia
Keittokehotus jatkuu edelleen, tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin viikonlopun yli.

Suolistosyöpien seulonta otetaan käyttöön valtakunnallisesti – kohdunkaulan syövän seulontoja laajennetaan 65-vuotiaisiin
Suolistosyöpien seulontaa on kokeiltu 12 kunnassa viimeisen kahden vuoden aikana. Lisäksi kohdunkaulan syövän seulontoja laajennetaan 65-vuotiaisiin.

Koronapandemia vähensi hengitystie- ja suolistoinfektioita – sen sijaan listerian määrä kaksinkertaistui viime vuonna Suomessa
Sekä listerian että sairaalabakteeri MRSA:n aiheuttamat sairastumiset lisääntyivät viime vuonna huomattavasti. Listeriaa todettiin jopa enemmän kuin koskaan aiemmin tähän mennessä. Sen sijaan muut suolisto- ja hengitystieinfektiotapaukset vähenivät.

Aurlahden uimarannalla vältettävä uimista
Uimavedestä todettiin suuri määrä suolistoperäisiä kolibakteereja.

Joukkokuolema vatsassamme: Ihmisen suoliston kuhinasta on kadonnut suuri määrä hyväntekijöitä
Vuosituhannen takaisista kivettyneistä ulosteista löytyi mikrobilajeja, joita meidän suolistomme yksipuolistuneessa mikrobiyhteisössä ei enää ole. Toisessa tutkimuksessa hampaiden plakin mikrobiomista paljastui yllätys ihmisen evoluutiosta.

Eksote aloittaa suolistosyöpäseulonnat ensi vuonna – ensimmäiseksi seulontaan pääsevät 60–68-vuotiaat
Suolistosyöpäseurannat päätettiin jo kertaalleen siirtää hamaan tulevaisuuteen, mutta Eksoten valtuusto palautti asian uudelleen valmisteltavaksi.
Korona-ajan etäily on vähentänyt monen suolisto-ongelmia – haavaista koliittia sairastava Laura Karjalainen: "Kotona voi olla suoli suorana"
Osa lääkäreistä on kohdannut myös potilaita, joiden oireet ovat pahentuneet etätyön ja -opiskelun vuoksi.
Sanna Lönnfors joutui hylkäämään unelmansa poliisin ammatista – kaksi IBD-potilasta kertoo, miten suolistosairaus vaikutti ammatinvalintaan
Pitkäaikaissairaus ohjaa monen ammatinvalintaa. Sairauden kanssa elävä toivoo usein työltään joustavuutta, jotta levätä voi tarpeen vaatiessa.

Ennen antibioottien liikakäyttöä ja roskaruokaa ihmisten suolistossa kuhisi terveempi mikrobiyhteisö – keskiajan käymäläjäte auttaa vertailemaan
Ihmisen suolistossa elää pienten voimatekijöiden parin kilon painoinen yhdyskunta, joilla on vaikutusta niin ruumiilliseen kuin henkiseen hyvinvointiin.
Kuuluisa saksalaislääkäri näyttää, miten pöntöllä kannattaa istua, että kakka kulkee kunnolla – suolistomikrobiston salaisuudet kiehtovat tutkijoita ympäri maailmaa
Giulia Endersin mukaan vessassa asiointi muuttui astetta vaikeammaksi, kun vesiklosetti keksittiin.
Tulehdukselliset suolistosairaudet ovat jo kansanterveydellinen sairaus ja näkyvät lääkärin vastaanotolla – näin lisäät suolistosi hyvinvointia
Nopeasti yleistyneen ei-alkoholiperäisen rasvamaksan syynä ovat usein huonot elintavat.
Työpsykologi löysi yhteyden vatsavaivojen ja stressin välillä – vaatii nyt työpaikoille ruokarauhan: "Hotkiva kulttuuri ei todellakaan ole hyväksi"
Stressaantunut ihminen saattaa karsia ruokavaliotaan aivan turhaan, jos ei ymmärrä oireiden syytä.

Tutkimus: gluteeniton ruokavalio ei täysin palauta suoliston normaalia toimintaa – keliaakikon kannattaa huolehtia hivenaineiden ja vitamiinien saannista
Keliaakikon suoli voi näyttää terveeltä, mutta monien aineiden imeytymisessä saattaa olla ongelmaa.
Halkosaaren uimaranta uimakieltoon Kristiinankaupungissa
Uimarannan näytteissä suolistoperäisten enterokokkien raja-arvot ovat ylittyneet.
Messilän ranta uimakelvottomassa kunnossa – suolistoperäistä enterokokkia vedessä
Tuloksia uusista vesinäytteistä odotetaan lähipäivien kuluessa.

Diarrhea vaccine one step closer after Finnish tourist trials
A vaccine for diarrhea could be a step closer after 700-odd Finns volunteered for a clinical trial.

Kun suoli vuotaa verta, liikunta helpottaa ultrajuoksija Michaela Lindströmin arkea: "Olen päättänyt elää niin normaalia elämää kuin mahdollista"
Jotkut lääkärit ovat kehottaneet Michaela Lindströmiä jättämään ultrajuoksun. Hän näkee sen kuitenkin työkaluna Suomen nuorten aikuisten uutta kansantautia IBD:tä vastaan
Hypnoosista on löytynyt tehokas hoito ärtyvän suolen oireyhtymään – Auttanut potilaita, joilla lääkkeet ja ruokavaliomuutokset on jo kokeiltu
Hannu Lauerma: kokemukset hypnoosihoidosta ovat lupaavia.
Maratoonarin suolistobakteeri teki hiiristä himojuoksijoita – mikrobit halutaan valjastaa kuntoilun ja painonhallinnan avuksi
Suolistobakteerit muokkaavat meitä – ja me niitä.
Suru-uutinen Korkeasaaresta: Saimaannorppa Topias on kuollut
Korkeasaaressa nuori saimaannorppa, Piitsniemen Topias, löydettiin lauantaiaamuna menehtyneenä.

Toilet pass gives priority access to public washrooms
Nearly 48,000 people in Finland had Inflammatory Bowel Disease in 2017, up from 30,000 in 2007.
Tanssi itsellesi terveemmät aivot
Aivot voivat hyvin, kun keho ja mieli voivat hyvin.

Moni nainen joutuu kärsimään hankalasta kutinasta iholla yli kaksi vuotta, kun diagnoosi viivästyy
Ihokeliakian diagnoosi viivästyy useammin naisilla kuin miehillä, havaitsi tuore väitöstutkimus.

Suolistoloinen voi saada vatsan sekaisin ja elämän raiteiltaan – kaikki lääkäritkään eivät tunne Dientamoeba fragilis -alkueläintä
Turvotusta, vatsakipua ja vessakiirettä aiheuttava loinen on hoidettavissa antibiooteilla.

Iho ja mielenterveys hyötyvät metsän mikrobeista – "Niitä ei saa purkista"
Suomi on erityinen maa, koska jokaisella suomalaisella on mahdollisuus päästä metsään. Kainuun soten työntekijät saivat koulutusta luonnon vaikutuksista.