Uusimmat artikkelit
Elon Muskin jättiraketit räjähtelevät – taustalta löytyy tietoinen toimintafilosofia
Maailman voimakkaimman raketin ensilento huhtikuussa päättyi räjähdykseen, mutta lisää koelentoja on tulossa. SpaceX aikoo lentää lopulta Starshipillä myös Marsiin.
Maailman suurimman avaruusraketin koelaukaisu onnistui, mutta raketti tuhoutui muutaman minuutin jälkeen
Elon Muskin SpaceX joutui maanantaina perumaan avaruusraketin koelennon jäätyneen paineventtiilin takia. Tänään raketin laukaisu onnistui, mutta koelento päättyi nopeasti.
Maailman suurimman avaruusraketin koelaukaisu peruttu – Uusi yritys aikaisintaan kahden päivän päästä
Miljardööri Elon Muskin SpaceX-avaruusyritys joutui perumaan maailman suurimman avaruusraketin koelennon Texasissa. Syyksi kerrottiin jäätynyt paineventtiili.
Tähtioppilas - Me ollaan avaruusolentoja kaikki!
Maapallolle haaksirikkoutunut avaruusolento Luna korjaa alustaan ja koettaa paikallistaa sijaintiaan maailmankaikkeudessa.
SpaceX-yhtiön avaruuslento vie lisää henkilökuntaa kansainväliselle avaruusasemalle – mukana amerikkalaisia ja venäläisiä
Kansainvälinen avaruusasema on harvoja kansainvälisiä areenoja, joilla amerikkalaisten ja venäläisten yhteistyö jatkuu.
Eurooppaan rakennetaan useita uusia laukaisualustoja satelliitteja kantaville raketeille
Satelliittien koko on pienentynyt ja niiden määrä kasvaa. Ruotsin Kiirunassa vihittiin laukaisukeskus ja ensimmäisen satelliitteja kuljettavan raketin odotetaan lähtevän matkaan vuoden sisällä.
Maanantai 29.8.2022 (radio)
Firmojen luottamus. Mielenterveysseuran kriisipuhelin. Artemis 1 avaruuslento. Hernesato. Sääennuste.
Suomalaistekniikkaa mukana kuulennolla – monitorit mittaavat astronauttien saamaa säteilyä
Nasan Orion-avaruusalus on tarkoitus laukaista Kuuhun maanantaina.
Elon Musk uskoo, että Starship-avaruusraketti laukaistaan kiertoradalle tänä vuonna
Muskin tavoitteena on, että tulevaisuudessa Starship veisi ihmisiä Kuuhun, Marsiin ja muualle avaruuteen.
90-vuotias Star Trek -filmien tähti ammuttiin kymmeneksi minuutiksi avaruuteen – "Syvällisin kokemus mitä voi kuvitella"
William Shatnerista tuli kaikkien aikojen iäkkäin ihminen, joka on käynyt avaruudessa. Hän näytteli Star Trekissä ikonista kapteeni James T. Kirkiä.

William Shatner, 90, laukaistaan avaruuteen tänään – "Se vanhin tyyppi, joka kävi avaruudessa"
Miljardööri Jeff Bezosin Blue Origin -yhtiön toisen miehitetyn lennon on määrä nousta ilmaan keskiviikkona kello 17 Suomen aikaa.

Sunnuntai 19.9.2021 (radio)
Venäjän vaalit. Avaruusturistit. Elokuvapalkinto. Parkinson-potilaat. Japanin vanhukset. Sää.

Helsinki loud boom mystery solved as man finds rocket launch site
Astronomer Jaakko Visuri began investigating the noise after it echoed across the capital last weekend.
Torstai 16.9.2021 (radio)
Koronatartunnat vähenevät hiljalleen. Pandemia ei hidastanut ilmastonmuutosta. Ulkomaalaislakia uudistetaan. Metro ja raitiovaunut seisovat vielä perjantainakin. Yhdysvalloissa ensimmäiset avaruusturistit lähtivät matkaan. Säätiedot.

Avaruusturistit laukaistiin avaruuteen SpaceX-yhtiön raketin kyydissä – ensimmäinen täysin siviileistä koostuva miehistö pääsi onnistuneesti Maan kiertoradalle
Falcon 9 -raketin arvioidaan laskeutuvan Atlantin valtamereen noin kolmen vuorokauden kuluttua.
Esrangen avaruustutkimuskeskuksessa Kiirunassa tuhoisa tulipalo
Esrangen avaruustutkimuskeskuksessa Kiirunassa tulipalo on aiheuttanut isoja vahinkoja rakettien laukaisukeskuksessa. Tulipalo syttyi torstaina aamupäivällä rakettimoottorin koekäytön yhteydessä.

Miljardööri Jeff Bezos kävi kymmenen minuutin pikavisiitillä avaruudessa
Miljardööri Jeff Bezosia ja kolmea muuta matkustajaa kuljettava alus lähti matkaan kello 16 jälkeen Suomen aikaa. Lento kesti 10 minuuttia ja 20 sekuntia.
Palkitaanko Vesa Heilalan yli kymmenen vuoden odotus? Tänään saattaa selvitä, milloin ensimmäinen suomalainen pääsee avaruuteen
Jos sää sallii, Virgin Galactic -yhtiön perustaja Richard Branson matkustaa tänään avaruuteen. Lennon jälkeen Bransonilta odotetaan ilmoitusta, millä aikataululla avaruusturismi käynnistyy. Vesa Heilala on ensimmäinen suomalainen matkustajaluettelossa.

Avaruusturismi siirtyy uudelle aikakaudelle – Virginin perustaja Branson on ottamassa erävoiton miljardöörien avaruuskilvassa
Kaupalliset turistilennot avaruuteen saattavat alkaa jo ensi vuonna.

Kiina lähetti ensimmäisen miehitetyn lennon uudelle avaruusasemalleen – videot matkaan lähdöstä ja telakoitumisesta
Kyseessä on Kiinan ensimmäinen miehitetty avaruuslento lähes viiteen vuoteen. Kiinalaismiehistön on määrä viettää avaruusasemalla kolme kuukautta.

Kiinalaismönkijä laskeutui onnistuneesti Marsin pinnalle – aiemmin vain amerikkalaiset ovat onnistuneet vaikeassa tehtävässä
Kiinalaismönkijä tutki muutaman päivän planeetan kamaran koostumuusta. Sen jälkeen robottiajoneuvo siirtyy etsimään vettä Marsin suurikokoiselle tasangolle, joka tunnetaan nimellä Utopia Planitia.
Kiinalaisen raketin jäänteet putosivat Intian valtamereen
Pitkä marssi -raketti ei aiheuttanut pudotessaan vahinkoa. Putoamispaikan lähellä on Malediivien saariryhmän saaria.
Yhdysvaltain asevoimat ei aio ampua maata kohti kieppuvaa kiinalaista kantorakettia taivaalta
Yhdysvaltain puolustusministeriön asiantuntijat odottavat raketin putoavan maan kamaralle lauantain tai sunnuntain aikana.

SpaceX:n Starship-avaruusraketti laskeutui ensimmäistä kertaa onnistuneesti koelennon jälkeen
Aikaisemmat koelennot ovat päättyneet prototyyppien tuhoutumisiin.

Suuren kiinalaisen avaruusraketin jäänteet putoavat lähipäivinä Maahan – kukaan ei vielä tarkalleen tiedä, minne
Pitkä marssi 5B -kantoraketti vei Kiinan avaruusaseman osan kiertoradalle. Nyt Maata kiertää 21 tonnia romua, joka todennäköisesti palaa ilmakehässä tai molskahtaa mereen. Jotkut asiantuntijat pelkäävät, että raketin osia voi päätyä asutulle alueelle.

SpaceX toi neljä astronauttia Kansainväliseltä avaruusasemalta takaisin Maahan – katso video kapselin laskeutumisesta
Astronautit laskeutuivat yöllä pimeässä Meksikonlahteen. SpaceX ja aluksen komentaja vitsailivat radiossa lentomaileista. Seuraavalla lennolla saman avaruuskapselin on määrä viedä yksityishenkilöitä avaruuteen.
Sunnuntai 25.4.2021 (radio)
Bussien matkustajarajoitukset poistuvat. Matti "Fredi" Siitonen on kuollut. USA tunnusti armenialaisten kansanmurhan. Uudet astronautit saapuivat ISS:lle. Kunnat ovat vuoden liikuttajia. Valitettavasti arkisto puuttuu. Teknistä vikaa etsitään parhaillaan. Toivottavasti arkisto saadaan pian takaisin.

Ryhmä astronautteja saapui onnistuneesti kansainväliselle avaruusasemalle ISS:lle – katso videolta saapuminen asemalle
SpaceX-yhtiön avaruusalus telakoitui ISS:ään aiemmin lauantaina.

Näin muovijätevuoresta syntyy uusia shampoopulloja – intialainen startup keksi, miten maailma ei ehkä sittenkään huku jätteisiin
Eteläintialainen teknologiakaupunki pyrkii maailman nopeimmin kasvavaksi innovaatiokeskukseksi.

Katso uusin Yle Mix: Pitäisikö pyrkiä astronautiksi?
Yle Mix tarttuu tähtitieteeseen ja avaruusuutisiin.
SpaceX:n prototyyppiraketti räjähti tulipallona testilennon jälkeisessä laskeutumisessa
Kyseessä on jo toinen räjähdysonnettomuus pienen ajan sisällä.
SpaceX lähetti kantoraketillaan matkaan ennätysmäiset yli 140 satelliittia
Starlink-nimellä tunnettu hanke on huolestuttanut tutkijoita, jotka pelkäävät massiivisen satelliittimäärän haittaavaan tähtitieteellistä tutkimusta.

Tältä näyttää Starship-raketin epäonnen lento – SpaceX-yhtiön prototyyppi-raketti räjähti laskeutumisyrityksen aikana
Testilento oli tarkoitus suorittaa jo tiistaina, mutta silloin raketti ei kuitenkaan noussut ilmaan teknisen vian takia.

Avaruusmatkailuun suunnitellun SpaceX:n jättiraketin ensimmäinen laukaisuyritys peruttiin viime hetkellä rakettimoottorivian vuoksi – Elon Musk pitää koko testilennon epäonnistumista todennäköisempänä
Raketin on testilennollaan määrä käydä 12 kilometrissä ja laskeutua hallitusti takaisin.
Milloin taivaalla jysähtää toden teolla? – suuri satelliittitörmäys on vain ajan kysymys
Avaruusromu on ongelma. Sille pitää tehdä jotain.

SpaceX:n alus on telakoitunut onnistuneesti Kansainväliselle avaruusasemalle
Telakoituminen tapahtui aamukuudelta Suomen aikaa.
Nasa vie naisen Kuuhun – tällainen voisi olla seuraava ihmisen tutkimuslento Kuun kamaralle
Palataanko Kuun pinnalle vuonna 2024?
"Rakettiautojalkapallon" Suomen mestaruus ratkotaan marraskuussa – eSM-kisat suorana Ylellä
Yle esittää suositun e-urheilupelin Rocket Leaguen eSM-turnauksen suorana 19.-22. marraskuuta.
Avaruuslentojen erikoismies Elon Musk ja hänen lentävät rehusiilonsa
Kuusi vastausta Elon Muskista ja hänen avaruusyhtiöstään.

Lämpenikö kylmä sota, kun Jackie Kennedy sai lahjaksi koiranpennun? Belka ja Strelka palasivat 60 vuotta sitten elossa takaisin avaruudesta
Neuvostoliittolaiset avaruuskoirat olivat ensimmäiset eläimet, jotka palasivat kiertoradalta elävinä.
Astronautit laskeutuivat onnistuneesti Meksikonlahteen – Ensimmäisenä kapselin luo ehti sivullisten huviveneitä
Yksityisen SpaceX-yhtiön miehistöalus oli irrottautunut kansainväliseltä avaruusasemalta aamuyöllä Suomen-aikaa.

Koronan riepottelemassa Floridassa varaudutaan nyt Isaias-myrskyyn, alueelle julistettu hätätila
Floridaa lähestyvän myrskyn odotetaan jälleen voimistuvan.

Astronautit aloittivat paluumatkan Maahan kansainväliseltä avaruusasemalta
Floridaa lähestyvä myrsky uhkasi pistää astronauttikaksikon Maahan paluun aikataulun uusiksi.

Astronautit jännittivät, romuttaako Isaias-myrsky aikeet paluusta Maahan
Astronauttien kapselin on määrä laskeutua Atlanttiin Floridan edustalle myöhään sunnuntaina Suomen aikaa.

Ovatko muinaiset astronautit auttaneet ihmiskuntaa, ja onko ihmisiä siepattu ufoihin: Kaikkia ufomysteerejä ei pystytä vieläkään selittämään
Ufohavainnosta kertova kirja tarjoaa lentäviin lautasiin myös uskontotieteellisen näkökulman.

Ensimmäinen kaupallinen miehitetty avaruuslento hyödyntää tietokoneissaan suomalaisen kehittämää Linux-käyttöjärjestelmää
Avaruusraketissa käytettävät tietokoneiden suorittimet eivät juurikaan poikkea tavallisen kotitietokoneen suorittimista.

SpaceX:n avaruuteen kyyditsemät astronautit saapuivat kansainväliselle avaruusasemalle ISS:lle
Ihminen ei ole aiemmin saapunut ISS:lle yksityisen yrityksen avaruusaluksella.
Pidä varasi, Elon – kiinalaiset lähettävät sähköauton Marsin pinnalle nyt kesällä
Kuusipyöräinen kiinalaisrooveri suuntaa Marsiin heinäkuussa
SpaceX:n ensimmäinen miehitetty avaruuslento peruuntui – Yhdysvaltojen piti lennättää astronautteja avaruusasemalle ensimmäistä kertaa yhdeksään vuoteen
Lähtölaskenta peruttiin vain 17 minuuttia ennen h-hetkeä.

Yhdysvallat palaa lennättämään ihmisiä avaruusasemalle – Nasan astronauteille on ostettu yhdeksän vuotta kyyti Venäjältä
Ensimmäinen miehitetty matka Dragon-kapselilla on vielä koelento, jota ohjaa kaksi kokenutta astronauttia. Jatkossa Dragonin on määrä lentää ja telakoitua automaattisesti.