Uusimmat artikkelit
Ukraina väittää Venäjän asentaneen Zaporižžjan ydinvoimalan katolle räjähteiden kaltaisia esineitä
Venäjä ja Ukraina ovat säännöllisesti syyttäneet toisiaan ydinvoimalan vaarantamisesta.
Ehdotus raottaa ovea kaupunkien pienydinvoimaloille: turvaetäisyydet kutistuvat laitosten mukaan
Säteilyturvakeskus ehdottaa, että ydinreaktoreiden turvaetäisyydet arvioitaisiin tapauskohtaisesti. Vanhat kiinteät kilometrirajat ovat STUKin mukaan turhan suuret pienydinvoimaloille.
Kuopiossa etsitään paikkaa pienydinvoimalalle – pelkkä lupaprosessi voisi kestää kuusi vuotta
Kuopion Energia on ryhtynyt selvittämään pienydinvoiman mahdollisuuksia kaukolämmön tuotannossa. Ydinvoimala voisi korvata osan Haapaniemi 2 -voimalaitoksen kattilan tehosta.
Venäjän ydinvoimaloissa kaksi pikapysäytystä viime päivinä Suomen lähialueella
Kuolan ydinvoimalassa yksi reaktori hätäpysäytettiin sunnuntaina ja Suomenlahden Sosnovyi Borissa viime perjantaina. Säteilyturvakeskuksen mukaan kyse on automaattisesta turvatoiminnosta.
Sähkön hinta lähes tuplaantui torstaiaamuna Suomessa, kun Ruotsissa sählättiin sähköverkon huoltotöissä
Ydinvoimareaktorit Forsmark 1 ja 2 jouduttiin sulkemaan Ruotsissa sähköverkon oikosulun vuoksi, ja sen seurauksena sähkön hinta kaksinkertaistuu torstaiaamuna yli 18 senttiin kilowattitunnilta.
Ruotsissa oli aamulla suuri sähkökatko – kaksi ydinvoimalaitosta jouduttu sulkemaan
Sähkökatkon takia myös metroliikenne oli pysähdyksissä Tukholmassa. Sähkökatkon syytä ei vielä tiedetä, mutta sen arvioidaan alkaneen huoltotöiden aikana.
Lahti Energia povaa kuluttajien sähkönhintoihin selvää laskua, kun Olkiluoto 3 nyt toimii
Päivän hintoihin perustuvissa sähkölaskuissa vaikutus näkyy heti, määräaikaisissa vasta myöhemmin.
Saksa sulkee viimeiset ydinvoimalansa – näin se käytännössä tapahtuu
Ydinjätteet tullaan aikanaan hautaamaan syvälle kallioon. Tarkkaa loppusijoituspaikkaan ei ole Saksassa vielä valittu.
Tänään alkaa Olkiluoto 3:n viimeinen testi – jos se menee hyvin, ydinvoimala on vihdoin valmis
Koekäyttövaiheen viimeisessä kokeessa testataan voimalan tehojen nopeaa pudottamista.
Helsinkiläisten pitää harkita, haluavatko he asua pienen ydinvoimalan naapurissa, sanoo Helen
Helenin uusi toimitusjohtaja kaipaa yhteiskunnalta selvää vastausta siihen, voiko yhtiö alkaa tehdä suunnitelmia ydinenergian varaan.
Katso aikajanalta, miten ongelmallinen Olkiluoto 3:n koekäyttövuosi on ollut
Ydinvoimalan valmistumista säännölliseen sähköntuotantoon on lykätty koekäytön aikana lukuisia kertoja. Torstaina ilmoitettu uusin päivämäärä on huhtikuun alussa.
Olkiluoto kolmosen koekäyttö jatkuu ensi viikolla – säännöllisen sähköntuotannon aloittamiseen enää kuukauden päivät
Olkiluodon kolmosreaktorin koekäyttövaiheessa on ollut noin kuukauden mittainen suunniteltu tuotantoseisokki, jonka aikana syksyllä vaurioituneet syöttövesipumppujen juoksupyörät vaihdetaan uusiin.
Pitääkö Tampereen seudulla jo varautua pienydinvoimaloihin? Pauli Kiuru haluaa etulinjaan, Satu Hassista keskustelun aika ei ole vielä
Osa Pirkanmaan kansanedustajista aloittaisi varautumisen pienydinvoimaloihin jo pikapuoliin. Osa odottaisi, kunnes laitosten tekninen kehitys edistyy hiukan pidemmälle.
Sota katkaisi Suomen tiiviit yhteydet Venäjän ydinvoimaloihin – asiantuntijan mukaan nykyään lähtee vain synttärionnitteluja Whatsappilla
Suomen ydinturvallisuusyhteistyö Venäjän ydinvoimaloiden kanssa lopetettiin viime helmikuussa Venäjän hyökättyä Ukrainaan. Nyt säteilyturvakeskus seuraa Rosatomin nettisivuja.
"Espoon perukoille tai Vihtiin" – Ydinvoima on ennätyssuosittua, vaikka Ukrainan sota on nostanut onnettomuuden riskiä
Suomi on viimein avaamassa viidennen reaktorinsa Olkiluotoon. Tulevaisuudessa ydinvoimaloita voi nousta kaupunkien läheisyyteen. Podcastissa pohditaan, miksi ydinvoima on suositumpaa kuin aikoihin.
Ydinvoimatekniikan professori ei näe ydinvoiman uudessa nousussa suurta riskiä
Perinteisten ydinvoimalahankkeiden ongelmien vuoksi moni maa ja yhtiö kaavailee nyt SMR-voimalan eli pienydinvoimalan rakentamista.
Pienydinvoimalat ovat todellisuutta jo muutaman vuoden päästä – selvitimme, millaisiin paikkoihin niitä voitaisiin Suomessa sijoittaa
Pienydinvoimalat tehdään sähkön, lämmön tai niiden molempien tuotantoon. Se, mitä tuotetaan, ohjaa sitä, minne pienydinvoimaloita voitaisiin Suomessa sijoittaa.
Esitimme 10 kysymystä pienreaktorista, joka saattaa lämmittää pian suomalaisten koteja – VTT:n reaktorissa on merkittävä ero muihin vastaaviin
Suomessa uudistetaan ydinenergialakia, jotta se soveltuisi paremmin uudenlaisiin pienreaktoreihin. Jutun lopussa voit osallistua keskusteluun, jossa VTT:n tutkijat vastaavat yleisön kysymyksiin.
Olkiluodon ydinvoimalassa työntekijät eivät murehdi ulkoisia paineita, koska se voisi pilata kaiken – Essi Vehmanen, 34, jännittää silti tulevaa
Olkiluodossa työntekijät eivät stressaa, vaikka kolmannen laitosyksikön sähköä tarvitaan nyt enemmän kuin koskaan. Rento ilmapiiri on luotu tietoisesti.
Olkiluodon turvallisuus on kunnossa, vakuuttaa TVO:n turvallisuusjohtaja: “Meillä on massiiviset järjestelyt turvatoiminnan osalta”
Suojelupoliisi tiedotti eilen, että Suomen kriittiseen infrastruktuuriin kohdistuva uhka on noussut. Olkiluodon turvajärjestelyt ovat kunnossa, painottaa turvallisuusjohtaja Veli-Pekka Nurmi.

Saksa joustaa ydinvoimasta luopumisesta ja pitää kaksi voimalaa valmiudessa ensi kevääseen asti
Saksan oli tarkoitus luopua ydinenergiasta kokonaan tämän vuoden loppuun mennessä. Venäjän hyökkäyssotaa seurannut energiakriisi muutti nämä suunnitelmat.
Tamperelaiset valtuutetut ehdottavat, että kaupunki selvittää paikkaa mahdolliselle pienydinvoimalalle
Valtuutetut neljästä eri puolueesta jättävät pienydinvoimaa koskevan aloitteen maanantaina Tampereen valtuuston kokouksessa. Aloitteen mukaan aikainen varautuminen olisi hyvä muun muassa alan yritysten kannalta.
Laura Hallamaan kolumni: Myönnetään – oli naiivia vastustaa ydinvoimaa
Ydinvoima oli pitkään pahin kaikista – sitten ilmasto lämpeni, Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, ja oli pakko ymmärtää realiteetit.

Zaporižžjan ydinvoimalan lähellä eletään nyt kuin “ruutitynnyrin päällä” – ennusteet Venäjän mahdollisesta hyökkäyksestä huolestuttavat ukrainalaisia
Ukrainan keskiviikon kansallispäivän alla ydinvoimalan tila huolestuttaa. Euroopan suurimman ydinvoimala lähellä asuu ainakin miljoona ihmistä.
Näihin kuviin tiivistyy Olkiluoto 3:n pitkä ja kivinen tie
Viivästymisistä ja laiminlyönneistä surullisenkuuluisa ydinvoimahanke on loppusuoralla. Pääseekö ikuisuusprojekti vihdoin maaliin?
Zaporižžjan voimalan työntekijät: Venäläiset pitävät meitä vankeina aseilla uhaten
Työntekijät kertovat Britannian yleisradioyhtiölle BBC:lle, että voimala-alueelle osuu kranaatteja päivittäin.
EU väänsi valmiiksi tekstin Iranin ydinsulkusopimuksen pelastamiseksi – Iranin kantaa odotetaan yhä
EU:n johdolla on käyty jo yli vuosi neuvotteluita Iranin ydinsulkusopimuksen palauttamisesta. Lopullinen tektsiluonnos on nyt valmis, mutta vielä on epäselvää, hyväksyykö Iran sen.
Isku Zaporižžjan ydinvoimalaan ei synnyttänyt radioaktiivisia päästöjä – STUK:n mukaan vaikutukset jäisivät pahimmillaankin paikallisiksi
Venäjä ja Ukraina syyttävät iskusta toisiaan. Säteilyturvakeskuksen mukaan taisteleminen ydinlaitosten lähellä on suuri riski, sillä niitä ei ole suunniteltu kestämään sotaa.
Olkiluoto 1:ssä vioittunutta polttoainetta – vaihdon vuoksi voimala on seisokissa heinäkuussa vajaan viikon
Vian paikallistamiseksi Olkiluoto 1:n teho joudutaan heinäkuussa ensin toviksi laskemaan. Tämän jälkeen reaktori on vielä seisokissa vajaan viikon heinäkuun puolivälissä, kun vioittuneet polttoaine-elementit vaihdetaan.

Yle pääsi Tšernobylin ydinvoimalaan – "Luojan kiitos venäläissotilaat eivät koskeneet Punaiseen metsään", sanoo vuoropäällikkö
Serhi Makluk saapui Tšernobylin ydinvoimalaan ensimmäisen kerran vuonna 1986 juuri ennen räjähdystä. Sitä hän piti sotana – kunnes joutui tänä keväänä keskelle oikeaa sotaa.
Venäjän hyökkäys muutti Tšernobylin turistikohteesta turvallisuusuhaksi – tutkijan mukaan osa matkailijoista on saanut lohtua tuhotusta maasta
Tšernobyl on ollut Ukrainalle vuosi vuodelta merkittävämpi matkailukohde. Kun sota aktivoi ydinvoimaan liittyvät pelot, tuhoalueen merkitys muuttuu.
Rosatom pitää Fennovoiman sopimuksen purkamista laittomana ja aikoo vaatia korvauksia – Fennovoima ei kommentoi asiaa
Venäläisyhtiö kertoo olevansa valmis keskustelemaan hankkeen käynnistämisestä uudelleen.
Rosatom-yhteyden purku ei tullut yllätyksenä Fennovoimaan sijoittaneille lappilaisyhtiöille – 3,5 miljoonan euron sijoitukset alaskirjauksessa
Fennovoiman ydinvoimalahankkeessa on mukana yhä kolme lappilaista energiayhtiötä. Yhtiöt ovat kuitenkin irtautumassa hankkeesta ja ovat jo osin alaskirjanneet osuuksiaan.
Fennovoiman pohjalaisomistajat eivät ole tehneet päätöksiä jatkosta
Katternö Kärnkraftin omistus Fennovoimassa on 30 miljoonan euron luokkaa. Yhtiö toivoo, että Fennovoiman venäläisten omistajien kanssa päästään jatkosta sopimukseen.
Olkiluoto 3 postpones full energy production again
The nuclear reactor is expected to produce around 14 percent of Finland’s electricity once it is fully operational.

Tšernobyl ei unohdu – pysäyttävät kuvat kertovat katastrofista, joka tapahtui päivälleen 36 vuotta sitten
Tasan 36 vuotta sitten maailmaa ravisutti tuhoisa ydinvoimalaonnettomuus. Kovan onnen Tšernobyl on ollut viime aikoina otsikoissa Venäjän hyökkäyksen takia.
Olkiluoto 3:n turvallisuusjärjestelmä aktivoitui yllättäen
Teollisuuden Voima ja Säteilyturvakeskus kertovat, että OL3:n turvallisuusjärjestelmän booripumput käynnistyivät yllättäen aamupäivällä. Tapahtuman syytä selvitetään.
Kun sota alkoi Ukrainassa, katseet Suomessa kääntyivät pieneen Pyhäjokeen – näin venäläisvalmisteinen ydinvoimala koetaan kunnassa nyt
Pyhäjoelle suunniteltu venäläisvalmisteinen ydinvoimala on viivästynyt jo tähän mennessä useita vuosia. Venäjän Ukrainaan kohdistaman hyökkäyssodan myötä koko miljardiprojektin on ennakoitu kaatuvan.

Onko tässä yksi ratkaisu Venäjän energiasta irtautumiseen? Pienydinvoimaloiden kehitykseen tuli vauhtia Suomessa: "Vedenkeitin, jolla voi lämmittää koko kaupungin"
Suomessa etsitään nyt keinoja päästä mahdollisimman nopeasti irti Venäjän energiatoimituksista. Yksi mahdollisuus on tuottaa energiaa sarjavalmistetuissa pienydinvoimaloissa.

Putin jakaa EU:hun ja Natoon kuuluvaa Bulgariaa – toimittaja: "En ole koskaan nähnyt kansaamme näin yhtenäisenä ja niin jakautuneena"
Putinin kannatuksen taustalta löytyy bulgarialaistoimittajan mukaan historiaa ja Venäjän romantisointia. Oma osansa on venäläisellä sosiaalisen median mielipidemuokkauksella ja kansanosalla, johon se uppoaa herkästi.
STUK Ukrainan sodan vaikutuksista ydinturvallisuuteen: "Tšernobylin vertainen katastrofi ei olisi pahimmassakaan tapauksessa mahdollinen"
Hyökkäys ydinvoimala-alueella Ukrainassa on herättänyt huolta. Ukrainan viranomaisen mukaan ydinturvallisuus ei ole vaarantunut.

Ydinvoimala-alueelle tehty hyökkäys on veret seisauttava ja täysin käsittämätön, sanoo suomalainen sotilasasiantuntija
Venäläisjoukkojen hyökkäys aiheutti tulipalon Euroopan suurimmassa ydinvoimalassa. Maanpuolustuskorkeakoulun sotilasprofessori muistuttaa, että ydinvoimala-alueet ovat suojeltuja sotilaalliselta voimankäytöltä.
Lahti Energia varautuu Fennovoima-hankkeen jumiutumiseen – sijoittanut lähes 17 miljoonaa euroa
Lahti Energia on sijoittanut Fennovoiman ydinvoimalahankkeeseen noin 16,9 miljoonaa euroa. Hanke on pahassa vastatuulessa Ukrainan sodan seurauksena.
Tuntemattomat droonit lensivät Ruotsissa ydinvoimaloiden yllä – Suomi on varautunut samaan ja tarvittaessa käytetään voimakeinoja
Ruotsissa on tehty viime päivinä havaintoja ilmailukieltoalueilla lentäneistä drooneista. Suomessa droonien lennättäminen ydinvoimaloiden yllä on rikos, johon viranomaiset ovat varautuneet.
OL3:n käynnistys ei huolettanut Eurajoen asukkaita tiistaiaamuna, pitkä prosessi viimein lopussa: "Nyt se on ohi, ei muuta kuin sähköä vaan"
Olkiluodon kolmosreaktori käynnistettiin maanantain ja tiistain välisenä yönä. Ylen haastattelemat eurajokelaiset eivät olleet asiasta turhan huolissaan.

Nyt se viimein tapahtuu: Olkiluoto 3 alkaa tuottaa sähköä – näin ydinvoimasysäys vaikuttaa kuluttajiin ja Suomeen
Tutustuimme reaktoriin viime hetkellä ennen sen suunniteltua verkkoon kytkemistä, katso videot jutusta. Ydinreaktio käynnistetään tammikuussa, ja voimalan on tarkoitus toimia täydellä teholla kesäkuussa.
Puolustusministeriö haluaa riskianalyysin Fennovoiman ydinvoimalahankkeesta – yhtiö tunnustaa Venäjä-kytköksen riskin projektille
Fennovoiman mukaan on riski, että rakentamisluvan saaminen voi venyä entisestään ensi syksyyn. Yhtiö ei usko, että voimalahanke päätyy pakotelistalle.
Oulun seudun yritykset ovat päässeet hyvin mukaan Pyhäjoen ydinvoimalaurakoihin
Oulun kauppakamarin tietojen mukaan Pyhäjoen ydinvoimalatyömaan 4 000 kulkuluvasta 75 prosenttia on suomalaisille. Siitä suurin osa yrityksille, jotka toimivat 150 kilometrin säteellä työmaasta.
Ydinvoimalan olisi pitänyt jo nousta pikkukuntaan, mutta maassa on vasta iso monttu – kunnanjohtajan into ei silti horju: "Lottopotti"
Pyhäjoki sai 10 vuotta sitten lupauksen ydinvoimalasta. Laitoksen piti jo tuottaa sähköä, mutta siltä puuttuu yhä rakentamislupa. Mitä tapahtui?
Sähkön hinta nousi korkealle, edullisen sopimuksen tekeminen on nyt myöhäistä – puolen vuoden päästä hintoihin odotetaan tuntuvaa muutosta
Kuluttaja voi unohtaa hintapiikkien jännittämisen, jos tekee kiinteähintaisen sähkösopimuksen. Tosin edullinen sopimus olisi pitänyt tehdä vuosi sitten.