Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Nuohooja puhdistaa talon katolla savupiippua

Käyttämättömiä tulisijoja otetaan nyt käyttöön energian säästämiseksi – nuohooja on syytä kutsua paikalle ensin

Kokenut vahtolaisnuohooja kehottaa ennen nuohoojan käyntiä kurkistamaan katolle, ovatko katon turvatuotteet kunnossa.

Nuohooja Markus Hänninen nuohoomassa

Kallis energia voi ajaa takkatulen ääreen, vaikka hormit olisivat nuohoamatta – "Vuosien varrella on voinut tulla vaurioita", varoittaa nuohooja

Tuleva talvi ja puulämmitteisten tulisijojen lisääntynyt käyttöönotto näkyy nuohoojan kalenterissa. Nuohous on tärkeää hoitaa ajallaan, jotta lämmitys olisi turvallista ja energiatehokasta.

Mäntän vanha piippu ja Mäntän Energian rakennukset Koskelanlammen yli kuvattuna

Mäntän tehdasalueen kaavoitus ratkaisee myös vanhan savupiipun tulevaisuuden

Mäntän tehtaan osayleiskaava ja asemakaavamuutos sisältää 210 hehtaaria maa- ja vesialuetta. Myös paljon puhuttu savupiippu kuuluu kokonaisuuteen.

Uutsivahti-sovelluksen Läheltä-toiminnon esittelykuva

Omakotitalon savuhormin sisällä syttyi nokipalo Outokummussa – palosta muodostui alkuvaiheessa runsaasti savua

Pohjois-Karjalan pelastuslaitos muistuttaa yleisellä tasolla, että asuinrakennusten tulisijat hormeineen on nuohottava vuoden välein.

Uutsivahti-sovelluksen Läheltä-toiminnon esittelykuva

Iso konesuoja paloi Kurikassa – irtaimistoa ehdittiin saada pois tulen alta

Häjyluomantiellä paloi 500-neliöinen konesuoja. Arviolta puolet rakennuksesta tuhoutui pahoin.

Kemin keskusta, taustalla häämöttää Metsä Fibren uusi korkea savupiippu.

Kemin uuden sellutehtaan rakentamisessa työskentelee jo 600 ihmistä ja 130 työkonetta – yli satametrisestä piipusta tuli uusi maamerkki

Työntekijämäärä kasvaa koko ajan jo nousee vuoden sisällä lähes 3 000:een. Koronasta huolimatta rakentaminen on edennyt suunnitellusti.

Kuvassa purettiin Etelä-Savon Energia ESEn entisten toimitilojen yhteydessä Mikkelin Vuorikadulla sijainnut piippu syyskuussa 2021.

Mikkelin katukuvaan muutos: Vuorikadulla sijainnut ja monelle tuttu sähkölaitoksen piippu purettiin

Piippu saatiin kaadettua purkutöissä jo iltapäivän aikana.

PVO-Lämpövoiman tehdasalueen viimeinen kattilarakennus purkukaadettiin räjäyttämällä 12.8.2021

Kristiinankaupungin voimalaitoksen viimeinen kattila purkukaadettiin – toimitusjohtaja: räjäytys sujui suunnitellusti

Voimalaitoksen purkutyöt aloitettiin kesällä 2020 ja ne on tarkoitus saada loppuun tämän vuoden aikana. Aiemmin alueella on kaadettu räjäyttämällä voimalaitoksen korkea savupiippu.

Hunajaa valuu ilmastointikanavan luukusta

Uunin lämmittäjälle kävi jättiyllätys – keittiön seinästä alkoi valua litrakaupalla hunajaa: "Sitä on tullut jo monta litraa"

Laura Kanerva luuli aluksi, että keittiön hormiin on asettunut ampiaisyhdyskunta. Hän yritti häätää niitä savulla, mutta ilmastointihormista alkoikin valua hunajaa pitkin keittiön seinää.

Mökki palaa Mikkelin Ristiinassa.

Tuli karkaa kesämökeillä etenkin alkukesästä – juhannuksen riskihetket liittyvät ruuanlaittoon ja grillaamiseen

Ruuanlaittoon liittyvät tilanteet lisäävät riskejä tulipaloihin juhannuspyhinä niin kesämökeillä kuin retkeilykohteissa. Mökeillä tuli karkaa grillauspaikoilta ja retkeilykohteissa laittomista tulipaikoista maastossa. Tilasrojen mukaan suurin osa mökkipaloista osuu alkukesään.

112 numero paloauton kyljessä

Saunan piipusta lähtenyt kipinä sytytti maastopalon Rantasalmella, sähkölinjan päälle tippunut oksa Sulkavalla

Molemmissa tapauksissa paloi noin puoli hehtaaria metsää. Henkilövahinkoja ei tullut.

Räjäytystyömaakyltti

Poliisi tutkii Kaakamossa taloja vaurioittanutta räjäytystä – ainakin kymmenen taloa vaurioitunut

Räjäytys on vaurioittanut rakennuksia myös perustuksien ja seinien osalta.

Lämpömittarin ulkolämpötila-näyttö näyttää valmispiipun ulkokuoren kuumuuden eli + 52.5

Ylilämmittäminen on suuri tulipaloriski – tavallinen lämpömittari on halpa apu, mutta tärkeintä on oppia lämmittämään oikein

Lämpömittarilla voi seurata varsinkin valmispiipun ulkokuoren kuumuutta. Asiantuntijat kuitenkin muistuttavat, että niksi on vain suuntaa-antava.

Paloautoja talvisessa maastossa.

Keminmaassa syttyi uhkaava tulipalo rintamamiestalossa

Pelastuslaitos sai palon sammutettua eikä se päässyt leviämään laajalle.

Läheltä

Mäntän piippuvanhuksen purku ainakin viivästyy

Suojelu tai purkaminen aiotaan nyt ratkaista asemakaavalla.

112 numero paloauton kyljessä

Nopea alkusammutus pysäytti kattorakenteiden tulipalon alkuunsa Mikkelissä

Palo syttyi puukattilan piipun läpiviennin kohdalla.

Kymintehtaan vanha piippu

Korkein hallinto-oikeus: UPM ei saa purkaa 120-metristä vanhaa piippua, joka on metsäyhtiön mielestä turvallisuusriski

Metsäyhtiö UPM on jo pitkään halunnut purkaa Kymintehtaan vanhan voimalaitoksen huonokuntoisen piipun.

Robotti purkaa tulitikkutehtaan piippua Tampereen Santalahdessa.

Tätä ei todellakaan näe joka päivä: Näin robotti purkaa yhden Tampereen maamerkeistä

Tulitikkutehtaan huonokuntoista piippua alettiin purkaa maanantaina.

UPM Kymin paperi- ja sellutehdas Kuusankoskella

UPM:n Kymin sellutehdas pyrkii eroon hajuhaitoista – testien aikana Kouvolassa saattaa haista pahalta

Kymin sellutehdas pyrkii ohjelmoimaan hajukaasujen polttojärjestelmän niin, ettei väkeviä hajukaasuja jatkossa pääsisi ilmaan.

Satamaidon vanhan meijerin piipun purku räjäyttämällä 26.11.2020.

Vanhan meijerin piippu räjäytettiin Porin keskustassa – katso tallenne Yle Areenassa

Piippu purettiin huonokuntoisuutensa takia. Se olisi aiheuttanut vaaraa rakenteilla olevan asuinalueen keskellä.

Korkea savupiippu räjähtää ja kaatuu.

Katso video: Suomen korkein savupiippu räjäytettiin maan tasalle Kristiinankaupungissa – maamerkin katoaminen kertoo kivihiilestä ja öljystä luopumisesta

Vuonna 2015 lakkautetun lauhdevoimalaitoksen piipun korkeus oli 153 metriä. Vertailukohtana Näsinneulan näköalatasanne on 120 metrin korkeudessa ja korkein huippu 168 metriä korkea.

mänttä1.jpg

Mänttä-Vilppulan näkyvintä maamerkkiä, yli satametristä tiilipiippua ei saa purkaa – ainakaan vielä

Hallinto-oikeus katsoo, että kysymys piipun suojelusta pitää käsitellä Mänttä-Vilppulassa aiempaa perusteellisemmin.

Palokunta, pelastuslaitos

Leivinuunin kiinni olleet pellit aiheuttivat palohälytyksen Torniossa

 Talossa oli tapahtumahetkellä yksi henkilö, joka oli hengittänyt jonkin verran savua.

PVO-Lämpövoima Oy:n rakennukset horisontissa

Suomen korkeimman savupiipun lähtölaskenta on alkanut – hiilivoimalaitoksen vanha piippu kaadetaan syksyllä

PVO-Lämpövoiman jättämälle alueelle etsitään vielä uusia toimijoita.

Nuohooja tekee työtään talon katolla

Koronaviruksen riskiryhmäläiset eivät saa enää siirtää nuohousta – suojaustoimenpiteet sovittava ennakkoon nuohoojan kanssa

Koronavirusepidemian aikana riskiryhmiin kuuluvien kodeissa tapahtuvan nuohouksen ohjeistusta on lievennetty. Nuohous on suoritettava kaikissa tulisijoissa ja savuhormeissa ajallaan.

Kuva savupiipusta, jossa kasvaa koivu.

Kerrostalon katolla kiipeillyt putosi vanhaan savupiippuun - selvisi hengissä

Tampereen Aleksanterinkadulla sijaitsevassa talossa on seitsemän kerrosta. Kellaritaso mukaan lukien pudotusta oli noin 25 metriä.

Uutisvahdin läheltä-listan markkinointikuva, jossa kartta

Nokipalo omakotitalon leivinuunin hormissa Kiteellä

Asukkaiden huolehdittavaksi jää nuohoojan tilaaminen paikalle ennen seuraavaa lämmityskertaa.

Poliisi katkaisi Jalkarannantien Rullakadun ja Tapanilankadun välillä keskiviikkoaamuna 13.11.2019.

Tyhjillään oleva omakotitalo roihusi jo toistamiseen Lahdessa

Jalkarannantie oli tulipalon vuoksi poikki aamulla.

Kiukaan pesä tulessa.

Tutkija huolestui nopeasti yleistyneiden savupiippujen tulipaloista: "Suomessa ongelma on erityisen suuri"

Diplomi-insinööri Perttu Leppänen tutki väitöstutkimuksessaan metallisavupiippujen paloturvallisuuteen vaikuttavia seikkoja. Jopa 70 prosenttia savupiippupaloista tuli metallisista savupiipuista.

Läheltä

Mänttä-Vilppula pitää kiinni tiilipiipun purkamisesta, korjaaminen vaikuttaa mahdottomalta

Kaupunki päätti lausunnostaan hallinto-oikeudelle, johon purkuasia on viety.

mänttä1.jpg

Mäntän tiilipiipun kirous ei hellitä

Maisema näyttää oudolta, jos yli satametrinen vanha savupiippu kaadetaan. Korjaaminen näyttää kuitenkin mahdottomalta. Seuraavaksi asiaa miettii hallinto-oikeus.

Kymintehtaan piippu

Hallinto-oikeus: Kymintehtaan vanhaa piippua ei saa purkaa

UPM on hakenut lupaa purkaa tehtaan piippu, voimalaitos, toimisto-osa ja tuhkasiilo.

Väestönsuojan ovi

Lapin taloyhtiöiden turvallisuus on heikentynyt hieman viime vuodesta

Riskien arvioinnissa Lapissa ollaan useammin ajan tasalla kuin muualla maassa.

Läheltä

Hotellin öljylämmityslaitoksessa nokipalo Kalajoella – koko hotelli evakuoitiin aamuyöllä

Hormipalon aikaan hotellissa oli vartija ja kuusi majoittujaa.

Paloautoja

Palokunta pelasti pikkulinnun hormista Lieksassa – apuna rautalanka ja hiustenkuivaaja

Lintu selvisi erikoisesta pelastusoperaatiosta vahingoittumattomana.

Rantasauna paloi – sade tuonee helpotusta tulipaloihin

Yksi henkilö loukkaantui lievästi alkusammutustöissä.

Sellutehdas.

Kymin sellutehdas ajettiin äkillisesti alas teknisten ongelmien vuoksi

Tehtaan alasajosta johtuen ilmaan on päässyt voimakkaita hajukaasuja.

Reijo Suomalainen, Hotelli Ivalo

Hotelli Ivalo tyhjennettiin illalla asiakkaista, aulatilojen takassa syttyi nokipalo Inarissa

Hotellissa ja ravintolassa oli pelastuslaitoksen arvion mukaan palohetkellä noin 60 asiakasta, suurin osa ranskalaisia matkailijoita.

Eläkeläinen ja rahaa.

Kiertävillä huijarimyyjillä uusi lypsykeino: Kaupittelevat vanhuksille tarpeettoman tai ylihintaisen remontin – tehokeinoina pakko ja kiire

Yksin kotonaan asuvan vanhuksen ovikello soi. Ulkoportailla seisoo putkiremonttia kaupitteleva myyntimies. Vanhus ei ole kutsunut miestä paikalle, eikä hänelle ole tullut mielenkään, että talon putkissa olisi jotakin vikaa. Hän kuitenkin päästää myyjän sisälle.

Jukureiden Juhana Aho

Ilveksen kahden erän hallinta ei auttanut - "Kolmas erä meni totaalisesti ohi"

Jukurit kohenteli asemiaan jääkiekkoliigan häntäpäässä peittoamalla Ilveksen vieraskentällä 0-3. Kaikki maalit syntyivät ottelun päätöserässä.

Saunan kiuasta lämmitetään.

Rakennuspalo syttyy usein tulisijasta tai hormista – ”Ei tiedetä, mistä pitäisi olla huolissaan”

Suomen pelastustoimi on kirjannut lähes 5 600 rakennuspalon syttymissyytä vuodelta 2016. Yleisimmin tulipalot syttyivät koneista tai laitteista.

Vanha Sokeritehtaan piippu puretaan Vaasan Vaskiluodossa.

Vaarallisen hauras 84-metrinen savupiippu puretaan Vaasassa – purkutyön hoitaa kauko-ohjattava robotti

Suomen Sokerin Vaasan tehtaan savupiippu on huonossa kunnossa. Erityisesti piipun yläosissa on halkeamia, jotka saattavat aiheuttaa tiiliseinän osien putoilemista hallitsemattomasti.

Puut palavat yliopiston koepolttolaitoksen uunissa.

Saunan lämmittäminen oikein on ilmastoteko – tunne edes nämä viisi nyrkkisääntöä

Saunoja on lämmitetty Suomessa puulla tuhansia vuosia. Silti tutkimus tuottaa vieläkin uutta tietoa siitä, miten puut pitäisi polttaa oikein.

Kouvolan Taideruukki.

Kymintehtaan piippu saa toistaiseksi jäädä – purkulupa hylättiin

UPM haluaisi purkaa huonokuntoisena pitämänsä piipun. Myrskysäällä piipusta on huomattu irtoilevan tiilenpaloja.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle