Uusimmat artikkelit
Vertailimme kotiruuan hintoja eineksiin ja yllätyimme – halvin itse kokattu makaronilaatikko ohitti valmislaatikon hinnan
Inflaatio kurittaa kotitalouksia ja ruokateollisuutta eri tahtiin. Kuluttajahinnat lähtivät nousuun vuoden 2022 kesällä, kun ruokaketjuun kohonneet kustannukset iskivät jo vuoden 2021 syksyllä.
Valmisruuan suosio on kasvanut merkittävästi – ostajina kansalaisten lisäksi suurkeittiöt, lounasruokalat ja ravintolat
Monissa ammattikeittiöissä elintarviketehtaiden puolivalmisteet ja kypsät ruokakomponentit ovat korvanneet koronarajoitusten aikana alalta lähteneiden ammattilaisten työpanosta.

Maksalaatikko ja muut valmisruoat tehdään yhä osin venäläisellä maakaasulla: Saarioinen pyrkii vaihtamaan polttoaineen mahdollisimman nopeasti
Tuotannosta vastaa johtaja Anu Lempinen kertoo, että korvaamalla maakaasun LNG:llä Saarioinen pyrkii turvaamaan tuotteidensa toimitukset suomalaisille.
Lihatalo Snellman ylsi jälleen huipputulokseen – kasvua avittavat taas eläinten ruokien ja valmisruuan myynnin nousu
Lihatalo investoi lähivuosina kymmeniä miljoonia, jotta kasvu saadaan pidettyä noususuunnassa.
Tv-ohjelma siivitti kuopiolaisen ruokavalmistajan huimaan kasvuun – yritys on palkannut liki 30 uutta työntekijää
KomeroFood nousi televisio-ohjelman myötä merkittäväksi alan työllistäjäksi Kuopion seudulla.

Keskiviikko 11.8.2021
Budjettineuvottelut. Yläkoululaisten koronarokotukset. Koronatoimet työpaikoilla. Valmisruokien suosio. Sää.

Atrian oikaistu liikevoitto koheni selvästi
Tuoteryhmistä vahvinta kehitys oli valmisruoassa. Atria on nostanut myös liikevoittoennustettaan muun muassa sen vuoksi, että sianlihan vienti Suomesta Kiinaan on lisääntynyt alkuvuoden aikana.
Lihatalo Snellman vastaa valmisruokien kysynnän kasvuun 11 miljoonan tehdasinvestoinnilla
Uusi tehdas tuottaisi puolivalmisteita esimerkiksi suurtalouskeittiöiden tarpeisiin sekä valmisruokia.
Etänä opiskeleville yläkoululaisille jaetaan jälleen ruokakasseja - "Parasta on työstä saatu kiitos, tämä on iso apu monelle", sanoo ruokapalveluesimies
Etäopetukseen siirtyneiden yläkoululaisten ruokailun järjestäminen on puhuttanut jälleen eri puolilla Suomea. Savonlinnassa jaetaan ruokakasseja kotiin ja se on herättänyt vanhemmat antamaan kiitosta koulujen ruokapalveluita hoitaville työntekijöille.
Kuluttajat kävivät viime vuonna harvemmin kaupassa, mutta ostivat kerralla enemmän – kaupan osastonvastaava: valmisruuan myynti kasvoi
Päivittäistavarakaupalla meni viime vuonna hyvin.
Lihatalo Snellman teki ennätystuloksen koronavuonna – valmisruokien ja eläinten ruoan menekki siivittivät kasvua
Konsernin liikevaihto ja tulos ylsivät ennätyslukemiin.
Forssassa valmistetut valmisruoat tekivät kauppansa viime vuonna
Atrian mukaan valmisruoan lisäksi jauhelihan menekki kasvoi.
Etätyöläiset popsivat nyt valmisruokia, mutta uusi keksintö ne eivät ole: sata vuotta sitten syötiin häränhäntäkeittoa ja poron kieltä
Suomalaisen elintarviketeollisuuden juuret ulottuvat 1700-luvulle.
Lounassetelillä voi maksaa myös kaupassa, mutta kiellettyjen ruokien lista hämmentää – mikroaterioita ja eineksiä ei saa ostaa
Verottajan vastaus hämmentää kysymykseen, miksi toiselta puolelta kauppaa saa ostaa ruokaa lounassetelillä ja toiselta puolelta ei.

Napostelua, ikuista juhlaa, ei perinteisiä perheaterioita – tutkija kertoo, miksi suomalaiset lapset lihovat
Lapsiperheissä kuluu mehua, makeisia ja makkaraa. Joka neljäs poika on ylipainoinen, tytöistä joka viides.
Pyhäntäläinen ruokakonserni Fodelia hakee rohkeaa kasvua ihmisten arjesta ja kuntien ulkoistuksista
Fodelia tunnetaan Real Snacks- ja Feelia-yhtiöistään, mutta kotitalouksien verkkokauppa on jo isoin myyntikanava.

Atria kehittää valmisruokatuotantoaan
Salaatinteko on jo keskitetty Forssaan.
“Maittava ateria kolmessa minuutissa” – 1950-luvun emännät saivat huokaista helpotuksesta, kun paheksutut einekset tulivat markkinoille
Einekset tulivat 1950-luvulla keittiöihin jäädäkseen.
Lentokoneruoka keksittiin viedä vantaalaiseen ruokakauppaan ja myytiin loppuun heti ensimmäisenä päivänä – yhteistyökokeilu työllistää nyt kymmenen ihmistä
Finnair Kitchen aikoo laajentaa toimintaa yhdestä kauppiaasta moniin. Ensimmäinen pilotti on kuukauden mittainen.

Atria osti kauhavalaisen elintarvikevalmistaja Domretorin
Atrian omistukseen siirtyvä kauhavalainen Domretor on elintarvikkeiden ja puolivalmisteiden sopimusvalmistaja.

2 400 etäopetuksessa olevalle koululaiselle jaetaan Mikkelissä taas kouluruokaa – tarjolla Saarioisten valmisaterioita
2 400 oppilasta jakautuvat 14 kouluun ympäri Mikkelin kantakaupunkia.

Korona pani kauhavalaisen kasvis- ja juurestuotteiden valmistajan suunnitelmia uusiksi – kotimaan markkinoilta löytyi yllättävän nopeasti kysyntää uusille tuotteille
Kotimaan kysyntä on pitänyt Domretorin kiireisenä. Suunnitelmat viennistä ja laajennuksesta se on kuitenkin joutunut laittamaan taka-alalle.
Kruunu Herkku valmistamaan brändivalmisruokia – tilausmäärien vuoksi palkattu lisätyövoimaa
Huono Äiti -brändin yrittäjä Sari Helin kertoo, että uusia työntekijöitä aiotaan rekrytoida jatkossa lisää.

Yritykset koronakriisissä: Johtaako paperin jyrkkenevä alamäki tehtaiden sulkemiseen Suomessa? UPM:n Pesonen: "Ei sitä voi poissulkea"
Pakkausmateriaalit ovat UPM:lle isompi liiketoiminta kuin perinteinen paperi – ruokarasiat ja munakennot kannattelivat myös Huhtamäkeä.
Lihatalo Snellman rakentaa 4 miljoonan pakkasvaraston Pietarsaareen: investointi nelinkertaistaa varastotilan
Yhtiön mukaan kuljetusralli ympäri Suomen vähenee merkittävästi investoinnin myötä.
Kauppoihin tarvitaan lisää suomalaista koiranruokaa, sanoo huippuvirkamies – nyt markkinoita hallitsevat kansainväliset suuryritykset
Suomalaiskoirille 50 miljoonaa kiloa tuontiruokaa vuodessa.
Kotiruoka tekee taas kauppansa – kun tilojen myynti ravintoloihin väheni, kotimainen ruoka virtaa kauppoihin
Koronakriisi on nostanut kotimaisen ruuan arvostusta. Suomalaiset peruselintarvikkeet ja einekset käyvät kaupaksi.
Monissa suomalaiskodeissa mikrotetaan nyt valmisruokia
Atrian Forssan tehtailla on valmistettu kiivaasti esimerkiksi laatikoita ja salaatteja. Joidenkin tuotteiden menekki on kaksinkertaistunut lyhyessä ajassa.

Snellman-konsernin liikevaihto kasvoi – etenkin valmisruokien menekki lisääntyi
Liikevaihtoa kertyi 307 miljoonaa euroa, loppuvuosi oli lihatalolle vahva.
Opettaja söi terveellisesti päivät, ahmi pizzaa illat eikä lopulta mahtunut enää peilikuvaan – näin hän pudotti liki 40 kiloa lihomatta takaisin
Laihduttaminen onnistuu lähes kaikilta, mutta suurella osalla kilot tulevat salakavalasti takaisin.

Lihatalot kilpailevat nyt myös kasviksilla – Ruokatalojen tulos tulee silti perinteisistä lihaa sisältävistä tuotteista
Liha- ja ruokatalot haluavat myydä enemmän ruokaa myös kasvissyöjille. Vegaanit ovat vielä marginaalissa.
Pyhäntäläisyhtiö tavoittelee sipseillä ja valmisruoalla miljoonapottia Helsingin pörssistä
Listautumisantia suunnitteleva Fodelia omistaa Real Snacksin ja valmisruokia valmistavan Feelian.

Juvalla Kruunu Herkun ruokatehdas hakee yhtiölle kasvunvaraa rakentamalla lisää pakkasvarastoa
Kruunu Herkussa uskotaan, että valmisruuan kysyntä kasvaa.

Sipulista tuli Teijo Javanaisen ongelma, kun vaimo kärsi ärtyvästä suolesta – niinpä hän keksi 10 reseptiä, jotka poistivat oireet
Pariskunnalla ei ollut kiireisiin arki-iltoihin mitään syötävää.

Isot elintarvikeyritykset hylkäävät kierrätyksessä hankalan mustan muovin – Saarioinen vaihtaa mustan punaiseen
HKScan ja Atria kertoivat vastaavasta päätöksestä jo aiemmin tänä vuonna.

Einesruokien myynnissä selvä piikki koululaisten kesälomien aikana – ravitsemusterapeutti: näin tuunaat valmisaterian terveellisemmäksi
Kesälomakausi kasvattaa valmisruokien ja helppojen välipalojen myyntiä jopa 10 prosenttia.

Ultraprosessoitu ruoka lihottaa koska sitä syödään enemmän
On myös mahdollista, että yhdysvaltalaiset prosessoidut elintarvikkeet eroavat suomalaisista.

Poll: Young men most critical of processed foods
Increased body and health consciousness among young men could be causing the aversion to prepared foodstuffs, a Finnish professor argues.

Yllättävä tulos: Eniten eineksiä kammoavatkin nuoret miehet – professorin mielestä nyt ollaan niin kehotietoisia, ettei valmisruoka enää kiinnosta
Saarioisten teettämän selvityksen mukaan lähes 40 prosenttia nuorista miehistä suhtautuu valmisruokiin kielteisesti. Professori uskoo, että taustalla ovat mielikuvat eineksistä.

Roiskeläppä oli 20 vuotta sitten juhlakausien hitti, nyt siitä on tullut arkiruokaa – taistelee maksalaatikon kanssa siitä, kumpi on eineshyllyjen kuningas
200 g:n einespizza on kuulunut suomalaiseen arkeen ja juhlaan lähes 40 vuotta. Nykyisin Atria ja Saarioinen valmistavat yhteensä 27 miljoonaa roiskeläppää vuodessa.

Lounaalla syö itsensä helposti ähkyyn, mutta eväät voivat olla yksipuoliset – vertasimme einesevästä ja työpaikkalounasta
Raskaan ja fyysisen työn tekijät syövät usein yksipuolisia einesruokaeväitä, kun taas istumatyötä tekevät toimistotyöläiset runsaan buffet-lounaan.

Uunimakkara on inttiruokien kunkku: Eineksistä halutaan eroon, mutta ne maistuvat koululaisille sekä varusmiehille
Varuskunnissa vähennettiin ensin eineksiä ja nyt pyritään eroon myös ruokahävikistä. Samanlainen suuntaus on myös koulu- ja päiväkotiruokailussa.

Sunnuntai 24.12.2017 (radio)
Turku julisti joulurauhan. Liikenne hiljenee ja monet kaupat sulkeutuvat jouluksi. Monessa joulupöydässä on myös kaupan valmisruokaa. Hyvä joulumieli -keräys auttoi köyhiä lapsiperheitä.

Jouluruuassa saa oikaista – Martat vinkkaavat keinot valmislaatikon tuunaukseen
Valmislaatikot rakastavat kermaa ja helpon karpaloleivän ehtii vielä tehdä ennen joulua.

Kinkun kyljestä löytyy usein valmislaatikko – 3 kysymystä joulun valmisruuista
Peruna-, porkkana- ja lanttulaatikko pitävät pintansa. Bataatti vahvistaa asemiaan.
”Vedessä lilluvaa tonnikalaa ja perunaa”
Kouluruokien sulatejuusto on fosfaattipommi

Vegaanin ei tarvitse olla enää guru keittiössä – valmisruokavalikoima kasvaa kohisten
Tiedot uusista vegaanisista tuotteista ja herkuista leviävät somessa kulovalkean tavoin.

Ruokaa voi saada iltaisin jopa 60 prosentin alennuksella
S-ryhmä haluaa vähentää ruokahävikkiä ja alkaa syksyllä myydä viimeistä käyttöpäivää lähestyvät tuotteet lisäalennuksilla iltaisin.

Karjalanpiirakoita, roiskeläppiä ja karppausta – maailma on tullut suomalaisten ruokapöytiin sadassa vuodessa
Yle Uutisten juttusarjassa perehdytään suomalaisten arkeen Suomi 100 -juhlavuoden kunniaksi.

Kotiruoka ei ole hifistelyä – ja reseptitkin saa kotikeittiössä unohtaa
Kotiruoka voi olla tacoja tai kaalilaatikkoa, kunhan se on tehty läheisille ja kotona.