Uusimmat artikkelit
Rakentamisen hiipuminen näkyy myös Turun rakennuslupahakemuksissa – romahduksesta ollaan vielä kaukana
Lupahakemusten lisäksi työmaiden aloitusten määrä on laskenut tuntuvasti. Neliömetreissä mitattuna aloitettuja työmaita on jo huomattavasti parin vuoden takaista vähemmän.
Kaivosyhtiö Keliber tekee valmistelevia töitä Kaustisella – yhtiöltä odotetaan päätöstä rikastamon rakentamisesta
Litiumkaivostoiminta alkanee Kaustisella vasta parin vuoden päästä. Nyt yhtiö rakentaa kemiantehdasta Kokkolaan ja harkitsee, milloin Kaustisella aletaan rakentaa rikastamoa.
Jyväskylän keskustaan tulee uusi hotelli Vanhan pappilan alapihalle
Pörssiyhtiö Ovaro Kiinteistösijoitus Oyj rakennuttaa uuden hotellin Vanhan pappilan taakse. Kiinteistöön tulee 32 hotellihuonetta.
Tampereen Viikinsaaren Nolla-mökit saivat luvan
Viideksi vuodeksi annettu lupa tulee lainvoimaiseksi elokuun loppupuolella.
Jo toinen tornitalo sai rakennusluvan Oulun keskustaan entiselle Rintamäen tontille
Oulun rakennuslautakunta hyväksyi kolmetoistakerroksisen asuinkerrostalon, Plaanavahdin, rakennusluvan keskiviikkona. Tontille rakennetaan jo kuusitoistakerroksista Plaanatornia.
Oulun keskustaan tulee taas tornitalo – rakennustyöt halutaan aloittaa jo ennen kuin lupapäätös on lainvoimainen
Oulun keskustaan rakennetaan 13-kerroksinen asuinkerrostalo, Plaanavahti. Se tulee Vaaranpuistoon, Plaanatornin lähettyville.
Luvaton piharavintola jatkaa toimintaansa Turussa – naapureille elämä on välillä yhtä Ruisrockia
Turku ei purata asemakaavan vastaisesti rakennettua ravintolaa, vaikka oikeus on kahteen kertaan todennut rakennusluvan laittomaksi. Kolmas rakennuslupa samaan tarkoitukseen on tulossa käsittelyyn.
Turun Logomon sillan naapuriin suunniteltu parkkitalo sai poikkeusluvan
LogoHub tarvitsee poikkeamisluvan lisäksi vielä rakennusluvan. Rakennus- ja lupalautakunta kokoontuu seuraavan kerran heinäkuussa.
Oikeus kumosi toistamiseen rakennusluvan: Naapurit odottavat, että Turun Seurahuoneen piharavintola puretaan vihdoin
Turku on myöntänyt Turun Osuuskaupan ravintolalle rakennusluvan kaksi kertaa. Molemmat luvat todettiin lainvastaisiksi.
Ammattimainen Airbnb-toiminta vaikeutuu Suomessa – kaupungit ottavat käyttöön uudet säännöt
Ammattimaiseen ja jatkuvaan majoitustoimintaan tarvitsee jatkossa luvan. Katso lista kriteereistä, milloin vuokraus on sallittua ilman lupaa ja milloin ei.
Oulussa Intiön kappelin korjaus sai rakennusluvan
Myös krematoriota laajennetaan. Rakennustöitä on kaavailtu aloitettavaksi loppuvuodesta, ja kappeli voitaisiin ottaa käyttöön syyskuussa 2025. Rakennuslautakunta käsitteli rakennuslupaa eilen.
Mustasaaren Lintuvuoreen rakentuu uusia liiketiloja vielä tämän vuoden puolella
Mustasaaren rakennuslautakunta on hyväksynyt rakennusluvan, jossa rakennusoikeutta on yhteensä 8000 m². Ensimmäisen vaiheen on määrä valmistua tänä vuonna.
Rakennuslupien käsittely vaihtelee viikosta kuukausiin – tämä ei kelpaa talotehtaille, jotka toivovat yhtenäistä mallia koko Suomeen
Uusi rakentamislaki ei suoraan tuo helpotusta vaihteleviin käsittelyaikoihin, mutta kunnissa kokeillaan uudenlaista rakennuslupien käsittelyä, kun laki on tullut voimaan vuonna 2025.
Turku avaa rakennuslupadokumenttien nettikaupan – nopeuttaa rakentajan lupaprosessia
Palvelusta saa muun muassa pääpiirustuksia ja loppukatselmuspöytäkirjoja. Turun rakennusvalvonnalla on ollut ongelmia pitkien käsittelyaikojen kanssa.
Joensuun keskustan suosittu kesäravintola ei avaa oviaan tulevalle kaudelle – naapurit vaativat häiriön estäviä aitoja
Pitseria Kesälato on toiminut Surakan pihassa kymmenen kesän ajan. Roustin yrittäjän mielestä naapuritalon asukkaiden aitavaatimus on täysin kohtuuton.
Rovaniemelle rakennetaan pari sataa uutta kerrostaloasuntoa – kolmioiden kova kysyntä yllätti rakennusliikkeen
Rakennusliike Jouko Pesonen aikoo rakentaa neljä asuinkerrostaloa Rovaniemen ydinkeskustaan ns. Oppipojan tontille. Töihin ryhdytään jo kesään mennessä, jos yhtiö saa rakennusluvan viiveettä.
Sotkamon kunta perkaa kiinteistöt läpi – hiukan lisää kiinteistöverotuloja luvassa
Kunta aloitti kiinteistöjen inventoinnin jo viime vuonna. Tähän mennessä on inventoitu tuhat kiinteistöä, jäljellä on vielä 11 500 kiinteistöä.
Vaasan hallinto-oikeus hylkäsi Wasa Marinan lupia koskevat valitukset
Yrittäjät toivovat pääsevänsä aloittamaan rakentamisen mahdollisimman pian, mutta ratkaisuista voi valittaa vielä korkeimpaan hallinto-oikeuteen.
Oulu Hiukkavaaran lisäkoulua päästään rakentamaan – kaupunki vuokraa valmiit tilat
Monitoimitalon viereen nousevaan rakennukseen tulee tiloja alaluokkien käyttöön yhteensä 350 oppilaalle. Oulu vuokraa kiinteistön Hoivatilat Oyj:ltä. Rakennuslupa lautakunnalta tuli keskiviikkona.
Esitys: Kirjurinluodon kioskin rakennuslupa kumotaan
Esitys perustuu Varsinais-Suomen ely-keskuksen tekemään oikaisuvaatimukseen. Asiasta päätetään elinvoima- ja ympäristölautakunnan ensi viikon kokouksessa.
Kirjurinluodon kioskiyrittäjä kritisoi Porin poliittista päätöksentekoa: ”Inhottaa, että matkailua politisoidaan”
Kokonaan uuden kioskin rakentamista on viivyttänyt päättäjien erimielisyys. Uusi lippakioski voi toteutua näillä näkymin aikaisintaan ensi vuonna.
Oulussa puidaan Airbnb-ohjeistuksen päivittämistä – rakennuslautakunta ottaa kantaa toiveeseen höllentää säätelyä
Oulussa kiistanalaista Airbnb-tyyppistä lyhytaikaista asunnonvuokraustoimintaa käsitellään tänään Oulun rakennuslautakunnan kokouksessa.
Vaasan sisäsataman vessaratkaisun käsittely lykkääntyy kulttuuri- ja liikuntalautakunnassa – rakennuslupa ratkaistaan tavalla tai toisella toukokuussa
Jos terassiravintola ei saa pysyvää rakennuslupaa, se on poistettava alueelta tilapäisen rakennusluvan umpeutumiseen mennessä.
Kemin monitoimihalli sai rakennusluvan
Kemin Meripuistoon suunnitteilla oleva monitoimihalli on saanut rakennusluvan. Kemin kaupungin lupajaosto päätti asiasta torstaina.
Vaasassa on riidelty yhden vessan rakentamisesta yli kaksi vuotta – arvoalueen käymäläratkaisussa nyt sopu löytymässä
Jos Vaasan Sisäsataman vessaa ei rakenneta, se uhkaa terassiravintolan pysyvää rakennuslupaa. Ilman sitä terassiravintola joudutaan purkamaan, kun tilapäinen rakennuslupa umpeutuu 2. heinäkuuta.
Yhtiöt aikovat rakentaa Vierumäelle monen altaan kylpylän: ”Puhutaan varmasti yli 10 miljoonan euron hankkeesta”
Vierumäen kylpylähankkeesta on jätetty rakennuslupahakemus Heinolan rakennusalvontaan. Useita altaita sisältävä kylpylä sijaitsisi noin puolentoista tunnin päässä pääkaupunkiseudusta.
Rakennusliike YIT aikoo jättää ajoissa rakennuslupahakemuksen vanhan makeistehtaan kunnostamiseksi Oulussa
Hakemukseen vaadittuja asiakirjoja ja korjaussuunnitelmia on työstetty yhdessä rakennusvalvonnan ja museon kanssa. Rakennuttajapäällikkö Jari Uusi-Illikainen uskoo asioiden nyt etenevän.
Kirjurinluodon kioskista käydään poliittista vääntöä somessa – teknisen lautakunnan puheenjohtaja toivoo ely-keskuksen puuttuvan rakennuslupaan
Kirjurinluotoon suunnitteilla olevasta kioskista on puhuttu niin lehtien palstoilla kuin sosiaalisessa mediassa.
Kunta luisui ”harmaalle vyöhykkeelle” haaliessaan uusia asukkaita – Hattula kiertää kaavamääräyksiä poikkeuksellisella tavalla
Hattula hyväksyi viime vuonna 35 rakentamisen poikkeuslupahakemusta ja suunnittelutarveratkaisua. Määrä on poikkeuksellisen suuri. Hakemusten valmistelusta kunta maksaa ulkopuoliselle konsultille.
Heinäpään jalkapallostadion -hankkeen odotetaan nytkähtävän eteenpäin lähiviikkoina
Kaavamuutosta käsitellään kaupunginvaltuustossa helmikuussa. Mikäli viivästyksiä ei tule, areena voisi valmistua Heinäpäähän vuoden 2024 kesällä.
Rovaniemi ei peri vuokraa Polestarin automainoksesta – maksuttomuus on poikkeus eikä tiedetä päättikö siitä kukaan
Keskeisellä paikalla Rovaniemellä seisova massiivinen lumikuutio on autovalmistajan mainos, mutta paikasta ei hyvästä sijainnista huolimatta tarvitse maksaa mitään korvausta.
Rakentajat laiminlyövät loppukatselmuksia, esimerkiksi Oulussa ja Kuusamossa pyyntö on jäänyt tekemättä sadoissa kohteissa
Rakentajan tulee pyytää loppukatselmusta viiden vuoden kuluessa rakennusluvan saamisesta. Katselmuksen puuttuminen voi johtaa isoihin lisäkuluihin ja esimerkiksi estää talon tai mökin myymisen.
Knuuttiloiden hulppea talo saattaa vaatia valtavan remontin yhden puuttuvan asiakirjan takia, ja tuhannet ovat samassa tilanteessa
Kymmeniltä tuhansilta taloilta puuttuu Suomessa loppukatselmus. Se voi johtaa asunnon käyttökieltoon, ilmoitukseen poliisille tai mittavaan remonttiin.
Hiipuva talous hyydyttää asuntorakentamista Jyväskylässä
Rakennuslupahakemuksia jätettiin viime vuonna 11 prosenttia edellisvuotta vähemmän.
Oulun uusi vankila sai rakennusluvan – rakennuslautakunnalta lupa myös Nallikarin Vauhtipuiston etenemiselle
Nallikarin leirintäalueen kupeeseen huvipuistoa rakentavalle Vauhtipuisto Oy:lle myönnettiin rakennuslupa muun muassa päärakennukselle, kioskille ja wc:lle.
Hallinto-oikeus ratkaisi: Rovaniemellä voidaan alkaa rakentaa Näsmänkiepin palvelutaloa valituksesta huolimatta
Rakennusluvan saanut MVH-Asunnot kertoo, että se on keskustellut Rovaniemen kaupungin kanssa, mutta ei ole vielä tehnyt päätöstä rakennustöiden aloittamisesta.
Turku aikoo kiristää rakennusvalvontansa tahtia – jatkossa lupa myönnettäisiin jopa kuukaudessa
Turku on pitkään kärsinyt rakennusvalvonnassa pitkistä jonoista. Asiakkaat ovat odottaneet rakennuslupaa jopa vuoden. Kaupunki toivoo lupaa hakevan tutustuvan ajoissa myöntämisehtoihin.
Hattulan elinvoimalautakunnalle esitetään kiisteltyjen irtisanomisten oikaisuvaatimusten hylkäämistä – ”Ei se missään tapauksessa selvä asia ole”
Hattulan elinvoimalautakunta käsittelee kahden irtisanotun viranhaltijan oikaisuvaatimukset tiistaina. Elinvoimajohtaja pitää edelleen tiukasti kiinni irtisanomisperusteista.
Tahkoluodon tuulivoimapuiston laajennushanke hakee rakennuslupaa
Suunnitellun merituulipuiston vuosituotannon arvioidaan yltävän 2 000 gigawattituntiin ja se sisältäisi noin 40 voimalaa.
TVT Asunnot jatkaa Turun Mäntymäen uudisrakentamista
Kaksi rakennuksista on 8-kerroksisia ja kolmas 12-kerroksinen. Asuntoja tulee yhteensä 180.
Turku saavutti tavoitteensa rakennuslupajonojen purkamisessa – jonossa on nyt 400 hakemusta
Vielä viime vuoden marraskuussa lupajonossa rakennuslupaa odotti 814 rakennuslupaa.
Oulun keskeneräisen torihotellin kaupittelu jatkuu ainakin vuodenvaihteen yli
Kauppahallin vieressä oleva hotelli on edelleen keskeneräinen eikä sen lopullisesta kohtalosta ole tietoa. Konkurssipesä käy kiinteistöstä neuvotteluja mahdollisten ostajien kanssa.
Omakotitaloaan vuokraava voi tienata jouluviikolla jopa 20 000 euroa Rovaniemellä – airbnb-vuokrauksen ohjeistus on Suomessa vielä kirjavaa
Ympäristöministeriön mukaan airbnb-toimintaa koskevaa rakennuslakia on tarkoitus alkaa selvitellä ensi keväänä.
Naapurikiista avantosaunan sijainnista kääntyi uimareiden voitoksi – sauna ehdittiin purkaa
Uusi sauna on nousemassa vastarannalle alkuperäisestä paikasta. Avantouimarien yhdistys toivoo, että kaupunki osallistuu satoihin tuhansiin nouseviin kustannuksiin.
Niinivaaran uuden vesitornin työt voivat alkaa alkukesästä
Joensuun Niinivaaran uuden vesitornin rakentaja selviää ensi vuoden alussa järjestettävän kilpailutuksen jälkeen.
Kiistellyn Rajasen kulman sisäpihalle on nousemassa kahdeksankerroksinen asuintalo – uusia koteja sadalle asukkaalle
Lahden kaupungin rakennus- ja ympäristölupalautakunta käsittelee uudisrakennuksen lupa-asiaa kokouksessaan tänään.
Naapurissa oleva rivitalo valitti, uusia palveluasuntoja ei päästy rakentamaan Rovaniemen Saarenkylässä
Taloyhtiön asukkaat kuulivat viereen tulevasta 3 500 kerrosneliön palvelutalosta naapuritaloyhtiöltä. Valituksen tehneen taloyhtiön mukaan palvelutaloa ei sinällään vastusteta.
Nokia hakee Oulussa rakennuslupaa 9-kerroksiselle toimistorakennukselle ja 40 metriä korkealle mastolle
Nokia muuttaa Oulussa Ruskosta Linnanmaalle, jossa teollisuustilojen rakentaminen on jo alkanut. Keskiviikkona kaupunki käsittelee Nokian rakennuslupaa yhtiön uusille toimitiloille.
Aurinkopaneelit voi saada nyt jopa puutaloista tunnettuun Portsaan – Turku on keventänyt paneelien lupavaatimuksia energiakriisin myötä
Kaupunkikuvallisesti merkittäville alueille, kuten Portsaan, Marttiin ja Nummen vanhalle omakotitaloalueelle ei ole aikaisemmin juuri aurinkopaneelien toimenpidelupia myönnetty.
Rakennuslupa heltisi kahdelle kuusikerroksiselle kerrostalolle Rovaniemen keskustan tuntumaan
Toinen kerrostaloista voidaan rakentaa Kiela 2 -kortteliin, toinen entisen Rotkon tontille.