Uusimmat artikkelit
HS:n päätoimittajaa Kaius Niemeä epäillään törkeästä rattijuopumuksesta – Sanoman hallitus vapautti Niemen tehtävästään
”Ensitunnelma on suru ja järkytys”, vastaavan päätoimittajan tehtävää toistaiseksi hoitava Antero Mukka toteaa Ylelle.
Vieläkö kirjoille riittää ostajia? Kustantajat odottavat jännityksellä Helsingin kirjamessuja
Monet aloittavat joululahjojen hankinnan jo tänään torstaina alkavilla Helsingin kirjamessuilla. Kirja-alalla jännitetään, miten inflaatio vaikuttaa kirjamyyntiin.
Monet paikallislehdet ovat ahdingossa, mutta tulevaisuus voi olla valoisakin – korona-aika käänsi lukijoiden katseet lähelle
Kriisit ovat syöneet paikallislehtien ilmoitusmyyntiä ja kustannusten nousu on ollut kovaa. Samaan aikaan paikallinen journalismi näyttää kiinnostavan yleisöä entistä enemmän.
Paikallislehti Uutisluotsi lakkautetaan – viimeinen numero ilmestyy ensi viikolla
Lakkautuksen syynä on kustannusten nousu.
Kustantamon kirjoittajakoulu vaikuttajille osoittaa, että some pöllyttää kirja-alaa ja tuo esiin uusia tekijöitä
Kustantamo kutsui somevaikuttajat kirjoituskurssille.
Yli satavuotias Karjala-lehti lakkautetaan – rahaa julkaisemiseen ei enää ole
Lehtiyhtiön hallitus on päättänyt kutsua kokoon ylimääräisen yhtiökokouksen syyskuun alkuun. Hallitus esittää, että Karjalan Lehti Oy asetetaan selvitystilaan.
Vastaavalta päätoimittajalta: Yle-laki rajaa sananvapautta
Hyvää laissa on tekstiuutisten määrittely julkisen palvelun tehtäväksi – se takaa uutiskilpailun maakunnissa, kirjoittaa Ylen uutis- ja ajankohtaistoiminnan vastaava päätoimittaja Jouko Jokinen.
Ystäväporukan ajatuksesta syntyi jo 40 vuotta täyttävä yhteiskuntakriitikko – nyt tiedekustantamon leipä on kaventunut, mutta volyymi kasvaa
Tamperelaisesta Vastapainosta kasvoi merkittävä kustantamo yhteisen innostuksen voimalla. "Neljäkymmentä vuotta ollaan oltu kriittisessä tilassa", sanoo perustaja. Vastapainon esseehistoriikin kirjoittaja näkee, että tietokirjallisuuden tarve on polttava.
Lehti linkkasi toisen median juttuun, päätoimittaja ja toimittaja tuomittiin hovissa rikoksesta – KKO hylkäsi syytteen
Korkein oikeus katsoi, että henkilön nimen paljastaminen linkittämällä ei selvästi ylittänyt sitä, mitä voitiin pitää hyväksyttävänä. Nya Åland -lehti ei koskaan itse julkaissut miehen nimeä.
Ukrainankieliset lasten- ja nuortenkirjat viedään nyt käsistä – kirjoja haalitaan kirjastoihin ja kotikokoelmiin kaikkialla Euroopassa
Suomalaiset ja kansainväliset kirjakaupat myyvät netissä ei-oota. Ukrainankielisten kirjojen painokset ovat loppu. Vähissä ovat myös kirjat, joista kirjastot kisaavat kokoelmiinsa.
Aamulehden julkaisemiseen riittää vielä paperia, vaikka lakko ja sodan seuraukset heikentävät saatavuutta
Myös Sanoman paikallislehdet ilmestyvät yhä tavalliseen tapaan. Sekä Aamulehti että koko Sanoma-konserni seuraavat tarkasti sanomalehtipaperin saatavuutta.
Äänikirjojen suosio kasvaa – lappilaisille kustantamoille ääni on ainoa keino kasvattaa myyntiä
Kirjakauppaliiton ja Suomen Kustannusyhdistyksen tilastojen mukaan sähköisten kirjojen myynti kasvoi viime vuonna merkittävästi. Erityisesti äänikirjoja myytiin paljon.

Viime vuoden myydyin kirja ilmestyi jo 2015 – tällaiset teokset olivat suomalaisten suosiossa
Äänikirjat kasvattivat suosiotaan, ja kustannusala pärjäsi niiden ansiosta hyvin. Korona-aika on lisännyt äänikirjojen käyttöä.
Niillas Holmberg suomagielat romána luoikkahanvuoru gártá girjerájuin vuorddašit guhká – girjji fáttas boahtá maid sámegielat romána
Halla Helle -girji lea olaheamen maid fránskkagielat lohkkiid. Sámegielat lohkkitge besset girjji máilbmái, muhto nuppi geahččanguovllus.
Hitlerin Taisteluni-kirjan kritiikitön versio vedettiin pois myynnistä verkkokaupoista – S-ryhmän mukaan kirjan myyminen oli erehdys
Kirjavälityksen kautta kirjakauppojen valikoimiin kulkee vuosittain miljoonia tuotteita, eikä kukaan tarkista niitä kaikkia. S-ryhmän mukaan kirjojen takaisinvedot ovat kuitenkin todella harvinaisia.
Lihakohu, Marinin some ja Afrikantähti -keskustelu? Ylen päätoimittaja Jokinen: "Ne ovat hattarauutisia – hampaita viiltelee ja harmittaa"
Ylen mediaohjelma Viimeisessä sanassa keskusteltiin siitä, onko kansaa puhuttava aihe automaattisesti uutinen ja jääkö tällöin jotain yhteiskunnallisesti merkittävää kertomatta?
Hossaan rakennetaan uutta kirjailijatapahtumaa – Jan Erola: "Hiljaisuus ja aito valon vaihtelu luovat dramatiikkaa"
Viikonlopun tavoitteena on saada kirjailijoiden välille yhteistyötä, ajatusten vaihtoa ja ideoita Hossan ympäristön hyödyntämiseen kirjallisessa työskentelyssä myöhemmin tulevaisuudessa.
HUS begins publishing vaccination status of hospitalised Covid patients
"The unvaccinated coronavirus patients have a critical significance in the viability of the healthcare system," HUS' Acting Chief Medical Officer Jari Petäjä said.
Joukko kirjailijoita ryhtyy myös kustantajiksi – myllykoskelainen Reuna-kustantamo myydään
Lähes 30 kirjailijaa on ostamassa Myllykoskella sijaitsevan Reuna-kustantamon liiketoiminnan. Kustantamon perustanut Tarja Tornaeus aikoo jatkaa työtään kylän elävöittämiseksi. Kirjakauppa, kulttuuritalo ja kahvila jatkavat kuten ennenkin.
Miten luetaan ääneen matemaattinen kaava? Äänikirjoista tuli kustannusalan pelastaja, mutta ne myös vaikuttavat kirjallisuuden sisältöön
Äänikirjojen suureen suosioon suhtaudutaan sekä ilolla että pelolla. Toisinaan kirjan tekstiä täytyy muokata, jotta se taipuu luettavaksi. Muutokset ovat yleensä kuitenkin hienovaraisia.
Prosecutor orders police to probe suspected ethnic incitement
Police previously deemed that an article calling for a mass slaughter of Muslims did not warrant an investigation.
Valtakunnansyyttäjä määräsi poliisitutkinnan joukkotuhoamisella fantasioivasta nettikirjoituksesta
Helsingin poliisi päätti aiemmin, että esitutkintaa ei aloiteta.
Digijättien ja julkisen vallan kamppailu tiivistyy – Australiassa somealustat taipuivat maksamaan sisällöistä
Myös Euroopassa kaavaillaan tiukempia sääntöjä, jotka haastavat monopoliasemaan kohonneita amerikkalaisyhtiöitä. Kysymys on sekä rahasta että digitaalisen tilan julkisuudesta.

Valamon Ystävät alkaa julkaista kirjoja ja ortodoksista lehteä
Yhdistys keskittyy julkaisemaan uusintapainoksia loppuunmyydyistä, mutta yhä kysytyistä teoksista.
Helsingin Sanomien pääkirjoitus sai yliopistoväen veren kuohumaan: "Siellä oli onnettomia sanankäänteitä", myöntää päätoimittaja
Pääkirjoitus ei olekaan pelkkä journalistinen muinaisjäänne, vaan merkityksellinen osa yhteiskunnallista keskustelua.

Yle Jyväskylän verkkotuottaja Terhi Pirilä-Porvali palkittiin vuoden journalistisesta teosta
Pirilä-Porvali ei taipunut painostuksen edessä työskennellessään Ilmajoki-lehden päätoimittajana.

Bidenin virkaanastujaisissa esiintyneen Amanda Gormanin runojen kääntämisestä nousi kohu Hollannissa: valkoihoinen kääntäjä oli arvostelijoille liikaa
Gormanin kaksi runoteosta julkaistaan myös Suomessa. Niiden kääntäjää ei ole vielä valittu.

Iltalehden päätoimittaja Erja Yläjärvi siirtyy Hufvudstadsbladetin päätoimittajaksi
Iltalehden vt. päätoimittajana toimii tästä päivästä alkaen uutispäätoimittaja Perttu Kauppinen.

Hesarin jutut lisääntyvät Satakunnan Kansassa: "Tiedostamme molempia lehtiä tilaavien ärtymyksen"
Päätoimittaja Tomi Lähdeniemi sanoo näkevänsä Sanoman aloittamissa yt-neuvotteluissa myönteisiä mahdollisuuksia.

Lasten nukutussatu ohitti Obaman ja Remeksen teokset – vuoden myydyimmäksi kirjaksi nousi ensimmäistä kertaa äänikirja
Koronavuosi siivitti yleisen kirjallisuuden myynnin kasvuun.
Keskisuomalainen täytti 150 vuotta – "Saattaa olla, että muutaman vuoden päästä lehti ei ilmesty joka päivä paperilla", uumoilee varapäätoimittaja
Sanomalehden tulevaisuus on digitaalinen, mutta uusia muotoja kaivataan siihenkin.

Suomen kirjallisuusvienti kärsii puutteesta, jonka poistaminen voisi tuplata myyntieurot – asiantuntija kehottaa hakemaan mallia Ruotsista
Suomalaisen kirjallisuuden vienti voisi tuplaantua, jos kirjallisuusagentteja olisi enemmän.
Julian Assangen mahdollisesta luovutuksesta Yhdysvaltoihin tehdään päätös maanantaina
Yhdysvalloissa tietovuotaja voisi saada jopa 175 vuoden tuomion.

Aikakauslehtien alv-kikkailu Norjan kautta jatkui vuosia, nyt se on johtamassa miljoonamätkyihin – uusia säästöjä haetaan Venäjältä
Verottajan mukaan Norjan rekkarallissa kyse oli veronkierrosta – kustantajien mielestä verosuunnittelusta.

Paikallislehtiä ryhmittyy saman kustannusyhtiön alle
Ylä-Karjalan, Lieksan Lehden, Pogostan Sanomien ja Parikkalan-Rautjärven Sanomien kustannusyhtiöt fuusioituvat Pohjois-Karjalan Paikallislehdet Osakeyhtiöön. Yhtiöissä käydään yt-neuvottelut.
Analyytikko Sanoman yrityskaupasta: konsernista tulee yhä enemmän oppimateriaalien kustantaja – Oppimisen osuus tuloksesta kasvaa yli 65 prosentin
Sanoma saa espanjalaiskustantajan oppimateriaaleista arvion mukaan tasaista ja varmaa tuottoa.

Sanoma snaps up Spanish educational publisher for €465m
The deal will likely be finalised during the first half of 2021.

Sanoma ostaa espanjalaisen oppimateriaalikustantajan
Kaupan myötä oppimisen liiketoiminnan osuus Sanoman tuloksesta kasvaa yli 65 prosentin.

Kaksi vuotta sitten Kari Hotakainen iski kultasuoneen Kimi Räikkösen elämäkerralla – nyt hän pelastaa tuotoilla käännöskirjallisuutta ahdingosta
Laadukkaan käännöskirjallisuuden elintila käy yhä ahtaammaksi. Vaikka myynti on olematonta, kotimaiset kustantamot haluavat julkaista sitä.

Korona ajoi kirja-alan vuoden päätapahtuman epävarmuuteen – Helsingin kirjamessuista tehty jo virtuaalisuunnitelmia
Turun kirjamessuja järjestetään ainakin toistaiseksi täyttä häkää, mutta niidenkin yllä leijuu kysymysmerkkejä.

Sanoma myy Oikotien norjalaiselle Schibstedille
Kauppahinta on 185 miljoonaa euroa.

Pohjoismaat saavat viimein Voguen – lähes kaikilla muilla jo olikin
Lehti alkaa ilmestyä ensi vuonna.
Yle Kioski LIT -kirjoituskilpailu etsii someaikakauden kirjailijoita – voittajateksteistä luodaan Instagram-kirja
Ammattilaisraati valitsee julkaistavat tekstit
Ilmajoki-lehden hallitus myöntää puuttuneensa toimituksen päätösvaltaan ja pyytää anteeksi
Tapahtumat johtivat lehden päätoimittajan eroon. Julkinen anteeksipyyntö julkaistiin torstaina Ilmajoki-lehdessä.

Yhdysvaltain oikeusministeriö hakee kiireellistä päätöstä estää Boltonin kirjan julkaisu
Entinen kansallisen turvallisuuden neuvonantaja sanoo kirjassaan, että Trumpin mielessä Yhdysvaltain kansallinen etu ja hänen omat poliittiset intressinsä olivat useimmiten sama asia.
JSN: Ilmajoki-lehden irtisanoutuneen päätoimittajan julkaisema uutinen oli poikkeuksellisen merkittävä
Päätoimittaja irtisanoutui koska koki, ettei häntä tuettu ulkopuolisen painostuksen alla.
Ylioppilaslehden uudeksi päätoimittajaksi Tuija Siltamäki
"Vähän kuin olisi voittanut lätkän MM-kultaa."

Koronajutut alkavat kyllästyttää – yhä useampi sanoo väistelevänsä uutisia säästyäkseen mielipahalta
Koronan rinnalle kaivataan jo muita aiheita, toivoa ja tulevaisuudenuskoa.
Strömsö-profiili Jonas Sundström jättää Ylen ja siirtyy viestintäpäälliköksi Schildts & Söderströms -kustantamoon – "Olen ollut särö julkisivussa"
Tapaa Jonas viimeisen kerran Strömsön puutarhaillassa.
Äänikirjoja kuunnellaan enemmän kuin koskaan, mutta kirjailijan lompakkoa se ei juuri lihota
Äänikirjojen osuus kirjailijoiden tulonlähteenä kasvaa, mutta niistä saatavat tekijänoikeuspalkkiot laahaavat pahasti perässä.