Uusimmat artikkelit
Lieksan Mätäsvaaran vanhan kaivoksen alueella ei tarvita jälkihoitoa
Vanhan molybdeenikaivoksen jäljiltä Mätäsvaarassa on muun muassa rikastushiekka-alue, jonka pitoisuudet on tutkittu.
Latitude 66 Cobalt teki varausilmoituksia Kemijärvelle ja Pelkosenniemelle – etsii kobolttia, kultaa ja kuparia
Latitude 66 Cobalt Oy on jättänyt Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesille kaksi varausilmoitusta. Alueet kattavat Kemijärvellä ja Pelkosenniemellä yhteensä 200 neliökilometriä.
Tukes on kuuluttanut malminetsintälupia Sallassa – mielipiteitä ja muistutuksia voi jättää reilun kuukauden ajan
Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes on kuuluttanut neljä Latitude 66 Cobalt Oy:n Sallassa sijaitsevaa malminetsintälupahakemusta. Alueilta etsitään kobolttia, kuparia ja kultaa.
Dagens Industri: Boliden on kiinnostunut Sakatin kaivoshankkeesta Sodankylässä – omistukset Suomessa puoltavat kaivosyhtiöiden yhteistyötä
Dagens Industrin lähteiden mukaan Boliden keskustelee Sakatin kaivoshankkeesta hankkeen omistavan Anglo Americanin kanssa. Bolidenin viestintä ei vahvista eikä kiistä keskusteluja.
GTK:n harrastuspalkinto kolmelle pohjoiskarjalaiselle näytteiden kerääjälle
GTK:n harrastuspalkinnon ovat saaneet uimaharjulainen Jouni Nuutinen sekä lieksalaiset Esko Rokkonen ja Juha Turpeinen.
Perusmetallien valmistus on sähköistyvän maailman selkäranka – Boliden Harjavalta ei aio jäädä kehityksen jalkoihin
Boliden Harjavallan tuottamat kupari ja nikkeli ovat tärkeitä raaka-aineita muun muassa sähkö- ja akkuteollisuudessa. Niille riittää kysyntää myös tulevaisuudessa.
Kylylahden kaivosalue on maisemoitu, Luikonlahden rikastamoa pidetään valmiustilassa
Kaivosyhtiö Boliden on saanut päätökseen Kylylahden kaivosalueen jälkityöt Polvijärvellä, mutta ympäristön tarkkailu jatkuu vuosia. Rikastamo Kaavilla sen sijaan saatetaan vielä käynnistää uudelleen.
Uusia malminetsintälupia haetaan Posion Maaninkavaaran alueelle
Latitude 66 Cobalt -kaivosyhtiön uudet malminetsintälupahakemukset Posion Maaninkavaaran alueella ovat edenneet kuulutusvaiheeseen.
Tammelassa halutaan tutkia lähemmin lupavaa litiumesiintymää
Aluetta on tutkinut aiemmin Geologian tutkimuskeskus, joka kairaustutkimuksissaan paikansi litiumesiintymän Kietyönmäestä.
Poliisi pyytää havaintoja Joensuussa tapahtuneesta kuparivarkaudesta
Viikonvaihteen aikana Salpakankaalla sijaitsevan yrityksen tiloista vietiin tuhansien eurojen arvoinen määrä kierrätyskuparia.
Kuparivarkaat iskivät taas – satojen kilojen painoisia kupariverkkoja varastettiin kirkon kappelista Vantaalla
Vantaan seurakuntayhtymän mukaan vahingon arvon arvellaan olevan noin 100 000 euron luokkaa.
Kaivosyhtiölle isot varausalueet malminetsintään Pohjois-Savossa
Kaivosyhtiö Boliden on tehnyt varauksia malminetsintää varten Pohjois-Savon länsiosista. Yhtiö otaksuu, että alueella voisi olla nikkeliä, kobolttia, sinkkiä ja kultaa.
Raaka-ainepula valtaa maailmaa, ja se voisi olla Suomelle jättipotti – kaivosten vastustus ja kankeat lupaprosessit vaikeuttavat mineraalien käyttöä
Suomessa on paljon keskeisiä raaka-aineita ja niitä jalostavaa teollisuutta. Uusien kaivosten ja tuotantolaitosten perustamista vaikeuttaa kuitenkin kankea lupakäytäntö. Myös kaivoksia vastustetaan yhä enemmän.
Penikoiden alueesta kiinnostunut malminetsintäyhtiö esittelee suunnitelmiaan Keminmaan ja Simon asukkaille
Kairaukset alueella voisivat alkaa aikaisintaan ensi vuonna ja kestää useita vuosia ennen kuin mahdollisen kaivoksen rakentamisesta päätettäisiin.
Rosvot tuhoavat Alvar Aallon arvorakennuksia – Otaniemen kampuksen taloista on varastettu jo yli 1 000 kiloa kuparia
Aalto-yliopiston rakennuksista on ryövätty kuparia jo pari vuotta eikä ilmiö ota loppuakseen.
Mineral Exploration Network on saanut Tukesilta varausluvan laajalle alueelle aivan Kolin kansallispuiston kupeeseen
Yhtiö uskoo löytävänsä 550 neliökilometrin alueelta kaivosmineraaleja kuten kuparia, kultaa, nikkeliä, kobolttia, platinaa ja palladiumia.
Joku varasti Jokelan kirkonkellot viikonloppuna pimeyden turvin – tapuliin tunkeuduttu väkivalloin sisään ja kellot irrotettu rälläkällä
Seurakunnan oletus on, että kellot on viety viime viikonloppuna pimeän aikaan. Varkauden motiiviksi arvellaan kellojen materiaalia.
Malminetsintäyhtiö jatkaa malminetsintää Rovaniemellä ja Tervolassa – Rovaniemellä etsintäalue on reilu 35 tuhatta hehtaaria
Latitude 66 Cobalt haluaisi jatkaa malminetsintää yhteensä 350 neliökilometrin kokoisella alueella.
Pyhäsalmen kaivos sai jälleen lyhyen jatkoajan, nyt kuparin korkean hinnan ansiosta – loppu häämöttää ensi vuoden alussa
Pyhäsalmen kaivos on jo useita kertoja onnistunut siirtämään ennakoitua sulkemisaikaansa. Aiemmin taustalla ovat olleet uudet malmiesiintymät, mutta nyt muutaman kuukauden jatkon mahdollistaa kuparin hyvä maailmanmarkkinahinta.
Poliisi kaipaa vihjeitä kuparivarkaudesta Lappeenrannassa – kuparisia kattolevyjä irrotettu Tiuruniemen sairaalan alueella
Lappeenrannassa Tiuruniemen sairaalan alueella kattorakenteista on irrotettu noin 80 neliömetrin alueelta kuparisia kattolevyjä. Poliisi toivoo ihmisiltä vihjeitä varkaudesta.
Toimittajalta: Tiesitkö, että suomalaisetkin ovat olleet etsimässä Kongon rikkauksia kaivoksilla?
Kongosta kaavailtiin jopa Suomen siirtomaata jatkosodan aikana, kirjoittaa Ylen Afrikan-toimittaja Liselott Lindström.
Malminetsintäyhtiö varasi Parikkalasta alueen mineraalien etsintään – alueella odotetaan olevan kultaa, nikkeliä, kuparia ja kromia
22,53 neliökilometrin suuruinen varausalue sijaitsee Parikkalan pohjoisosassa, Simpelejärven ja Tyrjänjärven ympäristössä.
Ennenaikaisesti syöpyneistä kupariputkista kärsinyt taloyhtiö sai hyvityksen: iso rakennusyhtiö suostui maksamaan remontista
Kupariputkia on mennyt yllättäen pilalle eri puolilla Suomea.

Boliden Harjavalta rikkoi ennätyksiä
Boliden Harjavalta teki viime vuonna sekä tuotannoissa että liikevoitossa ennätyksen.
Hällimäen kaivoksen tutkiminen viivästyy Pieksämäellä – vesistössä todettu haitallisia aineita
Tämän vuoden aikana tutkitaan, onko Hällinmäen vesissä rikkihappoa.

Boliden Harjavalta kasvatti tuotantomääriä
Kuparikatodin ja nikkelin tuotantomäärät nousivat Harjavallan ja Porin tehtailla vuoden kolmannella neljänneksellä.
Suomussalmen Kiannanniemelle monimetallikaivos? Koekairauksissa on löytynyt "merkittäviä pitoisuuksia"
Esiintymiä on rikastettu kokeeksi pienessä mittakaavassa.

Kaivosyhtiö etsii merkkejä nikkelistä ja kuparista Pohjois-Savossa – alue osittain Etelä-Konneveden kansallispuiston alueella
Monikansallinen kaivosyhtiö Rio Tinto on tehnyt malminetsintämittauksia syyskuussa.
Ulkomaalaiset kuparivarkaat piinaavat rakennustyömaita – yhdellä kertaa viedään jopa yli 1 000 kiloa kuparia
Kesän aikana varkaat ovat iskeneet kymmenille työmaille erityisesti Itä- ja Keski-Suomessa.
Alaskaan suunniteltu jättikaivos koki kolauksen – jopa republikaanisenaattorit ja Donald Trump Jr. nousivat suojelemaan luontoa
Kaivosyhtiö ei ole vielä luopunut suunnitelmastaan.

Kiistelty kaivos Pohjois-Norjassa nytkähti eteenpäin miljardin euron sopimuksen myötä – poronhoitajat aikovat haastaa valtion oikeuteen
Nussir-kaivoksella on jo viranomaisten luvat, vain 100 miljoonaa euroa puuttuu. Kaivosta vastustava Fiettarin palkinen on valmis viemään asian oikeuteen.

Omaisuusrikokset työmailla jatkuvat: Akkukäyttöisiä laitteita ja kuparia varastettiin Lappeenrannassa ja Imatralla
Poliisi odottaa yleisöhavaintoja torstai-illan ja maanantaiaamun välisistä tapahtumista.

Malminetsintäyhtiö varannut laajan alueen Etelä-Savosta
Alue, josta on tehty varaus, kattaa noin 800 neliökilometrin suuruisen alueen Mikkelistä Kangasniemelle.

Etelä-Karjalan rakennustyömailla liikkuu varkaita – poliisi kaipaa havaintoja epäilyttävistä pakettiautoista
Vainikkalan ratapihalta anastettiin erilaista kuparikaapelia ja isoja led-valaisimia.
Taistelu mikrobeja vastaan kalusteilla kiihtyy – pandemia oli lottovoitto pohjoismaisille yrityksille
Yksistään sairaalabakteereihin kuolee EU:n alueella noin 37 000 ihmistä vuodessa.
Kajaanin Kylmänkadun kyllästämöstä ei haittoja
Maaperä tutkittiin alkukesästä.

Poliisi tutkii kuparivarkauksia Jämsässä
Kevään ja kesän aikana kuparivarkaita on ollut poliisin mukaan liikkeellä Suomessa muuallakin kuin Jämsässä.

Kaapelia poltettiin ehkä kuparin toivossa
Pelastuslaitos sai maanantai-iltana hälytyksen Tampereelle Santaharjuntien varrelle. Rakennuspaloa odotettiin, mutta paikalta löytyi aivan muuta.

Akkumetallikaivokseen tähtäävän hankkeen taakse ruotsalaisyhtiö
Outokummun Hautalammen koboltin rikastamiseen tähtäävä kaivoshanke löysi rahoittajan, ja myös uuden omistajan.
Kuparivarkaat iskivät Aalto-yliopiston kampukselle Espoossa – saaliiksi julkisivu- ja räystäspeltejä sekä kaiteita
Poliisi tutkii kuparivarkauksia Espoon alueella. Varkauksia on tehty viime aikoina muun muassa Aalto-yliopiston kampuksella Otaniemessä.

Sulavuoto ja vuosihuolto nakersivat Boliden Harjavallan tulosta
Boliden otti viime vuonna käyttöön uuden rikkihappotehtaan Harjavallassa ja kuparielektrolyysin laajennuksen Porissa.

GTK palkitsi kiviharrastajia
Juha Turpeinen sai 4 000 euron palkinnon Lieksasta löytämästään kahdesta uudesta kultapitoisesta kallioalueesta

GTK sai 3 000 kansannäytettä – toinen pääpalkinnoista Toholammilta malmipitoisen kallion löytäneelle kiviharrastajalle
Aaro Paananen löysi kallioalueen, jota kannattaa tutkia lisää.

Kuhmosta löytynyt kultapitoinen lohkare ja kallioalue johtivat palkitsemiseen – harrastajien tekemät malmilöydöt ovat tärkeitä
Geologian tutkimuskeskuksen geologin mukaan Kainuusta on mahdollista löytää hyviäkin malmiesiintymiä.
Malminetsintäyhtiö haluaa etsiä kuparia Pieksämäeltä
Malminetsintäyhtiö Boliden FinnEx on hakenut malminetsintälupaa Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesilta.

Wähäjärvi-kokoelman plooturahat ovat esillä Riihimäen taidemuseossa
Plootut ovat osa Tatjana ja Pentti Wähäjärven lahjoituskokoelmaa.
Tee yksinkertainen amppeli kuparipellistä
Näin teet kannattimen

Venäjän nikkeli- ja kupariesiintymät eivät jatkuneet Suomen puolelle – Inarin Nellimistä ei löytynyt arvomineraaleja
GTK tutki, josko Venäjän puolella olevat potentiaaliset nikkeli- ja kupariesiintymät olisivat jatkuneet Suomen puolelle.

Sotilaat karkottivat epävirallisia kaivajia kansainvälisen jättiyhtiön omistamalta kuparikaivokselta Etelä-Kongossa
Glencoren tytäryhtiön kuparikaivoksella sattui viikko sitten maanvyöry, jossa kuoli yli 40 luvatonta kaivostyöläistä.