Uusimmat artikkelit
Lauri Kontron kolumni: Suomi tarvitsee väkeä muualta – olisi parempi tajuta se pian kuin myöhään
Kun maahanmuutosta keskustellaan, aina jonkun verenpaine nousee. Siinä jää helposti huomaamatta, että jo nyt bussit pysähtyisivät ja mansikat jäisivät poimimatta ilman muualta tullutta työvoimaa.
Huoltamokahviloissa ja baareissa Suomi ei näytä niin kahtiajakautuneelta kuin sanotaan, väittävät Jari Tervo ja Jani Halme
Jari Tervo ja Jani Halme kiersivät viime syksynä yhdessä asuntoautolla Suomea etsimässä tosisuomalaisuutta. Suositun sarjan kuvausten aikana he myös tutustuivat toisiinsa.
Italialaisamerikkalainen Julian Trucello tutustuu suomalaiseen arkeen Katariina Fromin perheen kanssa - ”Lumi oli minulle täysin uusi elementti.”
Hämeen ammattikorkeakoulun ystäväperhetoiminta tutustuttaa kansainvälisiä opiskelijoita suomalaiseen arkeen. Tällä hetkellä HAMKissa opiskelee 850 ulkomaalaista tutkinto-opiskelijaa.
Eikö Suomi enää olekaan ikuinen altavastaaja? Näin ruotsalaiset kiekkofanit kommentoivat maiden välistä kisailua
Tampereen katukuvassa vilisee MM-kisojen aikaan kisaturisteja eri maista. Myös rakkaasta naapurimaastamme Ruotsista. Ruotsalaisten mielestä maiden välinen kilvoittelu on urheilun kiinnostavimpia puolia.
Janne Saarikiven kolumni: Suomesta tulee monikielinen, moniuskontoinen ja monikuplainen, eikä sitä mikään hallitus voi estää
Siivoojaksi ei Suomeen pääse ilman kielitaitovaatimuksia, mutta professoriksi näkyy pääsevän ja se muuttaa yhteiskunnan, pohtii Janne Saarikivi.
Juurien kesä - tuntemalla menneen voimme ymmärtää nykyhetkeä ja suunnata tulevaan
Kesä 2023 on Juurien kesä. Yle Radio 1:n ja Yle Teeman yhteinen kesä alkaa sunnuntaina 4. kesäkuuta. Pääosa ohjelmistosta sijoittuu välille 5. kesäkuuta - 16. heinäkuuta.
Viikon Tuukka: Onko englanti uhka suomen kielelle?
Kielet elävät ja kuolevat. Englanti koetaan uhkaksi pienille kielille, ja sen asema vaikuttaa vahvistuvan teknologian kehityksen ja globalisaation myötä. Miten käy suomen?
Itämainen henkisyys näkyy kotimaisessa taiteessa: Akseli Gallen-Kallela voimisteli Buddha-patsaan edessä, llona Harimalla oli henkioppaita
Villa Gyllenbergin Idän henkisyys -näyttely esittelee kotimaisia taiteilijoita, joita ovat inspiroineet esoteria ja idän uskonnot.
Suomalaisilta vaikuttavat “Mökki”-mysli ja ”Auranna”-vaatteet ilmestyivät tavarataloon – Venäjä tehtailee feikkibrändejä kansalaisilleen
Venäjän Stockmannilla myytävät uudet brändit markkinoivat itseään harhaanjohtavasti suomalaisuudella, vaikka ne ovat jotain aivan muuta.
Suomen ensimmäiset vuosikymmenet Venäjän vallan alla eivät olleetkaan synkkää pysähdyksen aikaa, sanoo historiantutkija
Tuore historiantutkimus pyrkii monipuolistamaan käsityksiämme Suomen 1800-luvun autonomian ajasta, jolloin – päinvastoin kuin aiemmin on tulkittu – elettiin monien uudistusten aikaa.
”Liimaamme vain venäjänkieliset tarrat” – Yle löysi trokausverkoston, joka kuljettaa Fazerin ja Pandan suklaata Venäjän kauppoihin
”Voi vaikuttaa siltä, ettei tuomittaisikaan Venäjän hallinnon toimia, kun edelleen ollaan siellä näkyvissä,” sanoo Panda-suklaata valmistavan yrityksen myyntijohtaja.
Mikä on kauneinta suomen kielessä? Suomen kielen ilta Yle Radio 1:ssä ma 17.4.!
Ilahduttaako lapsuuden kotiseudun murre vai possessiivisuffiksi? Sorahtaako suomalainen ärrä rapsakkaan kauniisti korvissasi?
Vaaleissa puhutaan maahanmuuttajista, mutta heitä ei kuulla, sanoo toimittaja Wali Hashi – nyt Yle järjestää vieraskielisiä vaalikeskusteluja
Ensimmäistä kertaa pidettävien vaalikeskustelujen kielinä ovat arabia, englanti, somali ja venäjä. Keskusteluissa käydään läpi yhteiskunnallisesti tärkeitä teemoja kunkin kieliryhmän näkökulmasta.
Chico Muyalle, 31, suututaan toistuvasti, kun hän vastaa kysymykseen: Oletko kokenut rasismia Suomessa?
Kun Chico Muya, 31, muutti Helsinkiin, hän kammosi kaikkea ihmisistä rakennuksiin. Erityisesti häntä hämmensi suomalainen keskustelukulttuuri.
Perttu Pölösen kolumni: Kulttuurille on vaikea määritellä rahallista arvoa, mutta sen voimaa ei pidä väheksyä
Kulttuurilla on voima luoda kansakunnalle identiteetti ja voima lohduttaa yksinäistä, kirjoittaa Pölönen.
Analyysi: Riikka Purra kutsui kulttuuria luksuspalveluksi, ja se saattaa olla parasta mitä kulttuurille on vaaleissa tapahtunut
Kulttuuripolitiikka on ollut vaaleissa pölyyntyvä ruhjake. Eilisen jälkeen siitä saattaakin tulla vaalitaistoon kaivattu kofeiinipiikki. Mitä kulttuuri saa maksaa, kysyy kulttuuritoimittaja Tuukka Pasanen.
Pohjanpystykorvan synttäreille ilmestyy 50-vuotisjuhlakirja
Vaikka pohjanpystykorvia on ollut maassamme kautta historian, rotu rekisteröitiin virallisesti Suomessa vasta 1970-luvulla sitten.
Yhteiskunnallisen yrityksen merkki pirkanmaalaisille Nextiilille ja Ekokumppaneille
Suomalaisen työn liiton myöntämä merkin käyttöoikeus kertoo liiketoiminnan ja yhteiskunnallisten tavoitteiden onnistuneesta yhdistämisestä.
Suomalainen tapa huvittaa ulkomaalaisia – ”Tämä taitaa olla etukäteen esitetty anteeksipyyntö”
Suomalaisten merkkipäiväpalstalle laittama ilmoitus ei ole tuttu juttu ulkomaalaisille.
Tässä ammatissa olematon itsekritiikki on avain onnistumiseen – lue, millaista on livekuvittajan työ
Livekuvittaja Linda Saukko-Rauta etsii erilaisissa tapahtumissa niiden punaisen langan ja tiivistää sen piirtämällä.
Kysyimme professori Heikki Ervastilta, millaisia suomalaiset ovat, ja osa vastauksista yllättää: ”Ei veroja inhota tai vihata”
Pitkään suomalaisten arvoja tutkinut professori tietää, millaisia me olemme. Pyysimme häntä arvioimaan Ylen arvokoneeseen tulleita vastauksia.
Kun Rajkumar Sabanadesan oli tullut Suomeen, hänen turvallisuuden tunteensa kasvoi yllättävästä asiasta: bussit kulkivat ajallaan
Forssalaisella huoltoasemalla käytiin keskiviikkona 22.3. harvinaisen rakentava ja hyvähenkinen keskustelu suomalaisuudesta.
Pohjoismaihin liitetyt stereotypiat naurattavat somessa – näin suomalaisista vitsaillaan Norjassa ja Tanskassa
Pohjoismaalaiset ovat iän kaiken vitsailleet toistensa kustannuksella, mutta sosiaalisen median aikakaudella sillä on aivan uusi alusta.
Onko Suomella varaa pitää huolta kaikista apua tarvitsevista? Vastaa arvokoneeseen ja katso, mitä mieltä muut ovat
Mikä meitä yhdistää ja erottaa? Arvokone esittää viisitoista väitettä turvallisuudesta, sivistyksestä ja vauraudesta. Vastaamalla näet, miten muut ajattelevat suomalaisuudesta verrattuna sinuun.
Mari Leppäsen kolumni: Olemmeko riittävän yhtenäisiä?
Olemme kriisien kuluttamia ja luottamus huomiseen on koetuksella. Yhteiskunnallinen keskustelu tuntuu kärjistyvän helposti, mutta olemme aina uskoneet eri tavoin ja osanneet olla eri mieltä asioista.
Vastaavalta toimittajalta: Suomen selkäranka ei ole rautakankea
Yle haluaa olla rakentamassa uudistuvaa tarinaa upealle kansakunnallemme. Siksi aloitamme keskustelun suomalaisuuden selkärangasta, ja kutsumme kaikki siihen mukaan, kirjoittaa Panu Pokkinen.
Mikä on maailman suomalaisin asia? – kaipaamme ajatuksiasi Radio Suomessa
Suomalaisuuden selkäranka esittää: Suomalainen ilta – en mycket finsk kväll
Suomessa saa vapaasti sanoa, ettei pidä lapsista – Oodissa käyvä äiti sanoo huomaavansa Suomen lapsivihamielisyyden aina tullessaan Espanjasta
Lapset juoksevat ja meluavat, syntyy vilskettä ja sotkua. Suomi on lapsimyönteinen monin tavoin, mutta Väestöliiton asiantuntijan mukaan lapsiin suhtaudutaan silti joskus muita erityisryhmiä kriittisemmin.
Myös K-ryhmän salaattisekoituksessa lukee Suomessa valmistettu, vaikka salaatit tulevat ulkomailta
Salaattien alkuperämaat Espanja ja Italia kerrotaan pussin takapuolella. K-ryhmän johtajan mukaan kuluttajaa ei haluta johtaa harhaan. S-ryhmässä myytäviä salaatteja mainostettiin aiemmin virheellisesti kotimaisina.

Maanantai 23.1.2023 (tv)
Nuoret ja työelämä. Tekstiilijäte. Suomen kieli. Sää.
Ruotsi ja Norja pieksevät Suomen tylysti urheilun sponsorituloissa, ja korkeushyppääjätähti jännittää, mitä seuraavaksi tapahtuu
Valtion tukijärjestelmä uudistuu ensi vuonna. Jatkossa rahat eivät tule Veikkaukselta, vaan valtion budjetista. Muutos mietityttää urheilukentällä.
Tervetuloa ”lännen Helsinkiin”, jossa pärjäsi ilman englantia – tällaista oli elämä 1900-luvun alussa Yhdysvaltojen kaukaisessa kolkassa
Pohjoismaalaisten kalastajien ja metsureiden taidoille oli aikanaan käyttöä Oregonin luoteisnurkassa Yhdysvalloissa. Kaupungissa asuu edelleen monia, joiden juuret ovat syvällä Suomessa.
Runsaat sata vuotta sitten Venäjän kontrollikoneisto kiinnostui Fazerin karkkipapereista – historioitsija Reetta Hänninen selvitti, miksi
Tutkija Reetta Hänninen selvitti, miten suomalaiset vastustivat Venäjää niin sanottuina sortovuosina yli sata vuotta sitten. Osin huvittaviltakin kuulostavat tapaukset kertovat jotain myös nyky-Venäjästä.
Miksi Venäjän kontrollikoneisto kiinnostui Fazerin karkkipapereista? Kysymys sai historioitsijan selvittämään, miten suomalaiset kapinoivat
Sukellus 1900-luvun alkuvuosien asiakirjoihin sai historiantutkija Reetta Hännisen selvittämään keinoja, joilla suomalaiset nousivat vastustamaan Venäjää.
Kari Enqvistin kolumni: Suomalaiset nousevat Stalinin myllynkiven alta belgialaisiksi
Nato-hakemukseen liittyvää identiteettiloikkaa ei heti osattu korostaa, kirjoittaa Enqvist.
Aram Aflatunin kolumni: Venäläisvastaisuuden nousu uhkaa tyhmistää meidät
Suomalaisten suuri arvo on siinä, että meidät tunnetaan pääsääntöisesti rauhantahtoisina, kirjoittaa Aflatuni.
Tämä kartta paljastaa, mistä olet kotoisin – mukana yli 70 000 suomalaista: ”Ei meillä näin yksityiskohtaista karttaa ole tehty koskaan”
Valtavan suosion saanut minä-kysely on valmistunut. Katso täältä, miten ”minä” sanotaan eri puolilla Suomea.
Vaikka sähkön hinta nousee, joulusaunasta ei tingitä – tuoreessa saunakyselyssä kartoitettiin suomalaisten suhdetta saunaan
Saunassa käydään harvemmin ja harkitummin, mutta kokonaan saunomista ei ole hylätty. Yli puolet vastanneista kertoo kuitenkin muuttaneensa saunomistapojaan viime kuukausina.
Kyselytutkimus: Yle on suomalaisten luotetuin media, ja se on onnistunut tehtävässään
Vastaajista 92 prosenttia ajattelee Ylen onnistuneen julkisen palvelun tehtävässään erittäin hyvin, hyvin tai melko hyvin.
Parhaasta suomalaisesta laulusta on monta mielipidettä, mutta suosikeilla on usein yhdistävä tekijä: surumielisyys
Suomalaisen musiikin päivän kunniaksi Yle kysyi ihmisiltä heidän kotimaisia lempikappaleitaan.
Suomi on 10 vuoden päästä erilainen maa kuin nyt, sanovat asiantuntijat
Kymmenen vuoden päästä Suomi on aiempaa monikulttuurisempi ja ihmiset elävät entistä enemmän omissa kuplissaan, arvioivat asiantuntijat.
Joonas Konstigin kolumni: Kunhan on rentoa ja mukavaa! Eli miten ihmiskunta lakkasi välittämästä ja oppi rakastamaan verkkareita
Pukeutuminen on arvokysymys, ja mitä meistä kertoo, että tärkeimmät arvomme ovat rentous ja mukavuus? Jotakin yllättävän hyveellistä, kirjoittaa Konstig.
Ohjaajalta: Maatuskoja yössä ja runoja lehmille! Elin hetken toisten ihmisten arkea ja opin, että kiinnostavat ihmiset eivät ole täydellisiä eivätkä jaksa sellaisia esittääkään
Maarit Tastula lähtee uudessa ohjelmassaan toiseen Suomeen etsimään elämän tarkoitusta ilo ja huumori aseinaan. Hän konttaa umpihangessa, hiihtää poroaidalle, kesyttää kettua, keritsee lammasta ja valmistaa mykyrokkaa.

Tällainen on Linnan juhlien ruokatarjoilu – katso koko lista
Tarjolla on luomutuotteita, riistaa ja kalaa sekä Kultarannan omia marjoja. Perinteisiin tarjottaviin kuuluvat voileipäkakut sekä Ellen Svinhufvud -kakku.
Luomuraaka-aineet, järvikalaruuat ja kotimaisuus toivat Mikkelin kaupungin ruokapalveluille valtakunnallisen palkinnon
Mikkelin kaupungin tarjoamissa aterioissa käytetään täysin kotimaista lihaa ja maitotuotteita.
Suomen kaunein koti löytyi Kajaanista: palkintorahoille tiedossa jo kohde
Kajaanilaisten Lilli Norion ja Olli Saastamoisen koti löysi tiensä tv-katsojien sydämiin. Voiton myötä pariskunta pokkasi 10 000 euron palkinnon.

Tiistai 15.11.2022 (tv)
Maailman väkiluku. Suomalaisten jouluvalot. Sami Virta. Sää.

Perjantai 11.11.2022 (tv)
Suomalaisten ajankäyttö. Selkouutiset 30 vuotta. Sää.

Maanantai 7.11.2022 (tv)
Suomalaisten talous. Maahanmuuttajapoliisit. Joulukuuset. Sää.
Sunnuntai 6.11.2022 (radio)
Kotimaisesta tomaatista voi tulla luksustuote. Monet nuoret saavat ilmasta ehkäisyä. YK:n ilmastokokous alkoi.. Liput liehuivat ruotsalaisuuden päivänä. Monin paikoin satoi ensilumi. Säätiedot.