Uusimmat artikkelit
K.H. Renlundin museon ainutlaatuinen taidekokoelma kasvaa jälleen Kokkolassa – tilapula estää laajan esillepanon kotikaupungissa
Kokkolalaismuseo on lyhyen ajan sisällä saanut satoja uusia taideteoksia kokoelmaansa. Suuri osa niistä sijoittuu varastoon.
Osa Suomen merkittävimmästä akateemisen taidemaailman ulkopuolella tehdystä teoskokoelmasta esille Kansallismuseoon – kokkolalaismuseo omistaa yli 600 teosta
Yksi Skandinavian laajimmista yksittäisistä outsider-taiteen kokoelmista on K.H. Renlundin museon hallussa. Osa teoksista nähdään ensi keväänä Helsingissä.
Suomen Outsider-konferenssi saa juhlapuhujaksi kulttuuritoimittaja Nataliya Teramaen Ukrainasta
Eurooppalaisessa verkostotapaamisessa keskustellaan avoimesti Outsider-taiteesta ja sen tekijöistä. Nelipäiväisen tapahtuman teemana ovat outsider-taiteilijoiden elämäntarinat.
Taidemaailman marginaalin tekijät koolla Hämeenlinnassa ja Helsingissä – kesäkuun tapahtuman teemana eurooppalaiset elämäntarinat
Helsingissä ja Hämeenlinnassa järjestettäviin tapahtumiin on tulossa väkeä eri puolilta Eurooppaa. Toimijat kuuluvat EOA-verkostoon, joka edistää kulttuurien välistä yhteistyötä ja dialogia.
Muusikko Maria Mattila: “Luova tekeminen hiljentää mielen vihapuheen”
Äänien maailma tarjosi pakopaikan ja lohtua.
Ufo, Lumimies ja Martti Ahtisaari kohtaavat Edvininpolulla
Vaasan Asevelikylästä löytyy erilainen pururata.
ITE-taide on itseoppineiden taiteilijoiden luomaa uudentyyppistä nykykansantaidetta
ITE: Itse tehtyä elämää