Uusimmat artikkelit
Viuluvirtuoosi Lilja Haatainen, 12, esiintyi eturivin poliitikoille – pedagogi: ”Tuntuu, että varsinkin erityislahjakkaat on unohdettu”
Suomea on vuosien varrella kuvattu musiikkikoulutuksen ihmemaaksi kansainvälisessä lehdistössä saakka. Moni pelkää, että pian sellaiset puheet voi unohtaa.
Keskustelevassa Sohvakirkossa ruoditaan kasteen merkitystä eri elämänvaiheissa
Sohvakirkossa kajahtelee myös pelimannihenkinen virsipoljento
Jaakko Kuusiston viimeiseksi teokseksi jäänyt sinfonia saa Suomen ensiesityksensä – työn viimeistellyt Pekka-veli: “Vinkkaan silmää tuonpuoleiseen”
Kuusisto oli yksi Suomen tunnetuimmista klassisen musiikin tekijöistä. Hänen sinfoniansa Ensimmäinen ja viimeinen jäi helmikuussa edesmenneeltä taiteilijalta kesken.
Konserttimestarin paikalta kapellimestarin korokkeelle noussut Maria Itkonen tekee näyttävää uraa Ruotsissa
Nainen orkesterin johtopaikalla on vielä harvinaisuus. Myös Maria Itkonen on kokenut, miten naisia on vähätelty konserttisaleissa.
Caroline Shaw säveltää, jotta hän kuulisi jotain, mitä ei ole kuullut – yksi hänen musiikistaan hullaantuneista on Kanye West
Yhdysvaltalaismuusikko Caroline Shaw on tehnyt näyttävää uraa Yhdysvalloissa. Nyt hän vierailee ensimmäistä kertaa Suomessa.
Maanantai 30.5.2022 (tv)
Jääkiekon MM-finaali. MM-kulta. Sibelius-viulukilpailu. Sääennuste.
Kapellimestari Sakari Oramo opetti tekoälylle Sibeliuksen viulukonserttoa – pian "Janne" arvioi kilpailijoita ihmisten rinnalla
Jean Sibelius -viulukilpailun finaalissa testataan tekoälytuomaria. Kyseessä on leikkimielinen kokeilu, joka ei vaikuta kilpailun lopputulokseen. Mutta voisiko koneäly korvata ihmiskorvan tulevaisuudessa?
Laura Hallamaan kolumni: Aikuisen oppijan tiellä on monta muuria, mutta ikäkysymys oppiminen ei ole
Aika ja pokka. Siinä kaksi asiaa, joita aikuinen tarvitsee opintielle. Mutta kun kumpaakaan ei ole, missä välissä sitten onnistuu elinikäinen oppiminen, kysyy Hallamaa.

Sibelius ja Medelssohn ratkaisivat Juhani Heinonen -viulukilpailun: Aino Yamaguchi voitti monia ammattilaisia leiponeen kisan
Juhani Heinonen -viulukilpailu huipentui keskiviikkoiltana 16–24-vuotiaiden finaaliin Jyväskylän teatteritalolla.
Nuoret kilpailevat Juhani Heinonen -viulukilpailussa Jyväskylässä – mukana on kolme osallistujaa Keski-Suomesta
Kilpailuun osallistujia jouduttiin karsimaan: mukana on kaikkiaan 47 nuorta viulistia. Keski-Suomesta viulukilpailussa on mukana kolme osallistujaa.
RSO:n nuoret solistit 2022 on valittu
Koesoittoon osallistui yhteensä 75 nuorta
Säveltäjä ja kapellimestari Jaakko Kuusisto on kuollut
Jaakko Kuusistolla todettiin aivokasvain kesällä 2020. Hän työskenteli musiikin parissa vielä kasvaimen löytymisen ja leikkauksen jälkeen. Kuusisto kuoli Oulussa tänään. Hän oli 48-vuotias. Kuoleman vahvisti Kuusiston musiikkiagentti.

Kaustislainen viulunsoitto pääsi Unescon listalle – ja samalla sinne pääsivät myös naapurikuntien tanssivat lapset ja helsinkiläinen bussikuski
Hankkeen nimessä viulu symboloi paljon muutakin kuorolaulusta kansantanssiin ja perinteen tallentamiseen. Eikä kyse ole vain Kaustisen perinnöstä, vaan laajemmasta tekemisestä ja kokemisesta.
Kaustislainen viulunsoitto on päässyt Unescon aineettoman kulttuuriperinnön listalle – Kaustisen Pelimannitalolla oltiin tunnustuksesta kiitollisia: "Kuin maitovellissä kelluisi"
Tätä ennen listalla on ollut Suomesta vain saunakulttuuri. Listalle pääsyä pidetään tärkeänä tunnustuksena elävälle perinnölle.
Professori Ralf Gothónia on aina kiinnostanut elämän tarkoitus, avaruudelliset ja yliluonnolliset asiat sekä tiede
Pianisti Ralf Gothónin ura on vertaansa vailla.
Ensikosketus jousisoittimeen ja heti orkesterin jäseneksi – näin soittaa untuvikkojen Tempo-orkesteri
Tampereella on aloittanut uusi Tempo-orkesteri, missä lapset pääsevät soittamaan lähikoulullaan ilman pääsykokeita. Vastaavaa toimintaa on Suomessa jo viidellä paikkakunnalla.
Pekka Seppäsen kolumni: Kulttuurittomuuden kustannukset 10 miljardia vuodessa
Opetus- ja kulttuuriministeriö on enemmän huolissaan liikunnasta kuin opetuksesta ja kulttuurista. Miksi ministeriö ei laadi lapsille ja nuorille kulttuurisuosituksia, kysyy Seppänen.