Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Suomalaista nykytaidetta esittelevän näyttelyn avajaiset Ateneumin taidemuseossa.

Ars-näyttelyt herättivät suomalaiset nykytaiteeseen

Ars on esitellyt kansainvälistä nykytaidetta vuodesta 1961

Turun seudun työttömien yhdistykset halusivat osoittaa äärimmäisen keinon työttömyyden ratkaisemiseksi ja pitivät Turun torilla työttömien hirttäjäiset. (1994)

Työttömät hirteen! kaikui Turun torilla 1994

Turun alueen työttömien yhdistykset osoittivat mieltään.

Jan Liesaho

Teemu Mäki, Charlie Hebdo ja Ilmarinen

Onko provosoiminen tarpeen, taiteen nimissä tai muista syistä? Mistä tiedämme, että taiteilijat rikkovat tabuja vain perustellusti? Pitääkö yhteiskunnan suojella provokaattoreita? Minä en tiedä, mutta onneksi joku itseäni pätevämpi on ratkaissut ongelmat. Minä olen Charlie -näyttelyn kohtalo on ennakkotapaus: kirjastot eivät pysty toteuttamaan tehtäväänsä yksityisissä tiloissa, kirjoittaa Taide 2015 -kampanjan koordinaattori Jan Liesaho.

Trollaaminen muuttaa julkista keskustelua

Nettiprovokaatiot nähtiin enimmäkseen viestinnän laatua syövänä asiana Kulttuuriosaston lähetyksessä. Harva kuulija piti itsetarkoituksellista riidankylvämistä positiivisena asiana.

Yle Areena logo.

Vasemmistopoliitikkoja lähikuvassa

SDP:n puheenjohtajan Rafael Paasion mukaan puolueessa oli 1960-luvulla katto korkealla ja seinät leveällä. Seppo Tikan ”revolverihaastattelusarjassa” tavataan sosialidemokraattien kirjoa ankarasta Kekkosen vastustajasta Lapualaisoopperan libretistiin.