Uusimmat artikkelit
Riihimäen lukion Ruokahävikki minimiin -kokeilu on lähtenyt hyvin käyntiin
Pari viikkoa sitten alkaneessa kokeilussa tarjotaan lukiolaisten lounaalta ylijäänyttä ruokaa kaupunkilaisille.
Sokerin vähentäminen päiväkoti- ja kouluruuasta olisi mahdollista myös Kajaanissa – moni lapsi on tottunut syömään sokeria kotona
Kajaanin Mamsellin mukaan päiväkoti- ja kouluruuan ravintosisältöä seurataan ja tarkastellaan, ja sokeria käytetään vähäisiä määriä.
Haluatko tehdä pitkän kypsymisajan vaativaa ruokaa vain 30 minuutissa? Painekattilalla valmistat murean osso bucon vieraiden odottaessa
Raikkaan gremolatan kera ateria on täydellinen.
Hyvinvointialueet muuttivat ruokapalveluiden käytäntöjä, ja Sisko Gråstenin isä sai syötäväkseen valmisruokia
Hyvinvointialueiden alkutaipaleella yksi konkreettisista muutoksista koskee iäkkäiden kotiin toimitettavaa ruokaa. Tätä ennen ruokapalvelu oli kuntien vastuulla.
Lauantai 14.1.2023 (radio)
Sähkön saatavuus. Turkki ja Nato. Alkoholiverot. Liikkumattomuus. Kouluruoka. Sää.

Torstai 22.12.2022 (tv)
Zelenskyi USA:ssa. Vähävaraisten lounas. Vesi kaduilla. Sää.
Mäntyharjun, Pertunmaan ja Puumalan aterioista vastaa ensi vuodesta alkaen Järvi-Saimaan Palvelut
Ateriatuotanto paikkakunnilla jatkuu kuten tähänkin asti.
Valtioneuvoston kanslia sai huomautuksen pääministeri Sanna Marinille maksetuista aamupaloista ja aterioista – toiminta rikkoi lakia
Oikeuskanslerinviraston päätöksen mukaan Sanna Marin ei rikkonut lakia. Valtioneuvoston kanslia toimi lainvastaisesti ja sai huomautuksen oikeuskanslerinvirastolta.
Onko sinun vaikea syödä päivittäin riittävästi kasviksia? Tee jättiannos värikästä ja juhlavaa arkisalaattia, joka säilyy useita viikkoja
Värikkäät kasvikset kuuluvat jokaiseen ateriaan.
Luomuraaka-aineet, järvikalaruuat ja kotimaisuus toivat Mikkelin kaupungin ruokapalveluille valtakunnallisen palkinnon
Mikkelin kaupungin tarjoamissa aterioissa käytetään täysin kotimaista lihaa ja maitotuotteita.
Nopeatekoinen ja ruokaisa salaatti pikkurahalla – kokeile haaleaa papusalaattia kipakalla punaviinivinegretillä
Salaatti sopii joko kevyeksi lounaaksi tai lisukkeeksi.
Opiskelijaravintola kertoo, millaiset annokset voivat vaikuttaa ilmastonmuutokseen – kalaleike ja härkisbolognese toimivat, uunimakkara ei
Vastaisuudessa kaikkien Unicafen lounaiden hiilijalanjälki on pienempi kuin keskimääräisen suomalaisen lounaan.
Ötökkä keitossa, mätiä perunoita ja kesken loppuvaa ruokaa – oppilaat kypsyivät Vantaan kouluruokailun ongelmiin, kaupunki kiistää
Vantaan nuorisovaltuusto vaatii kaupunkia kilpailuttamaan kouluruoan tuotannon, sillä sen mukaan ruoan laatu on heikko. Ateriapalveluista vastaava Vantti kiistää nuorten väitteet.
Työntekijät vastustavat Helsingin kaupungin ruokatuotannon ulkoistamista – pelkona on, että huoltovarmuus ja ruoan terveellisyys kärsivät
Neuvottelut Helsingin kaupungin ensi vuoden budjetista jatkuivat koko viikonlopun ajan, ja niitä on tarkoitus jatkaa puolueiden kesken vielä maanantaina.
Tarjolla on mätiä kurkkuja, mutta itse ei saa kokata – ukrainalaispakolaiset kertovat oloistaan mikkeliläisessä vastaanottokeskuksessa
Vapaaehtoistyöntekijöiden mukaan pakolaiset valittavat vastaanottokeskusten oloista vain harvoin. Olot Kyyhkylän vastaanottokeskuksessa Mikkelissä kuitenkin hämmensivät jopa Mariupolista saapuneita.
Mikkelin keskuskeittiö Isopadassa sähkövika: kolmen päivän menut uusiksi
Isopadassa valmistetaan tavallisena päivänä noin 5 800 ruoka-annosta esimerkiksi päiväkoteihin ja kouluihin.
Opiskelijaravintoloilla on edessä vaikea syksy, sillä ateriahinta ei saa nousta – kokoliha vaihtuu murekkeisiin, keittopäiviä tulee lisää
Tulevan syksyn aikana jotkut ruokalajit todennäköisesti poistuvat kampusravintoloiden ruokalistoilta, sillä kaikkia raaka-aineita ei enää ole varaa ostaa tukusta.
Tampereen kaupunki jakoi lapsille lähes 6000 maksutonta ateriaa kesän puistoruokailuissa
Kysyntää lämpimälle aterialle riitti ensi päivistä lähtien.
Tiistai 16.8.2022 (tv)
Ruuan hinta. Kouluruoka. Afganistan. Sääennuste.
Opiskelijalounaan hinta nousee, mutta se ei ravintolan mukaan vielä riitä – opiskelijat toivovat, että kasvis- ja kalaruoka säilyy
Opiskelijoiden maksama hinta opiskelijalounaasta nousee lokakuussa 50 sentillä. Opiskelijaravintolat vaativat korotuksia myös Kelan maksamaan ateriatukeen.
Joensuun kouluaterioiden hinnoissa korotuspaineita
Muun muassa Joensuun kouluihin ateriat tekevä Polkka Oy tekee jatkuvaa hintatarkkailua, ja muun muassa raaka-aineita vaihdetaan tarvittaessa edullisempiin.
Opiskelija-aterioiden enimmäishinta nousee 50 sentillä lokakuussa – opiskelijaravintoloista vastaava liiketoiminnanjohtaja: "Ei vielä riitä"
Aterian enimmäishinta nousee inflaation opiskelijaravintoloille tuomien kulujen kattamiseksi.
Hämeenlinnalaislapset söivät puistoissa litroittain soppaa, joka oli kustannettu testamenttivaroin
Hämeenlinnan kesän puistoruokailuissa syötiin yli 1700 keittolounasta. Lapsiperheille tarkoitetusta puistoruokailusta toivotaan pysyvää toimintaa.
Kunta-alan lakko on tuonut soppatykin rovaniemeläisen koulun pihalle – ruokittavana käy 900 lasta ja nuorta
Torstaina tarjolla on perinteistä torstai-keittoa eli hernerokkaa.
Kauhavan uusi keskuskeittiö rakennetaan Alahärmään
Kauhavalla valmistetaan päivittäin noin 2 500 lounasta kouluille ja päivähoidolle.
Tampere on laskemassa kehitysvammaisten päivätoiminnan lounashintaa – 7 euroa laitosateriasta on arvostelijoiden mielestä liikaa
Lounashinnasta valittaneet uskovat, että korkean hinnan vuoksi moni saattaa korvata päivän ainoan lämpimän aterian omilla eväillä.
Tampereella lautakunta joutuu pohtimaan, onko 7 euroa laitosateriasta liikaa kehitysvammaisten päivätoiminnassa
Päivätoiminnassa tarjottavan lounaan hinta nousi monessa paikassa, kun lakimuutos siirsi ateriamaksujen perimisen palveluntuottajilta kunnalle.
Iisalmen kaupunki ei aio ryhtyä tarjoamaan maksutonta aamupalaa yläkoululaisille
Aamupalan tarjoaminen maksaisi lähes 70 000 euroa lukuvuodessa ja se vaikuttaisi muun muassa koulukyyteihin.
Mehiläinen Ateriaali huolehtii jatkossa kotihoidon asiakkaiden aterioista Janakkalassa
Janakkalan kunta lähetti tarjouspyynnön kolmelle toimijalle, joista kaksi tarjosi palvelua määräaikaan mennessä. Toiveissa on, että aterioiden toimittaminen voisi alkaa mahdollisimman pian.
Hattulassa ja Janakkalassa saa pian taas lämmitettäviä kotiaterioita – yrityksen konkurssi yllätti kunnat
Hattulassa saa ensi keskiviikosta alkaen taas lämmitettäviä kotiaterioita. Janakkala seuraa pian perässä. Ateriapalveluja toimittavan yrityksen konkurssi yllätti kunnat vuodenvaihteessa.
Kumiperunoista kasvisbowliin ja teriyakivuokaan – teinejä yritetään houkutella kouluruokailuun trendikkäällä menulla
Espoon Kuitinmäen koulun oppilaat pääsevät tällä viikolla uusien kouluruokamakujen äärelle. Tempaus yrittää houkutella myös vanhimmat koululaiset pikaruokaloista takaisin kouluruuan ääreen.
Turun kaupunki pyytää koululaisille omat eväät torstaiksi – ammattiliitto JHL:n ja Jytyn lakko seisauttaa osittain koulu- ja päiväkotiruokailut, sekä siivoukset
Lakko alkoi keskiviikkona klo 12, koska Arkea kertoi tiistaina suunnittelevansa työehtosopimuksen vaihtoa kustannusten laskemiseksi. Ammattiliittojen mukaan palkat laskisivat työntekijöillä reilusti, Arkea näkee että yhtiö pystyy kilpailemaan markkinoilla paremmin.
Ensiksi tuli raastepöytä, nyt kasviproteiinit: lounaslinjastot muovaavat salaa tottumuksiamme – kävimme läpi 800 ravintolan lounaslistat
Kasviproteiinien ykkönen on tofu, mutta myös perinteet elävät lounaslistoilla vahvana. Joukkoruokailu voi ohjata syömistämme huomaamatta kohti kasvista, sanovat tutkijat.

Mielenosoitus, ilmaiset ateriat ja maku toivat väkeä KFC-ravintolan avajaisiin – saako kansainvälinen brändi nuoret syttymään?
Ravintolan avajaisia jonottaneet nuoret ja Yle Mixin toimittaja Jasmin Beloued pohtivat kansainvälisten brändien merkitystä.
Lahdessa korkeakouluopiskelijat saavat jatkossakin Kelan ateriatukea
Valtion ravitsemusneuvottelukunta ja Kela ovat antaneet uudet ruokailusuositukset korkeakouluopiskelijoille. Ruokailusuositus määrittää, miten opiskelijaruokailu järjestetään niin, että se oikeuttaa Kelan ateriatukeen.

Yksin syöminen tuntuu Italiassa radikaalilta, mutta joskus huomiota ei jaksaisi
Arkea maailmalta: Italiassa joudun selittämään, miksi aika ajoin valitsen syömisen yksin enkä seurassa, kirjoittaa Ylen Italian-toimittaja Jenna Vehviläinen.
Chancellor of Justice queries PM over 'breakfastgate' benefits
Among other things, Prime Minister Sanna Marin was asked whether she had made the decision to receive the meal benefits herself.
50 ihmistä kokoontui syömään makaronilaatikkoa pitkän tauon jälkeen: "Tämä on yksinäisyyden torjuntaa"
Monissa seurakunnissa käynnistellään koronatauon jälkeen kaikille avoimia yhteisen pöydän ruokailuja ja kahvihetkiä. Lounaiden tarkoituksena on tarjota hyvää, edullista kotiruokaa ja torjua yksinäisyyttä.

Kontiolahti harkitsee keskittyvänsä jatkossa vain koulujen ja päiväkotien aterioiden valmistukseen
Kontiolahden uuteen sote-keskukseen ei tule valmistuskeittiötä. Koulun keittiöön puolestaan tarvitaan laajennus, että siellä pystyttäisiin jatkossa valmistamaan kaikki koulujen ja päiväkotien ateriat.
Simon Selin on Vuoden Kokki -kilpailun finalisti. Hän tarjoaa karsitun version broilericonfitista kaalinyyteillä ja paistoliemikastikkeella
Kokkaa kuin Vuoden Kokki -finalisti.
Tv-ohjelma siivitti kuopiolaisen ruokavalmistajan huimaan kasvuun – yritys on palkannut liki 30 uutta työntekijää
KomeroFood nousi televisio-ohjelman myötä merkittäväksi alan työllistäjäksi Kuopion seudulla.
Ylöjärvellä harkitaan maksuttoman kouluaamupalan kokeilua
Aika moni lähtee kouluun syömättä mitään. Nälkää saatetaan sitten paikata makeisilla tai sipseillä.
Oulussa käynnistellään vähävaraisten ja työttömien aamupala- ja lounasruokailuja tauon jälkeen
Korona-aikana Oulun seurakunnat ovat jakaneet ruokaa noutopakkauksissa. Monissa seurakunnissa on tavoitteena aloittaa yhteiset ruokahetket vielä tämän kuun aikana.
Wednesday's papers: Immigration worries, campaign budgets and buffet breakfasts
More than half of Finnish respondents in a survey said they were a little embarrassed at the hotel buffet breakfast.
Moni koululainen saa lounaan jo ennen kymmentä koronan vuoksi – seurasimme, miten varhainen koululounas maistuu Joensuussa
Joensuun koulujen noin 5 400 oppilaasta osa syö lounaan hyvin varhain koronaviruksen aiheuttaman poikkeustilan takia. Koulutusjohtajan mukaan koulut noudattavat THL:n terveysturvallisuusohjeita.

Wednesday's papers: Stranded Afghans, free school breakfast and strong winds
The United States' exit from Afghanistan continues to dominate Finnish headlines on Wednesday.
Lounasruokaloiden tulevaisuus on epävarma – Henkilöstöjohtaja: "Ruokailijoiden määrä tulee lisääntyvän hybridityön kautta noin puolittumaan"
Työpaikkaruokailussa on tapahtumassa iso muutos koronan hellittäessä. Henkilöstöravintoloista osa säilyy, mutta ruokailijoita on selvästi vähemmän. Lähi- ja etätöissä vuorotteleville tarjotaan uusia palveluja, esimerkiksi mukaan ostettavia lounaskasseja etäpäiviksi.
Papers: Finnish PM has repaid majority of 'breakfastgate' expenses
Marin has paid more than two-thirds of the 14,000 euros she vowed to return following an outcry that taxpayers were paying for her breakfasts and cold meals, Uutissuomalainen reports.
Kotiateriapalveluihin ollaan tyytyväisiä Kajaanissa – keittoannoksista tosin halutaan nykyistä suurempia
Kainuun sote toimittaa aterian kotiin päivittäin noin 300 asiakkaalle Kajaanissa. Noin puolet asiakkaista osallistui ateriapalveluita koskevaan palautekyselyyn. Kotiateriat valmistetaan ravintokeskus Tähkässä Satamakadulla.
Police close investigation into PM Marin's breakfast expenses
A preliminary probe into "breakfastgate" found no reason to suspect officials at the Prime Minister's office of having committed any crime.