Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Kouluruokalan linjasto.

THL:n kouluterveyskysely: tyytyväisyys kouluruokaan on laskenut Kainuussa selvästi

Kyselyn mukaan etenkin 8. ja 9. luokkalaiset kokevat, ettei ruokaa ole riittävästi. Lisäksi koululounaan laatu ja maku koetaan nyt huonompana kuin vielä kaksi vuotta sitten.

Salaattia kulhossa pöydällä

Järjestä grillijuhlat välimerellisellä teemalla – näin valmistat ruokaa isolle porukalle

Pihlajanmarjakaprikset ja pohjoismaiset oliivit yllättävät.

Ateriapalvelun vakuumipakattuja, lämpimiä ruokia mustassa lämpölaatikossa.

Kotihoidon asiakkaat huolestuivat, kun lämmin ruoka vaihtuu pakasteisiin Kärsämäellä

Monimutkainen tapahtumaketju johtaa Kärsämäellä ateriapalvelujen ostamiseen uudelta taholta. Hyvinvointialueen mielestä pakasteruoka on yksi palveluvaihtoehdoista.

Pino tortilloja.

Ruokamyrkytys vai jopa ilkivaltaa? Selvitimme, mitä Mikkelin poikkeuksellisesta kouluruokamyrkytysepäilystä nyt tiedetään

Mikkelissä satojen sairastumiseen johtaneen ruokamyrkytykseen syy on toistaiseksi epäselvä. Mikään ei tällä hetkellä viittaa siihen, että keskuskeittiössä olisi toimittu väärin.

Vauvanruokia annosteltuina kuljetuskärryissä.

Yli 400 lasta ja nuorta haluaa vegaaniaterian Oulun kouluissa ja päiväkodeissa - vegaaniruokaa tarjotaan nyt ensimmäistä kertaa kaikille

Tilapalvelut kysyi kiinnostusta vegaaniruokailuun jo tammikuussa, kun Oulun kaupungin todettiin syyllistyneen syrjintään tarjonnassaan. Ruokailijoiden määrää kartoitetaan uudelleen koulujen alettua.

Puurolautanen pöydällä.

Villipuurokilpailulla haetaan uusia käyttötarkoituksia ja reseptejä puurolle

Luonnontuotteisiin yhdistettynä puurosta saa maukasta, terveellistä, helppoa ja edullista perusruokaa. Sen voi valmistaa monella tavalla ja kilpailussa haetaan puuroon liittyviä uusia ideoita.

Sairaalarakennuksen päivystyksen potilasisäänkäynti jossa puurakennetta, valkoisia tolppia ja iso lasinen seinä, etualalla jalkakäytävää, suojatie ja kiertoliittymä.

Sarjasyömäri iski Lapin keskussairaalaan jo kahdeksannen kerran

Lapin poliisilaitos tutkii Rovaniemellä keskussairaalassa maksamatta syömässä käyneen henkilön tekoja lievänä petoksena.

Toimittaja Satu Kivelä, Havaintoja ihmisestä -ohjelmasta.

Ruoka ja keho liittyvät kaikkeen elämässä

Koulun ruokakasvatuksessa korostuu hävikin minimoimisen ja tarkkailun lisäksi nopeutta ja tehokkuutta ihannoiva eetos.

Tuotantokeittiö Lööki Oulun Ruskossa.

Päiväkotien ruoka on haissut oudolle kahdesti Oulussa – nyt ruoan valmistustapaa muutetaan varotoimena

Tuotantokeittiö Löökin jauheliha- ja kanakeittoja on vedetty pois kouluista ja päiväkodeista happaman hajun takia. Jatkossa ruoka tehdään keskuskeittiössä valmiiksi asti.

Kouluruoka-annos.

Riihimäen lukion Ruokahävikki minimiin -kokeilu on lähtenyt hyvin käyntiin

Pari viikkoa sitten alkaneessa kokeilussa tarjotaan lukiolaisten lounaalta ylijäänyttä ruokaa kaupunkilaisille.

Kouluruokalan linjasto

Sokerin vähentäminen päiväkoti- ja kouluruuasta olisi mahdollista myös Kajaanissa – moni lapsi on tottunut syömään sokeria kotona

Kajaanin Mamsellin mukaan päiväkoti- ja kouluruuan ravintosisältöä seurataan ja tarkastellaan, ja sokeria käytetään vähäisiä määriä.

Valmisruokapakkauksia pöydällä.

Hyvinvointialueet muuttivat ruokapalveluiden käytäntöjä, ja Sisko Gråstenin isä sai syötäväkseen valmisruokia

Hyvinvointialueiden alkutaipaleella yksi konkreettisista muutoksista koskee iäkkäiden kotiin toimitettavaa ruokaa. Tätä ennen ruokapalvelu oli kuntien vastuulla.

Finlands och Natos flaggor.

Lauantai 14.1.2023 (radio)

Sähkön saatavuus. Turkki ja Nato. Alkoholiverot. Liikkumattomuus. Kouluruoka. Sää.

Lumikasa ja lumitöitä kaupungin kadulla.

Torstai 22.12.2022 (tv)

Zelenskyi USA:ssa. Vähävaraisten lounas. Vesi kaduilla. Sää.

Sanna Marin.

Valtioneuvoston kanslia sai huomautuksen pääministeri Sanna Marinille maksetuista aamupaloista ja aterioista – toiminta rikkoi lakia

Oikeuskanslerinviraston päätöksen mukaan Sanna Marin ei rikkonut lakia. Valtioneuvoston kanslia toimi lainvastaisesti ja sai huomautuksen oikeuskanslerinvirastolta.

Särkikaloja läjässä

Luomuraaka-aineet, järvikalaruuat ja kotimaisuus toivat Mikkelin kaupungin ruokapalveluille valtakunnallisen palkinnon

Mikkelin kaupungin tarjoamissa aterioissa käytetään täysin kotimaista lihaa ja maitotuotteita.

UniCafen työntekijä ojentaa lounasannoksen tiskin yli.

Opiskelijaravintola kertoo, millaiset annokset voivat vaikuttaa ilmastonmuutokseen – kalaleike ja härkisbolognese toimivat, uunimakkara ei

Vastaisuudessa kaikkien Unicafen lounaiden hiilijalanjälki on pienempi kuin keskimääräisen suomalaisen lounaan.

Nuorison itse ottamia kuvia kouluruuista.

Ötökkä keitossa, mätiä perunoita ja kesken loppuvaa ruokaa – oppilaat kypsyivät Vantaan kouluruokailun ongelmiin, kaupunki kiistää

Vantaan nuorisovaltuusto vaatii kaupunkia kilpailuttamaan kouluruoan tuotannon, sillä sen mukaan ruoan laatu on heikko. Ateriapalveluista vastaava Vantti kiistää nuorten väitteet.

Kulosaaren yhteiskoulun koululounaalla tarjoiltiin porsas-nautapataa paprikalla ja täysjyvävehnää 19. helmikuuta.

Työntekijät vastustavat Helsingin kaupungin ruokatuotannon ulkoistamista – pelkona on, että huoltovarmuus ja ruoan terveellisyys kärsivät

Neuvottelut Helsingin kaupungin ensi vuoden budjetista jatkuivat koko viikonlopun ajan, ja niitä on tarkoitus jatkaa puolueiden kesken vielä maanantaina.

kollaassi ruoka vastaanottokeskus

Tarjolla on mätiä kurkkuja, mutta itse ei saa kokata – ukrainalaispakolaiset kertovat oloistaan mikkeliläisessä vastaanottokeskuksessa

Vapaaehtoistyöntekijöiden mukaan pakolaiset valittavat vastaanottokeskusten oloista vain harvoin. Olot Kyyhkylän vastaanottokeskuksessa Mikkelissä kuitenkin hämmensivät jopa Mariupolista saapuneita.

Lähikuva ruokatarjottomista, jolla lautasellinen kaurapuuroa mansikkahillolla. Lautasen vieressä lasi vettä.

Mikkelin keskuskeittiö Isopadassa sähkövika: kolmen päivän menut uusiksi

Isopadassa valmistetaan tavallisena päivänä noin 5 800 ruoka-annosta esimerkiksi päiväkoteihin ja kouluihin.

Seinäjoen ammattikorkeakoulussa opiskeleva Jaakko Jyrkäs istuu portailla.

Opiskelijaravintoloilla on edessä vaikea syksy, sillä ateriahinta ei saa nousta – kokoliha vaihtuu murekkeisiin, keittopäiviä tulee lisää

Tulevan syksyn aikana jotkut ruokalajit todennäköisesti poistuvat kampusravintoloiden ruokalistoilta, sillä kaikkia raaka-aineita ei enää ole varaa ostaa tukusta.

Äiti vastaanottaa keittokulhon Hämeenlinnan puistoruokailussa Linnanpuistossa kesällä 2022.

Tampereen kaupunki jakoi lapsille lähes 6000 maksutonta ateriaa kesän puistoruokailuissa

Kysyntää lämpimälle aterialle riitti ensi päivistä lähtien.

Erilaisia kahvipaketteja marketin hyllyllä.

Tiistai 16.8.2022 (tv)

Ruuan hinta. Kouluruoka. Afganistan. Sääennuste.

Opiskelijat ruokalassa.

Opiskelijalounaan hinta nousee, mutta se ei ravintolan mukaan vielä riitä – opiskelijat toivovat, että kasvis- ja kalaruoka säilyy

Opiskelijoiden maksama hinta opiskelijalounaasta nousee lokakuussa 50 sentillä. Opiskelijaravintolat vaativat korotuksia myös Kelan maksamaan ateriatukeen.

Terveellinen ateria.

Joensuun kouluaterioiden hinnoissa korotuspaineita

Muun muassa Joensuun kouluihin ateriat tekevä Polkka Oy tekee jatkuvaa hintatarkkailua, ja muun muassa raaka-aineita vaihdetaan tarvittaessa edullisempiin.

Lapsiperheitä jonottamassa keittolounasta Hämeenlinnan Linnanpuistossa järjestetyssä puistoruokailussa heinäkuussa 2022.

Hämeenlinnalaislapset söivät puistoissa litroittain soppaa, joka oli kustannettu testamenttivaroin

Hämeenlinnan kesän puistoruokailuissa syötiin yli 1700 keittolounasta. Lapsiperheille tarkoitetusta puistoruokailusta toivotaan pysyvää toimintaa.

Skolmat i en skolmatsal och elever tar åt sig sallad och mjölk.

Kauhavan uusi keskuskeittiö rakennetaan Alahärmään

Kauhavalla valmistetaan päivittäin noin 2 500 lounasta kouluille ja päivähoidolle.

lastensuojelu, Kotikallio, Kouvola, lounas

Tampere on laskemassa kehitysvammaisten päivätoiminnan lounashintaa – 7 euroa laitosateriasta on arvostelijoiden mielestä liikaa

Lounashinnasta valittaneet uskovat, että korkean hinnan vuoksi moni saattaa korvata päivän ainoan lämpimän aterian omilla eväillä.

lastensuojelu, Kotikallio, Kouvola, lounas

Tampereella lautakunta joutuu pohtimaan, onko 7 euroa laitosateriasta liikaa kehitysvammaisten päivätoiminnassa

Päivätoiminnassa tarjottavan lounaan hinta nousi monessa paikassa, kun lakimuutos siirsi ateriamaksujen perimisen palveluntuottajilta kunnalle.

Savon ammattiopiston opiskelijoita aamupuurolinjastolla.

Iisalmen kaupunki ei aio ryhtyä tarjoamaan maksutonta aamupalaa yläkoululaisille

Aamupalan tarjoaminen maksaisi lähes 70 000 euroa lukuvuodessa ja se vaikuttaisi muun muassa koulukyyteihin.

ruoka-annos, ravintola

Mehiläinen Ateriaali huolehtii jatkossa kotihoidon asiakkaiden aterioista Janakkalassa

Janakkalan kunta lähetti tarjouspyynnön kolmelle toimijalle, joista kaksi tarjosi palvelua määräaikaan mennessä. Toiveissa on, että aterioiden toimittaminen voisi alkaa mahdollisimman pian.

Kouluruoka

Hattulassa ja Janakkalassa saa pian taas lämmitettäviä kotiaterioita – yrityksen konkurssi yllätti kunnat

Hattulassa saa ensi keskiviikosta alkaen taas lämmitettäviä kotiaterioita. Janakkala seuraa pian perässä. Ateriapalveluja toimittavan yrityksen konkurssi yllätti kunnat vuodenvaihteessa.

Ada Izokun

Kumiperunoista kasvisbowliin ja teriyakivuokaan – teinejä yritetään houkutella kouluruokailuun trendikkäällä menulla

Espoon Kuitinmäen koulun oppilaat pääsevät tällä viikolla uusien kouluruokamakujen äärelle. Tempaus yrittää houkutella myös vanhimmat koululaiset pikaruokaloista takaisin kouluruuan ääreen.

Potatis hälls upp i en skolmatsal.

Turun kaupunki pyytää koululaisille omat eväät torstaiksi – ammattiliitto JHL:n ja Jytyn lakko seisauttaa osittain koulu- ja päiväkotiruokailut, sekä siivoukset

Lakko alkoi keskiviikkona klo 12, koska Arkea kertoi tiistaina suunnittelevansa työehtosopimuksen vaihtoa kustannusten laskemiseksi. Ammattiliittojen mukaan palkat laskisivat työntekijöillä reilusti, Arkea näkee että yhtiö pystyy kilpailemaan markkinoilla paremmin.

Yle selvitti millaisia lounaita syödään. Kasvisproteiineista Tofu oli suosituin, falafel toinen ja soija kolmas.

Ensiksi tuli raastepöytä, nyt kasviproteiinit: lounaslinjastot muovaavat salaa tottumuksiamme – kävimme läpi 800 ravintolan lounaslistat

Kasviproteiinien ykkönen on tofu, mutta myös perinteet elävät lounaslistoilla vahvana. Joukkoruokailu voi ohjata syömistämme huomaamatta kohti kasvista, sanovat tutkijat.

Mielenosoitus, ilmaiset ateriat ja ruuan maku toivat väkeä KFC-kanaravintolan avajaisiin

Mielenosoitus, ilmaiset ateriat ja maku toivat väkeä KFC-ravintolan avajaisiin – saako kansainvälinen brändi nuoret syttymään?

Ravintolan avajaisia jonottaneet nuoret ja Yle Mixin toimittaja Jasmin Beloued pohtivat kansainvälisten brändien merkitystä.

Kuvassa on riisiä, tofua, kasviksia ja cashew-pähkinöitä sisältävä lounasannos Korat Thai -ravintolassa Helsingissä lokakuussa 2020.

Lahdessa korkeakouluopiskelijat saavat jatkossakin Kelan ateriatukea

Valtion ravitsemusneuvottelukunta ja Kela ovat antaneet uudet ruokailusuositukset korkeakouluopiskelijoille. Ruokailusuositus määrittää, miten opiskelijaruokailu järjestetään niin, että se oikeuttaa Kelan ateriatukeen.

Jenna Vehviläinen.

Yksin syöminen tuntuu Italiassa radikaalilta, mutta joskus huomiota ei jaksaisi

Arkea maailmalta: Italiassa joudun selittämään, miksi aika ajoin valitsen syömisen yksin enkä seurassa, kirjoittaa Ylen Italian-toimittaja Jenna Vehviläinen.

Sanna Marin Pirjo Auvisen haastatteltavana

Chancellor of Justice queries PM over 'breakfastgate' benefits

Among other things, Prime Minister Sanna Marin was asked whether she had made the decision to receive the meal benefits herself.

Diakoni Suvi Kervinen Kotka-Kymin seurakunnasta katsoo kameraan samalla, kun sekoittaa salaattia Karhulan seurakuntakeskuksella pöydän ääressä.

50 ihmistä kokoontui syömään makaronilaatikkoa pitkän tauon jälkeen: "Tämä on yksinäisyyden torjuntaa"

Monissa seurakunnissa käynnistellään koronatauon jälkeen kaikille avoimia yhteisen pöydän ruokailuja ja kahvihetkiä. Lounaiden tarkoituksena on tarjota hyvää, edullista kotiruokaa ja torjua yksinäisyyttä.

Rasvat ja maidot kouluruokalan linjastossa.

Kontiolahti harkitsee keskittyvänsä jatkossa vain koulujen ja päiväkotien aterioiden valmistukseen

Kontiolahden uuteen sote-keskukseen ei tule valmistuskeittiötä. Koulun keittiöön puolestaan tarvitaan laajennus, että siellä pystyttäisiin jatkossa valmistamaan kaikki koulujen ja päiväkotien ateriat.

Komero Foodin tuotantolinjasto.

Tv-ohjelma siivitti kuopiolaisen ruokavalmistajan huimaan kasvuun – yritys on palkannut liki 30 uutta työntekijää

KomeroFood nousi televisio-ohjelman myötä merkittäväksi alan työllistäjäksi Kuopion seudulla.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle