Uusimmat artikkelit
Riku Rantala: Onko liha ikuinen, vai voiko burgereita suosiva kulttuurimme vielä muuttua?
Lihattomasta lokakuusta on yhdeksän vuotta - onko mitään muuttunut tässä ajassa?
Juhannus on miljoonien kilojen lihajuhla: Vaikka lihaa syödään yhä vähemmän, grillissä se tirisee lähes aina
Lihan ja lihatuotteiden kulutus pienenee Suomessa vuosittain. Siitä huolimatta kesä on lihansyönnin kulta-aikaa ja grillissä valmistuvan aterian pääraaka-aine on lähes aina liha.
Lihantuottaja Henna Paija joutuu perustelemaan olemassaoloaan, vaikka lähes kaikki syövät lihaa
Henna Paija jäi vastikään leskeksi ja jatkaa nyt yksin lihatilan pitoa. Vaikka Paija on lihatuottaja, hän toivoo lihan kulutuksen vähenevän ja siitä tulevan enemmänkin luksustuote.
Veera Kivistö, 25, on riistavegaani, joka metsästää välillä ruokansa: "Pääpointti on se mitä syö arkena"
Veera Kivistö päätti vähentää lihankulutustaan ja ryhtyi kasvissyöjäksi, joka syö toisinaan riistaa. llmastomielessä lihankulutuksen puolittaminen olisi hyvä tavoite jokaiselle suomalaiselle.
Harri Kuokkanen on bodaava black metal -muusikko, joka puolustaa eläinten oikeuksia ja pohtii totaalikieltoa lihansyönnille
Heideggeriläisestä filosofiasta inspiroituneen Kuokkasen mielestä ihmisen pitäisi nöyrtyä luomakunnan edessä, eikä päinvastoin.
Miksi ruokatottumusten muuttaminen on niin vaikeaa? Voit olla tietämättäsi supermaistaja, jumissa lapsuudenkodin ruokapöydässä tai lounasseurueen miellyttäjä
Ruoka ei maistu samalta kaikkien suussa.
Elisa Aaltola on maalaistyttö, filosofi ja lauman jäsen – “Empatian taitoa kannattaa harjoitella, myös suhteessa eläimiin”
Kinkkuleipäkoe ja muita ihmiseläinten aivoituksia.
Päijäthämäläisissä päiväkodeissa lisätään kasvisruokaa osana tutkimusta: tarkoituksena arvioida ruuan terveys- ja ilmastovaikutuksia
Lopullinen päämäärä on kehittää kasvissyöntiä lisäävä malli Suomen päiväkodeille.
Latvalintuja saa nyt metsästää – Minttu Hapolle se tarkoittaa, että ruokapöytään voidaan saada lihaa
Kajaanilainen Minttu Happo metsästää, koska ei halua luopua lihasta. Nyt on käynnissä latvalinnustus.
Milloin kaikki alkoi mennä päin persettä? – 8 ihmiskunnan perisyntiä, joista maksamme nyt
Ihmiskunnan historia ei ole vain edistysaskelia.
Prisma: Lihantuotanto, uhka maapallolle?
Mitä seurauksia maailmanlaajuisella lihantuotannolla on?
Yle tutki: yllättäen lihansyöntiä ovat vähentäneet eniten yksinasuvat keskisuomalaiset – katso, millaiset ovat kaltaistesi ruokatottumukset
Olivia Toivanen, 35, Jyväskylästä suosii kasvisruokaa. Saara Patama, 29, Helsingistä syö lihaa, mutta vain kotimaista.
Viisi kiinnostavaa juttua sunnuntai-iltaan: Turvallista isyyttä surun keskellä, suomalaisliha punaiselle listalle Ruotsissa ja noita nimeltä Pekkala
Luitko jo nämä? Kokosimme sinulle viikon kiinnostavimpia juttuja, jotka saatoit arjen kiireessä ohittaa.

Suomalainen naudan- ja sianliha punaiselle listalle Ruotsissa – Luonnonsuojelujärjestö WWF näkee puutteita eläinten hyvinvoinnissa
Suomen WWF selittää arvostelua maiden erilaisella lainsäädännöllä.
Juha Hurmeen kolumni: Nauta
Juha Hurme ottaa kantaa nautakysymykseen.

Joensuun opiskelijaravintoloissa tarjoillaan yhä naudanlihaa
Itä-Suomen yliopiston ravintoloissa ei seurata Helsingin yliopiston ruokaloiden esimerkkiä luopua naudanlihasta.

Emmi Nuorgamin kolumni: Keskustelu ruokavalioista on liian tunnepitoista
Julkisessa keskustelussa korostuvat liikaa maakuntien lihaa syövät heteromiehet ja kaupunkien tiedostavat nuoret naiset, kirjoittaa Emmi Nuorgam. Tämän kolumnin voi myös kuunnella.
Laura Frimanin kolumni: Hyvästi, liha! Olit ihana ja rakastan sinua ikuisesti
Viimeinen pasta-ateria ennen vegaaniutta.
Lihansyönnistä syttymässä jälleen iso riita Helsingin kaupunginvaltuustossa – ”Idealismi ei toimi tässäkään”
Aloite liha- ja maitotuotteiden käytön puolittamisesta Helsingin kaupungin yksiköissä käsitellään uudelleen tänään illalla.

”Sika kuuluu lautaselle siinä kuin vihannekset ja hedelmät” – sikafarmari Arvo Marttilan mielestä kotimaisen lihan syömistä ei pidä hävetä
Lihansyönnin vastustus ei näy suomalaisen ruokalautasella. Lihaa syödään entiseen malliin eli 81 kiloa vuodessa.

Voiko koulu pakottaa kasvissyöjän valmistamaan liharuokia? Kotitalousopettajat pelkäävät perustaitojen rapistuvan
Yläkoululainen Minttu Laine hämmentyi kotitalousopettajansa suhtautumisesta kasvisruokavalioon. Vanhempien yhteydenotto muutti äänen kellossa.
Entä jos maapallo chättäisi sinulle? Katso viestiketju!
"Oon sairastanut tosi paljon. Koko ajan pientä lämpöä"

Suomalaiset suopeita kierrättämään ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi, mutta rahaa ilmastotekoihin ei haluta laittaa
Lähes puolet kyselyyn osallistuneista aikoo rajoittaa lentomatkustamista ilmastosyistä.

Opiskelukämppää hakemassa? "Siisteyskäsityksen pitää olla samassa jamassa" plus 4 muuta vinkkiä kimppa-asujalle
Mitä kannattaa ottaa huomioon kämppäkaverin hakemisessa? Kysyimme asiaa "kokemusasiantuntijalta" ja opiskelija-asuntosäätiön toimitusjohtajalta.
Keskustele täällä lihansyönnistä!
Onko lihansyöntimme kestävällä tasolla?

Susanna Laine ja Mikko Kekäläinen heittäytyivät vegaanihaasteeseen: "Aamupalalla itkin prinssinakkien perään"
Näyttelijä Eero Ritala haastoi maanantain suorassa lähetyksessä Susanna Laineen ja Mikko Kekäläisen syömään viikon vegaanisesti. Pienistä harha-askelista huolimatta juontajien viikko on sujunut mallikkaasti ja saanut molemmat innostumaan kasvisruoasta.
Maryan Abdulkarimin kolumni: Teollinen eläintuotanto – ihmiskunnan historian suurin rikos?
Vetoamalla lihansyönnin terveysriskeihin, kieltäydymme uskomasta ihmisen kykyyn olla moraalisesti vastuullinen valinnoistaan, kirjoittaa Maryan Abdulkarim.

Ravitsemustieteilijä uskoo kasvisruokavalion olevan tulevaisuuden megatrendi – mutta pärjääkö ihminen kokonaan ilman lihaa?
Vegebuumista tutkimusta tehneen professorin mukaan viime vuosien kasvissyöntibuumi on ollut paljolti sosiaalisen median välittämä ja vahvistama.

Maailmankuulu ruokakriitikko Andrea Petrini: "Lihasta nauttiminen ei tee minusta paskiaista!"
Yle tapasi huippuravintoloiden parhaimmistoa tuomaroineen kulinaristin Helsingissä.
Prisma: Kyllä lääkäri tietää – totuus terveysväittämien takana
Lääkäri Michael Mosley tutkii terveyden muoti-ilmiöitä.

Teuraslehmän hätääntynyt katse sai Janica Karastin luopumaan lihansyönnistä – "Tajusin, että kohta se kuolee"
Suomalaiset syövät lihaa vuosi vuodelta enemmän, vaikka kasvissyönti on trendikästä. Ihmiset ovat kuitenkin aikaisempaa tarkempia syömänsä lihan suhteen.

Sikafarmari puolustaa työtään vegaanille Kuplat-sarjassa: "Se on hyvin hiljainen toimitus se hengenpäästö"
Lahtelainen vegaani Teemu Almén tutustuu Kuplat-juttusarjan tuoreessa jaksossa karkkilalaiseen sikatalousyrittäjään Reetta Kiveen ja tämän luomusikalaan, josta possut kävelevät omin jaloin teurastettavaksi naapurirakennukseen.
Mitä tulevaisuudessa syödään?
Meillä on käsissämme kuusi isoa ruokahaastetta.
Pahanhajuisten pierujen määrää voi vähentää jopa 75 prosenttia – Näin se onnistuu
Miten pierujen hajuun voi vaikuttaa itse?

Joka viides vähentänyt lihankulutustaan – Tutkimus: Kasvisruoka valitaan nyt maun takia
Tuoreen tutkimuksen mukaan kasvisruokapäiviä viettää jo kolmasosa suomalaisista. Syyt valita kasvisruoka lihan sijaan ovat aiempaa moninaisemmat.

Sunnuntai 6.8.2017 (radio)
Liha maistuu suomalaisille. Professorit ehdottavat palveluseteleitä terveydenhoitoon. Suomessa on hyvä matkailusää.

Ravitsemussuositukset toteutuvat käytännössä vain osin – lihansyöntiään suomalaiset eivät ole vähentäneet
Päivittäin lihaa syövien suomalaisten määrä on kasvanut. Myös kasvisten käyttö on lisääntynyt, mutta niiden käyttöä pitäisi lisätä entisestään.
Eeva Kilven Animalia on ollut ajankohtainen 30 vuotta
Kurjimman köyhälistön alapuolella ovat vielä nämä ei-ihmiset
Hei Antti Nylén, ovatko kaikki lihansyöjät fasisteja?
Haarukka ja veitsi ovat hirveitä joukkotuhoaseita

WWF julkaisi Lihaoppaan: Kotimainen tehotuotettu sianliha ja broileri vältettävien listalla, luomua voi syödä kohtuudella
Ruokavalion ympäristövaikutuksia voi vähentää myös vaihtamalla lihasta toiseen, neuvoo WWF.

Luuletko, että pitää syödä lihaa, jotta hauis kasvaa? – Olet väärässä
Punaisen lihan hyvästellyt näyttelijä Antti Launonen kertoi Ylen aamu-tv:ssä, miten puhti riittää salitreeneihin kasvisruokavaliolla.
Elikö joulukinkku hyvän elämän? Tutkijat tietävät, kuluttaja ei
Luomumerkki ei takaa onnellista joulukinkkua.
Liha- vai kasvisproteiini - kummallakin samaan lopputulokseen!
Kasvis-ja liharuokavalio yhtä terveellisiä

Nuoret pitäisi saada syömään enemmän kasviksia – "Ajattelin että voi ei"
Kajaanilaiset nuoret osallistuvat projektiin, jossa suunnitellaan kasvisten käyttöä aterioilla. Ennakkoluulot näkyvät – joitakin projekti on innostanut, toisia taas ei.
Tekeekö hyvä ruoka onnelliseksi?
#lähiökokki tekee onnelliseksi hyvällä ruualla.

Näkökulma: Ukin kuolema opetti, että vain rakkaiden kanssa jaettu ilo on kaksinkertainen
Kuvasin Perjantai-dokkarin mummini ja ukkini viimeisistä yhteisistä hetkistä. Samalla ymmärsin, miksi sanonta ”jaettu ilo on kaksinkertainen ilo” syntyi jo kauan ennen Facebookia.
Battlen väittelijä: Mai Kivelä
Battlen ruoantuotantoillan väittelijä!
Battlen väittelijä: Susanna Koski
Battlen ruoantuotantoillan väittelijä!
Dear Laura & Dear Aki: Laura Gustafssonin ja A.W. Yrjänän kirjeenvaihto lihansyönnistä
Kirjailija Laura Gustafsson haastoi idolinsa A.W. Yrjänän.