Uusimmat artikkelit
Keminmaassa Nesteen automaattiasemalla tankattu vedensekaista bensaa
Nesteeltä kerrotaan, että se korvaa asiakkaille bensiinin laatuviasta aiheutuneet autojen huoltokustannukset.
Paltamossa autoa tankannut on saanut vettä tankkiinsa – vesi voi aiheuttaa käyntihäiriöitä, auto ei lähde käyntiin tai se sammuu
Vettä polttoaineen mukana autoonsa saaneita kainuulaisia on arviolta noin 25.
Bensakauppiaiden eläkekassan konkurssivyyhdistä sittenkin jättilasku osakkaille – Liiton puheenjohtaja: "Tämä on oikeusmurha"
Vakuutusoikeuden takinkääntö voi viedä monet liikenneasemayrittäjät konkurssiin. Maksut on suoritettava pikavauhtia.
Kerrostalo yritettiin polttaa tahallaan viisi vuotta sitten Hämeenkyrössä: kolmelle vaaditaan nyt ehdotonta vankeutta
Kerrostalon asukkaat joutuivat evakkoon, kun yhden oven postiluukusta kaadettiin bensiiniä.
Selvitys: Lappiin kannattaa perustaa oma biokaasulaitos
Laitoksessa biojätteestä tehtäisiin biokaasua liikennepolttoaineeksi ja teollisuudelle.
Joni Mäki sinetöi upean suomalaisen hiihtosaavutuksen ja raivostutti Venäjän supertähden: "Mentiin kaverin ihon alle pahasti"
Joni Mäki sineteöi upean suomalaisen hiihtosaavutuksen sunnuntaina.
Yhä useampi ajaa sähköllä – täyssähköautojen ensirekisteröinnit tuplaantuivat Päijät-Hämeessä
Ladattavien hybridien suosio kolminkertaistui.
Bensavuosi 2020 oli halvempi kuin aikoihin, mutta autoilija ei sitä hevillä usko: "Jokainen on sitä mieltä, että polttoaine on aina kallista"
Autoilijalle viime vuosi oli lähes ikuista joulua. Bensakauppiailta hinnat kirvoittavat kahtalaista mielipidettä.
Näivettääkö sähköautoilu perinteiset bensa-asemat? – Ruotsinkylän nostalginen Gulf luopui bensanmyynnistä kokonaan
Osalle huoltoasemista 2000-luku on ollut jo tähän asti ankara taipale. Hyvään palveluun, kahviin ja vanhaan autokantaan uskotaan yhä.
Käänne näyttää tapahtuneen automarkkinoilla: Uusien dieseleiden myynti pudonnut tänä vuonna jyrkästi ja hybridiautoja myydään jo selvästi enemmän
Muun muassa typpioksidipäästöjen vähentämiseksi välttämätön ja kallis urearuiskutusjärjestämä on vähentänyt pienten dieselautojen tarjontaa.
Kun Elsamari Tihula, 22, muutti omilleen, rahankäyttö lähti käsistä – moni nuori putoaa samaan ansaan: "Ostan tosi paljon turhaan"
Nuorten talousosaaminen on kahtiajakautunutta. Koulutetut ja työssäkäyvät osaavat käyttää rahaa paremmin kuin esimerkiksi koulutuksen ulkopuolelle jäävät.
Näin työryhmä puolittaisi liikenteen päästöt: Suomeen tarvitaan 700 000 sähköautoa ja autoilun päästöille kovempi hinta
Hallituksen on määrä linjata liikenteen päästövähennysten keinoista ensi vuoden alussa.
Prisma: Levä – tulevaisuuden raaka-aine, josta tutkijat toivovat öljyn korvaajaa
Tutkijat selvittävät levien uusia käyttömahdollisuuksia.
Tampa Bay on voiton päässä Stanley Cup -finaaleista
Tampa Bay voitti NY Islandersin 4–1 ja johtaa ottelusarjaa voitin 3–1.
Huoltoasemalla pääsi vettä bensiinin sekaan, noin 40 autossa teknisiä ongelmia – Nesteen asemista vastaava johtaja: "harvinainen tapaus"
Automaattisessa laaduntarkkailussa oli tekninen vika, jonka vuoksi viallista bensaa ehdittiin myydä parin tunnin ajan.
Venäjän halpaa bensaa tankanneet itärajan autoilijat kärvistelevät nyt Suomessa: "Minun ajoni ovat vähentyneet ratkaisevasti"
Korona ei ole rokottanut polttoaineen myyntiä itärajan tuntumassa yhtä paljon kuin muualla Suomessa.
Polttoainevero kiristyi – Kanta-Hämeessä bensiini ja diesel kallistuivat muutamia senttejä
Uuden polttoaineveron ennakoitiin nostavan bensiinin ja dieselin hintaa 6–7 senttiä litralta.
Kaamasessa tankataan Suomen kalleinta bensaa ja huomenna hinta nousee – Veikko Aikion mukaan ollaan kipurajalla: "Ei täällä voi raitiovaunuun hypätä"
Lauantaina voimaan tuleva polttoaineiden veronkorotus näkyy mittarihinnoissa todennäköisesti hyvin nopeasti.
Bensiinin hinta nousee lauantaina – yrittäjät eivät ole huomanneet ylimääräistä hamstrausta
Polttoaineenveron korotus nostaa dieselin ja bensiinin hintoja.
Keskiviikko 29.7.2020 (radio)
Suomalaiset ovat valmiina uusiin koronarajoituksiin. Suomessa on liikkeellä kesäflunssaa. Saarioisten tehdas vahingoittui tulipalossa. Bensiinin hinta nousee lauantaina. Pyhiinvaellus Mekkaan alkoi.
Neljän lapsen äidin bensalasku kaksinkertaistui, kun rajat menivät kiinni ja paku piti tankata Suomessa – samoin kävi tuhansille muillekin
Vaikka tankilla käydään normaalioloissa yli sadan kilometrin päässä, voi säästöä tulla tuhansia euroja vuodessa.
Bensa on Suomessa matkailevalle nyt niin halpaa, että kauppias parahtaa, ettei sillä elä: Yleinen kesäilmiö ei enää välttämättä päde
Bensan hinta on vertailun mukaan jopa yhtä alhaalla kuin koronarajoitusten keskellä. Kauppiaan mukaan nyt taistellaan markkinaosuuksista.
Halpa bensa lisää kiusausta hamstrata, mutta todellinen hyöty on vähäinen
Herkästi syttyviä polttoaineita saa säilyttää ilman erillistä lupaa vain pienen määrän.
Rajakylien yritykset pulassa ilman norjalaisia – yrittäjä: kesä tulee olemaan eloonjäämistaistelua jos raja pysyy kiinni
Utsjoen Nuorgamissa huoltamoyritystä pitävä Ari Naapanki on jäänyt lähes tyhjän päälle Norjan suljettua rajansa maaliskuun 18. päivä.
Näin Venezuelasta tuli maa, jossa bensiini muuttui maailman halvimmasta maailman kalleimmaksi
Koronavirus ja öljyn hinnan romahtaminen moukaroivat maan entuudestaan heikkoa taloutta.
Polttoaineiden laskevat hinnat eivät houkuttele asiakkaita huoltamoille
Huoltamoyrittäjät ovat muiden yrittäjien tavoin koronan armoilla.
Perjantai 3.4.2020 (radio)
Suomi rajoittaa pikavippien korkoa. Tukihakemuksista tulee iso ruuhka Kelassa ja työttömyyskassoissa. Koronatilanne lisää alkoholin myyntiä. Paketteja liikkuu nyt paljon postissa. Bensiinin hinta halpeni.
Pohjoiskarjalaiset matkaavat henkilöautolla
Maakunnan asukkaat uskovat kulkevansa bensiiniä tai diseliä kuluttavalla autolla vielä kymmenen vuoden päästä.
What’s happening to pump prices? A service station chain CEO explains
St1 chain CEO Mika Wiljanen tells Yle that the price of crude oil is far from the only factor in pump pricing.
Miksi öljyn halpeneminen näkyy huoltoasemilla hitaasti? St1:n toimitusjohtaja Mika Wiljanen vastaa
Suomessa monien liikennepolttoaineiden hinnoissa verojen osuus on raakaöljyn osuutta suurempi.
Kuluttajahinnat nousivat tammikuussa prosentin tahtia – Hintoja nosti bensan, tupakan ja vihannesten kallistuminen
Nousua hillitsi valmismatkojen, kännyköiden ja televisioiden halpeneminen
3 tips for more sustainable driving
If you must get behind the wheel, follow these tips for limiting the climate impact.
Kainuussa ajetaan bensalla ja dieselillä – vaihtoehtoautojen määrä lähes olematon
Kainuussa on autoja on koko ajan enemmän.
Itärajan tankkaajat huolestuivat bensarallin jatkosta – Venäjä ottaa käyttöön uuden lomakkeen rajalla
Tankkaajat pelkäävät bensanhakureissujen Venäjälle vaikeutuvan. Asiantuntija rauhoittelee huolia.
Oulun torilla turvapaikanhakijoiden telttaan kohdistuneesta polttopulloiskusta nostettiin syytteet
Polttopulloiskun tekijöiksi epäillään neljää miestä, joista kolme on jäänyt tuntemattomiksi.
Synteettisten polttoaineiden pilottilaitosta suunnitellaan Joutsenoon
Laitoksessa tuotettaisiin hiilineutraaleja liikennepolttoaineita.
Finnish climate panel: Electric cars cheaper in the long run
Not only are all-electric vehicles cleaner, they can pay for themselves within 5-8 years, the think tank says.
Iran on yhä taitavampi sulkemaan yhteydet ulkomaailmaan – Netin katkaiseminen on yleistyvä keino levottomuuksien tukahduttamiseksi
Iranin tämänkertainen digipimennys oli aiempaa valistuneempi ja hälyttävämpi, kirjoittaa brittilehti The Guardian.
Internetiin pääsyä rajoitettiin Iranissa bensamielenosoitusten takia – kymmeniä ihmisiä pidätetty
Levottomuuksissa on kuollut ainakin kaksi ja loukkaantunut useita ihmisiä.
Iranilaiset raivostuivat bensan hinnan valtavasta korotuksesta – hallitus kiistää korotusten johtuvan talousvaikeuksista
Bensan hinta kohosi perjantaina Iranissa ainakin 50 prosenttia.
Jehovan todistajien valtakunnansalin polttamisesta syytetylle vaaditaan vankeutta – valeli viisi litraa bensiiniä rakennukseen
Miestä syytetään tuhotyön ja tuhotyön yrityksen lisäksi pahoinpitelystä ja kahdesta kotirauhan rikkomisesta.
Valtiovarainministeri Lintilä bensan ja dieselin päästömaksuista: Tutkijoiden ajattelutapa on alueellisesti ja sosiaalisesti kestämätön
Tutkijoiden ehdotus bensan ja dieselin hintojen korotuksista päästömaksuilla saa tylyn vastaanoton Rinteen hallituksen ministereiltä.
Vain harva muuttanut autonsa kaasuautoksi valtion muuntotuella – vaasalaismies etsii halukkaita kimppaan: “Yhdessä saisimme ehkä kustannuksia alemmaksi”
Koko maassa vain vajaa 200 henkilöä on tarttunut valtion tuhannen euron muuntotukeen.
Report: Finland needs to raise the cost of petrol to fight climate change
Research team advocates annual fuel quotas as the most effective way to halve traffic emissions in Finland.
Taipuuko Ecuadorin presidentti mielenosoittajien vaatimuksiin? Lupasi arvioida uudelleen päätöstä bensan hinnan nostamisesta
Polttoaineen hinnankorotuksista alkaneet mielenosoitukset ovat kestäneet jo lähes kaksi viikkoa.
Erottajan Teboil myy toistaiseksi vain dieseliä
Huoltoasemakiinteistön omistaja ei ole uusinut bensiinisäiliötä ajoissa, eikä vanhasta saa enää myydä bensiiniä.
Iso yhtiö lopetti kunnan ainoan bensiiniaseman – moponuoret ajavat nyt 20 kilometriä hakeakseen bensaa: "Ihan älytöntä"
Pitkä ajomatka bensiiniasemalle lisää ympäristöhaittoja ja nostaa merkittävästi autoilijoiden ja mopoilijoiden kustannuksia.
Bensan ja dieselin hintaan tuntuva nousu – St1:n toimitusjohtaja: "Saudi-Arabian tilanne näkyy tänään tai viimeistään huomenna"
Autoilijoiden havaintojen mukaan bensan ja dieselin hinta on paikoin kallistunut jopa 10-20 senttiä litralta.