Uusimmat artikkelit
”Joka ilta lausuimme rukouksen sängyssä ja pidimme toisiamme kädestä kiinni” – kolmetoista suomalaista kertoo, mitä on onnellisuus
Suomalaisten onnellisuus on yhteyttä itseen, muihin ja luontoon: sitä, että perustus on kunnossa, eikä tarvitse pelätä. Tässä jutussa 13 suomalaista eri puolilta Suomea kertovat ja näyttävät, mitä onnellisuus tarkoittaa.
Kirjailija Tapio Koivukari keksi omasta päästään monta pappia, sitten hänestä itsestään tuli sellainen 64-vuotiaana
Koivukari on tehnyt suuren määrän romaaneja, novellikokoelmia, kuunnelmia ja käännöksiä. Tänä kesänä hän valloitti uuden työroolin. Kirjailijasta tuli pappi Raumalle.
Vanhoillislestadiolaiset Eeva ja Oliver Kangastie perustivat Youtube-kanavan, jotta ihmiset ymmärtäisivät, että he ovat ihan tavallisia ihmisiä
Mediassa nähdyt tarinat lestadiolaisista ovat harvoin liikkeen sisältä. Oliver ja Eeva Kangastie arvelevat, että moni arkailee kertoa julkisesti olevansa lestadiolainen, sillä se saattaa leimata työelämässä.
Jaana Kristiina sanoi miehelleen, ettei hänestä ikinä tule muslimia – puoli vuotta myöhemmin hän oli huivia käyttävä Isra Nur
Isra Nur rakastui muslimimieheen. Pian miehen uskonto alkoi kiinnostamaan häntä. Tutkijan mukaan islam kiinnostaa monia sen yksijumalaisuuden ja selkeiden ohjeiden vuoksi.

"Ovdal go mii sáhttit soabadallat, mii dárbbašat gullat duohtavuođa", dadjá Máret Iŋgá Länsman – Girku ja sámiid soabadanfidnu álgá
Guovttejahkásaš soabadanfidnu guovddážis galget leat sápmelaččat, sámegielat ja sámekultuvra.
Jos kummituksia on olemassa, kaikki fysiikan teoriat menevät uusiksi – silti teologin mukaan kummitukset ovat osa todellisuutta
Teologi ja fyysikko kertovat totuuden kummituksista.
Juha Kivinen melkein oksensi kun joutui menemään työpaikalleen – sitten hän näki uimahallin ilmoitustaululla lapun, joka muutti elämän
Ahdistus luonnon tuhoamisesta hallitsi Kivisen nuoruutta. Ahdistus ei ole hävinnyt, mutta henkinen matka on antanut työkaluja sen kanssa elämiseen.
Onko vanhassa musiikissa jotain pyhää? Vaikeina aikoina ihmiset turvautuvat musiikkiin
Musiikki soi ainutlaatuisesti Sastamala Gregoriana -festivaalin pääkonserttipaikassa Pyhän Marian kirkossa.
Jo yli 100 000 suomalaista käyttää kristillistä deittisovellusta, ja pian se kasvaa ulkomaille – mikä on Valo ja miten se eroaa kilpailijoista?
Kristillisen deittisovelluksen Valon kehittäjät kertovat, että sovelluksen käyttäjiä yhdistää lähes sataprosenttinen halu löytää itselleen parisuhde.
Rovaniemeltä katosi toinen englanninkielinen päiväkoti – kristillisellä arvopohjalla toimiva Ninnikka osti Northern Lights Playschoolin
Ninnukan omistajalla ja päiväkodin johtajalla Nina Aspegrenilla on Rantavitikan Huvilatiellä myös toinen kristillinen päiväkoti.
Kuntavaaliehdokkaiden suhtautuminen koulujen kristillisiin perinteisiin jakautuu laidoille
Ehdokkailta kysyttiin kantaa kristillisten perinteiden ylläpitoon Ylen vaalikoneessa. Etenkin kristilliset ja perussuomalaiset pitäisivät perinteet kouluissa, mutta vasemmisto ja vihreät olisivat valmiimpia luopumaan.
Kristilliset tukee kokoomuksen välikysymystä talous- ja työllisyyspäätöksistä
Kristillisdemokraattien mukaan hallituksen tekemättömät päätökset puoliväliriihessä johtavat valtionvelan kasvuun, mikä lisää puolueen mukaan tulevien hallituksien vaikeutta kattaa julkistalouden alijäämää.
Usko pääsiäisen kristilliseen sanomaan on tutkijoiden yllätykseksi lisääntynyt alle 30-vuotiailla miehillä – "Poikkeuksellinen uusi nousu"
Samaan aikaan alle 30-vuotiaiden naisten uskonnollisuus on Suomessa laskenut Euroopan matalimmalle tasolle.
Miksi millenniaali ei halua olla uskonnollinen, mutta etsii lohtua uushenkisyydestä? – “Rationaalisessa yhteiskunnassamme ei ole tilaa lumolle, vaikka sitä ihminen kaipaa”
Ennen somessa oli fitnessvaikuttajia, nyt henkisyysoppaita.
Jumalanpalvelukset maaliskuussa
Yle Radio 1:n jumalanpalvelukset maaliskuussa 2021
Palkittu Postia pappi Jaakobille on lämmin lohtuelokuva
Sokean papin ja armahdetun naisvangin tarina.
Jumalanpalvelukset helmikuussa
Yle Radio 1:n jumalanpalvelukset helmikuussa 2021
Jumalanpalvelukset tammikuussa
Yle Radio 1:n jumalanpalvelukset tammikuussa 2021

Vaihtoehtoiset tavat uskoa yleistyvät nuorissa ikäluokissa perinteisen jumaluskon sijaan – erityisen vastaanottavaisia vaihtoehtoisuudelle ovat nuoret miehet
Näkymättömät olennot, ennustaminen ja vaihtoehtoiset hoidot kiinnostavat erityisesti 15–29-vuotiaita.
Jumalanpalvelukset joulukuussa
Yle Radio 1:n jumalanpalvelukset joulukuussa 2020

Puhdistusainetta tarjottiin vahingossa mehuna – kuusi lasta päätyi sairaalaan kristillisellä kesäleirillä Vaasassa
Yhden lapsista on vielä käytävä sairaalassa tarkastuksessa, mutta muut lapset ovat jo päässeet pois sairaalasta.

Leena Vilkan kolumni: Jumala näyttäytyy luonnossa
Jos voisin valita, haluaisin kuolla metsään, nukahtaa suuren kuusen alimpien oksien suojaan, maatua siinä maaksi, yhteensulautua luonnon kanssa, kirjoittaa ympäristöfilosofi Leena Vilkka.
Ihme – italialainen jännityssarja mystisestä patsaasta
Mystinen jännityssarja verikyyneieitä itkevästä patsaasta.
Grantchester – salaisuudet paljastuvat brittidraaman viidennellä kaudella
Suosikkisarjan uusi viides kausi!
Mystiikka kiehtoo nykyihmistä
Uushenkisyys poimii täsmäherkut uskontojen buffetpöydästä.
Putin haluaa perustuslakiin heteroseksuaalisen avioliiton sekä maininnan venäläisten "uskosta Jumalaan"
Presidentti Putin toimitti parlamenttiin 24 sivua ehdotuksia.
Näyttelijä Johannes Holopainen tutustui rooliinsa Kajaanissa – Einar Reuter oli "yhdistelmä korven kulkijaa ja eurooppalaista kosmopoliittia"
Kajaanissa asunut Reuter oli taidemaalari Helene Schjerfbeckin pitkäaikainen ystävä, joka teki hänen taiteestaan tunnettua.

KD:n Essayah sivaltaa Rinteen hallitusta vaalilupausten pettämisestä: Satasen opintorahakorotus suli 1,5 euroksi, eläkeläisten vappusatanen muutamiksi kympeiksi
Rintasyöpäleikkauksesta toipuva Sari Essayah on valittu KD:n puheenjohtajaksi jatkokaudelle puoluekokouksessa Oulussa.

Janne Saarikiven kolumni: Isänmaa ja uskonto on varastettu, ottakaa varkaat kiinni!
Sanat kuuluvat kaikille, kirjoittaa professori Janne Saarikivi. Tämän kolumnin voit myös kuunnella.

HalpaHalli on selvinnyt sunnuntaityöstä ilman irtisanomisia – yhden kanssa neuvotellaan vielä
Kristillisiin arvoihin nojaava ketju kävi sunnuntaityöstä keväällä yt-neuvottelut, ja muutama sunnuntaityöstä kieltäytynyt sai lisäaikaa sulatella asiaa.

Uskovainen perhe jätti vuosia "jumalan tahdon vastaiset" verot maksamatta – Australian verottaja ei niellyt selitystä
Perhe joutuu maksamaan verottajalle yli kaksi miljoonaa Australian dollaria.

”Suomalaisuuden termiä olisi jo aika laajentaa" – Susani Mahadura ja Yagmur Özberkan haluavat tuoda moninaisuutta näkyvämmin esille
Vähemmistöjen tarinat jäävät liian usein kertomatta.
Tässä yhteisössä lapset ovat kiellettyjä eikä työstä saa palkkaa – Elli Kinkku on asunut täällä 16 vuotta ja on kiitollinen joka päivästä
Uskonnollisissa yhteisöissä asuu Suomessa arviolta muutama sata ihmistä. Uusinta keskittymää puuhataan nyt Järvenpäähän.
Enkelisaarnaaja tulee, oletko valmis! Naisten omassa henkisyydessä gurutkin ovat naisia
Toimittajat testasivat enkelikanavoinnin – mitä tapahtui?
Hartauspuhujat huhtikuussa
Yle Radio 1:n hartauspuhujat huhtikuussa 2019

Nuorten aikuisten suhde uskontoon muuttuu entistä herkemmin
Erityisen selkeästi muutos näkyy 25–34-vuotiaiden ikäryhmässä.
Hartauspuhujat maaliskuussa
Yle Radio 1:n hartauspuhujat maaliskuussa 2019
Hartauspuhujat helmikuussa
Yle Radio 1:n hartauspuhujat helmikuussa 2019
Jumalanpalvelukset helmikuussa
Yle Radio 1:n jumalanpalvelukset helmikuussa 2019
Itse asiassa kuultuna: Kari Mäkinen
Arkkipiispa Kari Mäkinen kertoo urastaan ja elämästään.

Kuluttajien luottamus vahvistui marraskuussa – pitkällä aikavälillä usko Suomen talouteen hiipuu
Tilastokeskuksen luottamusindikaattorin mukaan suomalaisten usko talouteen on laskenut hiljalleen kuluvan vuoden ajan.
Finnish justice ministry plans outright ban on underage marriages
While 18 is the minimum age to get married in Finland, the justice ministry has granted a handful of exceptions for 17-year-olds, usually on religious grounds.

"Tervetuloa Suomen intergalaktiseen keskukseen" – Keski-Suomen maaseudulla tehdään lehteä, joka aiheuttaa otsaryppyjä skeptikoille
Ultra-lehti on raportoinut lähes 50 vuoden ajan rajatietoaiheita Uri Gelleristä pyramideihin. Suomalaisen uushenkisyyden erikoisuus on, että kristinusko ja vaihtoehtouskomukset mahtuvat samaan katsomukseen.
Huuto syvyydestä – tanskalaisen draamasarjan toinen tuotantokausi
Kovia kokeneen Kroghin pappisperheen tarina jatkuu.

Tutkimus: Nuorten suomalaismuslimien identiteetti vaihtelee tilanteen mukaan – "Moni tuntee itsensä suomalaiseksi ulkomailla ja ulkomaalaiseksi Suomessa"
Nuoret suomalaismuslimit suhtautuvat erityisen kriittisesti islamin alueellisiin perinteisiin, joita harjoitetaan vanhempien lähtömaassa
Big Shaq viraali-ilmiö esiintyi Weekend Festivalilla – hahmon luominen kesti Michael Dapaahilta 18 kuukautta
Michael Dapaah kertoo taustoja hahmon synnystä.

Justice Minister calls for child marriage ban in Finland
The most common grounds for granting a special permit for marriage involving a child is religious belief.

Syrjinnästä syytetty kristillinen nuortentapahtuma menettää messunsa – Arkkipiispa Tapio Luoma otti kantaa naispappien puolesta
Turussa järjestettävillä Maata näkyvissä -festivaaleilla ei järjestetä tänä vuonna omaa messua.
Hetemaj-dokumentin ohjaaja Olli Laine ihmettelee: "Miksi sodan traumoista puhuminen on suomalaisille niin vaikeaa?"
Dokumentti kertoo Hetemaj'n perheen tarinan.

Jukka Relanderin kolumni: Kirkolla on salaisuus, siellä uskotaan Jumalaan
Koska viimeksi kuulit kirkon puhuvan uskonnosta, kysyy Jukka Relander