Uusimmat artikkelit
Nämä kolme suomalaista murhaa voitaisiin ratkaista – "Suomen lainsäädäntö laahaa teknologian kehityksen perässä"
Nykyteknologia tarjoaa välineitä vanhojen murhien ratkaisuun
Itä-Suomen yliopistossa tutkitaan, kuinka kasvattaa uusia verisuonia vaurioituneiden tilalle – tavoitteena auttaa sydänkohtauspotilaita
Akatemiaprofessori Seppo Ylä-Herttualan tutkimusryhmä on saanut Sydäntutkimussäätiön myöntämän merkittävän nelivuotisen apurahan.
Maailma ei ole vielä valmis CRISPR-vauvoille, kertoo aihetta tutkinut komissio – Venäläisbiologi aikoo silti korjata periytyvän kuurouden
Tuore tiekartta suosittelee odottamaan ja tutkimaan lisää ennen kuin ihmisille tehdään periytyvää geenimuuntelua.
Floridassa vapautetaan ilmaan satoja miljoonia geenimuunneltuja hyttysiä
Hyttysten avulla yritetään poistaa useita alueella leviäviä tauteja.
Prisma: Miten välttää syöpä?
Kirurgi Richard Babor perehtyy syöpäsairauksien ehkäisyyn.
CRISPR-geenisaksien teho todistettiin viimein käytännössä – veritaudeista kärsineet pääsivät eroon kuukausittaisista verensiirroista
Nyt on varmaa, että geenieditoinnin mullistanut työkalu toimii kuten sen kuuluukin. Työtä on kuitenkin yhä tehtävänä.
Mikä ihme on hiivagrammi? Biotaiteessa mikrobit maalaavat tauluja ja porkkanalle tarjotaan mahdollisuus seksielämään
Viimeaikainen teknologinen kehitys on vienyt eteenpäin myös biotaidetta. Taidemuodon keskiössä on tieteen ja taiteen kokeellinen vuorovaikutus.
Lammin biologisella asemalla tutkitaan jätevesien aiheuttamaa tautiriskiä
Suomessa riski sairastua talousveden aiheuttamaan suolistoinfektioon on suhteellisen pieni. Vesiepidemioita havaitaan vuosittain yleensä alle kymmenen.
Geenimuunneltuja vauvoja tehtailleet kiinalaistutkijat saivat vankeustuomiot
Tutkijat muokkasivat ihmisalkioiden geenejä.
Törmäsikö lintu ikkunaasi? Löysitkö kuolleen eläimen? Toimita näyte tutkijalle ja auta suojelemaan luontoa
Luomus tekee tieteellistä tutkimusta eläinnäytteiden avulla.
Joko maailmalta saa rahalla designvauvan? Kohuttu kiinalainen geenitohtori suunnitteli bisnestä, eikä suinkaan ainoana
Suomalainen asiantuntija kehottaa malttiin uuden tekniikan soveltamisessa. Hän pitää tilannetta maailmalla suorastaan kaoottisena.
Keskiviikko 21.8.2019 (tv)
Suomen ja Venäjän presidentit keskustelevat tänään Helsingissä Presidentinlinnassa. Suomeen tuodaan geenimuunneltua soijaa enemmän kuin ennen. Suomalaiset rakentavat pienempiä omakotitaloja kuin ennen. Säätiedot.
Geenimuunneltua soijaa tuodaan entistä enemmän siipikarjan rehuksi – MTK: "Gm–vapaudesta täytyy maksaa enemmän"
Geenimuunneltu soija testataan tiukalla seulalla EU:ssa. Turvallisuusriskinä sitä ei enää elintarvikkeissa pidetä.
DNA-testi yllätti Ahervuon perheen: Mystiseen Levänluhdan lampeen 1600 vuotta sitten upotettu nainen on heille sukua
Levänluhdan vainajien arvoitusta on ratkottu satoja vuosia.
Malarian torjunnassa saattoi syntyä läpimurto – geenimanipuloitu sienitauti tappaa kaikki hyttyset
Tutkijat painottavat, että hyttyset on määrä tappaa vain suunnitellulta alueelta.
Savonlinnan kansainvälisen luontoelokuvafestivaalin puitteet paranevat – ohjelmiston ensimmäiset elokuvat julkistettiin
Juhlavuoden valkokankaalla nähdään elokuvia, joiden teemat käsittelevät muun muassa geeniteknologiaa ja ympäristöahdistusta.
Kainuun ammattiopisto havittelee Pelson vankilan harvinaista geenipankkikarjaa
Pelson vankilan lehmille ja lampaille etsitään uusia koteja.
Kaksostyttöjen geenimanipulaatiosta syntyi skandaali, nyt Kiina kiristää lakejaan – Suomalaistutkija: Koeputkihedelmöityskin pelotti aluksi
Uusi laki kiristää ehtoja, mikä on hyvä asia, sanoo tutkija Kirmo Wartiovaara. Eri asia on kuitenkin, pitääkö geenimuokkauksesta huolestua, hän lisää.
Finnish researchers use CRISPR gene editing to fight antibiotic resistance in bacteria
Infections caused by antibiotic-resistant bacteria kill 700,000 people across the world every year.
Pelson vankilan geenipankkikarjan uudet sijoituspaikat selviävät lähikuukausina
Ilmoittautuminen karjan uusiksi sijoituspaikoiksi alkaa lähiviikkoina, jonka jälkeen valtio valitsee sopivat hoitajat.
Maailmanloppu tulee varmasti, mutta miten? Tuoko tuhon ilmastonmuutos, laavapurkaus vai salaperäinen musta joutsen?
Maailmanloppu tulee viimeistään auringon nielaistessa maan, mutta on mahdollista, että ihminen itse aiheuttaa oman lajinsa lopun.
Prisma: Kuinka elää pidempään?
Nobel-palkittu Paul Nurse pohtii tieteen etiikkaa.
Designlapsia vai ratkaisu nälänhätään? Perimän saksiminen Crispr-tekniikalla on geenimuuntelun seuraava askel, ja se on jo otettu
Jos Kiinassa tehty ihmiskoe pitää paikkansa, se jää historiankirjoihin uuden ajan alkuna.
Vehnän geeniperimän selvittäminen voi pelastaa tulevaisuuden viljasadot – "Koko ihmiskunnan pitäisi olla innoissaan"
Vehnäsatojen kasvattaminen on välttämätöntä, sillä ihmisten määrä maapallolla kasvaa edelleen nopeasti.
Missä kulkee tautien parantamisen ja ulkonäön parantelun raja? Asiantuntija varoittaa vauvojen geenimuokkauksen kaltevasta pinnasta
Bioetiikan tutkija Heikki Saxén saa ärtynyttä palautetta, kun hän kehottaa yhteiskunnalliseen keskusteluun siitä, mitä geenien muokkaaminen tarkoittaisi yhteis- ja ihmiskunnalle.
Kolme kamalaa kirjainta: GMO? – Perunan viljelyssä geenimuuntelulla voitaisiin vähentää torjunta-aineiden käyttöä 90 prosenttia
Sienentorjuntaa geenejä lainaamalla
Kiistelty miljardikauppa toteutumassa – kemianjätti Bayer yhdistyy Monsanton kanssa
Kaupan pelätään antavan suuryrityksille liikaa valtaa ruoantuotantoon. Siemen- ja tuholaismyrkkyvalmistaja Monsanto on ollut kritiikin kohteena geenimuuntelun takia.
Suomenhevosta turvataan geenipankilla
Luonnonvarakeskus on jo tallettanut ensimmäiset suomenhevosen geenit pitkäaikaissäilytykseen rodun omaan geenipankkiin.
Näkökulma: Kivekset pois jopa ilman kivunlievistystä - Possujen kastrointi voitaisiin hoitaa myös rokottamalla
Kenelle kulkuset kilkattaa?
Tutkija: Amerikkalaispojan sairaus tunnistettiin koirien suomalaisen geenipankin avulla
Suomessa koottu koirien geenipankki on yksi maailman suurimmista geenipankeista.
2018 on ihmiskunnan historian kiinnostavin vuosi
Tutkimusmatkalle pääsee mukaan pysymällä hengissä!
Urheilukansanradio: Kuusi mitalia yksissä olympialaisissa – Ville Ritolan olisi pitänyt olla 100 parhaan listalla kakkonen
Vuoden lopussa julkaistu sadan parhaan suomalaisurheilijan lista herättää yhä tunteita. Keskiviikkona kuultavassa kahdeksannessa Urheilukansanradiossa Ville Ritolaa ehdotetaan kakkossijalle.
Analyysi: Mikä on vuoden merkittävin tiedeuutinen?
Vuosi 2017 on ollut geenitekniikan ja avaruuden vuosi. Silti ne eivät ole tärkeimpiä tiedeuutisia.
Suklaata ei tulevaisuudessa ehkä riitä jokaiseen joulupöytään – tässä 5 ainetta, joilla suklaan voisi korvata
Kaakaota ei riitä länsimaisille markkinoille loputtomiin muun muassa ilmastonmuutoksen vuoksi. Jonakin päivänä joudumme ehkä ratkaisemaan, miten tehdä suklaata ilman suklaata.
Norja harkitsee geenimuunneltuja elintarvikkeita koskevan säätelyn keventämistä
Tulevaisuudessa geenimanipuloitu lohi voi löytää tiensä norjalaiseen ruokapöytään.
Riku Rantala: Jos tunnepitoinen GM-viha ei muutu, maapallolta loppuu ruoka!
GM-keskustelu kaipaa faktaa!
Jarno Limnéllin kolumni: Kyberturvallisuus on entistä laajempi käsite
EU tarkasteli uudelleen kyberturvallisuussuunnitelmiaan. Kokonaisuus alkaa olla hyvin laaja-alainen, kirjoittaa Jarno Limnéll.
GMO karkasi laboratoriosta - oranssien petunioiden joukkotuho alkoi Suomesta
Muuntogeenisiä kasveja kasvoi Helsingin ytimessä vuosia.
Ministeri haluaa eroon geenimuunnellusta soijasta: "Erinomaiset mahdollisuudet rypsissä, rapsissa ja härkäpavussa"
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä haluaa ulkomailta tuodun soijan sijasta kotimaisia vaihtoehtoja. Leppä aikoo syksyllä puuttua esityksin viljelijöiden taloudelliseen ahdinkoon kaupan valtaa vastaan.
Suomalainen tutkijaryhmä kehittää uudenlaista hoitomuotoa allergioihin – "Vastaavaa lähestymistapaa ei ole kenelläkään muulla"
Espoolainen biokemisti Pekka Mattila törmäsi immunoterapiaa tutkivaan ryhmään, perusti sen ympärille firman ja julkistaa lähivuosina ainutlaatuisen allergiarokotteen.
Prisma Studio: Uhkaako kuudes sukupuuttoaalto elämää maapallolla?
Permikausi – varoittava esimerkki ilmaston lämpenemisestä.
Näkökulma: GM-vapautta myydään tunteella 400 gramman erissä!
Geenitekniikasta on mahdollista keskustella älykkäästi!
Voiko ihminen kohta elää 200-vuotiaaksi - nuorena ja terveenä?
Uudet geeniräätälöintimenetelmät mullistavat lääketieteen.
Study discovers gene that limits alcohol preference
Analysis of over 50 DNA studies, some of which were carried out in Finland, has culminated in the pinpointing of a gene that regulates the desire to drink alcohol. Tests on genetically-altered mice without a KLB gene showed the pathway influences alcohol intake, indicating a potential future reduction method.
Geenitekniikan mullistaja antaa jo näkökykykyä sokeille rotille – Kiinassa Crispriä on testattu ensimmäistä kertaa ihmisellä
Kiinassa annettiin Crispr-tekniikalla käsiteltyjä geenejä potilaalle, joka kärsi aggressiivisesta keuhkosyövästä.
Meksikossa vedetään lakiteitse köyttä maissin geenimuuntelusta
Kansalaisjärjestöt pelkäävät ylikansallisen kasvijalostajan Monsanton saastuttavan maissin alkukodin.
Brittitutkimus: Omega-3:n määrä romahti viljelylohessa
Britanniassa on huolestuttu kasvatuslohen laskeneesta omega-3-määrästä. Avuksi on ehdotettu merilevää tai geenimuunneltua rapsia.
Välimerestä löytyi ainutlaatuinen hiljainen todistaja kahden vuosituhannen takaa
Kauppalaivan hylyssä säilyneet luut ovat ensimmäisiä, joita päästään tutkimaan nykyaikaisella DNA-tekniikalla.
Trooppisia tauteja nitistetään hyttysten geenimuuntelulla – Miksei myös punkin borrelioosia?
On vaikeaa saada aikaiseksi geenimuunneltu puutiaiskoiras, joka miellyttäisi kaikkia naaraita, sanoo suomalainen asiantuntija.
Viikko tieteessä: Geenimuunnellut hyttyset torjuvat denguekuumetta, taustahäly hidastaa lapsen sanojen oppimista
Tieteen suurimpia saavutuksia ja ihmeellisimpiä löydöksiä viikon varrelta.