Uusimmat artikkelit
"Lapselle on oltava oikeasti aikaa", sanoo elämänmittaisesta kasvatustyöstään mitalin saava Ritva Paananen
30 äitiä saa tänään kunniamerkin presidentti Sauli Niinistöltä, kun Helsingin Säätytalolla vietetään valtakunnallista äitienpäiväjuhlaa. Yksi palkittavista on viitasaarelainen Ritva Paananen.
Kauhavalla huomattiin, että yksi sukupolvi jää usein välistä perinnetaitojen oppimisessa – syntyi hanke, jossa ikäihmiset opettavat kädentaitoja lapsille
Järvilakeuden kansalaisopisto koordinoi hanketta, joka yhdistää eri sukupolvet. Näin saadaan siirrettyä katoavaa käsityöperinnettä ja tarinoita eteenpäin. Luvassa on monenlaisia tapahtumia ja leirejä.
Kolmekymppinen pariskunta teki ratkaisun, josta moni kunta olisi iloinen – paluumuuttajia havitellaan nyt määrätietoisesti lisää
Nelihenkinen Liimataisen perhe muutti Kotkasta takaisin vanhempien kotiseudulle Etelä-Karjalaan. Heidän kaltaisiaan paluumuuttajia havitellaan eri puolilla Suomea.
Marja Holmila haastatteli yli 70-vuotiaita naisia ja huomasi, että eri sukupolvet pitäisi saada kohtaamaan yhteiskunnassa nykyistä paremmin
Maanantaina julkaistun haastattelututkimuksen mukaan monet ikääntyneet naiset haluaisivat mukaan yhteiskunnan kehittämiseen, mutta kokevat, että iän tuomaa kokemusta ei arvosteta tai huomata.
Ilman lapsenlapsia jääminen voi olla suuri suru
Isovanhemmuutta toivovan kannattaa noudattaa aiheen suhteen hienovaraisuutta. Taustalla voi olla esimerkiksi keskenmenoja. Jos suru lapsenlapsien puuttumisesta on syvää, kannustaa psykologi hakemaan rohkeasti ammattiapua.
Lotta-Sofia Saahkosta tuli pappansa kämppis – näyttelijäopinnot Lontoossa vaihtuivat omaishoitajan arkeen Valkeakoskella
Oma pappa kämppiksenä, uhka vai mahdollisuus?
Lauri ja Elvi Keräsellä ei ollut lapsena aikaa leikkiä, mutta nyt he ovat kiireettömiä ukkeja ja mummoja päivähoitolapsille
Metsämummo ja -ukki antavat huomiota ja läsnäoloa niillekin, joilla ei ole omaa isovanhempaa tai he asuvat kaukana. Paltamossa ja Lahdessa on hyviä kokemuksia sukupolvien kohtaamisista.
Näyttelijä Nicke Lignell on rooleissaan kirurgi ja kirjailija – yksi rooli on kuitenkin niitä ja kaikkia muita tärkeämpi
Kulttuurivieras Nicke Lignellin päärooli on kaukana parrasvaloista: hän on viiden lapsen isä ja kolmen mofa.
Vuoden positiivisimmat suomalaiset ovat Lotta ja pappa – parivaljakon myönteisyys on kantanut vaikeinakin aikoina
Yle tapasi yleisöäänestyksen voittajat Valkeakoskella.
Paltamossa etsitään metsämummuja ja -ukkeja päivähoitolasten metsäretkille – samalla lapset ja ikäihmiset pääsisivät kohtaamaan
Tarkoituksena on, että metsämummu tai -ukki olisi kerran kuussa tai vaikka parin viikon välein mukana päivähoitolasten metsäretkillä. Tähän mennessä yhteydenottoja on tullut jo muutamia.

Toimittajien ahdinko kasvaa Afganistanissa: Journalistin työt vaihtuivat risusavottaan
Taliban-hallinnon yleisohjeet rajoittavat Afganistanin mediaa monin tavoin. Verkoston mukaan julkaistuissa jutuissa ei saa olla Afganistanin maineelle vahingollista sisältöä.
Roope Lipastin kolumni: Perintöä odotellessa
Paras hetki aloittaa omien juuriensa ja suvun tarinoiden kuunteleminen oli eilen, tänään on toiseksi paras, kirjoittaa Roope Lipasti.
Suomen väkiluku kääntyy laskuun vuonna 2034 ja se mullistaa elämämme: vauvoilla riittää isoisovanhempia, mutta ei välttämättä sisaruksia tai serkkuja
Ihmiset elävät entistä pitempään ja terveempinä. Elämä voi kuitenkin olla sosiaalisesti köyhempää, koska monella suomalaisella on jatkossa vähemmän sukulaisia.
Daniel Ståhlin terveiset saavat mummin kyyneliin – Leila Laakso odottaa Kimble-revanssia juhannustappion jälkeen: "Kävi vähän köpelösti"
Ruotsalaisen olympiavoittajan Turussa asuva mummi on tullut tv-katsojille tutuksi kiekkojätin hellyttävien viestien myötä. Kaksikko soittelee toisilleen tiiviisti – kuuntele, kuinka Ståhl kiusoittelee isoäitiään Kimble-menestyksestä.
Virolaisten pakkosiirrot Siperiaan alkoivat 80 vuotta sitten – "Tätä ei pidä unohtaa, vaikka oma elämämme onkin mallillaan", sanoo Ann Pajuväli, 31, isoäitinsä kokemuksista
Neuvostovallan ahmaisemasta Virosta pakkosiirrettiin 1940-luvulla yhteensä yli 30 000 ihmistä. Tavaravaunuihin tungettiin väkeä vauvoista vanhuksiin. Yksi heistä oli Kersti Samm, josta Siperian-vuodet tekivät orvon.
"Koskettava hyvänmielen dokumentaarinen teos" – Raine Huvilan teos Papan tabletti voitti audiokilpailu Shortdoxin
Shortdoxin finaali käytiin tänä vuonna verkossa.
Sunnuntai 9.5.2021 (radio)
Äitienpäivä. Isovanhemmat. Koronarokotukset. Sastamalan liikenneonnettomuus. Junaliikenne EM-peleihin. Sää.
"Isovanhemmuus on elämän jälkiruoka", sanoo mummuista kirjan kirjoittanut tietokirjailija Tuula Vainikainen – itsekin Tuula-mummu
Turkulainen tietokirjailija Tuula Vainikainen on sitä mieltä, että mummu voi tarjota lapsenlapselleen jotain muuta kuin vanhemmat, mutta heidän toiveensa on syytä pitää mielessä. Vainikainen on Radio Suomen Sunnuntaivieraana äitienpäivänä.
Yhä useampi isovanhempi kokee lastenlastensa hoitamisen velvollisuudekseen – hoitamisella on todistettu olevan positiivisia vaikutuksia terveyteen
Väestöliiton pian julkaistavan raportin mukaan lastenlasten hoitovelvollisuudesta samaa mieltä olevien määrä on kasvanut kymmenessä vuodessa 28 prosentista 46 prosenttiin. Myös sukupuolten väliset erot hoitoavun tarjoamisessa ovat kaventuneet.
Anni Saastamoinen: Alli-mummolleni kiitos, ettei minun koskaan tarvitse nukkua luisuvalakanaisessa sängyssä
Edellä kulkeneiden sukupolvien opit ovat parhaimmillaan arkisimmillaan, kirjoittaa Saastamoinen blogissaan.

Alex Schulman kirjoitti kirjat vanhemmistaan, vaimostaan ja isovanhemmistaan – nyt vuorossa ovat veljet, mutta tällä kertaa tarina ei ole totta
Ruotsin superjulkkis Alex Schulman on suosittu kirjailija myös Suomessa. Eloonjääneet on hänen ensimmäinen fiktiivinen teoksensa.
3-vuotias Lilja Nurmio pääsi isovanhemmille virpomaan, koska heidät on jo rokotettu – "Ihanaa", iloitsee mummi Eeva Kuosma
Tänä vuonna virpominen kannattaa järjestää ulkona oman lähipiirin kesken, kehottaa THL.
Onnellinen voi olla nauramattakin – kysyimme suomalaisilta, mikä tekee heidät onnelliseksi
Suomalaiset ovat maailman onnellisimpia. Mutta mistä onnellisuus kumpuaa?
Sunnuntai 14.2.2021 (radio)
Trump. Hiihtolomat. Isovanhemmat. Laskiainen. Ystävänpäivä.
Muistisairas mummo osti mersut kolmelle lapsenlapselleen – hovioikeus hylkäsi syytteet törkeästä petoksesta
Syyttäjä ja joukko sukulaisia valitti käräjäoikeuden vapauttavasta päästöksestä Rovaniemen hovioikeuteen.

Tässä ylilääkärin 3 +1 pientä ohjetta koronaturvallisempaan joulunviettoon
Joulu kokoaa ihmisiä yhteen, mikä väistämättä lisää tartuntojen riskiä
Sairaanhoitaja Miiamaija Mäntylän keho muistaa yhä väkivaltaisen suhteen – nyt hän koskettaa itse syntyviä ja kuolevia
Korona-aikana kosketusta pitää varoa. Miiamaija Mäntylä tietää, että emme voi elää näin pitkään.

Sisko Savonlahden kolumni: Jos luet tämän joulun alla vain yhden mummoni kirjoittaman runon, lue tämä
Vuoden 2020 mielipidekiintiöni alkaa olla täynnä – mutta tässä vielä yksi kolumni, kirjoittaa kirjailija Sisko Savonlahti.
Keski-Suomessa on kuollut 14 ihmistä koronaviruksen aiheuttamaan tautiin epidemian aikana
Kolme ihmistä on jälleen menehtynyt koronavirukseen Keski-Suomessa.
Isoon sukujouluun tottunut 8-vuotias tyttö kertoo, miltä tuntuu viettää joulu perheen kesken: "Outoa"
Martinezin perhe Kuusankoskella näkee isovanhempia tänä jouluna videon välityksellä.
Eksote: Joulunvietto kannattaa suunnitella vain oman perheen kesken, jotta koronavirustilanne ei pahene – "Jaksetaan tämä vuosi"
Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiirin mukaan yli 70-vuotiaiden isovanhempien tapaaminen vaatisi ennen joulua 10– 14 vuorokauden mittaisen omaehtoisen karanteenin. Ilman varotoimien noudattamista joulunaika lisää koronavirustartunnan leviämistä merkittävästi.
Onko äidin äiti aktiivisin isovanhempi? Tutkijat haluavat selvittää, millainen on pappojen ja mummojen nykyrooli
Isovanhemmuus on tärkeä osa perhekokonaisuutta, vaikka rooli on voinut muuttua yhteiskunnallisten muutosten mukana.

Jos vanhemmat sairastuvat vakavasti koronaan, lapsi voidaan sijoittaa läheisille – riski-ikä ei sulje isovanhempiakaan pois
Kuopion sosiaalitoimessa varaudutaan siihen, että koronavirus aiheuttaa avuntarvetta perheissä.
Survey: Kids enjoyed family time but missed grandparents, friends and teachers during crisis
Unicef in Finland found that children worried about the health of their loved ones as well as people around the world.
Kemin keskustaan suunnitellaan ikäystävällistä asuinaluetta – samaan pihapiiriin useampi sukupolvi, puurakentamista ja turvallista liikkumista
Tavoitteena on tarjota asukkaille hyvinvointia ja aktiivisuutta edistävä asuinalue, jossa viihtyvät niin ikäihmiset kuin heidän sukulaisetkin.

"Olisi varmaan pitänyt paraati järjestää" – isät ja tukihenkilöt saavat tauon jälkeen olla mukana synnytyksissä
Etelä-Karjalan keskussairaalassa palataan vähitellen normaaliin päiväjärjestykseen.

Hanna Hämynen, 18, leipoo Suomen parhaat mokkapalat – nyt hän paljastaa kauniiden pitsileivosten reseptin
Hämyselle leipominen ei ole vain harrastus, vaan hän on myös kesäkahvilayrittäjä.

Lauantai 6.6.2020 (radio)
Katri Kulmuni haluaa jatkaa keskustan johtajana. Poliisi valvoo ravintoloita tehostetusti. Koronatilanne voi muuttaa lasten kesänviettoa. Luonto-Liiton kevätseuranta päättyy.

Suorita ensin omaehtoinen karanteeni, jos lapsesi mielii mummolaan – Asiantuntijan mukaan kontaktit on edelleen hyvä pitää minimissä, vaikka epidemia on hellittänyt
Apulaisprofessori Tarja Sirosen mukaan lastenhoidossa on hyvä miettiä nyt muita ratkaisuja kuin riskiryhmään kuuluviin isovanhempiin turvautumista.
Korona sotki Heinästen ja tuhansien muiden perheiden kesän lastenhoitosuunnitelmat: "Ennen mummi hoiti pari yötä kesässä, nyt ei sitäkään"
Koronatilanteen vuoksi monet päiväkodit pitävät ovensa auki myös heinäkuussa.

Korona-aika yhdisti sukupolvet: isoisä ja pojantytär alkoivat laulaa yhdessä – someyleisö ihastui videoihin
Videot ovat saaneet ihmiset jakamaan muistoja omista isovanhemmistaan.

Pienikin muistaminen ilahduttaa äitejä, vaikkei halaamaan pääsisikään – "On hyvä muistaa kaikkia läheisiä ja kertoa heille, miksi on ikävä"
Koronavirus rajoittaa tapaamisia, ja ikävä voi olla todella kova. Se myös usein korostuu juhlapäivänä, jota on totuttu viettämään yhdessä.
Mummoa tai pappaa saa tavata 10 minuuttia ulkosalla – vieraita luvassa äitienpäiväviikonlopusta alkaen Jyväskylän asumispalveluissa
Omaiset voivat tavata Jyväskylässä ikääntyneiden asumispalveluiden asukkaita ulkona tästä viikonlopusta alkaen. Vierailut onnistuvat myös arkisin kello 13–15 välisenä aikana.

Katso reaaliaikaisesta laskurista, miten pitkään koronarajoituksien kanssa pitää vielä elää
Ensimmäiset korona-ajan rajoitukset puretaan toukokuun puolivälissä.
Dokumenttiprojekti: Rakas äitini – venäläisen orpokodin kasvatti Dasha matkaa saamelaissukunsa juurille
Venäläisen orpokodin kasvatti etsii saamelaisia juuriaan.
Älä anna koronan pilata pääsiäistäsi – 7 suomalaista kertoo, kuinka siitä voi ottaa ilon irti
Monet viettävät pääsiäistä tänä vuonna toisin kuin olivat suunnitelleet. Esimerkiksi uskonnolliset kokoontumiset ja suvun tapaamiset jäävät nyt väliin.
Selvisikö varastossa ränsistyvien keisarillisten vaunujen alkuperä? 85-vuotiaan suomalaisnaisen kotialbumista löytyi lähes identtinen kuva
Yli sata vuotta vanhat hevoskärryt lojuvat syrjäisen varaston nurkassa, koska rahaa niiden korjaamiseen ei ole.
Halaamaan äitiä, viivana uimahalliin, leffaan ja Liverpooliin – Näitä asioita ihmiset tekevät ensimmäisenä, kun koronasta päästään eroon
Kaikkein eniten suomalaiset haluavat halata erossa olleita sukulaisiaan, kun korona-rajoitukset loppuvat.

Tenolla helpotetaan kalastamista lastenlasten kanssa
Muilta osin Tenon kalastussääntöön tehdyt muutokset olivat vähäisiä.