Uusimmat artikkelit
Myrskyt ovat kaataneet tänä vuonna 27 hehtaaria metsää Keski-Pohjanmaalla
Hyönteistuhoista ei ole vielä raportoitu.
Myrsky kaatoi Nylénien pihaan seitsemän puuta: "Muistan loppuelämäni, kuinka talo jytisi ja katto rusahteli"
Mikkeliläisen Nylénin perheen juhliinlähtö viime lauantaina muuttui nopeasti myrskyltä suojautumiseksi.
Tuulen kaatamien puiden ostaminen kiinnostaa Joensuussa ja Kuopiossa – polttopuuta kysytään omakotitalojen lämmitykseen
Tuuli kaatoi puita Joensuun kaupungin metsistä viikonloppuna. Kuopiossa kaupungin vahingot jäivät vähäisemmiksi.
Myrsky kuritti Mikkelissä: vaihtoautoja rusentui lunastuskuntoon, torilla teltat ja kalusteet sinkoilivat tuulessa
Suomen yli viikonloppuna liikkunut myräkkä piti pelastuslaitoksen ja paikalliset yrittäjät kiireisenä Mikkelissä. Kaatuneet puut ja tuuli aiheuttivat vaaratilanteita, mutta henkilövahingoilta vältyttiin.
Myrsky aiheutti vahinkoja Etelä- ja Keski-Pohjanmaalla – Kattoja lensi sähkölinjoille ja puita kaatui teille
Myrsky ei aiheuttanut henkilövahinkoja.
Pane kesämökki palasiksi Ylen myrskypelillä – valitse trombi tai syöksyvirtaus
Ylen Myrskypelissä pääset tutustumaan trombien ja syöksyvirtausten eroihin sekä tutkimaan, millaisia vaikutuksia niillä on puustoon, erilaisiin esineisiin ja rakennelmiin.
Ikaalisissa korjataan edelleen lauantain ukkosmyrskyn aiheuttamia sähkövikoja
Joissakin kohteissa sähköverkko joudutaan rakentamaan kokonaan uudelleen ja sähköt saadaan palautettua vasta alkuviikon aikana.
Valtava määrä puita kaatui hetkessä vuosi sitten, kun rajuilmat aiheuttivat tuhoa Pohjois-Suomessa – tältä metsässä näyttää nyt
Vuosikymmeniin ei ole nähty tuhoa, jonka esimerkiksi Paula-rajuilma sai aikaan. Kävimme Taivalkoskella ja Puolangalla, jossa jälkien korjaaminen jatkuu yhä.
Paula-myrsky tukki ulkoilureitit Kylmäluomalla Taivalkoskella – nyt osa niistä on saatu auki, uusin linjauksin
Metsähallitus on kunnostanut kolme alueen retkeilyreittiä. Retkeilyalueen pisin reitti, Kattaisenpolku jätetään aukaisematta nykyisellä linjauksellaan. Korvaavaa reittiä suunnitellaan.
Havainto myrskyn kaatamasta metsästä osoitti, ettei puiden istutukseen välttämättä tarvita ihmistä – nyt tutkijat haluavat toistaa saman Vöyrillä
Pienaukkohakkuista toivotaan parempaa tuottoa metsänomistajille ja apua myrskytuhojen ehkäisyyn.

Etelä-Afrikan tulvat vaatineet jo 341 kuolonuhria
Yli 40 000 ihmistä on kärsinyt eriasteisia menetyksiä luonnonkatastrofin vuoksi. Durbanin kaupunkia ja sen ympäristöä piiskanneet sateet olivat voimakkaimpia 60 vuoteen.
Lauantain kevätmyrsky aiheutti viitisenkymmentä ongelmatilannetta Etelä-Karjalassa – henkilövahinkoja ei sattunut
Eniten lauantain myrsky aiheutti Etelä-Karjalassa puiden kaatumisia tielle tai sähkölinjalle.
Viime kesän Paula-myrskyn tuhojen korjaus jatkuu vielä Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa – metsänomistajia huolettaa teiden huono kunto
Suurin osa Paula-myrskyn tuhoista saatiin raivattua metsistä viime vuonna, mutta korjaamatta on vielä satoja tuhansia kuutioita puuta. Samalla metsäalalla on noussut huoli yksityisteiden, korjausväylien ja siltojen kunnosta.

Madagaskarille iskeneessä hirmumyrskyssä kuollut ainakin kuusi ihmistä ja lähes 48 000 on joutunut jättämään kotinsa
Intian valtameren saarivaltiota riepotteli edellinen voimakas myrsky vain kaksi viikkoa sitten. Nyt iskeneen Batsirai-syklonin aiheuttamat aineelliset tuhot ovat olleet mittavia

Talvimyrsky riepottaa jälleen Yhdysvaltoja etelästä keskilänteen, sadat tuhannet kärsineet sähkökatkoista
Lähemmäs 400 000 ihmistä on joutunut kärsimään sähkökatkoksista, kun jäätävä lumisade on kaatanut pitkin viikkoa puita sähkölinjojen päälle Texasista Ohioon saakka.
Valtteri heikkenemässä | Helsinki-Vantaalla lentoaikatauluissa huomattavia viiveitä | HSL-alueelle harvennetut vuorot maanantaiksi
Lumisade heikkenee hiljalleen, mutta ajokeli on edelleen erittäin huono. Seuraamme myrskyn etenemistä tässä artikkelissa.
Viimeiset sähköt saadaan korjattua Turun saaristossa iltapäivään mennessä – verkkoyhtiö Caruna varautuu jo seuraavaan talvimyrskyyn
Maanantaina yöllä ja aamulla riehunut talvimyrsky aiheutti hetkellisesti tuhansia sähkökatkoja Varsinais-Suomessa. Pääosa sähkökatkoista korjattiin nopeasti, mutta saaristossa korjaustyöt ovat venyneet haastavien olosuhteiden takia.
Puunkorjuulle tarvitaan taas poikkeuslupa Paula-myrskyn tuhoalueilla – puuta kerätty jo yli 3 miljoonaa kuutiota
Metsäkeskus antoi vapautuksen metsänkäyttöilmoituksen määräajoista kuntiin, joissa Paula-myrsky aiheutti pahimmat tuhot. Tarkoituksena oli helpottaa hakkuiden aloittamista Koillismaalla, Utajärven ja Vaalan sekä Puolangan ja Suomussalmen alueilla.
Presidentti Biden lupaa apua tornadojen tuhoista kärsineille osavaltioille – "Mitä tahansa tarvitaan"
Kuolleita tiedetään olevan yhteensä noin 80, mutta määrän pelätään kasvavan.

Yli sadan ihmisen pelätään kuolleen Yhdysvalloissa riehuneiden tornadojen vuoksi – historian pahimmat tornadotuhot Kentuckyn osavaltiossa
Tornadot ja myrskyt ovat aiheuttaneet tuhoja useissa osavaltioissa Yhdysvalloissa. Kentuckyn kuvernöörin mukaan kuolonuhreja voi olla jopa sata.

Myrsky- ja tulvatuhoista maksetut korvaukset nousevat nopeasti
Pirkanmaalla vahinkoja on paljon, vaikka alue ei ole erityisen tulvaherkkä. Maakunnassa on kuitenkin paljon asutusta ja kesämökkejä vahinkoalttiilla paikoilla vesistöjen rannoilla.
Paula-myrskyn jäljiltä korjataan hurja määrä puuta
Kesän aikana on hakattu Kainuussa, Koillismaalla ja Pohjois-Pohjanmaalla enemmän puuta kuin Osaran legendaarisilla hakkuualueilla 15 vuodessa.
Tulvat katkaisivat tiet, veneet uhkasivat upota ja satama seisahtui – katso kuvat myrskyn pahiten jauhamalta rannikolta
Voimakas tuuli aiheutti monenlaisia tuhoja Etelä-Kymenlaaksossa. Pahimmillaan ilman sähköä oli yli 6000 taloutta. Tuuli repi kattopeltejä irti ja laittoi autojen reitit uusiksi.
Myrsky voi olla luonnon lottovoitto: Pekka Manninen, 28, halusi tuhoutuneen metsänsä suojeluun – "Taloudellinen näkökulma ei ole tärkein"
Metsien suojelun suosio kasvaa koko Suomessa. Myräkässä kaatuneiden puiden annetaan lahota, jolloin ne tarjoavat arvokkaan asuinsijan eliöille, joille lahopuu on elintärkeää.
Paula-myrskyn pahimmilla tuhoalueilla jatketaan vapautusta puunkorjuun poikkeusluvasta
Paula-rajuilma aiheutti 22. kesäkuuta Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan metsissä merkittäviä myrskytuhoja. Ukkosrintaman tuulet tuhosivat metsää, rakennuksia ja sähkölinjoja.
Kirjapainajien parveilu jäämässä pelättyä alhaisemmaksi Etelä-Savossa – taustalla viileämmät säät
Epävirallisten alustavien tietojen mukaan kirjanpainajien parveilu olisi jäämässä alhaiseksi eikä uusia epidemiarajan ylityksiä luultavasti havaita.
Kylmäluoman retkeilyalueella myrskyn vuoksi kaatuneet puut jätetään paikoilleen – monikäyttömetsää raivataan
Paula-myrsky kaatoi juhannusviikolla noin 70 prosenttia Kylmäluoman alueen luonnonmetsistä. Tuhon laajuus on samaa luokkaa alueen talousmetsissä.

Kaksi menehtynyttä, sähköjä odotetaan jopa kuukausi – tämä Yhdysvaltoihin iskeneen hurrikaani Idan tuhoista tiedetään
New Orleansiin rakennetut tulvapadot läpäisivät ensimmäisen testinsä vuoden 2005 hurrikaani Katrinan jälkeen, ja kaupunki säästyi suurimmilta tuhoilta. Ympäryskunnat eivät olleet yhtä onnekkaita.
Mitä Ida-myrskyn tuhoista tiedetään tähän mennessä: Yli miljoona kotitaloutta sähköttä Louisianassa, ainakin yksi ihminen kuollut
Ida voimistui sunnuntaina nopeasti neloskategorian hurrikaaniksi. Myrsky iski Yhdysvaltain Meksikonlahden pohjoisrannikolle voimalla. Maanantaina myrsky laantui ensin ykköskategorian hirmumyrskyksi ja myöhemmin trooppiseksi myrskyksi.
Metsästys ei ole turvallista Paula-myrskyn tuhoalueilla
Metsähallituksen päätöksen mukaan jokaisella metsästysalueella on kuitenkin niin paljon metsästykseen sopivia alueita jäljellä, ettei jo hankittuja metsästyslupia peruta.
Koillismaan myrskytuhojen korjuutyöt hyvässä vauhdissa
Metsäkeskuksen arvion mukaan metsää kaatui myrskyalueilla jopa yli miljoona kuutiometriä. Korjuutyöt yksityisillä metsänomistajien mailla jatkuvat pitkälle syksyyn ja vielä ensi kesänäkin.
Ahti-myrskyn kaatama valtava berliininpoppeli siirretään pois Raatin saarelta – uutta vastaavanlaista ei sijalle välttämättä tule
Oulussa Lohipadonniemellä sijainnut näyttävä berliininpoppeli pilkotaan ja se poistetaan Raatin saarelta. Uutta vastaavanlaista puuta samaan paikkaan ei välttämättä tule. Myrskyvahinkoistutukset suunnitellaan talven aikana.
Aatu-myrskyn metsätuhoja korjataan pikkukunnassa jopa vuosi – katso videolta, miten hidasta hävityksen raivaaminen on
Juhannuksen alla puhaltanut rajuilma kaatoi kymmeniä tuhansia motteja puuta Tuusniemellä. Äskettäin alkaneet raivaustyöt jatkunevat jopa ensi kesään. Metsänomistajille luvassa jopa satojen tuhansien eurojen taloudellisia tappioita.
Sahayhtiö Pölkky ostaa Paula-myrskyn kaatamia puita – hinta voi olla normaalia alhaisempi laaturiskin takia
Kuusamossa, Taivalkoskella, Kajaanissa ja Oulussa toimiva Pölkyn sahayhtiö ostaa kesän aikana osan Paula-myrskyn kaatamista puista. Juhannuksen alla iskenyt myrsky kaatoi puita ison määrän erityisesti Kuusamossa ja Taivalkoskella.
Ahti-myrsky aiheutti suuret vahingot Oulun teatteriin – suuren näyttämön korjaukset kestävät kuukausia ja syksyn esityskalenteri menee uusiksi
Suurelle näyttämölle aiheutui mittavat vesivahingot kesäkuisen ukkosmyrskyn seurauksena.
Riikka-myrsky ohitti Etelä-Karjalan ilman suuria tuhoja – pelastuslaitoksella yhdeksän tehtävää
Pelastuslaitos hoiti sunnuntai-iltapäivän ja -illan aikana yhdeksän salamointiin, sateeseen ja tuuleen liittyvää tehtävää. Henkilövahingoilta säästyttiin.
Storm Riikka brings thunder, heavy rain to Finland on Sunday
The fourth named storm of the summer rolls into Finland on Sunday.
Kesäkuun ennätyksellinen hellejakso ei ole näkynyt metsäpalojen määrässä – vain noin puolella metsänomistajista on vakuutus tuhojen varalle
Metsänomistaja voi saada korvausta metsäpalon aiheuttamista vahingoista, jos hänellä on voimassa oleva palovakuutus.
Paula-myrskyn tuhojen korjaaminen Lapin eteläpuolella työllistää myös lappilaisia koneyrittäjiä: esimerkiksi Rovaniemeltä mennään töihin Kuusamoon
Koillismaalle, Ylä-Kainuuseen ja Pohjois-Pohjanmaalle iskenyt Paula-myrsky tuhosi alustavan arvion mukaan noin miljoona kuutiota puuta.
Kesäkuinen Paula-rajuilma kaatoi puita kuin tulitikkuja Pohjois-Suomessa – tuhoalueiden laajuus näkyy helikopterista käsin
Pohjois-Suomen metsissä ei ole puita tuhonneen Paula-rajuilman jälkeen hiljaista. Metsähallitus tutkii Koillismaan, Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan metsien tuhoja nyt helikopterilla.
Paula-rajuilman jäljet näkyvät satelliittikuvissa: 1600 hehtaaria on muuttunut kuvien mukaan Kainuussa ja Koillismaalla
Muuttunut metsäalue on saatu selville muutostulkintapalvelun avulla. Palvelu vertasi alueelta saatuja pilvettömiä satelliittikuvia kesäkuun alku- ja loppupuolelta ja tunnisti kaikki vähintään harvennuksen kynnysarvon ylittävät muutokset ympäristössä.
Etelä-Savossa tulossa ennätyksellinen puukauppavuosi
Puukauppa alkoi nousta koronavuoden lamasta jo viime vuoden kesällä korjausrakentamisen ja valtion elvytystoimenpiteiden ansiosta.
Puunkorjuulle ei tarvita poikkeuslupaa Paula-rajuilman pahimmilla tuhoalueilla
Metsäkeskus ei edellytä metsänkäyttöilmoituksen poikkeusluvan hakemista kesäkuun 22. päivän myrskytuhoalueiden puunkorjuuseen. Poikkeusmenettely koskee myrskyssä kaatunutta, vaurioitunutta tai kuollutta puuta.
Rajuilmojen aiheuttamista metsätuhoista tuli kallis sekasotku – korjaaminen on hidasta, kallista ja vaarallista
Juhannusviikon rajuilmojen tuhoja korjataan Kainuun ja Koillismaan metsissä pitkään. Metsätuhojen korjaaminen on hankalaa ja aikaa vievää. Toisiinsa sotkeutuneet puut aiheuttavat voimakasta vääntöä, joten puiden korjaaminen käsin on vaarallista.
Ukkosmyrsky Aatu oli niin raju, että sähköverkkoa korjataan edelleen Sysmässä ja Hartolassa
Juhannusviikon rajuin ukkosmyrsky aiheutti miljoonavahingot. Elenia pahoittelee sähkökatkojen venymistä ja lupaa maakaapeloinnin jatkuvan.
Koillismaan ja Kainuun metsätuhoja selvitetään laajoilla helikopterilennoilla – Metsähallituksen mailla lennetään parin viikon ajan
Metsähallitus aloittaa omat kartoituslentonsa ensi maanantaina. Kuusamon yhteismetsä aikoo aloittaa lentoselvitykset alueellaan jo huomenna keskiviikkona. Maastoon kaatunut puumäärä vastaa isoa osaa alueiden koko vuoden hakkuutavoitteista.
Juhannuksen rankkasateiden seuraus: ulostetta ja vessapaperia levisi kiinteistöihin – pienen kunnan yrittäjä: "Vahinkoja on kymppitonnien edestä"
Vesi tulvi viime viikon rankkasateiden seurauksena useisiin kiinteistöihin Sotkamossa. Tuhoja kärsivät niin liiketilat kuin kuntalaisten kodit. Lähtökohtaisesti vakuutusyhtiöt ovat korvausvelvollisia tulvavahingoista.
Rajuilma kaatoi Kuusamon yhteismetsää satojen hehtaarien alalta – vahinkoja aletaan kartoittaa ilmasta käsin tällä viikolla
Kuusamon yhteismetsän toiminnanjohtaja Jarmo Korhonen sanoo, että rahalliset tappiot saadaan selville vasta sitten, kun tuhotilanne on kokonaisuudessaan selvinnyt. Myrskyn kaatamia puita voidaan myydä, ja juurineen kaatuneista puista saadaan tukkeja.

Lightning strike causes apartment building fire in Savonlinna
The six-storey building was destroyed by the blaze, but no serious injuries have been reported.
Paula-myrskyn aiheuttamia vikoja korjataan vielä useita päiviä Koillismaalla
Vikoja korjataan muun muassa Taivalkoskella, Pudasjärvellä ja Kuusamossa. Myrskytuhojen laajuus ja paikoitellen erittäin hankalat maasto-olosuhteet maastossa hidastavat korjaustöitä.