Uusimmat artikkelit
Kainuun seuraavat kirjamessut järjestetään kuukauden kuluttua Sotkamossa – mukana 18 kirjailijaa
Kirjamessut on osa Sotkamon kunnan juhlavuotta. Messuilla julkistetaan novellikokoelma, johon haettiin Sotkamoon ja sotkamolaisuuteen liittyviä novelleja kirjoituskilpailussa.

Maanantai 10.10.2022 (radio)
Venäjän iskut Ukrainassa. Koronaviruskausi. Vuoden selväsanainen. Aleksis Kiven päivä. Lentoasemalle ruuhkaa. Sää.
Riihimäki paljastaa kaupungin ensimmäisen kirjailijalaatan
Anja Vammelvuon elämäntyötä kunnioittava metallilaatta kiinnitetään Riihimäen kirjaston edustalla olevan betonimuurin päälle. Paljastustilaisuudessa on paikalla myös Vammelvuon poika Jotaarkka Pennanen.
Suomalainen matkailukauhu koottiin yksiin kansiin: matkailu ja kauhu kohtaavat kulahtaneissa kylpylöissä ja motelleissa, joissa maistuu myös ihmisliha
Aiemmin matkailukauhuun liittyivät mystisesti kadonneet liftarit, nyt painajaismaisia tunnelmia tarjoavat pukinpajat ja teemapuistot. Uusi Epätie-novellikokoelma kartoittaa kotimaista matkailukauhua.
Vuosi 2021 oli toivottujen arkistokuunnelmien juhlaa - kuuntele Areenasta tärpit
Mikä kuunnelma jäi sinun mieleesi?
Rosa Liksomin mielestä myös ihminen on eläin – "Etuoikeutetun asemamme takia meidän pitää jakaa hyvyyttä muille lajeille"
Kulttuurivieras, kirjailija, kuvataiteilija Rosa Liksom on sitä mieltä, että me olemme kaikki eläimiä. Hän kuvaa kirjassaan ja maalauksissaan ihmisen ja eläimen harmonista suhdetta, joka on kadonnut, koska ihminen kuvittelee hallitsevansa kaikkea.
Mestarinovellisti Pentti Haanpää laittaa läskiksi ja nauraa meille – tule keskustelemaan omaperäisen humoristin maailmasta
Miltä haanpääläisyys näyttää nyt?
Scifin ei aina tarvitse ennustaa synkkää tulevaisuutta – uusi kirja kartoittaa utopioita ja kysyy, voiko molekyyliprintteri pelastaa maailman
Aurinkosydän - kaikuja paremmista tulevaisuuksista -novelliantologiassa tarkastellaan ihmiskunnan tulevaisuutta positiivisten visioiden kautta.

Voiko tulevaisuudessa kirjallisuutta lukea sähköpostista? Salman Rushdie julkaisee kirjoituksiaan maksullisina uutiskirjeinä
Palkittu kirjailija Salman Rushdie on ryhtynyt julkaisemaan tekstejään uutiskirjepalvelu Substackissa. Vanha kunnon sähköposti on tekemässä uutta nousua tiedonvälittäjänä.
Kirjailija Laila Hirvisaaren muistokirja keräsi suuren suosion – sadat ihmiset käyneet jättämässä kiitoksensa
Kirjailija Laila Hirvisaarta ovat muistaneet useat sadat, ellei jopa tuhat ihmistä. Muistokirjoituksia on kerätty Etelä-Karjalan kirjastoissa.
Black Mirror teki teknologiasta pelottavaa, mutta samoista naruista vedettiin jo 200 vuotta sitten: tuore kirja sukeltaa klassisen kauhun syövereihin
Aiemmin suomentamattomista novelleista koostuva Klassisia kauhukertomuksia -antologia näyttää, millaista kauhun maailma on ollut 1800-luvulla. Viktoriaanisen ajan kauhukirjallisuuden uranuurtajia olivat naiset.
Arvostettu kirjailija Hanna Hauru on kuollut
Oululaiskirjailija ehti julkaista neljä lyhytproosateosta ja viisi romaania. Haurun romaani Jääkansi oli ehdolla kaunokirjallisuuden Finlandia-palkinnon saajaksi vuonna 2017.
Kauhukirjailija Marko Hautalan novelli ehdolla yhdysvaltalaisen Shirley Jackson Awards -palkinnon saajaksi
Palkinto myönnetään poikkeuksellisesta saavutuksesta psykologisen jännityksen, kauhun ja synkän fantasian saralla. Marko Hautala on ensimmäinen suomalainen Shirley Jackson Award -ehdokas.

Laila Hirvisaarelle avataan muistokirja Lappeenrannan pääkirjastoon – lukijat voivat kirjoittaa sen sivuille muistojaan kirjailijasta
Muistokirja on esillä Lappeenrannan pääkirjaston lainaushallissa 1.–31. heinäkuuta 2021. Sen jälkeen kirja sidotaan ja toimitetaan Hirvisaaren omaisille.

Kirjailija Leena Krohnin mukaan elämme uuden suvaitsemattomuuden aikakautta, jota ruokkivat poliittinen islam ja sosiaalisen median sanktiot
Leena Krohnin tuore Mitä en koskaan oppinut -kirja kartoittaa ilmiöitä koneälystä uussuvaitsemattomuuteen.
Perjantai 12.3.2021 (tv)
Astra Zeneca. Tove Jansson. Tervehtiminen. Sääennuste.

"Olemme rakentamassa uutta elämänmuotoa" – tieteiskirjailijat haluavat keskustella siitä, kuinka pitkälle robotiikan voi inhimillistää
Uusi kotimainen scifi-novellikoelma tarjoaa visioita tekoälyn kultaamasta maailmasta.
Nuori poika luki huonon kirjan ja päätti kirjoittaa edes vähän paremman – nyt hän on palkittu kirjailija: "Elämäni paras päätös"
Jari Järvelän lapsuuden unelma löytöretkeilijän ammatista toteutui hiukan toisessa muodossa. Kirjailijakin löytää jatkuvasti uusia maailmoja.
"Sinä menet vanhojen tansseihin" – Seitsemän aavetta -podcastin Ruusuilla tanssi -kauhunovelli saa miettimään osallistumista juhliin
Mieti uudestaan, jos meinaat jättää vanhojen tanssit väliin.
Seitsemän aavetta -podcastin jakso Veri verta vaatii Anu Kaajan kirjoittamana novellina
Näytelmä saa surullisen käänteen.
Pitkällä koronaeristyksellä on kallis hinta – Kosketus-novelli on pohja samannimiselle jaksolle podcastissa Seitsemän aavetta
Eristys omakotitalossa avaa uusia näkökulmia.
Aave tulee varoittamaan, kun joku on kuolemanvaarassa – Seitsemän aavetta -podcastin Harmaa rouva novellina
Juhannusaattona päähenkilö alkaa kuulla outoja ääniä.
Seitsemän aavetta -podcastin jakso Living history novellina
Öisellä saarella herää päähenkilön lisäksi jotain muuta.
Elämän parasta aikaa kertoo legendan rippileiriltä – Seitsemän aavetta -podcastin jakso novellina
Rippileirin legenda muuttuu todeksi.
Hengitä-novellissa Hannu kohtaa urbaanilegendan kotimatkalla – Seitsemän aavetta -podcastin jakso luettavassa muodossa
Lue tarina Hengitä-jakson taustalla!

Perjantai 2.10.2020 (tv)
Trump. Metsäteollisuus. Tove Jansson. Sää.

"Hän oli hurja ja poikkeuksellinen monessa mielessä" – Näyttelijä Alma Pöystin mukaan Tove Jansson kuunteli aina rohkeasti sisäistä ääntään
Pöystin vastanäyttelijänä TOVE-elokuvassa nähdään Krista Kosonen. Kososelta kysyttiin Puoli seitsemän -ohjelmassa, mikä on hänen rohkein tekonsa.

Uutisankkuri Matti Rönkä: Olen huolissani perusjournalismista – "Luonnontieteellinen ajattelu on toimittajilla usein aika heikkoa"
"Journalisteille on nykyisin kunnia-asia korjata virheensä."

Tuulen varjon kirjoittanut espanjalainen tähtikirjailija Carlos Ruiz Zafón on kuollut
Zafón julkaisi myös nuortenkirjoja.

"Mulla on sellainen olo kuin J. K. Rowling olisi eronnut Harry Pottereista" – fanit puntaroivat uudelleen suhdettaan kirjoihin ja kirjailijaan
Transtaustainen kirjailija Susi Nousiainen sanoo seuranneensa hämmentyneenä kirjailija J. K. Rowlingin somepäivityksiä.

Kirjailija Johanna Sinisalo muistuttaa, että ihminen on viettiensä ja biologiansa vietävissä: "Olemme hierarkkisia laumaeläimiä"
Kulttuurivieras Johanna Sinisalo pohtii ihmisen biologista olemusta, salaperäisiä viettejä ja lapsesta kumpuavaa pahuutta.
"Riisuttu versio elämästä tekee hetkeksi hyvää", sanoo kirjailija Harry Salmenniemi – korona pakottaa pysähtymään ja pohtimaan omia arvoja
Salmenniemen mielestä ajatteleminen on kokemista merkityksellisempää.

Kiveen hakatut: Kymmenes tuotantokausi
Vuoden 2016 jaksoissa muisteltiin muun muassa Pertti Purhosta, Peter Tallbergia ja Ansa Ikosta.

Eroottinen kirjallisuus saa uusia muotoja – Scifi-seksissä paritellaan nyt hyönteisten ja dinosaurusten kanssa
Uusi Kiima-antologia tarjoaa uudenlaista erotiikkaa ja roisejakin seksikuvauksia.

Ihmissusia, saatananpalvontaa ja väkivaltaista splatteria: Suomalaisen kauhun historia kertoo marginaalisesta tyylilajista, jota kuitenkin ovat viljelleet yllättävät tahot
Kotimaisesta kauhusta on tehty ensimmäinen laaja historiikki, Kuoleman usvaa ja pimeyttä.

Finland’s cultural sector faces "severe crisis"
Many actors, musicians and technical staff cannot earn income as venues close and events are cancelled.
Kirjailija Clive Cussler on kuollut
Cusslerin kirjoja käännettiin yli 40 kielelle.

Finnish actor lands "role of lifetime" as lead in Tove Jansson biopic
Alma Pöysti said she is thrilled to get the chance to play the role of the original Moominmamma.

Alma Pöysti näyttelee pääroolin Tove Janssonista kertovassa elokuvassa
Syksyllä 2020 ensi-iltansa saavan Tove-elokuvan ohjaa Zaida Bergroth.

Nobelin kulisseissa kuohuu jälleen – kansanmurhan kyseenalaistunut Peter Handke ei pääse kuninkaallisten pöytään, toimittajat boikotoivat palkintoa
Nobelin palkinnot jaetaan tänään Tukholmassa ja Oslossa.

Somevaikuttaja Sita Salminen halusi neutralisoida seksistä puhumisen ja kirjoitti kokoelman eroottisia novelleja: "Puhuminen auttaa häpeään"
Sita Salmisen videoblogeilla on yhteensä 360 000 tilaajaa.

Tässä ovat 18 teosta, joista jokin saa Runeberg-palkinnon – Ensimmäistä kertaa julkistettavalla "pitkällä listalla" ei ole yhtään Finlandia-ehdokasta
18 ehdokkaan joukosta valitaan joulukuussa finalistit.
Kalle Päätalon tytär lopetti Iijoki-sarjaan perehtymisen, kun luki isänsä itsemurhayrityksestä – "Tuli tunne, että nyt saa riittää"
Kalle Päätalon värikkääseen elämään perehtyneet tytär ja tyttärentytär uskovat, että kirjoittaminen oli terapiaa kirjailijalle.

Kalle Päätalon syntymästä sata vuotta – kirjailijaa juhlitaan Oulussa viikonloppuna
Perjantain juhlasymposiumissa puhuvat tutkijoiden lisäksi Päätalon tytär ja tyttärentytär.

Sofi Oksasen Baby Jane päätyi neljä vuotta ilmestymisensä jälkeen elokuvaksi ja nyt myös oopperaksi – "Sen aiheet ovat oopperamaailmassa uusia"
Ooppera Skaala -taiteilijaryhmä haluaa estää ooperan pölyttymisen taidemuotona, ja tuoda sen tähän aikaan.
"Tulevaisuus on Afrikan", uskoo kirjailija ja juristi Petina Gappah – vaikka suhtautuu hyvin kriittisesti kotimaansa Zimbabwen tilanteeseen
Gappah kirjoittaa kirjoja yllättävistä aiheista ja innostuu nuorista afrikkalaisista – sekä Netflixistä.
Itse asiassa kuultuna: Antti Tuuri – pohjalaisuuden mestarikuvaaja
Mitä kirjailija Antti Tuuri miettii elämästään ja urastaan?
Sofi Oksasen kirjassa vauvalle voi shoppailla siniset silmät ja pitkät sääret – "Ukrainan vauvatehtailu on karua bisnestä"
Fiktiivisen romaanin aihe pohjaa faktaan. Sijaissynnytyksistä ja sukusoluluovutuksista on tullut kannattavaa bisnestä Ukrainassa.

Dekkarit ovat suositumpia kuin koskaan ja Leena Lehtolainen uskoo tietävänsä siihen syyn
Jännityskirjallisuuden lukeminen on alan konkarin ja kirjailijan Leena Lehtolaisen mielestä oiva tapa purkaa kuolemaan liittyviä tunteita.