Uusimmat artikkelit
Rautalammin museo avataan yleisölle toukokuussa
Rautalammin museon sisätilojen peruskorjaus on pääosin valmistunut. Kesänäyttelyssä tutustutaan Viipuriin.
Jörn Donnerilta löytyi kuoleman jälkeen merkittävä valokuva-arkisto – katso kokoelman viisi kuvaa tästä
Hakasalmen huvilassa maaliskuun viimeisenä päivänä avautuva näyttely esittelee kokoelman Donnerin matkakuvia eri puolilta maailmaa.
Koirat ovat esiintyneet taiteessa jo tuhansien vuosien ajan
Perinteisesti koira on edustanut kuvataiteessa esimerkiksi turvaa ja uskollisuutta. Kouvolassa nähtävä näyttely kertoo myös ihmisen ja koiran yhteiselon ongelmista.
Silva-metsänäyttely järjestetään jälleen syksyllä Joensuun Laulurinteellä
Metsänäyttely on järjestetty Joensuun seudulla jo seitsemän kertaa aiemmin. Koronan vuoksi näyttely on toteutunut viimeksi vuonna 2019.
Rockbändien rumpalinakin tunnettu kuvataiteilija Markus Heikkerö vei fallosmaalauksensa Yhdysvaltain raamattuvyöhykkeelle ja yllättyi
Heikkerön surrealistiset fallosmaalaukset ihastuttivat yliopistoväkeä Yhdysvaltain raamattuvyöhykkeellä.
Kansainvälinen ryhmä rakensi 15 Pääsiäissaaren patsasta Joensuuhun – alkuperäisen kokoiset lumipatsaat ovat vaikuttava näky
Yhdeksän metriä pitkät ja tuhansia kiloja painavat lumimiehet ovat viesti myös ilmastonmuutoksesta.
Kainuun Museossa on tänä vuonna esillä värikkäitä teoksia lastenkirjoista, tarinoita ulkohuussista ja pontikan keiton historiaa
Kainuun Museossa järjestetään vuoden aikana kolme isoa vaihtuvaa näyttelyä sekä neljä pienoisnäyttelyä. Esimerkiksi kesällä museossa voi tutustua ulkokäymälän historiaan ja nykypäivään.
Suomen suurin dinosaurusnäyttely avattiin Oulussa – katso, miltä liikkuvat ja ääntelevät hirmuliskot näyttävät
Dinosauria-näyttely on suurin Suomessa koskaan nähty dinosaurusnäyttely. Euroopassa se on ollut esillä aiemmin vain Norjassa.
Niilo Hyttisen taideteoksia taidemuseossa ensi vuonna – kuuntele, miksi taiteilijan perikunta lahjoitti maalaukset juuri Kajaaniin ja millainen mies hän oli
Kajaanin taidemuseo suunnittelee ensi vuodelle näyttelyä kuvataiteilija Niilo Hyttisen teoksista. Hyttisen perikunta lahjoitti taidemuseolle 19 maalausta.
Titanic-näyttely kertoo suomalaisten tragedioista – apulaistutkija Maria Jokela: ”Valtava inhimillinen katastrofi ja järkyttävä kokemus”
Turun Forum Marinumin näyttely kertoo Titanicilla matkanneiden suomalaisten tarinoita esimerkiksi kuunnelman keinoin.
Tauluvaras jäi kiinni – poliisin mukaan varas kertoi anastaneensa taulun, koska oli ihastunut siihen
Tarkkana ollut vartija huomasi varkauden ja nappasi tekijän kiinni.
Arkkitehti Elissa Aallon elämäntyöstä kertova näyttely avautuu Pikisaareen
Torstaina 19. tammikuuta avautuva näyttely valottaa suunnittelijana ansioituneen Elissa Aallon julkista ja yksityistä roolia Alvar Aallon arkkitehtitoimiston arjessa sekä miehensä rinnalla.
Filttereilläkin voi käydä yhteiskunnallista keskustelua – meemitaiteilijat kertovat, milloin meemi muuttuu taiteeksi
It Girls -kollektiivin meemitaiteilijat tutkivat internet- ja someilmiöitä, kauneusihanteita ja ympäristötuhoa.
Saimaan Taideluola Retrettiä ollaan myymässä ja ostajaehdokas on jo löydetty – miljoonakaupat tekeillä lähikuukausina
Retretille on löytynyt ostajataho, mutta myyntineuvottelut ovat yhä kesken. Omistaja toivoo, että kaupat saadaan tehty helmi-maaliskuussa.
Vanhojen lastenlehtien reippailla tenavilla on jakaus ojennuksessa – näyttely vie aikaan ennen Aku Ankkaa ja Tex Willeriä
Postimuseon näyttelyssä Kiltit lastenlehdet näkyy aikuisten ihanteellinen arvomaailma. Itsenäisen Suomen alkuvuosikymmeninä lasten toivottiin olevan ahkeria ja kunnioittavan isänmaata.
Valtavasti huomiota saanut supertähtien taidenäyttely ei yltänyt kävijäennätykseen, avoinna enää viikonlopun
Paljon kansainvälistäkin huomiota saanut Thomas Houseagon We with Nick Cave & Brad Pitt -taidenäyttely täytti odotukset. Näyttelystä on tulossa Sara Hildénin taidemuseon viidenneksi suosituin.
Turun Biologisen museon kakkanäyttely rikkoi kävijäennätyksiä – muutkin museot vetivät vierailijoita
Museot ovat monen Turkuun matkaavan pääkohteita. Valtakunnallista museokorttia käytetään yhä useammin.
Kemin taidemuseo etsii muistoesineitä osaksi installaatiota
Jäämistö -yhteisötaideteokseen etsitään esineitä lainalle niin fyysisesti kuin sosiaalisen median kautta. Mikä esine kodissasi muistuttaa jostakusta jo poismenneestä läheisestä?
Kajaanin taidemuseo 30 vuotta – juhlavuoden ohjelmistossa kolme ajankohtaista näyttelyä
Kajaanin taidemuseo julkisti juhlavuoden ohjelmistonsa tänään maanantaina. Vuoden aikana taidemuseossa nähdään kolme teemoiltaan ajankohtaista näyttelyä.
Viggo Wallensköld aloittaa taidemuseon näyttelykierrokset Hämeenlinnassa
Taidemuseon mukaan yleisö pääsee kierroksilla tutustumaan kulloinkin esillä olevaan näyttelyyn siihen läheisesti liittyvän henkilön näkökulmasta.
Kemin museoissa kävi viime vuonna lähes 30 000 vierasta – Päivien kimallus ja Mauri-myrsky kiinnostivat eniten
Museoiden näyttelyt ja tapahtumat keräsivät kävijöitä niin kotimaasta kuin ulkomailtakin. Museovieraiden määrä kasvoi edellisvuodesta lähes 70 prosenttia.
Metsämuseo Lustossa alkoi peruskorjaus – punkaharjulainen museo valmistautuu 30-vuotisjuhliin
Peruskorjaus maksaa noin neljä miljoonaa euroa.
Suomussalmen Jaloniemitaloon tulee digitaalinen näyttely sotahistoriasta – tarkoitus toimia pysäyttäjänä 5-tien varressa
Näyttely on osa Suomussalmen matkailun kehittämishanketta, jossa parannetaan kulttuurihistoriallisten kohteiden saavutettavuutta ja tunnettuutta digitaalisin keinoin.
Uusi hallitus palauttaa pääsymaksut Ruotsin valtion museoihin – kansallismuseon johtaja huolissaan myös kulttuurikohteiden kriisivalmiudesta
Ruotsin kansallismuseon pääjohtajan Susanna Petterssonin mukaan pääsymaksujen palauttaminen leikkaa kävijämääriä varmasti.
Museot tarjoavat joululahjaksi ilmaispäiviä Vaasassa – ensi vuosi tuo muutoksia hintoihin
Uuden vuoden jälkeen pääsymaksut nousevat yhdeksästä eurosta kymmeneen euroon. Erillisenä tuotteena myyty museoiden päivälippu poistuu valikoimista.
Lapin metsämuseolle haetaan laajempaa käyttöä – ”Ainutlaatuinen paikka ihan keskustan tuntumassa”
Metsämuseoyhdistyksellä on suunnitelmissa kehittää alueesta kaupunkilaisten virkistysalue. Sinne suunnitellaan esimerkiksi tulistelupaikkoja.
Ateneum avautuu jälleen yleisölle huhtikuussa – luvassa Albert Edelfeltin näyttely
Taidemuseo avautuu vuoden tauon jälkeen uudella kokoelmanäyttelyllä Ajan kysymys.
Kajaanin kulttuuripalkinnolla palkittu Mayumi Niiranen-Hisatomi kulkee kuvataiteilijana vastavirtaan
Kajaanin kaupungin kulttuuripalkinto on myönnetty tänä vuonna kuvataiteilija Mayumi Niiranen-Hisatomille. Vaikka vientiäkin hänelle olisi, taiteilijan haave on saada jalansija nimenomaan Kajaanista.
Sarjakuvia Sotkamosta, räppiä Suomussalmelta ja podcast Paltamosta: tässä on vain pintaraapaisu kainuulaisten lasten ja nuorten taiteesta
Kainuulaisten lasten ja nuorten yhteisötaideprojektin näyttelykiertue alkaa Ristijärveltä tänään. Näyttely kiertää kevään ja kesän aikana kaikissa Kainuun kunnissa.
Taidemuseo jalkautuu remontin ajaksi ympäri Poria
Tulipalo ja sen sammuttaminen vaurioitti Porin taidemuseon tiloja ja kokoelmia kesällä 2021. Ensi vuonna alkava remontti jalkauttaa toiminnan eri puolille kaupunkia.
Kirsi Kunnaksen lastenrunoihin perustuva Tiitiäisen aika -näyttely nähdään Muumimuseossa
Tampereen museoiden näyttelykevät tarjoaa nähtävää niin lapsille kuin aikuisillekin.
Valokuvaaja Jonne Heinonen kuvasi romaneja seitsemän vuoden ajan, jotta tuntisimme vähemmistömme
Valokuvaaja Jonne Heinonen antoi valokuvanäyttelynsä nimeksi Rom. Se on romanikieltä ja tarkoittaa ihmistä.
Oranssi valaisee Vaasaa naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamiseksi
Oranssit päivät -kampanja käynnistyy 25.11. Ohjelmaa perjantaina Rewellissä, ja lauantaina Pohjanmaan museossa.
Taiteilijat seurasivat toimintakameralla vauvojen kiemuraista ryömintää – syntyi museoteos, jossa voi telmiä niin paljon kuin haluaa
Hämeenlinnan taidemuseo hakee uusia kävijöitä lapsiperheistä. Museossa on tilateos, jossa vauvakin voi kontata, telmiä tai vain pötkötellä.
Jopa maitopurkeille maalannut taiteilija joutui hoivakotiin – nyt pikkukaupungissa pohditaan, kuka töistä on vastuussa
Sadat uudet ITE-taiteilijat nousivat esiin Maaseudun sivistysliiton tekemässä selvityksessä. Nyt keskustellaan siitä, pitääkö työt säilyttää taiteilijan kuoleman jälkeen ja kuka niistä ottaa vastuun.
Musiikkimuseo Fame järjesteli velkansa ja ihastuttaa nyt lasisoittimilla – taiteilija: ”Tämä ei olisi mahdollista muilla materiaaleilla”
Musiikkimuseo Famen vaihtuvassa näyttelyssä nähdään ruotsalaisen Kjell Engmanin lasitaidetta. Yrityssaneerauksessa olevan museon johtaja Olli Ilmolahti katsoo luottavaisena tulevaisuuteen.
Taidemaalari Marjatta Tapiolan näyttely Lahdessa on sukellus, joka sai hänet voimaan pahoin ja näkemään painajaisia
Marjatta Tapiolan taidenäyttely nimeltä Toisin sanoin on tilinteko. Se pakotti hänet muistelemaan rankkoja kokemuksia ja vaikeita elämänvaiheita.
Mikkelin taidemuseo kärsii tilaongelmasta – amanuenssi: ”Kaupunki tuhoaa omaa kulttuuriperintöään”
Mikkelin taidemuseo on ollut väliaikaistiloissa kolmisen vuotta. Vuokrasopimus on nyt voimassa vuoteen 2026 saakka, mutta tilat eivät amanuenssin mukaan sovellu museokäyttöön.
Tuomo Ryynänen muistaa, kun tietokoneisiin tuli värit ja laitteet kehittyivät sukupolvesta seuraavaan: ”Nyt ei ole sellaista wau-efektiä”
Retrotietokoneet kertovat Suomen digitaalisesta kulttuuriperinnöstä. Tuomo Ryynänen loi kiertävän näyttelyn, jossa jälleen suosioon nousevaan vanhaan tekniikkaan voi tutustua.
Suomalaistaiteilija piirtää naisten muotokuvia New Yorkissa ja saa heidät herkistymään: ”Teen naisista näkyviä”
Taiteilija Katriina Haikala on ikuistanut paperille jo 900 naisen kasvot. Monelle kokemus nähdyksi tulemisesta on niin voimakas, että se päättyy kyyneliin.

Internetin myyntipalstan ilmoitukseen oli tallentunut jotain, mitä ei ollut tarkoitus – ja se herätti taiteilijan mielenkiinnon
Yhdysvaltalaistaiteilija Penelope Umbrico käyttää teoksissaan muiden ottamia myynti-ilmoitusten valokuvia, jotka yllättäen kertovat paljon ympäröivästä yhteiskunnasta.
Laserleikattu teräs taipuu Kirsi Kaulasen käsittelyssä hehkuviksi orgaanisiksi muodoiksi: "Haluan veistää olemista äärettömän äärellä"
Kirsi Kaulasen laaja Pohjoinen myriadi -näyttely täyttää Keravan taidemuseon Sinkan kaikki kolme kerrosta.
Ristijärveläisten oma taidekeskus avautui syysloman ajaksi kylätalo Pyrylään – kuuntele, miten taide saa haaveilemaan ja oivaltamaan
Ristijärven oman taidekeskuksen teemana on paikallinen luonto. Taiteilija-pedagogi Tiina Arjukka Hirvonen haluaa syventää ihmisten luontosuhdetta myös taiteen keinoin.
Kiasma kokoaa Tom of Finlandin taiteen ja elämäntarinan näyttelyksi
Maailmalla tunnetun taiteilijan näyttely on Kiasman vuoden 2023 suurpanostus, ja kokoaa yhteen hänen kuuden vuosikymmenen mittaisen uransa.
Kainuun kuntiin yhteisötaideteoksia syksyn aikana
Parhaillaan yhteisötaiteen parissa työskentelee viisi taiteilijaa, jotka suunnittelevat ja toteuttavat taideteon tai -teoksen yhdessä kuntalaisten kanssa.
Taidenäyttelyt vetävät jälleen väkeä – suosituimpiin jonotetaan
Taidenäyttelyt kiinnostavat nyt yleisöä, koska ne tarjoavat arjen vastapainoa ja taukoa sotauutisilta. Näyttelyihin ovat löytäneet muutkin kuin taidemuseoiden vakioasiakkaat.
Paholaismuseo on liettualaiskaupungin suosituimpia nähtävyyksiä – näin piru on puhutellut kansoja ja kulttuureja ympäri maailmaa
Euroopan kulttuuripääkaupunkivuottaan viettävän Kaunasin Paholaismuseo esittelee laajan kokoelman paholaisiin liittyvää esineistöä kaikkialta maailmasta. Tuhansia paholaishahmoja käsittävä museo on lajissaan maailman suurin.
Tiistai 11.10.2022 (tv)
Työntekijäpula. Vetylentokoneet. Sinebrychoffin näyttely. Sää.
Helsingissä on esillä niin hauraita japanilaisia taideteoksia, että niitä voi nähdä vain hyvin harvoin
Sinebrychoffin taidemuseon näyttelyssä Helsingissä on esillä vanhoja japanilaisia puupiirroksia. Haurautensa takia niitä pääsee katsomaan vain harvoin.
Hämeenlinnassa voi kulttuuririentoihin lähtevä ottaa mukaansa jelpparin
Vapaaehtoiset KulttuuriJelpparit lähtevät ihmisten avuksi ja tueksi Hämeenlinnan taide- ja kaupunginmuseoihin. Toimintaa pyörittää vapaaehtoiskeskus Pysäkki.