Uusimmat artikkelit
Ruotsi joutui mielenosoittajien hampaisiin muslimimaissa – kohut tulevat ja menevät, toteaa tutkija
Eri puolilla islamilaista maailmaa on osoitettu mieltä Ruotsia vastaan sen jälkeen kun äärioikeistolainen poliitikko poltti Koraanin Tukholmassa. Myös boikottiin Ruotsia vastaan on kehotettu.
Police: Koran burning would not be allowed in Finland
The desecration of a book held sacred by a religious community would likely violate Finland's protection of religious peace.
Salaperäinen puhelu vei katolisen Teemu Sipon Tukholmaan: syyksi paljastui paavi Benedictuksen historiallinen päätös
Benedictus jäi mieleen nöyränä ihmisenä, joka tunsi keskustelukumppaninsa taustat, emerituspiispa Sippo kertoo. Benedictuksen hautajaiset pidetään Vatikaanissa tänään torstaina.
Työkaverit kysyvät aina, mistä Jaf Amanj oikein tietää, milloin on aika rukoilla – tästä huoneesta löytyy kysymykseen vastaus
Suomen islamilainen yhdyskunta pohtii parhaillaan, kenestä tulee yhteisön uusi hengellinen johtaja. Aiempi imaami menehtyi joulukuussa.
Maria synnyttää Koraanissa yksin ja saa päälleensä vihaa aviottomasta lapsesta – sitten Jeesus-vauva tekee ensimmäisen ihmeensä
Muslimeille Jeesus on yksi heidän merkittävimmistä profeetoistaan. Koraanin Marian suura kertoo hänen syntymästään.
Jaana Kristiina sanoi miehelleen, ettei hänestä ikinä tule muslimia – puoli vuotta myöhemmin hän oli huivia käyttävä Isra Nur
Isra Nur rakastui muslimimieheen. Pian miehen uskonto alkoi kiinnostamaan häntä. Tutkijan mukaan islam kiinnostaa monia sen yksijumalaisuuden ja selkeiden ohjeiden vuoksi.
Indonesian seksikiellon pelätään karkottavan turisteja – Balin-lomailijoilla ei ole hätää, sanovat asiantuntijat Ylelle
Indonesiassa on käynnissä nuorten ja vanhojen sukupolvien välinen vääntö, jonka vanhat ovat voittamassa, sanoo indonesialainen tutkija.
Suomen Islamilaisen Yhdyskunnan imaami Anas Hajjar on kuollut
Hajjar puhui muun muassa muslimien sisäisen dialogin tarpeellisuudesta.
Englantilaisten enemmistö ei ole enää kristittyjä ja näyttää hylänneen myös englantilaisuuden, selviää väestönlaskennasta
Yhä useampi englantilainen sanoo olevansa uskonnoton ja kokevansa itsensä ensisijaisesti britiksi. Vielä kymmenen vuotta sitten tilanne oli hyvin toisenlainen.
Siveyspoliisi näki kuvan, jossa nuori nainen oli ilman hijabia – seurauksena oli 80 raipaniskua ja vuosia myöhemmin pako Helsinkiin
Nykyään Helsingissä asuvat iranilaisnaiset lähtivät pakoon Iranin epätasa-arvoa ja raipaniskuja. Kummankaan mielestä maan nykyhallinnon edustajaa ei pitäisi kutsua Linnan juhliin.
Arife Heinon sukulaiset ymmärsivät vielä sen, että hän otti suomalaisen miehen, mutta koira oli liikaa
Muslimit eivät perinteisesti ota koiria lemmikeiksi, sillä ne ovat islamin teorian kannalta rituaalisesti epäpuhtaita eläimiä.
Emmi Nuorgamin kolumni: Jina Amini kuoli, koska miehet haluavat määrätä mitä naiset tekevät
Iranilaiset naiset eivät taistele hijabia vastaan, vaan demokratian ja itsemääräämisoikeutensa puolesta. Siksi myös Suomessa pitäisi kiinnostua siitä taistelusta, kirjoittaa Nuorgam.
Tästä syystä Mahsa Aminin kuolemasta syttyneet mielenosoitukset ovat poikkeukselliset – katso kooste Iranin naisten oikeuksien historiasta
Iranin mielenosoituksissa jo yli 1 200 ihmistä on pidätetty ja kymmeniä kuollut. Toimittaja Antti Kurra kertoo videolla, mikä protesteissa eroaa aiemmista isoista mellakoista.
Maahanmuuttajapuolue Nyans on saamassa ainakin yhden paikan ruotsalaiseen kunnanvaltuustoon – hajottaako vai yhdistääkö puolue Ruotsia?
Nyans-puolue keskittyy erityisesti muslimien asioiden ajamiseen.
Salman Rushdien puukotus oli hänen ja kannattajiensa oma syy, väitti Iranin ulkoministeriö – maan lehdistö ylisti hyökkääjää
Ääriliikkeitä kannattanut henkilö puukotti perjantaina New Yorkin osavaltiossa Rushdieta tilaisuudessa, jossa hänen oli määrä puhua. Rushdie loukkaantui vakavasti puukotuksesta, mutta hänen tilansa on vakaa.
Taliban ajoi naiset burkan alle ja pakotti nuoret luopumaan “moraalittomasta” Tiktokista – katso, miten Afganistan muuttui vuodessa
Talibanit palasivat valtaan Afganistanissa 15. elokuuta 2021. Vuodessa uusi hallinto onnistui kääntämään kelloa taaksepäin muun muassa viemällä naisilta oikeudet.
Sunnuntai 14.8.2022 (radio)
Salman Rushdie toipuu. Opiskelija-ateria kallistuu. EM-kisat alkavat. Selkouutiset palaa televisioon. Sää lämpenee.
Salman Rushdie on elänyt suuren osan elämästään piilossa 33 vuotta sitten annetun tappokäskyn takia – tätä tarkoittaa islamin fatwa
Salman Rushdien teos Saatanalliset säkeet sai vuonna 1989 Iranin ylimmän johtajan antamaan fatwan, joka sisälsi tappokäskyn. Fatwa ei kuitenkaan suoraan tarkoita uskonnollista tappokäskyä.
Kaksi muslimia murhasi hinduräätälin ja kuvasi teon videolle Intiassa – uskonnolliset jännitteet kiristyvät, hindut vaativat kostoa
Sosiaalisessa mediassa hindut ovat kehottaneet toisiaan hankkimaan aseita ja hyökkäämään muslimien kimppuun. Uhrin poika vaatii tekijöille kuolemantuomiota.
Maryam, 19, pitää muslimien Id al-Fitr -juhlasta enemmän kuin vapusta – moni Suomen muslimi aloittaa nyt kolmen päivän juhlinnan
Muslimien paastokuukauden ramadanin päätösjuhla Id al-Fitr alkaa tänä vuonna monessa paikassa heti vapun jälkeen. Monessa suomalaisessa muslimiperheessä vappu on mennyt täysin Id-juhlan valmisteluissa.
Perjantai 15.4.2022 (radio)
Ilkka Kanerva. Venäjän sotalaiva Moskva. Al-Aqsan moskeija. Pitkäperjantai. Sääennuste.
24-vuotias Amin Hassan ei juo päivällä vettä, ja se ihmetyttää kollegoita – nyt hän kertoo, miten ramadania viettävän voi huomioida työpaikalla
Ramadanin aikana useat muslimit pidättäytyvät syömisestä ja juomisesta auringonnousun ja -laskun välisenä aikana. Keskiössä on uskon vahvistaminen.
Perjantai 1.4.2022 (radio)
Hoitajalakko. Potilasturvallisuus. Kela. Ramadan. Sääennuste.

Muslimityttöjen ja -naisten huivikielto kouluissa kuohuttaa Intiassa: Pelkona on väkivaltaisuuksien puhkeaminen
Karnatakan osavaltiossa on kielletty hijab-huivien käyttö koululuokissa. Tästä on seurannut protesteja hindunationalistien hallitsemassa osavaltiossa.

Yle tapasi Kabulissa Talibanin tiedottajan – hipsterilasit sujahtivat taskuun ennen haastattelua
Afganistanin Taliban-hallinto on neuvotellut kansainvälisen yhteisön kanssa Norjassa. Ulkoministeriön tiedottaja Abdul Qahar Balkhi korosti Kabulissa pakotteiden satuttavan vain tavallista kansaa.

Ammuskelua moskeijoiden liepeillä ja sotarikollisten ylistämistä: serbinationalistien provokaatiot yleistyneet viime päivinä Bosniassa
Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestö Etyj varoittaa Bosnia-Hertsegovinan jännitteistä. Järjestön suurlähettiläs sanoo Ylelle, että poliitikkojen kovat puheet ja serbitasavallan vuosipäivän juhlinta ovat lietsoneet ihmisiä provokaatioihin.
Kirkonmenojen häirintää ja Jeesus-patsaan turmelua – Intian kristityt harjoittivat jouluperinteitään hindunationalismin varjossa
Pääministeri Narendra Modin hallitus jäädytti maanantaina Äiti Teresan avustusjärjestön pankkitilit. Äärihindut ajavat uskonnollisia vähemmistöjä ahtaaseen rakoon.

Tutkija arvostelee koulujen katsomusopetusta jämähtäneeksi: opetus erottelee nuoret uskontojen mukaan, vaikka he haluavat yhteistä keskustelua
Marjaana Kavonius esittää väitöskirjassaan, että vaikka katsomusopetus on nuorten keskuudessa pidettyä, oppiaine voisi hyötyä uudelleentarkastelusta.
Lääketieteen opiskelija Zahra Alimy tahtoisi päivittää islamin tulkinnan 2020-luvulle: "Onko tämä oikeasti sitä, mitä Jumala haluaa meiltä?"
Nadiifo Omer luopui islamista mieskeskeisyyden ja uskon varjolla rajoittamisen takia. Zahra Alimy on moderni muslimi, joka toivoo uskonnolleen ravistelua ja lisää kriittistä keskustelua.
”Naisen itsetunnon on oltava niin vahva, ettei hän pyri miehen yläpuolelle” – Afrah Al Bayaty kokee, että naisen asema islamissa ymmärretään usein väärin
Vaikka mies tekee muslimiperheessä päätökset, naisella kuuluu olla myös oma tahto, sanoo turkulainen perheenäiti Afrah Al Bayaty. “Jos mies mielivaltaisesti kieltää asioita naiselta, se ei ole oikein.”
Onko vieraskielinen nimesi vaikuttanut työn saamiseen? Kerro meille, teemme juttua
Yle kerää kokemuksia vieraskielisen nimen vaikutuksesta työnhakuun ja työllistymiseen.
Norjan islamilainen neuvosto arvostelee jousiasehyökkäyksestä välitettyä kuvaa: Väite, että on muslimi, ei tee kenestäkään muslimia
Iskun tärkeimmäksi taustatekijäksi vahvistumassa epäillyn sairaus. Uskonnollinen motiivi näyttää epätodennäköisemmältä.
Helsinki kehuu imaameja rokotusten edistämisestä – yhteyspäällikkö: "Ei ole tarvinnut käydä yhtään keskustelua rokotusvastaisuudesta"
Muslimiseurakunnat ja vieraskielisten yhdistykset ovat aktivoituneet rokotekattavuuden nostamisessa. Suomi-Syyria ystävyysseura järjestää yhdessä Espoon kanssa pop-up -rokotustilaisuuden arabiankielisille.

Kirjeenvaihtajalta: Kongsbergissä pahin järkytys väistyy – nyt asukkaat haluavat tietää, miksi heidän naapurinsa kuolivat
Utøyan jälkeen Norjassa keskityttiin puhumaan yksittäisen sairaan ihmisen teosta. Toivottavasti sitä virhettä ei tehdä Kongsbergin jälkeen, kirjoittaa kirjeenvaihtaja Kirsi Heikel.
Jousiasehyökkääjä kävi vuosia sitten Kongsbergin moskeijassa – johtaja: "Hän ei ollut kiinnostunut islamista"
Kongsbergin moskeijan johtaja kertoo norjalaismedialle, että mies vaikutti olevan avun tarpeessa. Moskeijassa käydessään hän ei kuitenkaan vaikuttanut vaaralliselta tai radikalisoituneelta.
Award-winning freestyle footballer seeks to inspire young Muslim women
An 18-year-old high school student's football tricks have garnered her thousands of social media followers.
Väittelijä kaipaa rukoushuoneita kouluihin – Opetusneuvos: Kouluilla ei velvollisuutta järjestää
Muslimien rukouskäytäntöjä tutkinut Ulla Vähärautio-Halonen sanoo, että suomalainen koulujärjestelmä ei osaa riittävästi huomioida muslimien tarpeita rukoiluun. Opetushallituksen mukaan koulussa saa rukoilla, kunhan rukoilu ei häiritse opetusta.

Pakistanissa äärijärjestöt iloitsevat Talibanin voitosta – Yle vieraili pahamaineisen Punaisen moskeijan ulkopuolella Islamabadissa
Pakistanin äärijärjestöjen on pelätty vahvistuvan Talibanin tultua valtaan naapurimaassa. Näin ei kuitenkaan välttämättä tule käymään, arvioi paikallinen asiantuntija. Hänen mukaansa on silti selvää, että Pakistanin äärijärjestöt tukevat aattellisesti Talibania.
Mihin perustuu talibanien naisvihamielisyys? Šaria-lain äärimmäisen konservatiivinen tulkinta juontaa heimoyhteiskunnasta ja pitkästä sotatilasta
Taliban-liikkeen juuret ovat konservatiivisessa heimoyhteiskunnassa, jossa naisen asema on ollut perinteisesti heikko. Talibanin islamilaisen lain tulkinta muodostui tuon heimoyhteiskunnan kautta, professori Jaakko Hämeen-Anttila muistuttaa. Maaperänä oli myös Afganistanin pitkällinen sotatila.
Prosecutor orders police to probe suspected ethnic incitement
Police previously deemed that an article calling for a mass slaughter of Muslims did not warrant an investigation.

Pommi räjähti šiiojen kulkueessa Pakistanissa, ainakin kolme kuollut ja haavoittuneita kymmenittäin
Ašurajuhlaa viettävät šiiat ovat osallistuneet uskonnollisiin kulkueisiin eri puolilla Pakistania. Enemmistö pakistanilaisista on sunnimuslimeja.

Pakistanilainen pikkupoika syytteessä jumalanpilkasta – jopa kuolemantuomio on mahdollinen
Kahdeksan vuotta vanha hindupoika pissasi matolle islamilaisessa koulussa ja sai syytteen jumalanpilkasta. Oikeusoppineet ovat tyrmistyneitä.
Naiset pääsevät hajj-pyhiinvaellukselle Mekkaan ilman sukulaismiestä, osa matkatoimistoista ei silti hyväksy saattajatta matkustavia naisia
Tänä vuonna Mekassa on ensimmäistä kertaa vartijoina naissotilaita ja naisryhmät saavat osallistua hajj-pyhiinvaellukselle ilman miessaattajia. Tapahtumaa on rajoitettu huomattavasti koronapandemian takia.

Profeetta Muhammed -pilapiirroksesta tunnettu Kurt Westergaard on kuollut
Westergaard muistetaan erityisesti tanskalaisessa Jyllands-Postenissa julkaistusta, profeetta Muhammedia esittäneestä pilapiirroksesta. Pilapiirroskohu johti Tanskan 15 vuotta sitten ennenäkemättömään diplomaattiseen kriisiin.
Lauantai 17.7.2021
Tulvien uhrit. Koronarokotukset. Muslimien pyhiinvaellus. Rajuilma Riikka.

Irakissa Mosulin kaupunki toipuu edelleen ääriliike Isisin hirmuvallasta – tuhojen korjaaminen sujuu hitaasti
Mosulissa uskotaan kaupungin uuteen nousuun, mutta samalla tuskaillaan jälleenrakennuksen hitautta.

Amnestyn laaja raportti kuvaa muslimivähemmistöjen sortoa Kiinan Xinjiangissa – Leireillä kidutus on arkista ja rangaistukset mielivaltaisia
Raporttia varten on haastateltu kymmeniä ”uudelleenkoulutusleireillä” olleita. He olivat kokeneet kidutusta tai muuta kaltoinkohtelua. Monille jäi epäselväksi, millä perusteella jotkut pääsivät leireiltä vapauteen ja toiset päätyivät vankilaan.

Erkka Mikkonen: Venäjän Pohjois-Kaukasiassa Koraani menee perustuslain edelle, eikä shortseja suvaita edes turisteilla
Etelä-Venäjällä sijaitseva Dagestanin tasavalta on avautunut matkailulle, mutta jännitteet venäläisiä kohtaan kytevät pinnan alla. Paikalliset pelkäävät, että pohjoisesta tulevat matkailijat turmelevat nuorison, kirjoittaa Mikkonen blogissaan.
Nuori mies ajoi tahallaan viisihenkisen perheen päälle Kanadan Ontariossa – Neljä kuoli, yhdeksänvuotias poika loukkaantui vakavasti
Viranomaisten mukaan kuljettaja ajoi ihmisten päälle, koska he olivat muslimeja. Päälleajossa kuoli 74- ja 44-vuotiaat naiset, 46-vuotias mies ja 15-vuotias tyttö.