Uusimmat artikkelit
Uusi miesten ehkäisypilleri vie siittiöiltä uimataidon – laboratoriokokeet lupaavia
Lääkettä voisi käyttää satunnaisesti ja sen vaikutukset katoaisivat kokonaan vuorokaudessa.
Lääkäri varasti potilaidensa spermaa keinohedelmöityksiin – ”Käytän sanaa raiskaus”, kommentoi yksi tietämättään isäksi tulleista miehistä
Ruotsin television tutkivan journalismin ohjelma Uppdrag granskning paljastaa, että Halmstadin sairaalan lääkäri on käyttänyt luvatta ainakin viiden miehen spermaa keinohedelmöityksiin.
Maria teki lapsen yksin, mutta löysi sitten biologisen isän dna-testillä – Euroopasta löytyikin suuri laajennettu perhe, joka pitää nyt tiiviisti yhteyttä
Onko lahjasolulapsen etu tuntea luovuttaja jo nuorena?
Finland suffering shortage of younger blood, stem cell, sperm donors
For reasons not entirely clear, too few young men in Finland are donating blood and stem cells that could help save lives.
Nuorilta miehiltä kaivataan spermaa, kantasoluja ja verta, mutta luovutushalua uupuu – Antti Lehtisen, 24, soluilla pelastettiin lapsen henki
Nuorista miehistä on pulaa useiden kudosten ja solujen luovuttajina. Yksiselitteistä syytä matalalle auttamishalulle ei ole. Kuopiolainen opiskelija pelasti kantasoluillaan yhden ihmishengen.

Pyry Young ei voi ehkä koskaan saada biologisia lapsia – miesten hedelmällisyys on romahtanut ja syytä arvaillaan edelleen
Joka toisen suomalaismiehen hedelmällisyys on laskenut niin alhaiseksi, että se vähintään hidastaa lasten saamista.
Katso video: Poliisi koulutti Jallu-koiran vainuamaan sperman jäämiä – seksuaalirikosten tutkiminen vauhdittuu eritekoirien avulla
Tavoite on saada eritekoira jokaiseen poliisilaitokseen ensi vuonna.

Hollannissa jälleen koeputkikohu – hedelmöityslääkäri käytti salaa omaa spermaansa ainakin 17 lapsen siittämiseen
Nyt jo kuollut gynekologi työskenteli hollantilaisella hedelmöitysklinikalla 1980- ja 1990-luvuilla.
Sunnuntai 27.9.2020 (radio)
Työsuhdepolkupyörä. Ennätysmäärä munasolujen ja siittiöiden luovuttajia. Tanskan koronasovellus.. Kuurojen päivä. Aurinkosää.

Public-sector fertility clinics: Record level of egg and sperm donations this year
More couples and individual women will be able to begin fertility treatments, says Tampere University Hospital.

Tutkimus: Nopein uimari ei hedelmöitäkään munasolua – naisen elimistö suosii geneettisesti yhteensopivan miehen siittiöitä
Aiemmin ajateltiin, että on sattumanvaraista, mikä siittiö hedelmöittää munasolun.

Johan on ällöttävää: Inho-verkostossa syödään hyönteisiä ja tutkitaan poksuvaa limaa
Jyväskylästä lähtöisin oleva Inho-verkosto selvittää ällöttävien asioiden syvintä olemusta.

Mies, korjaa ruokavaliosi – länsimainen "roskaruokadieetti" heikentää sperman laatua, totesi tanskalaisia parikymppisiä tarkastellut tutkimus
Sperman laatu on laskenut Suomessa jo vuosikymmenten ajan.
Lahjoittajaryntäys yllätti julkiset sairaalat – Hedelmöityshoitoihin on saatu paljon sukusoluja
Lahjoitussoluilla tehtäviä hedelmöityshoitoja annetaan tällä hetkellä Helsingissä, Tampereella ja Turussa. Myöhemmin mukaan ovat tulossa Oulu ja Kuopio.

Syntyvyys laskee, mutta sateenkaariperheissä lapsia toivotaan heteropareja hartaammin – naispari sai kaksoset mutta haaveilee vielä kolmannesta vauvasta
Ella Rostin ja Susanna Silvander-Rostin haave ydinperheestä onnistui hedelmöitysklinikan avulla. Hedelmöityshoidot olivat henkisesti raskaita.
Mari kuuli 24-vuotiaana, että hänen biologinen isänsä onkin tuntematon spermanluovuttaja – "Kukaan ei tiedä, miten nämä lapset asian kokevat"
Viidennes hedelmöityshoidoista tehdään lahjoitetuilla sukusoluilla. Lahjoittajaisän löytäminen aikuisena on vaikeaa.
Toimittajalta: Vesa-Matti Loirin elämäkerta sellaisena kuin toivoitte sen olevan
Yleisön toiveiden mukainen Vesku-elämäkerta.
Kun Vesa-Matti Loiri spermaansa liukastui
Jari Tervon Loiri-elämäkerran analyysi.

Viisi huippujuttua lauantai-iltaan: Pelastavatko pojat Intian naiset, räppärin unelmakeikka ja kadonneet siittiöt
Luitko jo nämä? Kokosimme sinulle viikon parhaita juttuja, jotka saatoit arjen kiireessä ohittaa.

Nuori mies: spermasi on heikompaa kuin isäsi sperma – syytä ei tarkkaan tiedetä
Suomessa sperma on laadukkaampaa kuin Euroopassa keskimäärin, mutta meilläkin suunta on alaspäin.

Hollantilainen hedelmöityslääkäri käytti omaa spermaansa 49 lapsen siittämiseen – dna-testit vahvistivat asian
Lääkärin siittämiä lapsia saattaa todellisuudessa olla tätäkin enemmän.

Suomalaisen sperman laatu jatkaa laskuaan – monelle miehelle tulee yhä yllätyksenä, että omaan siemennesteeseen voi vaikuttaa
Elintavoilla on tutkitusti vaikutusta sperman laatuun.

Tutkimus: Iäkäs isä lisää lapsen riskejä
Tulokset eivät paljasta, mistä yhteydet tarkalleen johtuvat, mutta aiempien tutkimusten valossa yksi selitys voi olla iän myötä tapahtuvat epigeneettiset muutokset miehen siemennesteessä.
Mitä kaikkea voit luovuttaa itsestäsi? – Tässä 6 asiaa, jotka voivat antaa uuden elämän
Näitä asioita voit luovuttaa itsestäsi.

New fish species discovered in Baltic Sea
The "Baltic flounder" is the first fish found to be native only to the Baltic Sea.
Suomenhevosta turvataan geenipankilla
Luonnonvarakeskus on jo tallettanut ensimmäiset suomenhevosen geenit pitkäaikaissäilytykseen rodun omaan geenipankkiin.

Kananmunia ja sianlihaa viedään Suomesta Aasiaan – sian spermallekin löytyy markkinarako
Suomalainen puhdas, tauditon ja antibiootiton elintarvike kiinnostaa aasialaisia.

Kun spermasta tuli kauppatavaraa – Suomeen saapunut näyttely herättää miettimään, tarvitaanko miehiä enää perheissä mihinkään
Siellä missä on valinnanvaraa, on myös niitä, jotka valitsevat. Joillekin kelpaavat vain parhaat miehet.

Seitsemän huippujuttua sunnuntai-iltaan: Näiden viikon hittien parissa viihdyt ja opit uutta
Luitko jo nämä? Kokosimme sinulle viikon parhaita juttuja, jotka saatoit arjen kiireessä ohittaa.

Herätys: Kohtuuhintaisten asuntojen rakentamiseen ei riitä tarvikkeita, Tanska on spermapankkien suurvalta, pakkanen puree
Lue tästä päivän puheenaiheet lyhyesti. Voit säätää Uutisvahdissa Herätys-ilmoituksia asetuksista.
Nainen, näin outoja kehostasi on uskottu: jos et saa orgasmia, et tule raskaaksi
Naisen ruumiiin kummallinen historia.

Herätys: Meksikossa tuhoisa maanjäristys, suomalaisten siittiöiden laatu heikkenee yhä, eduskunta saa budjetin ruodittavakseen
Lue tästä päivän puheenaiheet lyhyesti. Voit säätää Uutisvahdissa Herätys-ilmoituksia asetuksista.

Tutkimus selvittää: Miksi suomalaisten sperman laatu laskee jatkuvasti?
Siittiöiden määrä ja laatu määräytyvät jo hyvin varhaisessa iässä, toteaa miesten lisääntymisterveyttä pitkään tutkinut fysiologian professori Jorma Toppari Turun yliopistollisesta keskussairaalasta.

Suomalaismiesten siittiöistä on huutava pula klinikoilla – silti vain neljäsosan siemenneste kelpaa
Vuonna 2015 syntyi 132 lasta, joiden elämä sai alkunsa luovutetuista siittiöistä.

Kari Pirhonen on yksi alansa harvoista osaajista Suomessa – hän keinosiementää mehiläisiä
Tiesitkö, että mehiläisiäkin keinosiemennetään? Yle tapasi yhden alan harvoista taitajista, joka näyttää videolla miten mikrolitran tarkka temppu tehdään.

Hollannissa hedelmöitysvirheen mahdollisuus – 26 naista saattanut saada väärää spermaa
Hollannissa on aloitettu tutkinta siitä, onko 26 naista saanut hedelmöitysklinikalla väärää spermaa.
Näin kohennat hedelmällisyyttäsi - miesten ja naisten hedelmällisyys paranee samoilla ohjeilla
Huonoille sukusoluille on vaikea tehdä mitään.

Vasectomies hit record level in Finland
New statistics from the Institute of Health and Welfare show that more men than ever before are getting vasectomies in Finland.

Italialaiset komennettiin petipuuhiin – naiset suivaantuivat oudosta kampanjasta
Italian terveysministeriö yritti vauhdittaa italialaisten lisääntymisintoa mainoskampanjalla, mutta sitä haukutaan sovinistiseksi.

Miksi naaraat huolehtivat jälkeläisistä uroksia enemmän?
Tutkijoiden mukaan yksi selittävä tekijä on se, että urokset eivät voi olla varmoja isyydestään.

Viikko tieteessä: televisiota katsovien sperma huonolaatuista, uusi elinkelpoinen eksoplaneetta löytyi ja suomalainen kaura ulkomaista parempaa
Tieteen suurimpia saavutuksia ja ihmeellisimpiä löydöksiä viikon varrelta.

Tutkimus: Sperma heikkenee television ääressä
Vaikka television katselu liittyi heikompaan sperman laatuun, tutkimuksessa ei löytynyt viitteitä siitä, että tietokoneen ääressä paljon viihtyvillä olisi samanlaisia löydöksiä.

Menikö Rion zika-pelko yli? Olympiamestari jäädyttää spermansa
Pituushyppääjä Greg Rutherfordilla on kovat piipussa. Olympiakultamitalisti aikoo zika-virus-peloissaan jäädyttää spermaansa ennen Rioa.

Viikko tieteessä: Universumin arvoitus ratkeamassa, mullistavia syöpätutkimuksia
Vilkas tiedeviikko on tarjonnut tietoa maan ja taivaan väliltä. Suuri tieteen Millenium-palkinto annettiin suunnatun evoluution kehittäjälle Frances Arnoldille. Syöpätutkimus tuottaa jatkuvasti uusia tuloksia.
Vauvakuumetta? Lue lääkärin lapsentekovinkit
Lääkäri listaa yhdeksän lapsentekovinkkiä.

Perussa ensimmäinen zikavirus-tapaus sukupuoliyhdynnästä
Venezuelassa matkustanut 39-vuotias mies tartutti zikaviruksen kotiin palattuaan seitsemän vuotta nuorempaan vaimoonsa sukupuoliyhdynnässä.

Läpimurto: Laboratoriossa valmistetulla spermalla hedelmöitettiin hiiren munasolu
Kiinassa kehitetyn menetelmän toivotaan tuovan tulevaisuudessa helpotusta miesten hedelmättömyysongelmiin.

WHO pyytää kymmeniä miljoonia zikaviruksen taltuttamiseen
Tutkimusta tarvitaan muun muassa zikaviruksen mahdollisesta leviämisestä seksin välityksellä. Viruksen epäillään vaurioittavan sikiöitä.

Tutkijat: Zikavirus säilyy kaksi kuukautta siemennesteessä
Brittitutkijat havaitsivat sikiöille vaarallisen zikaviruksen siemennesteestä 62 päivää tartunnan jälkeen.

NYT: Pentagon valmistelee sperman ja munasolujen pakastusta sotilaiden houkuttelemiseksi
Pentagonin tavoite on lisätä armeijauran houkuttelevuutta, mutta siemennesteen ja munasolujen pakastamiseen liittyy useita laillisia ja eettisiä ongelmia.