Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Sam Altman.

Analyysi: Tekoäly-yhtiön kriisiviikko osoitti, ettei tekoälyn kehitystä hidasteta teoreettisten uhkakuvien takia

Chat GPT:n kehittänyt Open AI jatkaa toimintaa Sam Altmanin johdolla, mutta yhtiön turvallisuuskeskeinen lähestymistapa tekoälyn kehittämiseen sai kolhun, kirjoittaa Ylen teknologiatoimittaja Teemu Hallamaa.

Henkilökuvassa Brad Smith, varapuheenjohtaja, Microsoft.

Teknologiajätin johtaja varoittaa toistamasta sosiaalisen median kanssa tehtyjä virheitä

Brad Smith sanoo Ylen haastattelussa, että maailma tarvitsee tekoälyä varten uusia lakeja. Pienemmät yhtiöt pelkäävät, että lisääntyvä sääntely suosii internetin jättejä.

Sam Altman.

Jälleen OpenAI-shokkikäänne: Sam Altman palaa toimitusjohtajaksi neljä päivää potkujen jälkeen

Tekoäly-yhtiö OpenAI:n ympärillä pyörivä soppa sakenee, kun juuri potkut saanut ja Microsoftille siirtynyt Altman palaakin yhtiön ruoriin.

Sam Altman.

Piilaaksoossa putosi uutispommi, kun Chat GPT:n nokkamies sai yllätyspotkut – tämän tiedämme yhtiön kriisistä nyt

Open AI:n toimitusjohtaja Sam Altman sai perjantaina yllätyspotkut perustamastaan yhtiöstä. Tekoälybuumiin aallonharjalla ratsastaneen yhtiön tulevaisuus näyttää epävarmalta.

Lastenkirja Greta Thunbergista.

Lastenkirjoista kiistellään kiivaasti Yhdysvalloissa: tältä näyttää kirjakaupan lastenosasto

Iida Tikan videokirje avaa, miten lastenkirjojen teemat ja sankarit ovat monipuolistuneet Yhdysvalloissa viime vuosina.

Louis Theroux istuu isossa nojatuolissa ja puhuu vierellään istuvalle, ruudulliseen päällystakkiin pukeutuneelle henkilölle toinen käsi eteen kohotettuna.

Katso brittidokumentaristi Louis Theroux´n haastattelu: ”Ihmiskunta myrkyttää itsensä teknologialla ja sosiaalisella medialla”

Maailmankuulu dokumentaristi on toimittaja Sean Ricksin haastateltavana Levillä Aurora-tapahtumassa.

Louis Theroux mustavalkoisessa lähikuvassa pitkän käytävän etualalla.

Aurora tuo Louis Theroux’n ja muut huippupuhujat perjantaina Leville – näin seuraat tapahtumaa

Tulevaisuustapahtuman keskusteluja voi seurata Yle Areenassa tai paikan päällä. Tapahtuman sisällöt näkyvät myös Yle Lapin kaikissa lähetyksissä perjantaina.

OP digitaliseen kehityksen Oulun yksikkö.

ICT-ala hakee lisää osaajia ”pohjoisen piilaaksoon” matalasuhdanteesta ja muutosneuvotteluista huolimatta

Oulun seudulla on satoja ICT-alan työpaikkoja auki. Erikoisosaajille on koko ajan kasvava tarve.

Lapset jonottavat vanhempiensa kanssa Tampereen Keskustorilla pääsyä suureen työkoneeseen.

Tampere nappasi merkittävän kansainvälisen älykaupunkipalkinnon – kiitosta sai erityisesti keskittyminen asukkaiden ja yritysten tarpeisiin

Tampere on kehittänyt muun muassa sovelluksen, jonka avulla yritykset voivat ennakoida ihmisten liikkumista Tampereen keskustassa. Dataa on hyödynnetty myös kansainvälisten osaajien kotouttamisessa.

Martti Ahtisaari

Tekoäly analysoi kansalaisten ja tunnettujen poliitikkojen muistoja Martti Ahtisaaresta: näistä viidestä asiasta presidentti muistetaan

Muistojen keräämistä jatketaan Ahtisaaren perjantaina järjestettäviin hautajaisiin asti.

Tekoäly

VAMK ja Vaasan yliopisto kehittävät yhteistä tekoälyyn liittyvää koulutusohjelmaa

AI2Business-hankkeessa ovat mukana Vaasan ammattikorkeakoulun Muotoilukeskus MUOVA ja Vaasan yliopiston Johtamisen yksikkö sekä Tekniikan ja innovaatiojohtamisen yksikkö.

aivotutkija Katri Saarikivi, Helsinki, 10.10.2018

Katri Saarikiven kolumni: Nyt rummutetaan keinoälyn ylivertaisuudesta, mutta toistaiseksi kone on yhtä järjetön kuin ihminenkin

Koneälyä, joka pystyisi ihmisen tavoin toimimaan fiksusti muuttuvissa tilanteissa, ei vielä ole olemassa. Se voi johtua siitä, että elämässä ei riitä pelkkä äly. Tarvitaan myös järkeä.

Mentalisti ja taikuri Jose Ahonen.

Yliluonnollisuus kiinnostaa jälleen – mentalisti Jose Ahonen tietää miksi

Kulttuurivieras, mentalisti Jose Ahonen osaa pelata ihmismielellä, ja pelkää että tulevaisuudessa sillä leikkii tekoäly.

Pasilan linkkitorni aamuyöllä.

Ylen uudet vastuullisen tekoälyn periaatteet ohjaavat tekoälyn käyttöä ja kehitystä koko yhtiössä

Ylessä on laadittu ja otettu käyttöön uudet vastuullisen tekoälyn periaatteet. Periaatteet ohjaavat tekoälyn käyttöä ja kehitystyötä koko yhtiössä. Yle haluaa kehittää vastuullista tekoälyä yhteistyössä eri toimijoiden kanssa koko yhteiskunnan hyödyksi.

Ylen toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila katsoo hymyillen kameraan.

Merja Ylä-Anttila: Ylessä tekoälystä vastaa aina ihminen – uudet vastuullisen tekoälyn periaatteet tukevat kehitystyötämme

Tekoäly pitää sisällään mahdollisuuksia, jotka porautuvat julkisen palvelun ytimeen, kirjoittaa Ylen toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Sauli Niinistön kuva istutettuna Hugon kuvan päälle. Pohjakuvassa kaksi miestä maalaushommissa.

Tässä on Tiktokin uusi villitys: tekoälyllä luodut ”Sauli Niinistön” laulamat biisit

Tekoäly-Niinistön kappaleilla on kymmeniä tuhansia tykkäyksiä.

Walker X -mallin palvelurobotti pelaa kiinalaista shakkia maailman tekoälykonferenssissa heinäkuussa 2021.

Tekoäly voi pian auttaa täyttämään excel-taulukot työpaikalla – nopea kehitys yllätti tutkijankin

Tekoälyn nopea kehittyminen viime vuosina on lyönyt alan tutkijatkin ällikällä. Yritysten panostus tutkimukseen ja tuotekehitykseen nopeuttaa tekoälyn käyttöönottoa tavallisten ihmisten arjessa.

Laura Salonen katsoo papereita opettajan pöydän takana.

Lukio-opettaja keksi keinon, miten hän voi paljastaa Chat GPT:llä huijanneet oppilaat

Tekoäly on mullistanut koulunkäynnin nopeasti niin hyvässä kuin pahassa. Kysyimme, miten koululaiset huijaavat tekoälyllä ja miten vilppiä voi ehkäistä.

Suomen ensimmäinen kvanttitietokone VTT:n ja Aalto-yliopiston yhteisessä kansallisessa tutkimusinfrastruktuurissa Micronovassa, Espoossa.

Hallitus satsaa kvanttitietokoneisiin – kvanttilaskenta voi muuttaa sen, miten shoppailemme, mitä syömme ja miten lääkitsemme itseämme

Kvanttilaskenta on apuväline, mutta sen sovellukset voivat olla mittavat, kertovat Teknologian tutkimuskeskus VTT:n asiantuntijat.

Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun rakennus Mikkelissä

13 yritystä ilmoittautunut testaamaan Xamkin uutta supertietokonetta – Hippu löytää asioita, mitä ihmistyö ei

Tekoälyn avulla jo tallennetusta tiedosta saadaan tulevaisuudessa yhä enemmän hyötyä kansalaisille ja yritystoiminnalle, digitalia-tutkimusyksikön johtaja Stina Westman arvioi.

Supertietokone LUMI Kajaanissa.

Suomella on valttikortti, joka antaa suuret mahdollisuudet: supertietokone Lumin tehosta 20 prosenttia on varattu yrityksille

Supertietokone Lumin laskentatehoa on hyödyntänyt jo kymmenkunta yritystä. CSC Tieteen tietotekniikan keskus näkee, että supertietokoneen yrityskäytöllä on suuri merkitys koko Suomelle.

Avaruuskypärään pukeutunut nainen istuu avaruusaluksen ohjaamossa. Etualalla näkyy mittareita.

Tekoäly antaa sinulle pelissä voimia tietämättäsi ja parantaa peligrafiikkaa reaaliajassa – pian voit itsekin käskeä peliä

Pelaaja voi pian käskeä tekoälyä tekemään pelistä itselleen mieluisan. Itse asiassa samaa tekoäly tekee nytkin, kun se huomaamatta helpottaa esimerkiksi sankarihahmojen selviytymistä.

Pauliina Patana yliopistorakennuksen edessä.

Tekoäly loi villit käytännöt Yhdysvaltain yliopistoihin: osa turvautuu kynään ja paperiin, osa etsii fuskaajia tunnistusohjelmilla

Maineikkaan Georgetownin yliopiston opiskelijat karttavat tekoälyä, mutta heidän suomalaisprofessorinsa sallii käytön.

Tekoälyasiantuntija Mo Gawdat.

Entinen Google-pomo: Tekoäly päihittää meidät pian, mutta sinäkin voit vaikuttaa sen ihmiskuvaan

Tulevaisuus, jossa tekoälyjärjestelmät ovat ihmisiä älykkäämpiä, ei ole kaukana, sanoo tekoälyasiantuntija Mo Gawdat Ylelle. Hallitusten, yritysten ja yksilöiden on valmistauduttava jo tänään.

Mies kuuntelee kuulokkeilla ulkoilmassa.

Yle tarjoilee ukrainankielisiä uutisvideoita tekoälyn avulla – tulevaisuudessa teknologia mahdollistaa uutisvideot myös muilla kielillä

Ylen Novyny on aloittanut ukrainankielisten uutisten julkaisemisen videomuodossa.

Valaisimia ja ihmisiä Oulun yliopiston keskusaulassa.

Oulun yliopistolla pääsee tänään tutustumaan robotiikan ja tekoälyn saloihin

Tutkijoiden yötä vietetään Oulun yliopistolla jo kuudetta kertaa. Luvassa on useita eri tieteenaloja käsitteleviä työpajoja, esityksiä ja luentoja.

Lähikuva kaupan valvontakamerasta.

Ranska hyväksyi olympialaisiin lain, jota kovimmat kriitikot pitävät dystopian alkuna – muun Euroopan pelätään seuraavan pian perässä

Ranska aikoo ottaa Pariisin olympialaisissa käyttöön mittavan kansalaisten tekoälyvalvonnan. Riskit huolestuttavat sekä alan asiantuntijoita että EU-päättäjiä.

Maanantaitulet-ohjelma. Ohjelmaan voit ottaa osaa.

Voiko tekoäly vaikuttaa sinun tulevaisuuteesi? Miten? Maanantaitulet sytyttää tekoälykeskustelun Yle Radio 1:ssä ma 2.10.

Mitä ajatuksia tekoäly sinussa herättää? Voiko tekoälyn käyttöön liittyä vaaroja? Osallistu Maanantaitulien suoraan lähetykseen!

Vaaleahiuksinen nainen hymyilee kameralle. Hänellä on päällään harmaa paita ja jakkupuku.

Johanna Törn-Mangs: Ylen arvojen ja tehtävän täytyy heijastua tekoälyn käyttöön

Ylen arvojen ja tehtävän täytyy heijastua tapaan, jolla hyödynnämme tekoälyä, kirjoittaa Johanna Törn-Mangs, joka vastaa uusien vastuullisen tekoälyn periaatteiden laatimisesta Ylellä.

Lentokone taivaalla perässään tiivistymisjuova.

Lentokoneiden tiivistymisjuovat taivaalla lämmittävät ilmastoa – tekoäly onnistui puolittamaan juovien määrän

Googlen kehittämä tekoälyjärjestelmä suunnittelee lentoreitit niin, että taivaalle jää mahdollisimman vähän tiivistymisjuovia.

Metsä Groupin uuden sellutehtaan nostureita.

Mikä Kemin sellutehtaan robottinostureita vaivaa? – Puutavararekat joutuvat odottelemaan lastin purkamista useita tunteja

Puukenttänosturit hyödyntävät konenäköä ja tekoälyä toiminnoissaan, kertoo tehtaanjohtaja Tomi Seppä.

Pikaviestipalvelu WhatsApp OnePlus-älypuhelimen ruudulla.

Tekoälyllä luodut lasten alastonkuvat kuohuttavat Espanjassa

Poliisi tutkii 12-14 vuotiaiden poikien osuutta kuvien tekemiseen ja niiden levittämiseen Almendralejon pikkukaupungissa.

Kärppien tämänhetkinen valkoinen Peto-maskotti ja Joni Pellikan tekoälyllä luoma maskottiehdotus.

Oulun Kärppien maskotti koki muodonmuutoksen sometähden käsittelyssä: ”nyt siinä on sielua, asennetta ja sisukkuutta”

Oululaislähtöinen Joni Pellikka arvosteli Youtube-videollaan liigajoukkueiden maskotteja. Kärppien maskotti koki hänen ja tekoälyn käsissä täyden muodonmuutoksen.

koululuokka, 28.3.2018

Opettaja, vaikuttaako tekoäly opetukseen ja sen suunnitteluun? Kerro Ylelle, teemme juttua

Haluamme selvittää, näkyykö tekoäly koulujen arjessa ja miten se vaikuttaa koulutyön suunnitteluun.

Nuori nainen katsoo puhelintaan ja hänellä on maski sekä lierihattu.

Lasten älypuhelinriippuvuus on Kiinan uusi terveyskriisi: unihäiriöt ja epäsosiaalinen käyttäytyminen yleistyvät

Kiinassa on neljännes maailman älypuhelimista ja eniten niiden liiallisesta tuijottamisesta johtuvia ongelmia. Aasian-kirjeenvaihtajamme Mika Hentusen videokirje avaa kiinalaisten kännykkäaddiktiota.

Robotti selostaa lasten juoksukilpailua Stafettkarnevalenia

Artifical Intelligence As a Sports Reporter - Does It Work?

An article about a test pilot with Chat GPT as a journalist

Kollaasi  tekoälyllä luodusta Milla-Sofiasta.

Virheettömästä Milla-Sofiasta tuli Tiktok-tähti – tilin takaa paljastuu 44-vuotias mies Vantaalta

Tutkijat ovat erimielisiä siitä, miten luovalla tekoälyllä tehtyihin kuviin pitäisi suhtautua. Niiden käyttö lisääntyy kuitenkin koko ajan.

Chat GPT on tekoälypohjainen tietolähde, joka käyttää suuria kielitietokantoja muotoillakseen vastauksia erilaisiin kysymyksiin.

Chat GPT:stä julkaistiin bisnesversio – EK:n asiantuntija listaa, mihin työtehtäviin tekoäly voi tulevaisuudessa vaikuttaa

Elinkeinoelämän keskusliiton johtava asiantuntija Mika Tuuliainen näkee yrityksille räätälöidyissä ratkaisuissa paljon potentiaalia.

Robot som sitter vid en dator.

Tekoäly tulee myös kouluihin – nappaa tästä vinkit opetukseen

Tekoäly voi tarjota mahdollisuuksia uudenlaiseen oppimiseen. Tekoälyn eri ilmiöitä voi käsitellä kouluissa Ylen lukuisten artikkeleiden ja videoiden avulla.

Joensuun kävelykatu.

Joensuun katujen kuntoa kartoitetaan taas lauantaina mobiilipelillä

Katokartoituksessa autoilijat keräävät Joensuun kaduille jätettyjä virtuaalihedelmiä. He kuvaavat samalla tiestä videota, jonka tekoäly analysoi myöhemmin.

Mies reksiteröitymässä Worldcoiniin Barcelonassa.

Tekoäly-yhtiö Open AI:n toimitusjohtajan kryptofirma yrittää mullistaa tunnistautumisen skannaamalla ihmisten iiriksiä

Worldcoin on jo muutaman vuoden ajan kerännyt ihmisten biometrisiä tietoja palvelunsa kehittämiseen. Heinäkuussa virallisesti käynnistynyt hanke on herättänyt huomiota viranomaisten keskuudessa.

Valvojat-esitystä.

Valtteri Raekallion teos pöyhii yhden totuuden Suomea: “Natoon liittyviä kysymyksiä ei ole keskusteltu auki”

Valtteri Raekallion ohjaamassa Valvojat-nykytanssiteoksessa liikutaan julkisessa tilassa ja pohditaan salaliittoteorioita ja tekoälyä.

Sami Laiho, tutkimusjohtaja, Adminize oy katsoo kameraan.

Tekoälyn tekemät monimutkaiset huijaukset lisääntyvät Suomessakin muutaman vuoden sisään, asiantuntija ennakoi

Tekoäly pystyy jo matkimaan ihmisääntä keräämänsä aineiston pohjalta. Hädissään soittava ”lapsi” voi olla huijausta.

Luokkahuone jossa on pulpetteja rivissä.

”Tekoäly käyttöön jo alakoulussa”, sanoo opettajien kouluttaja – näissä viidessä asiassa se voisi auttaa

Yliopistonlehtori Sirkku Lähdesmäki opettaisi tekoälyn käyttöä jo alakoulussa. Esimerkiksi lukivaikeuksista kärsivät oppilaat voisivat hyötyä tekoälyn avusta opiskelussaan.

Punatiilisen rakennuksen torni. Tornissa iso valkoinen kello. Tornin huipulla valkoinen lipputanko.

Lahden kaupunki valjasti tekoälyn auttamaan palautteiden käsittelyssä

Sähköisiin palautteisiin ja kysymyksiin vastaa aina ihminen, mutta kone saattaa pystyä auttamaan vikkelämmin.

Pelistriimaaja Aippa eli Aino Lehtimäki.

Pelistriimaamisesta on tullut yhä suositumpaa ja tekoäly pohdituttaa pelikehittäjiä – tällaista oli Assemblyssa

Suomen suurin tietokone- ja pelitapahtuma Assembly on järjestetty viikonloppuna Helsingissä. Tapahtumassa näkyy pelistriimaamisen suosion kasvu. Tekoälyn käyttäminen pelikehityksessä taas herättää mielipiteitä.

Älypuhelimen näytöllä näkyy tekoälysovelluksen vastaus.

Poll: Most say AI benefits industry – but nearly half worry about privacy

Many respondents said they expect artificial intelligence (AI) to have a negative impact on the number of jobs, customer service and access to accurate information.

Älypuhelimen näytöllä näkyy tekoälysovelluksen vastaus.

Puolet suomalaisista arvioi tekoälyn heikentävän yksityisyydensuojaa

Tekoälyn nähdään vaikuttavan kielteisesti myös työpaikkojen määrään, asiakaspalveluun ja tiedonsaantiin.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle