Uusimmat artikkelit
Vuosihuolto pysäytti epäluotettavan Turun funikulaarin – kaupunki ehdottaa valmistajalle muutoksia rinnehissin tekniikkaan
Turun kaupunki neuvottelee parhaillaan Kakolanmäen funikulaarin italialaisen valmistajan kanssa korjausvaihtoehdoista ja korvauksista. Kohta 3-vuotias rinnehissi on ollut rikki epätavallisen usein.
Kuntien omakotitalotontit eivät käy kaupaksi entiseen malliin – korkea korkotaso ja raaka-aineiden hinnat saavat rakentajat varovaisiksi
Viime vuonna Vaasassa jaettiin tontteja omakotitalorakentamiseen aikaisempaa huomattavasti vähemmän. Sama ilmiö havaittavissa myös useissa muissa pohjalaiskunnissa.
Miksi kerrostaloihin tehdään ahtaita porraskäytäviä ja kierreportaita? Rakennuttajat perustelevat kaavoituksella ja rahalla
Ensihoito toivoisi kerrostaloihin minimiä väljempiä porraskäytäviä. Isot rakennuttajat vakuuttavat huomioivansa myös turvallisuusnäkökulman.
Neljä perhettä koki ikävän yllätyksen asuntomessujen jälkeen – Jussi Korpikoski: ”Olihan se melkoinen shokki, kun muutto venyy reilusti”
Jussi Korpikoski päätti toteuttaa perheensä unelman itse, kun rakennuttaja ajautui konkurssiin. Muuttamaan perheet pääsevät näillä näkymin ennen joulua.
Kuopion Hatsalanpuiston maisemointityöt alkavat
Alueella tehdään viheralueiden maisemointitöitä lokakuun loppuun saakka.
Saat mitä tilaat, säästät rahaa ja olet samalla ekologinen – tamperelaispari rakensi kotinsa yhdessä 13 muun kanssa ja kertoo nyt, millaista se oli
Ryhmärakennuttaja saa olla alusta asti mukana toiveidensa mukaisen kodin valmistumisessa. Toisaalta vastuut ja riskit ovat eri luokkaa kuin rakennusliikkeeltä ostettaessa.
Kajaanin elinkaarikortteli saa odottaa vielä uusia asukkaita: muutto siirtyy parilla viikolla
Majoitusta tarvitseville vuokralaisille on järjestetty hotellimajoitus. Myös muuttotavaroille on järjestetty varastointitila.
Mustasaaren sivistyskampuksen kilpailutus uusiksi – syynä muodollinen virhe vaatimuksissa
Sivistyskampuksen hankintaprosessissa haetaan suunnittelijaa sekä rakennuttajaa. Vaatimuksiin oli kuitenkin päätynyt virhe, joka pakottaa aloittamaan hankintaprosessin alusta.
Poliisi pyytää yleisöltä tietoja kerrostalon tulipalosta Mikkelissä
Tulipalo syttyi viime viikon perjantaina Mikkelissä osoitteessa Vilhonkatu 12.
Tulipalossa vaurioituneen kerrostalon rakennuttaja FH Invest selvittää tuhojen laajuutta: "Emme ole huolissamme kustannuksista", sanoo talousjohtaja
Perjantaina Mikkelin keskustassa paloi rakenteilla ollut kerrostalo. Vauriot ovat mittavat.

Suomeen rakennetaan nyt koteja, jotka eivät menisi Ruotsissa läpi – tutkija kertoo, miksi keittiöt katosivat uusista asunnoista
Pääkaupunkiseudulla kerrostalokoteihin rakennetaan enää harvoin erillisiä keittiöitä. Asuntojen ikkunatonta takatilaa hyödynnetään usein keittotilana.
Oulun vuosia venyneessä torihotellihankkeessa jälleen uusi käänne: rakennusyhtiö SRV hakee Kiinteistö Oy Oulun Torihotellia konkurssiin
Yhtiö jätti konkurssihakemuksen Helsingin käräjäoikeuteen maanantaina 27. kesäkuuta. Käsittely käydään Oulun käräjäoikeudessa.
Kaupunkilaiset haluavat kaunista, mutta miksi uusvanha arkkitehtuuri ei mene Suomessa läpi? "Noidan kolmio", sanoo laatikkotaloja vastustavan keskustelun avannut
Nuoret arkkitehdit toivovat alaltaan aktiivisempaa otetta keskusteluun. Ylen selvitys paljastaa monimutkaisen verkoston, johon perinteisempää arkkitehtuuria ilmentävät ehdotukset jäävät jumiin.
Rakennuskustannusten raju nousu vaikeuttaa Kokkolan historian suurinta kouluhanketta – urakka kilpailutetaan uudestaan
Yli 900 lapselle suunnitellun monitoimitalon rakentaminen on tarkoitus aloittaa syksyllä.
Lahden kaupunki varautuu Ukrainan sodan laukaisemaan rakentamisen hinnannousuun
Kaupunki ei aio jatkossakaan suostua avoimiin hintatarjouksiin, mutta riskinä on, ettei tarjouksia tule kaupungin asettamilla hintaehdoilla.
Jari Ehrnroothin kolumni: Miksi ihmiset pakotetaan elämään rumissa betonilaatikoissa
Jos tilaajat ja arkkitehdit haluavat, paluu kauneuteen alkaa heti huomenna, kirjoittaa Ehrnrooth.
Imatra käynnistää uuden rautatieaseman suunnittelun – kustannusten arviointi on nykyisessä markkinatilanteessa vaikeaa
Varsinainen päätös Imatran uuden keskusaseman rakentamisesta tehtäisiin loppuvuodesta. Samalla käynnistyisi vanhan aseman purkaminen.
Wasa Marina rakennuttaa kesäravintolan Vaasan yliopiston rantaan – rakennus- ja ympäristölautakunta myönsi yksimielisesti poikkeamisluvan asemakaavasta
Keskustelua herätti ennen kokousta muun muassa liikenne, pysäköinti sekä melu. Puheenjohtajan mukaan keskiviikon kokouksessa lähinnä kuitenkin keskusteltiin rakennushankkeen hyödyistä.
Kuopion Hiltulanlahteen uusi korttelileikkipuisto: rakentaminen alkaa toukokuussa
Työt alkavat toukokuun alussa ja ne kestävät syksyyn saakka.
Kaleva: Puolivalmiina Oulun torilla seisovan torihotellin rakentaminen on lopetettu
Tilanteesta lehdelle kertoo hotellia urakoiva rakennusyhtiö SRV. Oulun kaupungin mukaan tilanteeseen pyritään löytämään jonkinlainen ratkaisu.
Puijon urheilulaakson tekonurmikenttäalueen rakentaminen alkaa Kuopiossa: huomioi alueella pysäköidessä
Luonnonnurmipintainen jalkapallokenttä uusitaan tekonurmipintaiseksi kentäksi.
Tällainen on tarkasti valvottu suojelupoliisin uusi rakennus: nelimetrinen aita verhoaa rakentamista eikä työmaallekaan pääse kuka tahansa
Suojelupoliisin uuden päämajan rakentajat joutuvat käymään tarkan seulan läpi, ennen kuin pääsevät työmaalle leimaamaan kellokorttiaan. Rakentajayhtiö kuvaa uutta toimitaloa täysin ainutlaatuiseksi muun muassa tilojen turvallisuuden puolesta.
Aleksanterinkadun ylikulkusilta ja hanhiongelman valitus etenivät lautakunnassa
Lahdessa kaupunkiympäristölautakunta käsitteli torstaina illalla sekä valkoposkihanhien torjuntakeinoja että Aleksanterinkadun ylikulkusiltaa.
Maailmanluokan korishallin suunnittelussa kriittinen virhe Joensuussa – yli 10 miljoonaa maksaneen areenan parketti rakoilee kuivan ilman takia
Joensuun Mehtimäelle rakennettava uusi sisäpalloiluhalli avautuu useita kuukausia myöhässä ensi keväänä. Kaupunki ottaa asiassa syyt niskoilleen ja vetoaa suunnitteluvirheeseen.
Vaasan kaupunginhallitus käsittelee tänään uuden paloaseman rakentamista nykyisen tilalle – vanha on korjauskelvoton ja käynyt pieneksi
Uuden pelastuslaitoksen kustannusarvio on 10,7 miljoonaa euroa. Nähtäväksi jää millaisella rahoitusmallilla mahdollinen uusi pelastuslaitos rakennutetaan.
Vaasan rakennetaan uusi päiväkoti – Länsiniityn alueelle tulee palvelusetelipäiväkoti
Länsiniityn päiväkoti aloittaa toiminnan vuoden 2023 aikana. Päiväkodista tulee kaksikielinen ja sinne tulee viisi lapsiryhmää.
Imatrankosken urheilukentän remontti on valmis – uudistus maksoi 800 000 euroa
Imatrankosken remontoidulla urheilukentällä uutta ovat juoksusuorat, tekonurmikenttä, hyppypaikat sekä koripallokorit. Kentän päädyssä on myös pienempi peliareena pallopelejä varten.
Onkilahden ylikulkukäytävä sai harvinaisen tunnustuksen – valittiin vuoden 2020 rakennusmestarityöksi
Viime syksynä käyttöön otettu Onkilahden ylikulkukäytävä sai tunnustuksen rakennusalan ammattilaisilta. Perusteluissa kehutaan etenkin muotoa, ulkonäköä sekä valaistusta.
Sama firma suunnitteli, rakennutti ja valvoi isoa rakennustyömaata, jonka hinta lähes tuplaantui: “Konsultti leikkii muiden rahoilla", sanoo urakoitsija
Mikkelin kaupunki ei palkannut jätevedenpuhdistamon miljoonahankkeeseen omaa projektipäällikköä, vaan jätti työmaan Rambollin konsulttien käsiin. Kustannukset karkasivat ja pääurakoitsija veti kaupungin oikeuteen urakan laittomasta purkamisesta.

Imatran Haapasaari saattaa tulla osaksi uutta Erä- ja luontokulttuurimuseota – osa vanhoista rakennuksista on korjauskelpoisia
Mitran toimitusjohtaja Lassi Nurmi arvioi, että Lammassaaren pohjoispuolella Saimaalla sijaitseva Haapasaari saa käyttöä, kun luonto- ja erämatkailun suosio kasvaa.
Myllysaaren silta Seinäjoella käyttökieltoon
Silta on päätetty purkaa, mutta töiden aloittaminen on siirtynyt vuoteen 2022.
Rantamuurin korjaustyöt venyvät Hämeenlinnassa pitkälle syksyyn
Hämeenlinnan keskustan tuntumassa olevan rantamuurin korjaustapaa on muutettu alkuperäisestä suunnitelmasta työn aloittamisen jälkeen, kun muurin rakenteen ja kunnon havaittiin poikkeavan lähtötiedoista.
Asunnoista rakennetaan yhä pienempiä vastoin vuokralaisten haaveita: Niina Lehtonen nukkuu olohuoneessa, jotta lapsilla on tilaa leikkiä
Kaupunkiasuntojen koko on jo vuosia pienentynyt, vaikka ihmiset kaipaavat avaria ja valoisia koteja. Usein rakentamista sanelee sijoittajien tuottotavoitteet eivätkä vuokralaisten mielipiteet. Asiantuntijat ovat huolissaan trendistä.
Vaasan Laajametsän suurteollisuusalueen esirakentaminen käynnistyy – tekninen lautakunta valitsi urakoitsijat
Vaasan Laajametsän suurteollisuusalueen esirakentaminen voi alkaa. Tekninen lautakunta päätti keskiviikkona urakoitsijoista. Kolmeen osaan jaettu urakointi oli kahden kauppaa. Pääurakoitsija on Sundström Oy Entrepenad ja sivu-urakoitsija on Tallqvist Infra Oy.
Lippumäen uimahalli avautuu elokuussa
Kuopion Lippumäen uimahallin remontti on valmis ja se avautuu alkuperäisten suunnitelmien mukaisesti elokuussa. Parhaillaan uimahallia valmistellaan käyttöönottoon.

Kittilän Köngäs saa kävely- ja pyöräilytien
Hankkeen hinta on lähes puoli miljoonaa euroa.
Uusi korkeakoulukampus Kotkassa kiinnosti rakentajia – hintalappu täsmentyy parin viikon sisällä
Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun kampuksen rakennustyöt alkavat ensi kesänä. Seuraavaksi kampukselle valitaan urakoitsijat, joista tehdään päätökset kahden viikon päästä.

Tunnettu taimenpuro Helsingissä värjäytyi punaiseksi – sitten paljastui, että Longinojaan on valutettu kuukausia asuntojen jätevettä
Punaisesta väristä alkaneet tutkimukset paljastivat, että kunnostettuun Longinojaan on jälleen päässyt sinne kuulumatonta ainetta. Syynä jätevesipäästöön oli väärin tehty ristiliitos. HSY pumppaa nyt jätevettä pois purosta.
Satama Areenan erikoinen katto ei kiinnostanut rakentajia – nyt kiirehditään 10 miljoonan euron lisärahoituspäätöstä: "Muuten hinta karkaa käsistä"
Kotkan tapahtumakeskus Satama Areenan hinta on noussut lähes puolella alkuperäisestä arviosta. Nyt hintalappu noin 35 miljoonaa. Kaupungissa ratkaistaan ensi maanantaina, saako uusi tapahtumakeskus 10 miljoonan euron lisärahoituksen.
Valkealan monitoimitalon rakentaminen alkaa kesällä – iso rakennus nousee puretun kunnantalon paikalle
Monitoimitalon rakentaminen aloitetaan tulevana kesänä.

Rovaniemen Vaaranlammen uusi koulu askeleen lähempänä – koulu rakennetaan vuokramallilla ja aukeaa 2024
Uuden koulun hinta rovaniemeläisille veronmaksajille ei ole vielä tiedossa.
Kokkolan Pikiruukkiin rakentuu jo toinen 12-kerroksinen tornitalo
Kolmannen tornitalon rakentamisaikataulusta ei ole vielä päätetty.
Puukerrostalojen rakentaminen ei ole "lyönyt läpi" ministeriön kunnianhimoisista tavoitteista huolimatta - rakennuttajat ovat haluttomia tekemään muutoksia
Edelleen vain viisi prosenttia uusista kerrostaloista rakennetaan puusta, vaikka ensi vuoden lopussa puukerrostalojen markkinaosuuden pitäisi tavoiteohjelman mukaan olla viidennes.
Äänekosken poliisi pääsee uusiin tiloihin huhtikuussa – täyden palvelun talossa ei ole työhuoneita
Uuden aseman valmistuminen päättää Äänekosken poliisin henkilöstön vuosien mittaisen evakkotaipaleen.
Mikkelin Urpolan koulun purku toteutui aikataulussa – tulevan aluekoulun tarjousneuvottelut aloitetaan pian
Viime vuoden syksyllä käynnistynyt purkutyö saatiin päätökseen helmikuun lopussa.
Vaasan sisäsataman wc-suunnitelma hyväksyttiin yksimielisesti
Päätökseen lisättiin tarkennus, jossa rakennuksen kokoa pienennettiin.
Oulussa torihotellin rakennuttajalle asetettiin 150 000 euron sakon uhka, jos hanke viivästyy edelleen
Rakennuttaja MGP Services sai myös Oulun kaupunginhallitukselta hyväksynnän rakentamisen jatkoajalle, kesäkuuhun 2022 asti.
Oulun torihotellihanke saamassa jatkoaikaa kesään 2022 – kaupunki aikoo asettaa uuden uhkasakon, jos viivästely jatkuu
Uhkasakon suuruus olisi 150 000 euroa, päätti Oulun yhdyskuntalautakunta osaltaan kokouksessa tiistaina.
Uusien asuntojen rakennusvirhekiistojen määrä on jatkanut kasvuaan – asunnonostajien liika luottamus saattaa kostautua
Asiantuntijoiden mukaan ratkottavien kiistojen lukumäärät eivät ole räjähtäneet. Ostajien tietoisuuden lisääntyminen on vaikuttanut kiistojen kasvuun.
Uusi urheilutalo tehdään puusta – Imatran rakennuttajayhtiö kutsuu puualan toimijoita vuoropuheluun
Nyt selvitetään puutuotteiden ja puusta valmistettujen rakennustarvikkeiden saatavuus.