Uusimmat artikkelit
Hyvästit kuiville käsille – tee kiinteä ja pehmentävä käsivoide, jota on helppo kuljettaa mukana
Tee ihovoide viidestä aineksesta.
Ruusuilta tuoksuva kasvoseerumi – helppo tehdä itse kolmesta ainesosasta
Kauppojen kasvovoiteet ovat kalliiden tuotteiden viidakko.
Panostatko ihonhoitoon? Vastaa kyselyyn, teemme juttua
Yle etsii haastateltavia, joille ihonhoito on tärkeää.
Kiina vaatii kosmetiikkatuotteilta eläinkokeita, vaikka tuotteet olisi jo todettu turvallisiksi
Kiinalaiset ovat viime vuosina innostuneet ostamaan kosmetiikkatuotteita. Toimittaja Antti Kurra kertoo videolla, miksi länsimaiset kosmetiikka-alan yritykset ovat kuitenkin vaikeuksissa Kiinassa.
Esteettiset kirurgiset hoidot yleistyvät, mutta valvonta puuttuu – hallitus suunnittelee lakimuutosta hoitojen sääntelyyn
Hallitusohjelman mukaan selvitykseen päätyy esteettisten kirurgisten- ja pistoshoitojen antajien ammattipätevyys. Myös maahantuojille toivotaan valvontaa. Vastaa Ylen kyselyyn esteettisistä hoidoista.
Marja Saarinen pyörittää bisnestä, joka voi pian olla historiaa: ”Tässä oppii tuntemaan lapset, miehet ja exät”
Pienet kemikaliot uhkaavat kadota katukuvasta, kun verkkokaupat, supermarketit ja isot ketjut valtaavat alaa. Muutama kuitenkin sinnittelee yhä.
Halpakopioista tuli kuumaa kamaa Tiktokissa – Meikkivaikuttaja: ”Miksi maksaisin 50 euroa, kun voin saada samanlaisen 10 eurolla?”
Halpaversiot olivat aiemmin noloja, mutta nyt sosiaalisessa mediassa intoillaan kalliiden tuotteiden edullisemmilla versioilla eli “dupeilla”.
Espanja on kauneuskirurgian ja esteettisten hoitojen suurvalta – pandemian päättyminen ja somefiltterit räjäyttivät kysynnän
Lähes 40 prosenttia 16–70-vuotiaista espanjalaisista on käynyt esteettisissä hoidoissa. Suosio on kasvanut erityisesti 20–30 -vuotiaiden keskuudessa.
Mökkilooks voi tehdä hyvää itsetunnolle – Asiantuntija kehottaa unohtamaan ulkonäön miettimisen
Ulkonäkökeskeisyyttä tutkineen Anna Grahnin mukaan lomalla olisi hyvä tilaisuus unohtaa oma ulkonäkö haastaa vaanivia ulkonäköstandardeja. Meikittömyys voi parhaimmillaan parantaa itsetuntoa.
Klassikoksi muodostuneet glitterit kokevat kovia festareilla – näin saat meikistä kaiken kestävän
Kesän festivaaleilla moni panostaa näyttävään meikkiin, jonka pitäisi kestää koko päivä. Toimittajan festarisimulaation avulla paljastui, mikä on pahin uhka meikille.
Täytehoidoilla haetaan luonnollista kasvojen kohotusta – Milla Hakala-Hillberg halusi näkyvän, mutta ei silmiin pistävän muutoksen
Yhä nuoremmat teettävät esimerkiksi kasvoilleen erilaisia täytehoitoja, mutta häpeä voi estää puhumasta siitä. Samaan aikaan hoitoja antavia kauneushoitoloita on avattu myös pohjoisempaan Suomeen.
Retinolista tuli supersuosittu ihonhoitoaine, mutta siihen liittyy yllättävä vaara
Ihon hoitoon käytetyn retinolin, happojen ja eteeristen öljyjen sanotaan altistavan ihoa palamiselle – tarkistimme faktat.
Ripsiin satsataan hinnasta tinkimättä – Oona Storlöpare, 23, hakee pidennyksistä helpotusta arkeen
Ripsienpidennykset ovat olleet monen naisen arkea jo vuosia ja niistä ei tingitä, vaikka elinkustannukset ovat yleisesti nousseet.
Viisi vuotta sitten Julia Pajuportti valmistui lähihoitajaksi ja pian kosmetologiksi: ”Olen tottunut koskemaan ihmisiin”
Kouvolalaiselle Julia Pajuportille lähihoitajan työ oli järkityö. Nyt uudessa ammatissaan hän saa käyttää luovuuttaan.
Yhä nuoremmat taistelevat ryppyjä vastaan Tiktokissa nähtyjen hurjien vinkkien avulla
Teinit oppivat pelkäämään ryppyjä sosiaalisen median trendien takia. Häkellyttävät ihonhoitovinkit ovat saaneet nuoret hoitamaan ryppyjä, joita ei ole olemassa.
Näin ovelasti Normal vikittelee nuoria ostoksille – Henna Karjalainen, 18, saattaa käyttää satasen heräteostoksiin
Kotimainen Tokmanni pyrkii samaan markkinarakoon Miny-brändillään. Nuorten naisten rahoista käydään kaupanalalla nyt kovaa kilpailua.
Nuoret miehet hurahtivat mieskiharoihin – Samuli Souru sai saman tyylin kuin vanhempansa 80-luvulla
Permanentista on tullut trendikäs käsittely. Esikuvina ovat usein urheilutähdet. Seurasimme, kun opiskelija Samuli Souru otti ensimmäisen permanenttinsa.
Ympäristön paine voi lisätä meikkaamista, mutta myös rajoittaa sitä – Yle Uutisluokan kokeilussa kaksi seiskaluokkalaista vaihtoi osia päiväksi
Yläkoululaiset ottivat Yle Uutisluokan haasteen vastaan: Alexis Ochieng tuli kouluun poikkeuksellisesti ilman meikkejä ja Merituuli Minkkinen meikattuna. Tytöt kertovat, miten ulkonäköpaineet vaikuttavat heihin.
Touko Laine, 16, lakkaa kynsiään ja se on herättänyt kysymyksiä: “Jos ihmiset alkavat tuomita, ne eivät ole kauhean hyviä ihmisiä ympärille”
Miehet koristelevat kynsiään aiempaa enemmän. Kynsien laittaminen on tullut ilmiöksi sosiaalisen median myötä. Lakkauksen lisäksi myös manikyyrit ja kynsien geelaukset ovat yleistyneet miesten keskuudessa.
Sekoita kasvopesu ruusuvedestä ja hunajasta
Kasvopesua voi käyttää koko keholle.
Parturi-kampaaja Laura Piirosen asiakkaat peruvat nyt aikojaan, koska rahat menevät sähkölaskuun
Suomalaiset säästävät nyt palveluista. Esimerkiksi kampaajat ovat huomanneet asiakkaiden vähenemisen. Palvelualan yrittäjien suhdanneodotukset ovat nyt alempana kuin pahimpaan korona-aikaan.
Sisko Savonlahden kolumni: Olin onneton – mutta sitten aloin läträtä ylihintaisella kosmetiikalla ja olin sekä rahaton että onneton
Kuka lohduttaisi keski-ikäistä naista, joka yrittää rakastaa itseään ja veltostunutta ihoaan kapitalistisessa yhteiskunnassa, kysyy Savonlahti.
Tiistai 17.1.2023 (tv)
Koronarokotukset. Opettajien jaksaminen. Yleiset saunat. Sää.
”Kun katson peiliin, takaisin katsoo muukalainen” – sairaus vei laulaja Katja Karisukin ulkonäön ja itsetunnon, eikä hän pystynyt puhumaan siitä vuosiin
Laulaja ja musiikkiteatterin tekijä Katja Karisukilta menivät hiukset ja ripset, pysyvästi. Nyt hän pelkää, ettei kukaan halua laulukeikoille laulajaa, jolta lähtevät hiukset.
Sota näkyy jo ukrainalaisten kehoissa, mutta siitä ei Odessan julkisessa saunassa puhuta – sota muutti myös saunomisen säännöt
Julkinen sauna Odessan liepeillä on paikka, jossa sodan voi unohtaa edes hetkeksi. Toimittaja Suvi Turtiainen kysyi paikallisilta, mitä kuukausia jatkunut hyökkäys tekee ihmiskeholle.
Fiini lopettaa kivijalkakauppansa Isossakyrössä – verkkokauppa jatkaa
Luonnonkosmetiikkaa ja kodinhoitotuotteita valmistava Fiini Naturally lopettaa kivijalkakauppansa Isossakyrössä. Kaupan kohtaloksi koitui ihmisten ostokäyttäytymisen muutos.
"Onko se oikeaa työtä”, kysyttiin Elina Kymäläiseltä – kauneusalalle pyrkii nyt paljon tekijöitä somesta, mutta filtterit voivat hämätä
Meikkistudiota Tampereella pitävä Elina Kymäläinen vaihtoi kolmikymppisenä alaa, kun aiempi työ ei haastanut tarpeeksi. Uusille tekijöille hänellä on yksi neuvo: ole valmis tekemään paljon töitä.
Yrittäjiä piinanneen kauneushoitohuijarin rikostutkinta on aloitettu – poliisi: ”Katsotaan, kuinka paljon asianomistajia vielä ilmoittautuu”
Sarjakaunistautujaksi nimetty nainen kiersi erilaisissa kauneushoidoissa, mutta jätti aina maksamatta. Laajan mediahuomion myötä tekijä ilmoittautui lopulta itse poliisille.
Vaalea nainen kiertää kauneushoidoissa ”ilmaiseksi” – lukuisat yrittäjät joutuneet huijatuiksi Tampereella: ”Miten joku voi tehdä näin?”
Nainen on käyttänyt tamperelaisissa yrityksissä asioidessaan eri nimiä ja yhteystietoja. Poliisi tutkii tapauksia petoksina.
Täyteaineista halutaan eroon aiempaa enemmän – tyypillinen tapaus on nuori, jolla on ylitäytetyt huulet
Liuotushoitoa käytettiin aiemmin ensiapuna, jos jokin meni toimenpiteessä pieleen. Nyt menetelmällä poistetaan täyteaineita myös pelkästään ulkonäköön liittyvistä syistä.

Konkurssikypsä Revlon ajautui syöksykierteeseen – ikoninen meikkiyhtiö jäi pienempien brändien jalkoihin
Kauneusalan kulttibrändi Revlon on vakavissa talousvaikeuksissa. Yritys ei ole onnistunut uudistamaan imagoaan ja tavoittamaan nuoria kuluttajia.
Kosmetiikkajätti Revlon hakeutuu yrityssaneeraukseen
Meikki- ja kosmetiikkamaailman kulttibrändi on ilmoittanut hakeutuvansa yrityssaneeraukseen. Velkainen yhtiö ei ole onnistunut pysymään mukana alan muutoksissa.
Hoida jalat kuntoon juhlia ja kesää varten
Kylvyllä ja kävyllä pääset pitkälle.
Ole juhlan kaunein – "tatuoi" itsesi kukkasin
Laastarilla ja terälehdillä teet keholle koristeen.
Will Smithin mottaus toi huomiota ihosairaudelle, josta kärsii moni suomalainenkin – nämä viisi asiaa alopeciasta on hyvä tietää
Kaljuutta aiheuttava alopecia on arkea ainakin noin kahdelle prosentille suomalaisista. Kokosimme yhteen perusasioita sairaudesta, joka sai paljon julkisuutta taannoisen Oscar-gaalakohun myötä.
“Jouduin puhutteluun, kun en suostunut pitämään korkokenkiä” – työpaikoilla on monenkirjavia ulkonäkövaatimuksia
Ulkonäkötyö vaatii aikaa ja rahaa.
Hiuksista kehitetty öljyntorjuntamatto sai lappilaisparturin innostumaan "kasvavan luonnonvaran" kierrätyksestä: Mitä vielä voikaan tulla?
Kampaamon lattialle putoavilla hiuksilla voidaan myös auttaa syöpää sairastavia lapsia, suojella luontoa ja niitä käytetään ekologiseen rakentamiseen. Kaikkea käyttöä ei ole vielä keksittykään.
Anni-Lotta Niemisellä kävi tuuri, kun EU-asetus kurittaa kauneudenhoitoalan kollegoja: "Monet varmasti joutuvat heittämään värejä roskiin"
EU-asetus kieltää ison osan tatuoinneissa ja pigmentoinneissa nykyään käytössä olevista väreistä 4. tammikuuta alkaen.

Tältä näyttää peruukkiliikkeessä, joka on toiminut jo sata vuotta – siellä syntyvät käsityönä myös parrat joulupukeille
Vuosien saatossa keinokuituperuukit ovat tulleet päivittäiseen käyttöön ja niiden laatu on parantunut. H. Kuokkasella peruukkeja tehdään silti yhä myös aidosta hiuksesta käsityönä.
Talibanin valtaannousu koettelee Afganistanissa myös partureita ja kampaamoita – ihmiset varovat nyt muodikkuutta
Talibanin ensimmäisen valtakauden aikana näyttävät kampaukset olivat kiellettyjä, minkä lisäksi miehiä vaadittiin kasvattamaan parta. Naisten oli puolestaan käytettävä peittävää burkhaa.
Kauneudenhoitoalan opiskelijat kärsivät harjoittelupaikkojen puutteesta – löytyisikö lääke yksityisistä opetushoitoloista?
Ammatillisen koulutuksen uudistus siirsi opiskelua työpaikoille, mutta vain harva kosmetologi voi ottaa harjoittelijoita. Helpotusta tarjoaisivat yksityiset opetushoitolat, mutta niitä on vasta vähän.

Tästä mallia suomalaispartureille – intialaisveljekset leikkaavat vaikka Ronaldon kuvan takaraivoon
Sidhun veljesten liikkeessä syntyy kuvia Mikki Hiirestä King Kongiin.
Outi Korkiamäki kulki syöpähoitojensa ajan ilman peruukkia – nyt hän toivoo, että hiusten menettämisestä puhuttaisiin enemmän
Vielä 15 vuotta sitten oletus oli, että syöpähoitojen takia kaljuuntunut nainen käyttää peruukkia. Nyt yhteiskunta sekä suhtautuminen syöpään ja hiuksettomuuteen on muuttunut.
Koivun kuoresta jalostetaan muovin korvaajaa kosmetiikkaan – kokkolalaisyritys sai Metsä Groupin tukemaan kehitystään
Innomost on saanut kasaan rahoituksen, jonka turvin Kokkolaan nousee pilottilaitos jatkotyötä varten. Tavoitteena on kehittää eteenpäin ympäristöystävällisiä raaka-aineita, jotka sopivat kosmetiikan lisäksi esimerkiksi lääke- ja kemianteollisuuteen.
Kauneusalan yrittäjälle vaadittiin vankeusrangaistusta, mutta nainen ei joutunut koskaan edes käräjille – Yle selvitti, mikä meni mönkään
Syyttäjä vaati kauneusalan yrittäjälle ehdollista vankeutta tai tuntuvia sakkoja luvattomasta terveydenhuollon ammattitoimen harjoittamisesta ja lääkerikoksesta. Käräjiä ei koskaan kuitenkaan tullut.
Kauneudenhoitoalalla pitää kiirettä, mutta tekijät ovat kiven alla – työvoimapula kurittaa myös parturi-kampaamoita
Hotelli- ja ravintola-alan lisäksi kauneudenhoidon alan yrityksiin on vaikea löytää ammattimaista työvoimaa. Etenkin parturi-kampaamot kärsivät tekijäpulasta. Koronakurimuksen lisäksi syynä on alan koulutuksen tasaisesti laskeva suosio.
Kampaamoyrittäjä keksi, miten hiusjätettä voidaan käyttää öljyntorjunnassa: "Melkein päivittäin kysytään, miten hiuksia voi lahjoittaa"
Hiukset ja karvat ovat päätyneet sekajätteeksi kampaamoista ja eläintrimmaamoista. Nyt kokeillaan niiden kierrättämistä kuitumatoiksi, joiden avulla voidaan imeyttää öljyä vesistöistä. Lahdessa aloitetussa hankkeessa on mukana useita kampaamoja.
Näkökulma: Afrokiharat ovat paljon muutakin kuin "vain hiukset" – ja siksi niistä pitää puhua enemmän
Afrohiuksista ei vielä(kään) puhuta tarpeeksi.
Huoltovarmuuskeskus voitti miljoonien eurojen maskikauppakiistan Tiina Jylhän yhtiötä vastaan Virossa
Ylempi tuomioistuin piti aiemman päätöksen voimassa - maskikauppojen purulla perusteet.