Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Alpo Koivumäen metallista ja puusta tehty kurkea esittävä taideteos.

Kauhajokelainen Alpo Koivumäki valittiin vuoden ITE-taiteilijaksi

Alpon Savannilla Kauhajoella voi törmätä kotimaisiin lintuihin ja muihin eläimiin, mutta myös moniin eksoottisiin lajeihin. Kaikki on tehty kierrätysmateriaaleista.

Mies seisoo toteemipaalun edessä.

Vesannolle nousee ensi kesänä kymmeniä toteemipaaluja

Kunta sai yhteisölliseen toteemipaaluhankkeeseen rahoituksen Taiteen edistämiskeskukselta. Toteutettavaksi valitaan noin 30 toteemipaalua.

Karhufestivaalin avajaisfanfaari soitettiin moottorisahoilla.

Moottorisahat laulavat jälleen Ilomantsissa – Karhufestivaalilla hiki nousee veistäjien pintaan

Ilomantsin karhufestivaalin veistokilpailu järjestetään yhdeksättä kertaa. Mukana on 24 veistäjää eri puolilta Suomea. Tänä vuonna kilpailun teemana on karhun syli.

Kolme naista seisoo avonaisen matkalaukun vieressä.

Suomen Outsider-konferenssi saa juhlapuhujaksi kulttuuritoimittaja Nataliya Teramaen Ukrainasta

Eurooppalaisessa verkostotapaamisessa keskustellaan avoimesti Outsider-taiteesta ja sen tekijöistä. Nelipäiväisen tapahtuman teemana ovat outsider-taiteilijoiden elämäntarinat.

Kehyksissä oleva naamio, josta on tehty taideteos.

ITE-taide on ensimmäistä kertaa isosti esillä Kuopiossa – kaksi taitelijaa sai työnsä esille Korttelimuseoon

Kuopion korttelimuseossa avautuu perjantaina näyttely, jossa on esillä vuoden ITE-taiteilijaksi valitun Marjut Kauppisen eli Romurinsessan ja Joona Hammin, alias Löpöpunkin teoksia.

Kolme naista seisoo rappusilla käsissään värikkäät kankaat.

Taidemaailman marginaalin tekijät koolla Hämeenlinnassa ja Helsingissä – kesäkuun tapahtuman teemana eurooppalaiset elämäntarinat

Helsingissä ja Hämeenlinnassa järjestettäviin tapahtumiin on tulossa väkeä eri puolilta Eurooppaa. Toimijat kuuluvat EOA-verkostoon, joka edistää kulttuurien välistä yhteistyötä ja dialogia.

Marjut Kauppinen istuu ulkona mökin edessä.

Romurinsessa valittiin Maaseudun Sivistysliiton vuoden ITE-taiteilijaksi – Marjut Kauppinen on luonut taidekeitaasta oman maailmansa

Romurinsessa taidekeidas Onnela sijaitsee Ylä-Savossa Lapinlahdella. Liiton huomionosoitus myönnettiin nyt kolmannen kerran.

Ensio Tuppuraisen ITE-taidetta.

Suomen suurimman varuskunnan läheisyydessä on tuhansia varusmiehiä ihmetyttänyt pihapiiri – pian mielikuvitusta pursuavassa pihassa pyörii jälleen ufo

Osa sään armoilla olevasta ITE-taiteesta on päässyt huonoon kuntoon Jätkän Onnelassa Kouvolassa. Taiteellisesti erikoinen ja tärkeä kokonaisuus halutaan säilyttää, ja teoksia on nyt ryhdytty korjaamaan.

Toimittaja Tuukka Pasanen

Saako kuka tahansa olla taiteilija, kysyy Meidän Tuukka – osallistu keskusteluun!

Tuukka Pasanen kysyy, saako kuka tahansa olla taiteilija.

Mirjam Silvén on ideoinut Norrskatan pyhiinvaelluspolukua Köklotiin Vaasan saaristoon.

Luontokirkko ja pyhiinvaelluspolku houkuttelevat Köklotin Norrskataan – pyhiinvaellusoppaaksi valmistuva Mirjam Silvén: "Matka kirkkoon on jo pyhiinvaellus"

Vaasan saaristoon rakennettiin pyhiinvaelluspolku ja luontokirkko vain muutamassa viikossa. Polku alkaa Kaukaluodon leirikeskuksen entiseltä tontilta.

Seppo Laatusen puuveistos, joka esittää Urho Kekkosta onki ja kala kädessä.

Kekkonen, Trump, Putin ja Ridge Forrester seisovat vieretysten metsässä – itseoppinut taiteilija pitää töitään Suomen suurimpana nykykansantaiteena

Seppo Laatusen ateljeessa Jaalassa on esillä kymmeniä suuria puuveistoksia, joista osa kuvaa julkisuuden henkilöitä. 20 vuotta veistoksia tehnyt Laatunen nimittää töitään maan suurimmiksi ITE-taideteoksiksi.

Joona Hamm seisoo kaksikerroksisen hirsisen kansakoulun seinän vieressä.

Taiteilija haluaa luoda vanhasta kyläkoulusta Parikkalan patsaspuiston haastajan – töissä on anarkiaa ja vähäpukeisia tyttöjä

Pohjois-Savossa etsitään parhaillaan alueen vielä piilossa olevia ITE-taiteilijoita. Samalla tavoitteena on löytää ja kehittää uusia matkailukohteita. Yksi löydöistä on kaavilainen Joona Hamm.

Savonlinnan seurakunnan haudankaivaja, linnunpönttöjen rakentaja Marko Ruuskanen.

ITE-taiteilija Marko Ruuskanen palkittiin mitalilla Savonlinnan kaupungin syntymäpäivänä – vuoden Mustana pässinä palkittiin Aarno Cronvall

Savonlinna-mitalit jaetaan aina kaupungin syntymäpäivänä, joka on samalla Pyhän Olavin päivä. Savonlinna-mitaleita on jaettu vuodesta 1975 lähtien.

Mies katsoo toteemia

Suomi on täynnä itseoppineita taiteilijoita – nykykansantaiteen ympäristöt sopivat myös kotimaan matkailukohteiksi

Maaseudun Sivistysliitto kerää tietoja maamme itseoppineista, omaperäisistä taiteilijoista eri puolilla maata. Tavoitteena on nostaa ITE-taiteeksi kutsutun taidelajin arvostusta ja esitellä sen tekijöitä.

Lettukahvila Kalliolinnaa esittävä linnunpönttö Savonlinnassa.

Haudankaivaja Marko Ruuskanen tekee linnunpöntöistä taidetta ja koristelee kottikärryjä – "Aamuyöstä tunnen olevani yksin maailmassa, ja työt sujuvat paremmin"

Savonlinnassa on voinut ihastella taidelinnunpönttöjä ympäri kaupunkia viime syksystä lähtien. Osa reilusta neljästäkymmenestä kaupunkipöntöstä on näköispönttöjä kuten Olavinlinna-pönttö.

Porttimainen rakennelma, jossa kiinnitettynä kyltti. Kyltissä lukee "Mehu Villa Seve Sinistö, Humaljärvi, Vecklax, Alue 12, Palsta 3".

Villa Mehu, Kirkkonummi

Elis Sinistö loi metsään rapistuvan fantasiamaailman.

Niilo Rytkösen ITE-taidetta

Pohjois-Savossa alkaa ITE-taiteilijoiden etsintä

Maaseudun Sivistysliitto etsii erityisesti matkailijoita kiinnostavia kohteita.

hanna viitala pitää sylissään värikästä naishahmoa esittävää taideteostaan

Helsingin mainosmaailma jäi, kun Hanna Viitala teki täydellisen elämänmuutoksen ja ryhtyi taiteilijaksi: "Minuun suhtauduttiin kuin kaheliin"

Loppuun palaminen oli sytyke. Hanna Viitalasta tuli ITE-taiteilija. Hän sai itse tehdyn elämän.

Kirjontatyössä makaa ihminen sängyssä.

ITE-taide kumpuaa kantahämäläisestä maaperästä

Maaseudun Sivistysliitto on kaivanut Kanta-Hämeestä esiin useita yllättäviä ITE-taiteilijoita.

Hanna Pilve-Salminen keinuttaa haamuhahmoa keinussa

Viikatemies seisoo omakotitalon pihatiellä – Hanna Pilve fiilistelee death metallia ja kutsuu tekemiään haamuja lapsikseen

Hanna Pilven käsissä laastissa uitetusta kankaanrievusta muotoutuu kasvottomia haamuhahmoja, joiden takia taiteilijaa on syytetty somessa jopa saatananpalvonnasta.

motorsåg

Katso miltä näyttää, kun moottorisaha on sivellin ja itseoppineet puunveistäjät kilpailevat veistoksin

Puunveisto on perinteisesti ollut yksi ITE-taiteen suosituimmista muodoista.

Vuoden 2020 ITE-taiteilija työskentelee Ilomantsissa kylätaiteilijana

Romu on ITE-taiteilijan aarre - moottorisaha, vanha nojatuoli ja pitsi saavat uuden elämän itseoppineen käsissä

Rosoisuus ja omaperäisyys ovat tyypillistä kansan luovuudelle.  Nykykansantaide kiinnostaa myös nuoria ja naisia.

Ihmistä esittävää betonipatsasta on korjailtu ilkivallan jäljiltä

Ilkivallantekijöiden rikkomat kuuluisat patsaat entisöitiin – puistoa valvotaan nyt kameroilla

Puistopehtoori on tyytyväinen entisöinnin tehneiden asiantuntijoiden työnjälkeen.

Rajaus kuvasta: Yinka Shonibare CBE: Läntinen Medusa (2015)

Kärvistely kotona loppuu ja taidenäyttelyt avautuvat – katso yhdeksän kesävinkkiä

Nyt jos koskaan elämässä tarvitaan piristystä ja värejä. Lähde kesälomalla näyttelyyn ja nauti taiteesta.

Kuvassa kolumnisti Kari Enqvist, Helsinki, 23.10.2018

Kari Enqvistin kolumni: Markkinauskovaiset vaativat nyt itselleen tukiaisia

Aiemmin markkinoiden ylivertaisuuteen uskoneet kirosivat yhteiskunnan puuttumista bisneksiin, nyt yhteiskuntaa vaaditaan pelastamaan markkinat, kirjoittaa Kari Enqvist.

Rikotun patsaan poski Parikkalan patsaspuistossa.

Ilkivallantekijät iskivät maailmankuuluun patsaspuistoon Suomessa – "Ihan kuin olisi itseltä lyöty hampaat sisään"

Parikkalan patsaspuiston patsaita oli puistopehtoorin mukaan rikottu lyömällä niitä suuhun. Puistopehtoori harkitsee rikosilmoituksen tekemistä.

Egenland-ohjelman juontajat Nicke Aldén ja Hannamari Hoikkala.

Kymmenen vaikuttavaa matkakohdetta Suomessa, joissa yhdistyvät taide ja luonto

Katso missä Suomessa voi kokea taidetta luonnossa.

En skulptur som föreställer ett lejon, gjord av skrotmetall.

Alpon Savanni, Nummijärvi

Jätemateriaalista tehtyjen eläimien valtaama pihapiiri.

Patsas esittää lasta.

Parikkalan patsaspuisto

Karmivan lumoava patsaspuisto itärajan tuntumassa.

Galleria Pihaton kyltti vanhan Lappeenrannan Pappilan pihatto-rakennuksen seinässä oven yläpuolella.

Tilateoksia, maalauksia ja valokuvia Galleria Pihaton näyttelyssä

Kolmen taiteilijan yhteisnäyttely avautuu tänään torstaina.

Uutisvahdin läheltä-listan markkinointikuva, jossa kartta

Maaseudun Sivistysliitto aloittaa hämäläisen ITE-taiteen selvitystyön

Hankkeen tarkoituksena on kartoittaa itseoppineita taiteilijoita ja muita paikallisen kulttuurin ja maaseutuperinteen ilmentymiä Hämeessä.

Betoninen ITE-taideteos.

Voro kaappasi metrotytön Porissa – ITE-taiteilija haluaa patsaansa takaisin

ITE-taiteilija Irja Alinen toivoo, että hänelle rakas teos palautetaan kotiin viipymättä.

Läheltä

Hämäläistä itseoppineiden taidetta halutaan nostaa enemmän esille

Taidekohteita voitaisiin hyödyntää esimerkiksi matkailussa.

Haihatuksen Erittäin salainen -näyttelyn teoksia

Haihatus jatkaa toimintaansa Joutsassa – taidekeskuksen tuore tirehtööri ja omistaja on Risto Puurunen

Haihatuksen toiminta oli päättymässä syksyn näyttelyihin, mutta toiminta jatkuu nyt uuden omistajan alaisuudessa.

Puffivideo Kansallismuseon näyttelystä 17.-25.2.2018

Etsi piilotetut Oi maamme! -videot Kansallismuseosta!

Oi maamme! -näyttely levittäytyy 17.2. Kansallismuseoon

Oi maamme! -joulupaketin fynd-kuva

Joulu-extra! Tee joulutervehdys vanhoista filmeistä!

Leikkaa oma onnentoivotus Suomelle ja läheisillesi!

Toimittaja Perttu Häkkinen

Japanilaista elektroniikkaa, slaavilaista melankoliaa, sisukasta tee-se-itse-henkeä

Automaattirakas: suomalaisen elektronisen musiikin historiaa

Olavi Lanu tarkastelee patsastaan 1980.

Olavi Lanun ympäristöveistokset kuvasivat luonnon ja ihmisen yhteyttä

Lahtelainen taiteilija käytti luonnonläheisiä materiaaleja.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle