Uusimmat artikkelit
Yhdysvaltain puolustusministeriö perustaa uuden ryhmän tutkimaan ufohavaintoja
Yhdysvaltain puolustusministeriön mukaan "tunnistamattomat ilmakehän ilmiöt" ovat mahdollisesti turvallisuusriski lentäjille ja herättävät huolta kansallisesta turvallisuudesta.
Ääniviesti haudan takaa, kuollut anoppi auttamassa – Uskallatko kuunnella nämä neljä kummitusjuttua?
Kummitusjuttuja suoraan kansan suusta.
Haamuravintoloitsija, ruton uhri ja Pokkamontun vahti – tutustu kolmeen kohteeseen Helsingissä, joissa tarinoiden mukaan kummittelee
Moni kummitustarina liittyy historiallisesti merkittäviin paikkoihin Helsingissä. Kummittelulla uskotaan olevan juurensa jopa satoja vuosia vanhoissa tapahtumissa.

Salaliittoteorioihin uskovan käännyttäminen on vaikeaa – havaintopsykologi Jukka Häkkinen: "Joskus on hyväksyttävä, että ollaan eri mieltä"
Koulutus, älykkyys, epävarmuuden sietokyky tai jokin tietty persoonallisuuden piirre eivät tutkimusten mukaan näyttäisi selittävän salaliittoteorioihin uskomista. Mutta yksi asia sitä voi kuitenkin ennustaa: nimittäin se, että uskoo johonkin toiseen salaliittoteoriaan.

“Vereen kastettu hanki” ja muita enteitä: Sota-ajan Suomi täyttyi yliluonnollisista kokemuksista, jotka ennustivat kuolemaa, mutta toivat myös lohtua
Satumaarit Myllyniemen Yliluonnollinen sota -kirjassa Suomen kohtalonhetket nivoutuvat enteisiin, ennusmerkkeihin ja selittämättömiin kokemuksiin. Yliluonnollisia kokemuksia oli sota-ajan Suomessa poikkeuksellisen paljon. Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran vanhaan arkistomateriaaliin perustuva teos tarjoaa myös uudenlaisen näkökulman sotahistoriaan.

Yhdysvaltojen odotettu uforaportti julki: Ei riittävästi tietoa havaintojen selittämiseksi
Viranomaiset pitävät selittämättömiä ilmiöitä uhkana lentoturvallisuudelle ja siten myös kansalliselle turvallisuudelle. Selvitysryhmän tehtävänä "ei ollut arvioida, onko maan ulkopuolella elämää".
Pohjoisessa on paikka, josta asukkaat puhuvat Suomen Roswellina – siksi Pentagonin ufot eivät ihmetytä heitä: "Samanlaisia kuin minun kuvaamani"
Yhdysvaltojen ufokuume yltyy. Mutta on niitä nähty meilläkin, Syötteellä nimittäin. Pieni kylä oli aikoinaan maan tunnetuimman ufoaallon keskus. Nyt pitäjästä löytyy oikea lentävä lautanen ja asukkaat ovat valmiita iskemään silmää menneisyydelleen.
Kasvoin huuhaan keskellä – matkani siitä pois on ollut hidas, nöyryyttävä ja kivulias
Oman maailmankuvan romuttaminen sattuu.

Vaihtoehtoiset tavat uskoa yleistyvät nuorissa ikäluokissa perinteisen jumaluskon sijaan – erityisen vastaanottavaisia vaihtoehtoisuudelle ovat nuoret miehet
Näkymättömät olennot, ennustaminen ja vaihtoehtoiset hoidot kiinnostavat erityisesti 15–29-vuotiaita.
120-vuotiaassa huvilassa tapahtuu outoja – ihmisiä jäänyt suljettujen ovien taakse: "Harvemmin täällä tulee oltua yksin"
Kummitustarinat pitävät pintansa vuosisadasta toiseen. Jutun lopussa voit kertoa omasi!
Seitsemän aavetta -podcastin jakso Veri verta vaatii Anu Kaajan kirjoittamana novellina
Näytelmä saa surullisen käänteen.
Aave tulee varoittamaan, kun joku on kuolemanvaarassa – Seitsemän aavetta -podcastin Harmaa rouva novellina
Juhannusaattona päähenkilö alkaa kuulla outoja ääniä.
Hengitä-novellissa Hannu kohtaa urbaanilegendan kotimatkalla – Seitsemän aavetta -podcastin jakso luettavassa muodossa
Lue tarina Hengitä-jakson taustalla!

Saatana saapui kirjankustantamoon – henkistymisen tavoittelu on lisännyt kiinnostusta myös satanistista kirjallisuutta kohtaan
Kirjailija ja satanisti Johannes Nefastoksen tavoitteena on kulttuurinen muutos.

Ovatko muinaiset astronautit auttaneet ihmiskuntaa, ja onko ihmisiä siepattu ufoihin: Kaikkia ufomysteerejä ei pystytä vieläkään selittämään
Ufohavainnosta kertova kirja tarjoaa lentäviin lautasiin myös uskontotieteellisen näkökulman.
Peloteltiinko sinuakin nuorena saatananpalvonnalla? 90-luvun mediapaniikki näkyi kouluissakin, ja se teki Päivi Niemestä kuuluisan
Moni millenniaali muistaa varoitukset saatananpalvonnan vaaroista. Miten aihe päätyi koulujen asialistalle?
Kuolema ei ole turvapaikka - uusi kauhu-mysteerisarja Hiljaisten palvelijat nyt Areenassa
Pääosissa Pietu Wikström, Jari Virman ja Mikko Nousiainen.
Kun Vesa-Matti Loiri spermaansa liukastui
Jari Tervon Loiri-elämäkerran analyysi.

Kylmän sodan aikana jopa Mossad ja CIA uskoivat Uri Gelleriin – nyt lusikantaivuttaja rakentaa museota ja uhkaa estää brexitin telepatialla
Ylen ulkomaantoimituksen kesäsarjassa kurkistetaan, mitä kansainvälisen julkisuuden unohtamille ihmisille kuuluu.
Roope Lipastin kolumni: Kesäkirjeitä teiniperheestä
Lol! Emt! Koettakaa kestää, koulut alkavat kohta, kirjoittaa kirjailija Roope Lipasti.

"Näyttäkää ufot!" 1,6 miljoonaa ihmistä aikoo rynnätä Alue 51:lle, mistä salaisessa paikassa oikein on kyse?
Pitkään salaisuuden verhoamana olleeseen Alue 51:een liittyy monia ufo- ja salaliittoteorioita.

Spiritualismin ja okkultismin pauloissa: Akseli Gallen-Kallela, Hugo Simberg ja Pekka Halonen etsivät totuutta salatieteistä, ja se näkyy myös heidän taiteessaan
Totuudenetsijät-kirja on ensimmäinen laaja tukimus esoteerisesta henkisyydestä kotimaisessa kultakauden ajan taiteessa.

Finnish developer making game based on Netflix hit series Stranger Things
The mobile game will feature animated characters and utilise augmented reality tech, according to the developer.

LP Viesti nousi tukalasta asemasta ja vei naisten 1. finaalin – "Henkimaailman juttuja"
LP Viesti päihitti Hämeenlinnan erin 3-2 (19-25, 25-17, 18-25, 27-25, 15-12) lentopalloilun naisten Mestaruusliigan loppuottelusarjan avauksessa Salossa.

Räyhääjä, paara ja piru mellastavat – kertomukset huutavat vastauksia, sanoo kansanperinteen tutkija
Vaikka tiede yleensä mitätöi räyhähenki-ilmiöt, kansanperinteen tutkijalle ne ovat ihmisten todellisia kokemuksia.
Kummitteleeko talossasi päätön sotamies vai harmaa rouva? Nämä ovat Helsingin yleisimmät kummitustyypit
Kummitustarinoista voi löytää viisi eri kummitustyyppiä, joista kullakin on omat erityispiirteensä.

"Se olisi ihmiskunnan historian ylivoimaisesti merkittävin tapahtuma" – Jos saisimme yhteydenoton avaruuden olennoilta, kenen tehtävänä on vastata?
Jos kosminen viesti napattaisiin Suomessa, Esko Valtaoja tietäisi, mihin asiasta ei ainakaan kannata ilmoittaa.

Kemin kummituskävelyistä on tullut suosittuja – opastetut kierrokset poikivat uusia kummitusjuttuja
Meri-Lapin matkailuoppaiden järjestämät kummituskävelyt keräsivät tänä vuonna liki 400 maksanutta asiakasta.

"Tervetuloa Suomen intergalaktiseen keskukseen" – Keski-Suomen maaseudulla tehdään lehteä, joka aiheuttaa otsaryppyjä skeptikoille
Ultra-lehti on raportoinut lähes 50 vuoden ajan rajatietoaiheita Uri Gelleristä pyramideihin. Suomalaisen uushenkisyyden erikoisuus on, että kristinusko ja vaihtoehtouskomukset mahtuvat samaan katsomukseen.

Noitavainot alkoivat 1600-luvun valeuutisista ja johtivat nopeasti aikansa someraivoon – Pohjoisessa hysteria ei ollut lähtöisin kirkosta vaan kansasta
Ruotsissa noitia tuomittiin virallisen oikeuslaitoksen ulkopuolisissa noituuskomissioissa. Niistä useita johtivat suomalaiset aatelismiehet.
Flinkkilä & Tastula: Kummat kokemukset
Yliluonnolliset, kummat kokemukset ovat tavallisia.

Arto "Ukko" Hämäläinen rakensi ennen huoltoasemia – nyt samaanirumpuja: "Näyssä isoisäni antoi minulle valkoisen samaanin tulen"
Arto Hämäläinen vaihtoi yrittäjän työn rumpukurssien vetämiseen. Nyt hän on päässyt tilanteeseen, jossa voi joka päivä sanoa itselleen sydän iloa täynnä - wau!

Jättiläisrobotit laskeutuvat maankamaralle ja ihmiskuntaa uhkaa apokalyptinen tuho – Sylvain Neuvelin kirjatrilogia tekee myyttisistä jumalista helvetinkoneita
Scifi-kirjat Uinuvat jättiläiset ja Heräilevät jumalat ovat saaneet lukuisia faneja myös Suomesta.

Outokummun kaivoksesta etsitään kummituksia – "Jotkut kokevat kuulleensa jotain, uskoo ken haluaa"
Valkeakoskelaisten veljesten yhdistys Paranormal Investigations Group etsii Outokummun kaivoksella merkkejä yliluonnollisesta perjantaina.

Sodat lietsoivat aavetarinoita – "Mieleen jääneet etenkin teloittajiaan kiusaavat kummitukset"
Yleisimpiä olivat tarinat, joissa kummittelivat ilman siunausta haudatut sotilaat.

Kummitus sai nimikko-oluen ja kiitti kilisyttelemällä laseja – aavetarinat pitävät yllä paikallishistoriaa
Yritykset käyttävät kummitustarinoita hyväkseen markkinoinnissaan. Monissa kaupungeissa järjestetään esimerkiksi aaveisiin liittyviä kävelykierroksia.

Daily: Doctors' union calls for ban on faith healing for kids
The organisation says that it would like the next government to regulate faith healing in Finland, reports Lännen Media.

Räyhänhenki on mellastanut suomalaisissa kodeissa – selityksiä yliluonnolliselle keksitään nykyäänkin
Perinteentutkija Pasi Klemettinen kuvaa “Karjalan räyhänhenget” -kirjassaan suomalaisia pahoja henkiä ja niistä tehtyjä kertomuksia.

Psykologian tohtori listasi 7 yliluonnollista ilmiötä ja niiden tylsää selitystä – "Sellainen aivojen pieni jekku"
Mitä tapahtuu, kun ihminen irtautuu ruumistaan? Miksi kuoleman porteilla oleva näkee valoa tunnelin päässä? Psykologian tohtori Jukka Häkkinen kertoo.

Hämeenlinnan kaupunginmuseo kerää kummia juttuja – "Museolla on velvollisuus kuunnella ihmisten tarinoita"
Yliluonnolliset kokemukset ja tarinat ovat osa Museo Skogsterin ensi vuoden päänäyttelyä.

Finnish research project probes stigma of the paranormal
Based on population research, more than half of people in the Western world have had at least one experience that might be called “paranormal.” So why then do we hear so little about them?
All Points North Podcast #6: Ali Jahangiri, the World Happiness Report, paranormal forces, and a lot of coffee
This week’s APN delves into the World Happiness Report, digs into the weird world of the paranormal, and asks what's up with Finns and their passion for coffee.

Uuden aikakauden profeetta Aleister Crowley harjoitti rituaaliseksiä sekä naisten että miesten kanssa ja loi uuden uskonnon: "Hän oli nero joka osasi myös huijata ihmisiä"
Okkultisti Aleister Crowleyn kirjoituksia on nyt suomennettu laajaksi kokoelmaksi.

Pentagon myönsi ufojen tutkimusohjelman
Asiakirjat kertovat kiihdyttävistä lentoaluksista ja leijuvista objekteista.

Kummituskävely näyttää kaupungista uuden puolen – "Kummitustarinoiden kautta oppii oikeasti historiaa"
Jokaisella kylällä ja kaupungilla on omat kummitustarinansa. Maailmalla suositut kummituskävelyt innostavat myös suomalaisia kummitusten jäljille.

Tutkija: Sodan kokeneet avautuvat vihdoin yliluonnolliseksi koetuista enteistä – Äidin unessa rintamalla oleva poika tuli hyvästelemään
Oulun yliopiston tutkija on kerännyt jo lähes 80 tarinaa sotien yliluonnollisista tunnekokemuksista väitöskirjaansa. "Nyt on viimeinen hetki"

Suomen luonnossa on tuhansia pyhiä paikkoja – "On uskottu, että niiden kautta saadaan yhteys vainajiin tai jumaliin"
Pyhillä paikoilla saatettin ennen vanhaan myös rukoilla apua luonnon hengiltä.

Tutkimus: Yliluonnollinen kohdataan monella tavalla – Oletko silminnäkijä, oppilas vai etsijä?
Väitöskirjatutkija Jeena Rancken kertoi Ylen aamu-TV:n haastattelussa, että yliluonnollinen kokemus on useimmiten hyvä.

Emeritusprofessori: "Saamelainen noita on myönteinen käsite" – kertoo kohdanneensa noitaperinteen jatkajia
Saamelaisten noitien historiaa on tukahdutettu, mutta jotain on selvinnyt nykypäiväänkin. Emeritusprofessori Juha Pentikäinen julkaisee ensi vuonna kirjan saamelaisten mytologiasta.

Viheltely, syljeskely ja punaiset vihannekset voivat suututtaa merten jumalat – taikausko elää vahvana purjelaivoilla
Turkuun Tall Ships Races -tapahtumaan kokoontuneiden purjelaivojen miehistöissä naureskellaan ikiaikaisille uskomuksille. Silti harva uskaltaa uhmata niitä.