Uusimmat artikkelit
Narukerän finaalitapahtuma palkittiin vuoden jääpallotekona
Porin Narukerä sai kaksi muutakin tunnustusta Jääpalloliitolta.
Porin kaupunki tukee Narukerän junioreita mestaruuden kunniaksi
Porin kaupungin mukaan on tärkeää, että kaikilla lapsilla ja nuorilla on mahdollisuus harrastaa liikuntaa ja urheilua perheen taloudellisesta tilanteesta huolimatta.
Jääpalloseura WP-35 hankki maajoukkuehyökkääjän Ruotsista – seuran oma kasvatti Jimi Heinonen palaa Varkauteen
Puolivälieriin päättyneellä kaudella päässyt WP-35 on saanut kovan vahvistuksen ensi kaudelle. Suomen maajoukkuehyökkääjä Jimi Heinonen palaa kasvattajaseuraansa yhdeksän vuoden tauon jälkeen.
Jääpallo oli mahtilaji, kun kiekko otti Suomessa vasta ensi askeleita – nyt se on jäämässä jalkoihin
Jääpalloharrastajat toivovat käyttöönsä jäähalleja, jotta harrastajamäärät eivät laske entisestään.
Porin Narukerälle uusi päävalmentaja
Porin Narukerä voitti bandyliigan mestaruuden muutama viikko sitten.
Jääpallon MM-mitaleista kamppaillaan neljän vuoden tauon jälkeen – Venäjällä pelaavaa Tuomas Määttää ei Suomen joukkueessa nähdä
Miesten ja naisten MM-kisat pyörähtävät Ruotsissa samaan aikaan käyntiin.
Mestarijoukkue saapui kiittämään fanejaan – edes hyinen vesisade ei latistanut tunnelmaa
Joukkueen kapteeni Ville Aaltonen kiitti pelaajia loistavasta kaudesta ja kannattajia kotiotteluiden voittamattomasta tunnelmasta.
Narukerän mestaruusjoukkue juhlii Porin torilla lauantaina
Narukerä voitti viime lauantaina seurahistoriansa toisen jääpallon Suomen mestaruuden.
Pitkä odotus on ohi! Narukerä jääpallon Suomen mestariksi
Jääpallon Bandyliigan kausi päättyi Porin Narukerän mestaruusjuhliin. Narukerä löylytti loppuottelussa Mikkelin Kampparit.
Lumivallikatsomoissa liukastellaan kesäkengissä, kun Narukerä pitää yleisön lämpimänä Porissa
Porissa jouduttiin turvautumaan poikkeuksellisiin ratkaisuihin, jotta kaikki halukkaat mahtuivat seuraamaan Bandyfinaalia. Uudet lumivallikatsomot olivat pääosin yleisön mieleen.
Yle lähettää suorana jääpallofinaalin Porista
Porin Narukerän ja Mikkelin Kampparien välistä Bandyliigan finaalia voi seurata lauantai-iltana suorana Yle Areenasta ja jälkilähetyksenä TV2:sta.
Jääpallohuuma nousee Porissa – katsomoihin rakennettu tuhat ekstrapaikkaa
Porissa lauantaina pelattavaan Bandyliigan finaaliin Narukerä–Kampparit saadaan ottaa 3 000 katsojaa. Narukerä sai viranomaisilta luvan nostaa katsomokapasiteettia.
Porin Narukerä valmiina lauantaiseen jääpallofinaaliin: Katsojamäärää nostettu tuhannella, joukkueessa vallitsee vahva mestaruushenki
Narukerä ja Kampparit kohtasivat viime kaudella pronssiottelussa, jonka Narukerä voitti. Bandyliigan mestaruuden Narukerä on voittanut kerran vuonna 1999.
Mikkelin Kamppareilla voitokas viikonloppu: U18-joukkueelle SM-kultaa ja edustukselle Bandyliigan finaalipaikka
Mikkelin Kamppareiden edustusjoukkue voitti viikonloppuna viime vuoden mestarin ja U18-joukkue voitti SM-kultaa kotikentällä Hänskissä.
Narukerä eteni Bandyliigan finaaliin, jään heikko kunto siirsi ottelun alkua reippaasti
Illan otteluun Porissa toi latausta viime ottelun kuumat loppuhetket Porvoossa.
Bandyliigan välierän alku lykkääntyy Porissa heikon jään takia
Kello 19 alkavaksi merkityn Porin Narukerän ja Porvoon Akilleksen välisen välieräottelun aloitus myöhästyy puolitoista tuntia. Tekojääradan kaksi viikkoa sitten hajonnut kompressori vaikeuttaa jään saamista pelikuntoon.
Jääpalloliiton kurinpito hylkäsi Porvoon Akilleksen vaatimukset ottelutuloksen hylkäämisestä
Jääpalloliiton kurinpitolautakunta päätti myös antaa Porin Narukerän Joona Rajalalle varoituksen epäurheilijamaisesta käytöksestä.
Jääpalloliitto ottaa Narukerän ja Akilleksen välieräottelun tapahtumat käsittelyyn
Akilleksen mukaan lisäajalla tapahtui erotuomarivirhe, joka vaikutti oleellisesti ottelun lopputulokseen. Porvoolaisseura on tehnyt Suomen Jääpalloliiton kurinpitolautakunnalle videotarkastuspyynnön.
Mikkelin Kamppareita pitkään luotsannut Kimmo Huotelin lähtee uusiin tehtäviin
Kamppareiden kapteeni Huotelin on päässyt pelaamaan samassa joukkueessa oman poikansa kanssa.
Jääpalloliiton hallitus toimi sääntöjen vastaisesti, kun se puuttui kilpailuvaliokunnan päätökseen siirtää Veiterän ja Kamppareiden välistä ottelua
Lappeenrannan Veiterän ja Mikkelin Kamppareiden oli määrä pelata bandyliigan ottelu 30. joulukuuta 2022. Jääpalloliiton kilpailuvaliokunta siirsi ottelua Veiterän pyynnöstä, mutta liiton hallitus kumosi päätöksen.
Ruotsin vetovoima uhkaa näivettää Suomen jääpallosarjan – länsinaapurista napakka ohje: ”Rakentakaa halleja”
Suomalaisia pelaajia houkuttavat Ruotsin pääsarjan taso ja olot. Ruotsissa jääpalloa pelataan 19 hallissa ja kuutta hallia valmistellaan. Suomessa ei ole yhtään jääpallohallia.
Kampparit korkkaa bandyliigan – Lämmin sää on kurittanut jääpalloilijoita
Bandyliigan kauden ensimmäisessä ottelussa Mikkelin Kampparit saa vastaansa JPS:n Jyväskylästä.
OLSille tulossa kova vastus heti jääpallokauden alkuun – joukkue kohtaa voittajasuosikkina pidetyn Porin Narukerän
Jääpallon miesten Suomen cupin toinen alkulohko pelataan Oulun Raksilassa viikonloppuna.
Luistelukausi alkoi Oulun tekojääradoilla – viikonvaihteessa Raksilassa perinteinen jääpalloturnaus
Luistelukausi ulkokentillä on Oulussa alkanut, kun Raksilan ja Patenimen tekojääradat avattiin yleisölle koulujen syysloman alla. Viikonvaihteessa Raksilassa pelataan jääkiekkoliiton perinteisen Suomen cupin osaturnaus.
Jääpallon Bandyliiga-joukkueiden turnaus siirtyy Lappeenrannasta Varkauteen – Kisapuistosta puuttuu jää
Suomen cupin alkulohkon turnaus pelataan Varkaudessa 5.–6. marraskuuta.
Kuuntele eläkkeelle jäävän urheiluselostajan Jarmo Lehtisen viimeiset hetket Ruotsi-ottelussa – uran vaativin paikka oli Suomen ja Tanskan EM-ottelu
Jarmo Lehtinen on selostanut urheilukilpailuja Ylelle 40 vuoden ajan. Hän antaa vinkit, mitä alalle haluavan kannattaisi tehdä.
Sara Kuivisto yritti treenata, kun avopuoliso makasi koomassa: "Ne viikot olivat hyvin sekavia" – nyt pariskunta on selättänyt vaikeudet
Juoksija Sara Kuivistolla ja hänen avopuolisollaan Porvoon Akilleksen jääpallomaalivahti Olli Lappalaisella on takanaan todella haastava puolivuotisjakso.
Uransa jatkoa Venäjällä pohtiva tähtilibero Lauri Kerminen suljettiin maajoukkueesta – myös jääpalloilija Tuomas Määttää uhkaa hyllytys
Lentopalloliiton puheenjohtaja Lauri Innan mukaan ratkaisu oli ainoa mahdollinen. Sillä pyritään takaamaan maajoukkueelle keskittymisrauha elokuun tärkeisiin EM-karsintapeleihin.
Lappeenrantaan suunnitellut sisäliikunta- ja jääpallohalli eivät saaneet valtionavustusta – jääpallohallin yrittäjä pettyi: "Mielestäni hakemuksemme oli erinomainen"
Lappeenrannan Kisapuistoon suunnitelu Suomen ensimmäinen jääpallohalli ei saanut valtionavustusta. Projektia aiotaa silti jatkaa.
Satavuotiaan TPS:n yksi nimivaihtoehto oli Turun Pallonuijat – tarina alkoi, kun jalkapalloherruus haluttiin pois ÅIFK:n "kanarialinnuilta"
Turun Palloseuran lonkerot ulottuivat aikanaan tehokkaasti myös Turun kaupungin päätöksentekoon. Yhteiskuntavaikuttaminen oli viety huippuunsa, sanoo seuran historiikin kirjoittaja Markku Jokisipilä.
Jääpallon naisten MM-kisat alkavat – Suomen maajoukkueessa vahva lappeenrantalaisedustus
Suomen maajoukkueen 17 pelaajasta kymmenen on lappeenrantalaisesta Wiipurin Susista. Suomi tavoittelee kisoista mitalia.
Tyttöjen joukkue toi Lappiin jääpallon MM-pronssia – joukkueen 15-vuotias maalivahti palkittiin maailman parhaana
Suomi otti pronssia 17-vuotiaiden tyttöjen jääpallon MM-kisoissa Ruotsin Linköpingissä. Joukkueen pelaajista yhdeksän on lappilaisia, samoin valmentaja.
Tuomas Erkkilä jatkaa Narukerän päävalmentajana
Sekä seura että Erkkilä halusivat käyttää option.
Veiterän "maaginen" maalivahti Topi Peuhkuri masensi Akilleksen SM-finaalissa – "Sattui liki paras tai jopa kaikkien aikojen paras pelini"
Lappeenrannan Veiterä voitti seitsemännen SM-kultansa lähes kolmentuhannen finaalikatsojan edessä.
Päävalmentaja ei niele Tuomas Antikaisen selityksiä kohutilanteesta – syyttää valehtelusta ja räksyttämisestä: "Viimeisen minuutin hän haukkui minua"
Porvoon Akilleksen valmentaja Jari Hyttinen odotti Porin Narukerän pelaajan Tuomas Antikaisen pyytävän Akilles-hyökkääjä Denis Sadakovilta anteeksi välieräottelun tapahtumia. Hyttisen mukaan Antikainen päätyi vain haukkumaan valmentajan.
SK: Kohuotsikoihin päätynyt jääpalloilija Tuomas Antikainen, 21, lopettaa uransa – kertoo joutuneensa kiusatuksi: "Minua on haukuttu kääpiöksi"
Bandyliigan välierässä vastustajaa kolhinut Tuomas Antikainen pitää vastustajan valmentajan syytöksiä kohtuuttomina. Hän kertoo Satakunnan Kansan haastattelussa kärsineensä jo pitkään epäasiallisesta kohtelusta kentällä.
Veiterän finaaliotteluun odotetaan kolmeatuhatta ihmistä – joukkue haluaa osoittaa, että Lappeenranta on paras sijoituspaikka Suomen ensimmäiselle jääpallohallille
– Ottelu Veiterän ja Porvoon akilleksen kesken on aina erityinen tapahtuma, kertoo Veiterän puheenjohtaja Petri Siivo.
Porin Narukerä yrittää päättää kautensa mitaleihin
Jääpallon Bandyliigan himmeimpien mitalien saaja selviää Porin Narukerän ja Mikkelin Kampparien välisessä ottelussa Porin tekojäällä tänä iltana.
Jääpallovälierässä törkeä temppu – pelaaja potkaisi vastustajaa luistimen terällä: "Ei pitäisi hyväksyä missään urheilulajissa"
Tilannetta ei ole toistaiseksi käsitelty jääpallon kurinpidossa. Porin Narukerä kuitenkin linjasi, ettei pelaajaa nähdä pronssiottelussa.
Narukerä reagoi sosiaalisessa mediassa levinneeseen videoon: Kyseenalainen temppu poiki pelaajalle yhden ottelu pelikiellon
Tuomas Antikainen ei pelaa Narukerän pronssiottelussa. Pelikielto on seurausta kaksinkamppailutilanteesta, joka tuli Narukerän tietoon vasta kun video tilanteesta julkaistiin Twitterissä.

Narukerälle katkera tappio – kausi jatkuu vielä pronssiottelussa
Porvoon Akilles voitti eilen ratkaisevassa viidennessä välierässä Porin Narukerän 4 - 2 ja otti jääpallon Bandyliigan finaalipaikan.
Lappeenrannan Veiterä pelaa miesten bandyliigan finaalissa – vastaan asettuu joko Porvoon akilles tai Porin narukerä
Lappeenrannan Veiterä pelaa miesten bandyliigan finaalissa Lappeenrannan Kisapuistossa viikon kuluttua perjantaina.
Jääpalloilu heräilee henkiin kiekkokaupungissa: 8-vuotias Nuppu haaveilee jo maajoukkuepaikasta
Tampereella on pitkä jääpallohistoria, mutta laji hiipui kiekkkokaupungissa 1990-luvulla. Urheiluseura Koovee elvyttää toimintaa uudelleen.
Suomi pohtii osallistumista jääpallon MM-kisoihin Venäjällä – lajipomo: "Maailmanpolitiikalle Suomen Jääpalloliitto ei voi mitään"
Jääpalloliiton toiminnanjohtaja Tobias Karlsson toivoo, että Kansainvälinen Jääpalloliitto reagoi Ukrainan tilanteeseen nopeasti. Kisojen siirtämistä Venäjältä hän ei pidä nykyisellä aikataululla realistisena.
Odotus on päättynyt: Brahenkenttä on avautunut viimeinkin luistelijoille
Brahenkentän korjaustyöt venähtivät alkuperäissuunnitelmasta, eikä ihan valmista ole vieläkään.
Mikkelin Kampparit aloittaa pudotuspelitaiston - päävalmentaja: "Kaiken palloilun perusta on juniorityö"
Mikkelin Kampparit kohtaa Hänninkentällä Jyväskylä JPS:n keskiviikkona. Mannisen mukaan joukkueen itselleen asettamat tavoitteet on jo saavutettu
Veiterä pääsi suoraan bandyliigan välieriin – pudotuspelit käynnistyvät tällä viikolla
Jos Veiterä pääsee bandyliigan finaaliin, ottelu pelataan 12. maaliskuuta Lappeenrannan Kisapuistossa.
Veiterä jatkaa päävalmentaja Tero Niemisen kanssa kahden vuoden mittaisella sopimuksella
Jääpallon bandyliigassa pelaava Veiterä on tehnyt 1+1 -sopimuksen päävalmentaja Tero Niemisen kanssa.
Veiterä voitti jääpallon Suomen cupin – "Onhan se tosi mukavaa kantaa kannu Lappeenrantaan"
Koko kauden terävästi liikehtinyt Lappeenrannan Veiterä vei nimiinsä Porvoossa loppiaisena pelatun jääpallon miesten Suomen cupin. Se kukisti kotijoukkue Akilleksen niukkaakin niukemmin, numeroin 6–5.
Petra Verhelästä, 29, tuli ensimmäinen naistuomari Bandyliigassa – maajoukkueessa yksi hetki jäi erityisesti mieleen: "Kentälle mentiin poliisisaattueessa"
Petra Verhelä haluaisi pelaajauransa jälkeen tuomaroida naisten MM-kisoissa. Arvokisoissa ei ole nähty koskaan aiemmin suomalaista naistuomaria.