Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Traktori vetää kylvökonetta pellolla.

Etelä-Pohjanmaalla kylvötöissä on edetty nopeasti hyvissä olosuhteissa

Kylvöille päästiin myöhemmin kuin moneen vuoteen, mutta kylvöjä on tehty nopeassa tahdissa. Monilla tiloilla kylvöt on jo kokonaan tehty.

Syysvehnää kalajokisella pellolla

Brasilia hyväksyi geenimuunnellun vehnän viljelyn

Uusien viljelykasvien toivotaan kestävän paremmin kuivuutta ja tuovan lisää varmuutta ruuantuotantoon.

Venäjä vetäytyy Mustanmeren viljasopimuksesta

Kirjeenvaihtajan analyysi: Venäjä käyttää taas viljakuljetuksia vipuvartena – vetäytyminen Mustanmeren sopimuksesta uhkaa lietsoa ruokakriisiä

Venäjä oli pitkään etsinyt syytä irtautua Mustanmeren viljanviennin mahdollistaneesta sopimuksesta ja hyökkäys Sevastopolin satamaan tarjosi sen, kirjoittaa Venäjän-kirjeenvaihtaja Heikki Heiskanen.

Lannan levitys pellolle.

Maakunnan viljasato on kohtuullisen hyvä – ruista ei enää viljellä hanhien muuttoreitillä

Pohjois-Karjalassa viljellään eniten ohraa ja kauraa, sitten tulee vehnä. Ruis on jäänyt neljänneksi, syynä ovat valkoposkihanhien syysviljan kasvustoille tekemät tuhot.

Viljapelto Keski-Pohjanmaalla

Viljojen puinnit alkaneet Pohjois-Savossa – lämmin sää pienentää muun muassa viljojen kuivaamiskustannuksia, mutta ukkoset huolettavat

Ensimmäiset puinnit aloitettiin jo viime viikolla maakunnan eteläosissa kuten esimerkiksi Leppävirralla.

Sota Ukrainassa koettelee ruoan tuonnista riippuvaista Afrikkaa

Sota Ukrainassa nosti esiin Afrikan riippuvuuden ruoan tuonnista – viljelyyn sopivaa maata on käyttämättä enemmän kuin muualla maailmassa yhteensä

Afrikka luisui 1970-luvulla ruoan nettotuojaksi. Erikoistutkija Mila Sellin mukaan eurooppalaisesta tehotuotannosta ei ole Afrikalle malliksi, vaan omavaraisuuden parantamiseksi tulisi tukea etenkin pienviljelijöitä ja perinteisten lajien viljelyä.

Rouva Jenni Haukio pitelee Unikeko-kylttiä, taustalla merimaisema.

Keskiviikko 27.7.2022

Vehnän hinta. Koronarokotukset. Angolan timantti. Unikeonpäivä. Sää.

Viljasatoa korjataan Ukrainassa

Viljasato kypsyy runsaana, mutta edellistä satoa seisoo yhä siiloissa Ukrainassa – Venäjän iskut Odessan satamaan varjostavat viljanvientiä maailmalle

Venäjä myönsi vasta sunnuntaina iskeneensä Odessan satamaan. Ukrainan uusi viljasato on runsas, mutta sotatilanteessa viljanvienti maailmalle voi kestää yli kaksi vuotta, arvioi ukrainalaisviranomainen.

Kahvikuppi kädessä pöydällä.

Lauantai 23.7.2022

Viljakuljetukset Mustallamerellä. Isku Odessaan. Kofeiini. Pikkumerimetso. Kiinan kuumuus. Suomen sää.

Syysvehnää kalajokisella pellolla

Syysvehnän kylvöt näyttävät onnistuneen Hämeessä

Koko maassa syysvehnän viljelyala laski edellisvuodesta yli 30 prosenttia ja kylvöistä tuhoutui paikoitellen suurin osa.

Mansikoita muovirasiassa.

Mansikoista saattaa tulla talvisin vain hyvätuloisten herkku – tutkija arvioi, mitkä ruokatuotteet voivat olla tulevaisuudessa luksusta

Aalto-yliopiston vanhempi tutkija uskoo, että kahvin hinta ei ole nähnyt vielä kattoa. Satokaudet voivat määritellä tulevaisuudessa lautasmallia yhä tarkemmin.

Leipäpino leipomon ulkopuolella Betlehemin kaupungissa Länsirannalla.

Ukrainan sota horjuttaa ruokaturvaa Lähi-idässä – ruokajärjestö pelkää, että ihmiset joutuvat valitsemaan ravinnon ja lääkkeiden väliltä

Miljoonat tonnit viljaa seisovat edelleen Ukrainan satamissa. Yle vieraili Palestiinalaisalueella selvittämässä, millainen vaikutus Ukrainan sodalla on alueen ruokatilanteeseen.

Viljelijöitä traktoreineen töissä pellolla Kiovan alueella.

Yhdysvallat etsii keinoja Ukrainan viljan pelastamiseksi

Suunnitellut varastosäiliöt voisivat auttaa pelastamaan osan yli 20 miljoonasta viljatonnista, joka on tällä hetkellä jumissa Ukrainan sisällä.

Viljelijöitä traktoreineen töissä pellolla Kiovan alueella.

Yhdysvaltain ulkoministeri syyttää Venäjän kiristävän Ukrainaa ja maailmaa – "Venäjän armeija on kaapannut miljoonien ruokavarannon panttivangiksi" 

Venäjä vaatii pakotteiden kevennyksiä, jotta se suostuu päästämään Ukrainan vehnää saarretuista Mustanmeren satamista. Yhdysvallat pitää toimintaa kiristyksenä.

Mies ja nainen seisovat keväisen pellon reunalla.

Kevään hidas eteneminen koettelee jo viljelijöiden hermoja – myös kulut lisäävät painetta saada hyvä sato: "Epäonnistua ei saa"

Viljelijät ovat tänä keväänä kahtiajakoisissa tunnelmissa. Osa on hankkinut lannoitteet ja muut tuotantotarvikkeet viime vuonna vanhoilla hinnoilla, osa joutuu maksamaan kalliisti.

Traktori pellolla.

Ukrainan viljaa katoaa sotasaaliina Venäjälle – maan viranomaiset uskovat, että tarkoituksena on aiheuttaa nälänhätä

Venäjän valloittamilla alueilla Ukrainassa kerrotaan järjestelmällisistä viljavarkauksista. Sodan pitkittyessä nälänhädän pelätään kasvavan Ukrainan lisäksi maissa, jotka ovat riippuvaisia Ukrainan viljatuotannosta.

Päättynyt talvi ei lupaa hyvää ruokaomavaraisuudelle – öljykasvit ja viljat talvehtivat etelässä ja lounaassa huonosti

Syksyllä kylvetyistä viljelykasveista varsinkin öljykasvien oraat ovat tuhoutuneet Etelä-Suomessa paikoin kokonaan. Lähes yhtä huonosti menee syysvehnällä ja rukiilla.

Jäinen pelto

Viljelijöiden tuska kasvaa kasvamistaan – nyt pelkona ovat talvituhot

Hankien ja jääpeitteen alla on nyt aikaisempaa enemmän kylvöalaa ja talvituhot uhkaavat. Viime syksynä maahan pantiin Suomen historian suurin syysvehnäala.

Kees Huizinga Ukrainassa.

Ukrainasta paennut viljelijä ennustaa pahenevaa taistelua ruuasta ellei sota lopu – “Ihmiset ryntäävät Lähi-idästä Eurooppaan, koska heillä on nälkä”

Ukrainasta paenneen viljelijän mielestä Putin käy sotaa ihmisten nälällä. Jos taistelut eivät lopu, Euroopan porteille rynnii kohta leivän perässä miljoonia pakolaisia Lähi-idästä.

Valkoisiin pukeutunut Leivon leipomon toimitusjohtaja Harri jaakkola seuraa raakojen ruisleipien kulkua hihnalla.

Ei Suomessa leipä lopu, mutta hinta on pian arvoitus – leipomon toimitusjohtaja tarkistaa viljan hinnan joka aamu: "Se näyttää kaamealta"

Kauppaan päätyvän leivän tuotatoketjun joka kohdassa kulut ovat nousussa. Esimerkiksi myllyt ovat jo irtisanoneet sopimuksia ja neuvottelut hintojen tarkistuksista ovat alkaneet.

Grafiikka näyttää, kuinka ruuan globaali hintaindeksi on noussut ennätyskorkealle helmikuussa 2022.

Sota synnyttää ruokamarkkinoille tyhjiön, jota on vaikea täyttää – edessä on tutkijan mukaan shokki, joka jakaa maailman voittajiin ja häviäjiin

Sota Ukrainassa aiheuttaa ruuan maailmanmarkkinoille suuria häiriöitä ja nostaa ruuan hintaa voimakkaasti. Kehittyvien maiden köyhät kaupunkilaiset tuntevat kaikkein kovimmat seuraukset, arvioi tutkija.

Artesaanileipuri Kaisa Kinnari katsoo kameraan. Taustalla on jauhosäkkejä. Leipomo sijaitsee Virroilla. Leipomo on erikoistunut muinais-ja maatiaisviljoilla leipomiseen.

Muinaisvehnät herättivät Kaisa Kinnarin leipomiskiihkon – jauhohifistelijä oppi lukemaan taikinaa

Maailman vanhimmat jalostamattomat vehnälajikkeet ovat nousseet unholasta leipureiden käsiin. Kaisa Kinnari innostui niin, että ryhtyi leipuriyrittäjäksi. Myös viljatutkijoiden kiinnostus on herännyt.

Kornstubb och fånggrödor i närbild.

Kaakkois-Suomessa viljasato jäi alle puoleen viimevuotisesta – pudotus on koko Suomea rajumpi

Kaakkois-Suomessa alle puoleen viimevuotisesta pudonnut viljasato vaatii korjaustoimia. Jatkossa keskitytään muun muassa maan rakenteen parantamiseen nurmien ja palkokasvien avulla.

Viljantähkä

Poikkeuksellisen heikko sato sekoittaa viljamarkkinoita

Valtakunnallisesti sato on lähes 30 prosenttia pienempi kuin keskimääräinen viljasato viimeisen kymmenen vuoden aikana. Hämeessä esimerkiksi ohran ja kauran hehtaarisadot tippuivat reilusti yli tuhannella kilolla.

Puimakone kaurapellossa Kouvolassa

Viljasato jää keskivertoa pienemmäksi Pohjois-Karjalassa

Esimerkiksi kauraa saadaan talteen noin 9 miljoonaa kiloa, mikä alle puolet vuoden takaisesta.

mies pellolla

Paahdekesä näivetti viljasadon, ja siksi tänä syksynä kylvetään poikkeuksellisen paljon syysviljoja – Jari Ijäksen suosikki on syysruis

Tänä syksynä maahan on kylvetty tavanomaista enemmän viljojen syyslajikkeita etenkin rannikolla. Sato onnistuu, kunhan lumipeitettä riittää pitkälle kevääseen.

Itä-Suomen viljasato jäämässä keskimääräistä heikommaksi.

Puintikausi on myöhässä ja satoa korjataan vasta nyt täyttä päätä – viljasadosta tulee selvästi viime kesää huonompi

Viljasato jää keskimääräistä pienemmäksi tänä syksynä. Kesän sääolot koettelivat viljoja. Pitkä kuivajakso ja hellekausi vaikutti selvästi satoon. Elokuussa sateet ovat kiusanneet ja hidastaneet puinteja.

Kellastuneita perunan kasvustoja kuivana kesänä. Kuvassa myös yleisiä rikkakasveja, kuten pihasaunio, pelto-orvokki, jauhosavikka,

Kuivuus verottaa viljasatoa, peruna on selvinnyt paremmin

Pirkanmaallakin kärsittiin märän toukokuun jälkeen kuivuudesta. Paikallista vaihtelua on paljon.

Sisäkuva puimurin hytistä, mies puimassa timoteita.

Satonäkymät ovat tänä vuonna hyvin vaihtelevia myös Hämeessä

Tänä vuonna kuivuus ja veden puute osuivat kasvukauden kannalta huonoon aikaan. Haittaa on erityisesti kevätkylvöisten viljelykasvien satonäkymille. Kuivuus leikkasi myös syyskylvöisten viljelykasvien huippusadot.

Sisäkuva puimurin hytistä, mies puimassa timoteita.

Puimaan pääsee jo – kuivuus on heikentänyt satoa

Puinnit ovat alkaneet myös Kanta-Hämeessä. Hausjärveläinen Simo Mattila aloitti puinnit torstaina timotein puinnilla. Puinnit jatkuivat timotein parissa myös perjantaina. Kuivuus näkyy Hämeen pelloilla.

Ruispelto

Keski-Suomeen luvassa laihojen tähkien viljasato, sateet tulevat liian myöhään

Lähipäivipäiviksi on ennustettu sateista säätä, mutta ne eivät enää ehdi vaikuttaa viljan kasvuu. Syysviljojen osalta tilanne on kevätviljoja parempi, mutta kuiva hellejakso on koetellut niitäkin.

Luomukauran korsi viljelijän kädessä

Viljan puinti alkoi ennätyksellisen aikaisin Etelä-Karjalassa – aikaisessa kypsymisessä on riskejä

Lappeenrannassa puidaan jo kauraa, ruista ja syysvehnää. Riskinä aikaiselle sadolle on, että jyvä jää normaalia pienemmäksi ja sato matalaksi.

Ilmasta käsin kuvattu kuva, jossa traktori vetää kylvökonetta pellolla.

Sateet keskeyttivät kevätviljojen kylvöt toviksi myös Kainuussa

Runsaat sateet ovat hidastaneet kevätviljojen kylvötöitä koko maassa. Kainuussa kevätvehnästä on kylvämättä suurin osa, ja kauran kylvöt ovat vasta alussa. Tilojen ja lohkojen väliset erot ovat suuret tänä keväänä.

Kristoffer Nilssons granne i sin traktor

Keski-Pohjanmaalla kevättöitä on päästy aloittamaan pelloilla vasta hyvin varovaisesti

Osalla pelloista on edelleen lunta, sää on ollut erittäin viileä, eikä terminen kasvukausi ole päässyt alkamaan. Vain osalle pelloista on päästy jo tekemään kevättöitä. ProAgrian mukaan kevät on silti keskimääräisessä aikataulussa.

Viljanpuintia kurikkalaisella pellolla

Pohjalaispelloilla puinnit myöhässä ja jälkiversonta riesana – sadon suhteen pettymyksiä ja positiivisia yllätyksiä

Syysviljat on puitu, mutta kevätviljoista varsinkin ohran ja vehnän tuleentumista on jouduttu odottamaan.

Kaurapelto Lapualla 29. elokuuta.

Sade uhkaa viljasatoa, sadonkorjuu on monin paikoin pysähdyksissä

Peltojen märkyys ja päivän lyheneminen saattavat aiheuttaa myös sen, että heikkolaatuinen vilja sekä valkuaiskasvit jäävät kokonaan puimatta.

Kalvassekoyökkönen

Vaarattomaksi luultu perhonen osoittautuikin hurjaksi tuholaiseksi – toukat söivät hehtaarien kokoisen viljapellon Kouvolassa

Aiemmin varsiyökköseksi luultu tuholainen on nyt tarkentunut kalvassekoyökköseksi. Torjuntakeinoa ei ole.

Keltainen ohrapelto.

Keski-Suomessa vaihtelevat kevätviljan satonäkymät

Kevätvehnästä ennakoidaan hyvää satoa.

Ett par händer håller i en öppnad ärtskida där det syns en rad med ärtor.

Perjantai 17.7.2020 (radio)

Lapset pitivät poikkeusoloista. Käytettyjen autojen kauppa kasvaa. Raimo Sailas kuoli. Hernesato on tosi hyvä. Sää jatkuu lämpimänä.

Traktori kevätkylvössä

Maamiehet vauhdissa Kanta-Hämeessä

Kylvöt ovat maakunnassa suunnilleen normaalissa aikataulussa.

Lemiläinen perunanviljelijä Ahti Junnonen ajaa traktorilla.

Kylvöt alkoivat Etelä-Karjalassa – uutta perunaa tulossa juhannukseksi

Toukotyöt etenevät Etelä-Karjalassa viileästä säästä huolimatta. Varhaisperunasta on istuettu jo reilu puolet.

Halsualaiselle pellolla korjataan säilörehua.

Etelä-Savossa yli puolet tiloista korjaa kolme säilörehusatoa

Sateet ovat virkistäneet nurmien kasvua.

Näkymä puimurin kyydistä

Tiistai 20.8.2019 (radio)

Monet nuoret ovat yksinäisiä. Työllisyys ei kasva. Alkoholituonti Virosta kasvoi. Putinin vierailu haittaa liikkumista keskiviikkona. Viljoja puidaan nyt.

Puimuri ohrapellolla

Sateet hidastaneet puintia – ruis- ja vehnäsadosta tulossa tyydyttävä

Keskikesän kuivuus kutisti kevätviljojen satonäkymät keskinkertaisiksi.

Ruispelto.

Syysviljojen puinnit alkoivat Kymenlaaksossa – satonäkymissä suuria alueellisia vaihteluja

Kevätviljojen pääsatokausi koittaa muutaman viikon kuluttua.

Viljapeltoa Forssan Jokioisissa

Viljavarastot pienentyneet reilusti – taustalla viime vuoden huono sato

Eniten kaupan ja teollisuuden varastoissa oli ohraa ja kauraa.

Ruispelto.

Viljasadosta tulossa hyvä koko maassa – Etelä-Suomessa jopa keskivertoa parempi

Kuivuus on jouduttanut puintien aloittamista, mutta samalla heikentänyt kevätviljojen ja erikoiskasvien satonäkymiä.

Varhaisperunaa Lappeenrannan torilla

Etelä-Karjalan ensimmäiset varhaisperunat saadaan pöytään ensi viikolla

Sateet ovat viivästyttäneet toukotöitä Etelä-Karjalassa. Nurmen ensimmäisestä sadosta odotetaan hyvää, jos helteet eivät jatku pitkään.

Maanviljelijä Juuso Joona esittelee rypsiä.

Kahden maanviljelijän innokas keskustelu johti moderniin lopputulokseen – syntyi Maanviljelijän tietobaari

Kahden tutkivan maanviljelijän pohdiskelut ovat päätyneet podcasteiksi, jotka Yle kesällä julkaisee.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle