Uusimmat artikkelit
May Day crash driver trial starts
Proceedings began on Wednesday at the Helsinki District Court.
Pohjoisesplanadin kaaharin tapauksen käsittely on alkanut: 35-vuotiasta miestä syytetään muun muassa yli kymmenestä tapon yrityksestä
Tapauksen käsittely on alkanut tänään Helsingin käräjäoikeudessa.
HS: Vappuna väkijoukkoon kaahannut mies ajoi yli satasta, syytetään 11 tapon yrityksestä
Kymmenet ihmiset joutuivat kaahailun vuoksi vaaraan vappuaattona 2022 Helsingin Pohjoisesplanadilla.
Venäjän kontrolli kansalaisista kiristyy – ”Vallanpitäjät pelkäävät omaa varjoaankin”, sanoo tutkija
Vappumarssitkin kiellettiin, mutta osa kommunisteista uhmasi kieltoa. Marssijoita pidätettiin ja sakotettiin. Kokoontumisten kieltoja perustellaan turvallisuussyillä.
Tampereen Teekkarit syyttää Bitwisen toimitusjohtajaa naisopiskelijoihin kohdistuneesta häirinnästä – katkaisee yhteistyön yritykseen
Tampereen Teekkarit tiedottaa lopettavansa pitkäaikaisen yhteistyön Bitwise-yrityksen kanssa.
It-firman pomo käyttäytyi epäasiallisesti Tampereen skumpparekalla vappuna – joutui poistumaan paikalta: ”Olen käyttänyt asiatonta huumoria”
Teekkarit toivovat kaikkia häirintää tai epäasiallista kohtelua kokeneita ottamaan yhteyttä. Ylen tietojen mukaan poliisille ei ole tehty ilmoitusta mistään häirintään liittyvästä.
Vapun juhlinta sujui Pohjanmaalla hillitysti, vakavin tapaus puukotus Seinäjoella
Vapun hyytävä sää rauhoitti juhlijat myös Pohjanmaalla. Puukotus ja muutama murto olivat vakavimmat tehtävät Pohjanmaan poliisin alueella.
Kaivopuisto oli vapun jäljiltä roskien peittämä – vapaaehtoiset siivoojat pelkäävät muoviroskan päätyvän mereen
Varhain tiistaiaamuna alkanut siivous oli aamukahdeksan aikaan loppusuoralla.
Vappu sujui Tampereella suhteellisen rauhallisesti: muutamia ylilyöntejä ja niskoittelua vastamielenosoituksessa
Viileästä säästä huolimatta vappuna oli paljon ihmisiä liikkeellä. Suuremmilta häiriöiltä kuitenkin vältyttiin.
Vappu oli rauhallinen Pohjois-Pohjanmaalla – Oulussa väki kerääntyi juhlimaan keskustaan varsinkin vappupäivänä
Itse juhlinta ei mainittavasti poliisille tehtäviä aiheuttanut, mutta esimerkiksi Oulun Kaakkurissa selvitettiin rajua auton tieltä suistumista maanantaina.
Vapun juhlinta ei aiheuttanut Kainuussa häiriöitä – viikonlopun henkirikosta selvitetään
Katinkullassa lauantaina paljastuneesta henkirikoksesta tiedetään vielä vähän.
Vappu sujui maltillisesti – poliisi kirjasi kymmeniä liikennevirhemaksuja Turun kauppatorin laidalla
Vappu sai ihmiset liikkeelle varsinkin Turun keskustassa. Kauppatorin läheinen läpiajokielto jäi monelta noudattamatta.
Tuhannet ihmiset seurasivat teekkarien kastamista hyiseen Tammerkoskeen
Kosken kuohuissa kastuivat myös uutukaiset korit, Näsi ja Pyhä, sekä Tampereen yliopiston tuleva rehtori Keijo Hämäläinen. Entiset teekkarit muistelevat omaa fuksivappuaan lämmöllä.
Police: Overnight May Day celebrations subdued amid cool, damp weather
Outdoor Vappu Eve celebrations were muted in many areas due to chilly, wet conditions.
Marinin mukaan Suomen ongelmat eivät ratkea kituutuksella – Halla-aho piikitteli ay-liikettä
Lue tästä jutusta tärkeimmät nostot poliitikkojen vappupuheista.
Vaahtobileitä, rakkautta ja sateenvarjoja – nämä kuvat kertovat, miten vappuaattoa juhlittiin Helsingissä
Vappuaattoa juhlittiin koleasta säästä huolimatta ympäri Suomea. Seurasimme juhlintaa Helsingissä.
Suomen uusimmat teekkarit kehittelevät omia vappuperinteitään Jyväskylässä
Maamme tuorempien teekkareiden yhdeksi pääperinteeksi on muodostumassa Jyväsjärvessä vappuaattona suoritettava teekkarikaste.
Harrasteautot puunataan paraatikuntoon vappuajelua varten – ”Saa vilkutella ja tööttäillä nuorille ja vanhoille”
Harrasteautojen letkat lipuvat vappuna läpi monen taajaman tarjoten silmänruokaa myös autottomille. Janne Huhtamäki ja Merja Virtakangas lähtevät ajelulle kahdella autolla.
Kuorolaulua Linnan pihalla, retkeilyä puistoissa – tässä vappujuhlinnan parhaat palat
Koko maassa on ollut viileä vappusää, mutta keväistä juhlitaan se ei ole haitannut. Tässä jutussa seurataan vapun iloista juhlintaa.
Vapun sää on sekava ja hieman tavanomaista viileämpi, mutta ei toivoton
Työläisten ja ylioppilaiden aattojuhlaa vietetään vaihtelevan vilakassa säässä, Valpurinpäivänä aurinkokin saattaa pilkahtaa.
Ikoninen Havis Amanda on nähnyt jo 112 vappua – testaa, kuinka hyvin tunnet kansanjuhlien vakiokasvon
Patsas irrotetaan paikaltaan Kauppatorin kupeesta ja siirretään pian vapun jälkeen lavetilla konservoitavaksi.
Opiskelijat tekivät koko kansan tuntemasta politiikan tutkijasta haalarimerkin
Jokisopulin esikuva pitää sopulia sympaattisena otuksena. Varsinkin vaalien aikaan tv-uutisista ja A-studiosta tuttu Markku Jokisipilä on mielissään hauskasta huomionosoituksesta.
Suomen ainoalla hiivatehtaalla on nyt vuoden kovin kiire
Tuorehiivan kysyntä hiipuu. Lahden hiivatehtaalla pyyhkii kuitenkin hyvin vakaan leipomoteollisuuden ansiosta. Tulevaisuudessa hiivajalosteilla saattaa olla merkittävä rooli koko ruokaketjussa.
Vappuradiossa sukelletaan opiskelijoita kiinnostaviin puheenaiheisiin – ”Sisältö saattaa olla joidenkin mielestä jopa rajua”
Lappeenrannassa sijaitseva opiskelijoiden Norpparadio on pitänyt tunnelmaa yllä Suomen pisimmän vapun ajan.
Vappukulkueet aiheuttavat keskeytyksiä liikenteeseen – Tampere suosittelee saapumaan keskustaan ratikalla tai linja-autolla
Muutama bussilinja siirtyy poikkeusreiteille vappupäivänä hieman puolenpäivän jälkeen Amurissa ja Hämeenpuistossa.
Vapun vietto aloitetaan ”karseassa kelissä”, mutta vielä on toivoa
Vappupäivälle eli maanantaille on luvassa jo hiukan parempia uutisia, ennustaa Ylen meteorologi Elias Paakkanen.
Vapuksi luvassa lunta, räntää, vettä ja huonoja ajokelejä
Paikoin erittäin huono sää on haitannut liikennettä koko maakunnan alueella. Ilmatieteenlaitoksen sääennusteen mukaan huono sää jatkuu viikonloppunakin.
Lumi ja räntä kastelevat vappuhuiskat Lapissa – Etelä-Lappiin voi sataa viikonloppuna jopa 20 senttiä lunta
Lunta satoi Lappiin myös vuosi sitten vappuna. Ilmatieteen laitoksen mukaan on tavallista, että lunta voi olla Lapissa tähän aikaan vuodesta jopa puoli metriä.
Manta siirtyy korjattavaksi, ja valmistumisen aikataulu on vielä epävarma – tällaisia ideoita ylioppilaskunnilla on ensi vuoden vapun varalle
Nyt lakitusvuorossa oleva Aalto-yliopiston ylioppilaskunta harkitsi suunnittelukisaa Mantan paikkaajasta jo tänä vappuna. Koronavuosina on ollut käytössä myös virtuaalinen lakitus.
Pyöräilevät poliisit palaavat Oulun katukuvaan vapun jälkeen
Oulun katukuvaan ilmestyvät taas vapun jälkeen polkupyöräpoliisit, joita keskustan alueella on liikkunut jo parin aiemmankin kesän aikana. Pyöräilevien poliisien kausi jatkuu syyskuuhun saakka.
Helsingissä ensihoito hurauttaa vappuna ensi kertaa apuun myös sähköpyörällä
Ensihoitajien uskotaan tavoittavan hoitoa tarvitsevia suurissa ihmisjoukoissa paremmin sähköpyörällä kuin autolla.
Ajokeli Lapissa huono – vapuksikin povataan kylmää ja sateista
Keskiviikkoaamu valkeni monelle Lapin seudun asukkaalle kylmänä ja lumisena.
Luvassa jopa 20 senttiä lunta Pohjois-Pohjanmaalle ja Kainuuseen – etelässäkin sataa alkavalla viikolla vettä lähes joka päivä
Ajokeli muuttuu osassa Suomea erittäin huonoksi keskiyöstä alkaen.
Vappujuhlinta meni yli Tampereella: sammuneita ihmisiä jätettiin käytäville – näin yliopisto puuttuu bilettämiseen kampuksella
Tampereen yliopisto ja ylioppilaskunta Trey ilmoittivat keväällä, että järjestötiloissa tapahtuvaan toimintaan puututaan jatkossa aiempaa tiukemmin. Opiskelijat kokevat uudet säännöt epäselvinä.
Opiskelijat varmistivat vapputapahtumien pääsyliput valvomalla yön kampuksella Oulussa – teekkariopiskelijoiden vuoden tärkein juhla lähenee
Yön yli lippujen jonottaminen vapun tapahtumiin on jo pitkä perinne, mutta sillä ehkäistään myös mahdollisia huijauksia.
Pieni helsinkiläisleipomo yllättää asiakkaansa kerran vuodessa ja myy jotain täysin poikkeuksellista
Kaupoissa sesongit ovat venyneet jo niin paljon, että simaa ja runebergintorttuja on tarjolla myös pääsiäisenä. Tässä korttelileipomossa toimitaan toisin.
Suomen pisin vappu alkoi lumihankien keskellä – katso video
Tänä vuonna opiskelijavappu kestää ennätyspitkään Lappeenrannassa. Teekkarit ja kylterit juhlivat vappua kaikkiaan 36 päivää.
Nuori Minna Canth joutui evakkoon parkkihallityömaan tieltä Jyväskylässä – Kirkkopuiston patsaat palautetaan parin vuoden päästä
Pitkään suunnitellun parkkihallin rakennustyöt ovat alkaneet valmistelutöillä. Kirkkopuiston teokset kunnostetaan ja siirretään takaisin paikoilleen työmaan valmistuttua.
Police: Helsinki May Day Eve crash driver not intoxicated
Authorities continue to seek out people who may have witnessed incidents leading up to the collisions.
Mies löi toista teräaseella selkään vappuyönä Levillä – poliisi pyytää vihjeitä pahoinpitelystä
Lyönnistä ei aiheutunut uhrille vakavaa vammaa eikä hän tarvinnut sairaalahoitoa.

Pohjanmaan poliisilla vappuviikonloppuna 700 tehtävää – ajoneuvokulkueista häiriöitä liikenteessä
Vapun erikoisuutena poliisia työllistivät muun muassa ajoneuvokulkueet, joista ei aina oltu muistettu ilmoittaa etukäteen.
Helsingin keskustassa liikkui tuhansia ihmisiä, kun auto kaahasi vaarallisesti – kysyimme, miten vappuaaton onnettomuus pääsi tapahtumaan
Helsingin keskustassa on syytä harkita jatkossa autottomuutta suurten tapahtumien aikana, arvioi poliisi.
Maryam, 19, pitää muslimien Id al-Fitr -juhlasta enemmän kuin vapusta – moni Suomen muslimi aloittaa nyt kolmen päivän juhlinnan
Muslimien paastokuukauden ramadanin päätösjuhla Id al-Fitr alkaa tänä vuonna monessa paikassa heti vapun jälkeen. Monessa suomalaisessa muslimiperheessä vappu on mennyt täysin Id-juhlan valmisteluissa.
Vapun juhlinta sujui melko rauhallisesti
Poliisi kirjasi vapun ajalta vähemmän tehtäviä kuin vuotta aiemmin.
Vappuviikonloppuna vältyttiin suurilta onnettomuuksilta Pohjois-Pohjanmaalla: pelastushenkilöstö sammutti ainakin paloa leipomossa ja pelasti varjoliitäjän
Oulussa sammutettiin vappuaattona muun muassa leipomossa ollutta paloa. Jokilaaksojen pelastuslaitoksen alueella Ylivieskassa varjoliitäjä sai vammoja pudottuaan metsään.
Lapin asukaskeskittymissä vappua juhlittiin rauhallisesti, harva-alueella railakkaammin
Pahoinpitelyjä tapahtui vapun aikana Kittilässä, Savukoskella ja Meri-Lapissa.
Vappu sujui Pirkanmaalla leppoisissa merkeissä
Väkeä oli runsaasti liikkeellä varsinkin Tampereen keskustassa. Tunnelma oli lähes kauttaaltaan hyväntuulinen, kerrotaan poliisista ja nuorisotyöstä.
Vappu oli rauhallinen Oulun poliisilaitoksen alueella – tehtäviä jopa edellistä vappua vähemmän
Vappuaattona kuitenkin Jokilaaksojen alueella oli useita kotihälytyksiä ja pahoinpitelyjä selvitettävänä. Myös rattijuopumustehtävät työllistivät tällä alueella.

Lounais-Suomen poliisin vappu odotuksiin nähden rauhallinen – Porissa tutkitaan tapon yritystä, Liedossa ryöstettiin taksi
Poliisin tehtävien määrä laski viime vuoteen verrattuna. Vuonna 2021 tehtäviä oli kaikkiaan 360, kun luku oli tänä vuonna 310.
Vappua vietettiin kahden vuoden koronahiljaisuuden jälkeen täysin rinnoin, poliisilla riitti aattona tehtävää
Poliisille vappu vastasi tehtävämäärältään vilkasta kesäviikonloppua.