Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Lounais-Suomen poliisin logoteksti lasiovessa.

Poliisi kaipaa lisää havaintoja kultasepänliikkeen murrosta Eurassa

Esitutkinta on edennyt, mutta poliisi kaipaa tapaukseen liittyen edelleen yleisön havaintoja ja vihjeitä.

Poliisiauto.

Eurassa murtauduttiin kultasepänliikkeeseen – poliisi pyytää yleisöhavaintoja

Kultasepänliike sijaitsee Euran keskustassa liikekeskuksessa. Tapahtuma-aika on torstain ja perjantain 25.–26. toukokuuta välinen yö.

Rikottu kattoikkuna.

Poliisi on vanginnut 24-vuotiaan miehen Joensuun Prisman kultaliikemurrosta

Poliisi sai viime marraskuussa ilmoituksen Joensuun Prismassa tapahtuneesta kultaliikkeen murrosta. Poliisi on ottanut yhden epäillyn kiinni viime viikolla Helsingistä.

Rannekelloja kultasepänliikkeen ikkunassa.

Kultasepänliikkeestä varastettiin kelloja ja koruja Virroilla

Varkaus tapahtui juuri ennen joulua. Sisä-Suomen poliisi pyytää yleisöltä havaintoja.

kulta seppä  työ pajassaan

Marja Aho teetti perintökullastaan elämänsä korun, ja niin tekee moni muukin – kulta päätyy uusiokäyttöön kolmesta syystä

Rikkinäiset tai kaapin perällä lojuvat kultakorut kannattaa muokkauttaa uudeksi koruksi. Kultaa kierrätetään pääasiassa ekologisuuden, taloudellisen hyödyn ja tunnearvon takia.

Kuvassa Etelä-Karjalan käräjäoikeuden rakennus Lappeenrannassa.

Arvokkaita timanttikoruja Lappeenrannassa anastaneelle kaksikolle ehdolliset vankeusrangaistukset

Toinen tuomituista otti toukokuussa 2022 kultasepänliikkeen vitriinistä levyllisen timanttikoruja ja toinen toimi autonkuljettajana. Tuomitut olivat tehneet rötöksiä myös muualla Suomessa.

Uutisvahdin läheltä-listan markkinointikuva, jossa kartta

Kultasepänliikkeeseen yritettiin murtautua viikonloppuna Vaasan keskustassa

Poliisi otti kiinni lähistöltä kaksi henkilöä epäiltynä törkeän varkauden yrityksestä.

Kuvassa Etelä-Karjalan käräjäoikeuden rakennus Lappeenrannassa.

Syyttäjä vaatii koruja anastaneelle kaksikolle ehdollista vankeutta

Syytteet luettiin Etelä-Karjalan käräjäoikeudessa maanantaina.

Poliisin hihamerkki ja poliisi-teksti selässä.

Koruliike ryöstettiin Mikkelissä – poliisi nappasi epäillyn kiinni kaksi tuntia myöhemmin

Mustaan huppariin sonnustautunut henkilö ryösti mikkeliläisen koruliikkeen maanantaina 2. tammikuuta.

Rikottu kattoikkuna.

Joensuun Prisman katon kautta tehty kultaliikkeen murto on yhä mysteeri

Poliisi kaipaa edelleen havaintoja Prisman alueella marraskuun 13. päivä liikkuneista ihmisistä ja ajoneuvoista.

Yksityiskohta poliisin sinisessä virkapuvussa.

Varkaat murtautuivat katon kautta Joensuun Prismassa sijaitsevaan kultaliikkeeseen

Sisällä he rikkoivat kultaliikkeen ikkunoita ja varastivat runsaasti arvo-omaisuutta.

Poliisin logo poliisiauton kyljessä.

Poliisi pyytää vihjeitä toukokuisesta törkeästä koruvarkaudesta Lappeenrannan keskustassa – julkaisi verkkosivullaan kuvan epäillystä

Poliisi ei ole tunnistanut toukokuun 17. päivä Lappeenrannan keskustassa sattuneeseen koruvarkauteen liittyvää epäiltyä, joten se on julkaissut verkkosivullaan kuvat epäillystä miehestä, tapaukseen mahdollisesti liittyvästä autosta sekä miehestä, joka saattaa tietää rikoksesta.

Uutsivahti-sovelluksen Läheltä-toiminnon esittelykuva

Poliisi kaipaa havaintoja törkeästä varkaudesta Hämeenlinnassa – kohteena kultasepänliike

Törkeä varkaus tapahtui Hämeenlinnassa 22. maaliskuuta eli tiistaina aamuyöllä.

Vuoden kultaseppä 2022 Chao-Hsien Kuo, päässään hopeinen tiara. Taustalla seinällä kehystetty Kultaseppämestari-todistus.

Vuoden kultaseppä Chao-Hsien Kuo vangitsee koruihinsa lumen kimalluksen ja kasvien muodot

Taiwanilaissyntyinen kultaseppämestari on tehnyt Suomessa uraa parikymmentä vuotta. Käsityönä perinteisin menetelmin valmistetuille koruille on kysyntää ympäri maailmaa Aasiaa ja Yhdysvaltoja myöten.

Kultasepänliike Kultatähti Oy Hyllykallion Prisman kauppakeskuksessa Seinäjoella.

Nurmon kultasepänliikkeen ryöstäjien tuomiot pitenivät hovissa

Nurmon Prismassa sijaitseva kultasepänliike ryöstettiin kesällä 2020. Tekijät pääsivät karkuun, mutta heidät tavoitettiin syksyllä Virosta ja Espanjasta ja tuotiin oikeuden eteen.

Robert Tarkkanen valkoisessa t-paidassa ja lippis päässä

16–24-vuotiaiden koronarokotukset sittenkin käyntiin Helsingissä – Robert Tarkkanen, 23: "Nyt voi vihdoin suunnitella kesää vapaammin"

Nuorten rokotukset uhkasivat siirtyä syksyyn rokotepulan vuoksi, mutta ensi viikolla ne päästään aloittamaan. Johtajalääkäri Timo Lukkarinen toivoo, että rokote haettaisiin juhannuksesta huolimatta.

Murrettu ovi

Kultasepänliikkeseen murtautunut mies oikeudessa 1,5 vuoden pakoilun jälkeen – syyttäjä vaatii ehdotonta vankeutta

Mies murtautui kolmen muun miehen kanssa Lappeenrannan keskustassa sijaitsevaan kultasepänliikeeseen syksyllä 2019. Miehen pakomatka katkesi pidätykseen Unkarissa.

Myyjä  ja asiakas kanssakäymisessä Timanttiset-kultasepänliikkeessä Forssassa.

Keväällä seisahtunut korumyynti ohjaa alaa uudelle uralle – kova vuosi muutti kuluttajien käyttäytymistä

Kultasepänliikkeet yrittävät paikata koronan aiheuttamaa liikevaihdon lovea joulumyynnillä.

Kultasepänliike Seinäjoen Prismassa.

Pohjanmaan poliisi julkisti lisää kuvia epäilemistään koruvarkaista – havaintoja kaivataan myös ajoneuvoista

Poliisi epäilee murrosta kolmea ulkomaalaista miestä, joiden kansalaisuudesta ei ole vielä tietoa.

Kaksi poliisia.

Seinäjoen koruliikkeeseen murtauduttiin kattoon tehdyn reiän kautta

Kaikki kultasormukset ja kultaketjut varastettiin, saaliin arvo on yrittäjän mukaan yli 300 000 euroa.

Eepeen Prisma-tavaratalo Seinäjoella

Kultasepänliikkeestä lähti koruja 200 000 euron arvosta – poliisi etsii kolmea miestä

Poliisi etsii kolmea miestä ja kaipaa heistä edelleen havaintoja. Seinäjoen Prisman kultasepänliikkeeseen murtauduttiin torstaina.

Rader med guldkedjor framställda i vitrin i guldsmedsaffär.

Konttisen kultasepänliike lopettaa Rovaniemellä

Rovaniemellä alkoi loppuunmyyynti, mutta Kemin liike jatkaa edelleen toimintaansa normaalisti.

Laura Tennberg lyö vasaralla sormusta

Kullan hinta kipuaa kipuamistaan, ja myös ahneiden välistävetäjien odotetaan taas kiinnostuvan kotitalouksien "romukullasta"

Vihki- ja kihlasormuksista saa pulittaa hiukan aiempaa enemmän. Moni realisoi samalla vanhat kultakorunsa rahaksi.

Ella Tuovinen katsoo luupilla kellokoneistoa.

Ella Tuovinen, 27, kouluttautuu alalle, joka on hiljalleen katoamassa – Suomen viimeistä kelloseppäkoulua uhkaa sulkeminen, vaikka töitä riittäisi

Suomalaisia kelloseppiä kaivataan myös maailmalla. Jopa Sveitsin kelloliitto on vedonnut Suomen kulttuuriministeriöön koulutuksen säilyttämiseksi.

Hämeenlinnan tori kuvattuna dronella ilmasta käsin.

Toriparkki hautaa alleen keskustelun siitä, millaiseksi Hämeenlinnan keskusta halutaan – "Pahinta on, että nyt ei tunnu tapahtuvan mitään"

Torin laidan yrittäjä ei ota kantaa toriparkkiin, vaan toivoo päättäjiltä kykyä tehdä päätöksiä keskustan kehittämiseksi.

Logo Turun pääpoliisiaseman ovessa.

Kultasepänliike ryöstettiin Paraisilla – tekijä jäi kiinni lähes heti

Turun saaristossa tapahtui keskiviikkona aamupäivällä kultasepänliikeen ryöstö.

Murtautujat hajoittavat ikkunaa

Lappeenrantalaisen kultaliikkeen murrossa käytetty henkilöauto löytyi

Henkilöauto löytyi Etelä-Savosta Ristiinasta.

Murrettu ovi

Kulta- ja kelloliikkeeseen murtauduttu Lappeenrannassa – poliisi etsii tekijöitä ja julkaisi murtautujien käyttämän auton rekisterinumeron

Murto tapahtui aamulla kello neljään aikaan. Saaliikseen murtautujat saivat muun muassa kelloja.

Murrettu ovi

Lappeenrannan keskustassa tehtiin aamuyöllä murto kultaliikkeeseen – poliisi aloitti tutkinnan

Poliisi selvittää Lappeenrannan Kauppakadulla aamuyöllä tehtyä murtoa Timanttiset-kultaliikkeeseen.

Keskustalon kauppapihan sisäänkäynti

Kaksi tekijää murtautui kultasepänliikkeeseen Hämeenlinnan keskustassa – poliisi kaipaa havaintoja

Keskustalon liikekeskuksen kultasepänliikkeeseen murtauduttiin aamuviideltä viime keskiviikkona.

Timanttiset Kuopiossa.

19 Timanttiset-myymälää suljetaan – taustalla osakasyrityksen konkurssi

FG Retail Oy:n omistamat Timanttiset-liikkeet suljetaan.

Laatukorun myymälä kauppakeskus Jumbossa Vantaalla 27. lokakuuta 2018. Kuvan ylälaidassa myymälän yläpuolella näkyy kauppakeskuksen rikottu ikkuna. Laatukorusta varastettiin lauantain vastaisena yönä kolmen ja neljän välillä satojentuhansien eurojen edestä koruja.

Jumbon koruliikemurto: Toiselle syytetylle tuomio, toiselle ei

Ilman tuomiota jäänyt syytetty kiisti olleensa tekopaikalla, vaikka hänet löydettiin samasta asunnosta ryöstösaaliin ja toisen tekijän kanssa.

Laatukorun myymälä kauppakeskus Jumbossa.

Syyttäjä: Koruliikkeen ryöstö oli kuin elokuvasta – saalis 800 000 euron arvoinen

Jumbon Laatukorun ryöstöstä syytetyt kiistävät olleensa paikalla.

Ihmisiä kävelee ohi suljetun Laatukorun myymälän kauppakeskus Jumbossa.

Poliisin esitutkinta valmistui: Vantaan Jumbon koruliikemurtoa oli suunniteltu yli kuukausi

Epäillyistä oli tullut vihje ja he olivat valmiiksi poliisin tarkkailussa.

Kultaseppä Hanna Rainio

Huoli maapallon hyvinvoinnista painoi kultasepän harteita – eettiset ja ekologiset materiaalit pelastivat lopulta Hanna Rainion uran

Hanna Rainio on toistaiseksi ainut suomalainen kultaseppä, joka valmistaa koruja sertifioidusta Reilun kaupan kullasta. Eettinen elämäntapa tarttui naiseen jo nuorena ja kipinä korujen valmistamiseen syttyi kierrätyskeskuksessa.

Rei'ityksessä korut ammutaan muovisen aseen avulla korviin.

Korvakorut lävistämällä vai ampumalla? Ammattilaiset eri linjoilla siitä, kumpi on turvallisempaa

Äideille tarkoitetuilla keskustelufoorumeilla keskustellaan, pitäisikö lapsen korvakorut laittaa lävistämällä vai ampumalla. Erityistä huolta herättävät korvien rei'ittäjien hygieenisyys ja ammattitaito.

Ihmisiä kävelee ohi suljetun Laatukorun myymälän kauppakeskus Jumbossa.

Varkaat laskeutuivat köysillä koruliikkeeseen – saaliiksi Jumbosta koruja ja muita arvoesineitä peräti 800 000 eurolla

Kauppakeskus Jumboon lauantaina murtautuneet varkaat rikkoivat kattoikkunan ja laskeutuivat kuin elokuvissa köysillä koruliikkeen eteen.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle