Uusimmat artikkelit
Koulu-uhkauksia julkaistaan nyt erityisesti Jodelissa, mutta siitä jää lähes poikkeuksetta kiinni
Aina kun kouluun kohdistuu uhka, poliisi lähtee selvittämään uhkauksen tekijää. Itä-Uudenmaan poliisin mukaan valtaosa uhkausten tekijöistä on alle 15-vuotiaita.
Saamelaiskäräjävaalit kuumentavat tunteita – Paavo Riihitammela aikoo pyytää poliisin avukseen äänestyspaikalle
Paavo Riihitammela aikoo matkustaa tuhannen kilometrin matkan äänestyspaikalle, vaikkei varmuutta äänestämään pääsemisestä olekaan.
Sámediggeválggat bohciidahttet garra dovdduid – Paavo Riihitammela áigu bivdit bolesa veahkkin jienasteapmái
Paavo Riihitammela áigu mátkkoštit duhát kilomehtera duohken jienastanbáikái, vaikko ii leat sihkkar beasságo son jienastit dán jagi sámediggeválggain.
Näin presidenttiehdokkaat pitäisivät Suomen turvallisena – Yle seurasi tenttiä
Presidenttiehdokkaiden tentti oli osa Kouvolan kaupungin järjestämää turvallisuuskonferenssia. Tentti keskittyi Nato-kysymyksiin.
Kuhmon nuorisovaltuusto valitaan pian, ilmoittautuminen päättyy tänään
Nuorisovaltuustossa on 10 varsinaista ja kahdeksan varajäsentä.
Esitimme vaalikampanjansa avanneelle Olli Rehnille viisi napakkaa kysymystä
Olli Rehn on ensimmäinen valitsijayhdistyksen kautta presidenttikisaan pyrkivä ehdokas, joka kertoo keränneensä ehdokkuuteen vaaditut 20 000 kannattajakorttia.
Yhdysvaltalaisviranomaiset varoittavat kotimaisten ääriliikkeiden uhasta vuoden 2024 vaalien alla
Keskeinen uhka tulee rotusotaa kannattavien ihmisten tai ryhmien taholta, arvioi Yhdysvaltain kotimaan turvallisuusvirasto.
Presidenttikyselyn kärkipaikkaa pitävä Haavisto: Vaaleissa tullaan näkemään taktista äänestämistä
Ylen tänään julkaisema presidenttikysely ennakoi presidenttikisasta tiukkaa. Pekka Haavisto (vihr.) muistuttaa, että kisa on vielä kesken.
Osaisitko äänestää saamelaiskäräjävaaleissa? Jopa satoja äänestyslipukkeita hylätään joka vaaleissa
Tähän artikkeliin on koottu viisi mahdollista skenaariota, miten äänestäminen saamelaiskäräjävaaleissa voi mennä pieleen.
Moni odottaa yhä saamelaiskäräjävaalien äänestyksen asiakirjoja
Vaalilautakunnan puheenjohtaja Aslak Pieski haluaa rauhoitella tilannetta, ja sanoo, että posti kulkee paikoin hitaasti.
Maid sámediggeválgaevttohasat guldalit ovdafeasttas, naba mii lea sin red flag? Sohkaršohka pubbagilvvus čielgá makkárat sii leat
Yle Sohkaršohka buvttadan válgavideoráiddus sámediggeválgaevttohasat besset leaikkastallat, muhto maiddái gieđahallat politihkalaš áššiid vehá geahppasut hámis.
Mitä Ylen pitäisi kysyä presidenttiehdokkailta vaalikoneessa?
Presidentinvaalin vaalikone julkaistaan vaalien alla. Kerro meille, mitä vaalikoneessa tulisi olla mukana.
Pääkatu on kuopilla ja lämmin vesi katkaistu – jääräpäisyys Putinia vastaan pesii köyhässä Etelä-Siperiassa, mutta harva Venäjällä ymmärtää sitä
Pienessä Hakassian tasavallassa Etelä-Siperiassa Venäjän presidentinhallinto saattaa joutua tyytymään aluejohtajaan, joka tulee valtapuolueen ulkopuolelta.
Lähes sata valitusta saamelaiskäräjien vaaliluettelosta käsittelyssä – vaikka ne hyväksyttäisiin, luettelon ulkopuolelle jääneet eivät ehdi äänestää
Arvion mukaan korkein hallinto-oikeus ei ehdi ratkaista valituksia ennen meneillään olevien saamelaiskäräjävaalien päättymistä.
Suurin osa viime vuosien pääministereistä on hakenut eroa kansanedustajan tehtävistä – tällaiseen joukkoon Sanna Marin liittyy
Sanna Marin sai uuden työn ja aikoo jättää eduskunnan kuukausia vaalien jälkeen. Vastaavanlaisia ratkaisuja on nähty viime vuosina useita.
Marinin eronpyyntö ja uusi työpaikka herättävät kritiikkiä ja kehuja
Pääministeri Petteri Orpo aikoo kannattaa eron myöntämistä Marinille. Ilmoitus nousi uutisiin myös Suomen naapurimaissa.
Teʹstte, ǩii sääʹmteʹǧǧvaali võboršiiʹǩǩin lij tuin jeänmõsân seämma miõl!
Yle vaalteeʹstest vuäitak vaʹstteed näggtõõzziid, koid 31 sääʹmteʹǧǧvaali võborseeʹǩǩ lie vaʹsttääm.
Testaa kii sämitiggevaaljâi iävtukkâsâin lii tuin enâmustáá oovtuáivilist!
Yle Säämi valjâteestâst puávtáh västidiđ nággusáid, mooid 31 sämitiggevaaljâiiävtukkâssâd láá västidâm.
Teste guđemuš sámediggeválggaid evttohasain lea duinna eanemus ovttaoaivilis!
Yle Sámi válgateasttas sáhtát vástidit čuoččuhusaide, maidda 31 sámediggeválggaid evttohasa leat vástidan.
Testaa, kuka saamelaiskäräjävaalien ehdokkaista on kanssasi eniten samaa mieltä
Ylen vaalitestissä voit vastata väittämiin, joihin 31 saamelaiskäräjävaalien ehdokasta on vastannut.
Kolttasaamelaiset valitsevat jälleen päämiehen – kielivähemmistön luottamushenkilöllä tärkeä rooli kielen ja kulttuurin säilyttämisessä
Kolttien tämänvuotisten luottamusmiesvaalien pääteemoja ovat kieli, kulttuuri ja maankäyttöasiat.
Eanetlohku evttohasain doarju sámediggelága ođasmahttima
Sámediggeválgaevttohasain 20:s guottihit lága ođasmahttima, njealjis eai doarjjo dan ja čieža evttohasas fas ii leat čielga oaivil áššis.
Sääʹmǩiõll veerǥlaž ǩiõllân? Säʹmmlaid jiijjâs eeʹttiǩ-kåʹddneǩ? Tobdstõõđ sääʹmteʹǧǧvaali võboršiiʹǩǩi vuäinlmid
Tän artikkeeʹl veäkka vuäitam čiŋlmõõvvâd sääʹmteʹǧǧvaali võboršiiʹǩǩi vaalteeʹmid da jurddjid.
Sámegiella virggálaš giellan? Sápmelaččaide iežaset riikkabeaiáirras? Oahpásmuva sámediggeválggaid evttohasaide ja sin oaiviliidda
Dán artihkkalis sáhtát vuodjut evttohasaid válgatemáide ja jurdagiidda.
Sämikielâ virgálâš kiellân? Sämmiláid jieijâs ovdâskoddeaairâs? Uáppáásm sämitiggevaaljâi iävtukkâssáid ja sii uáiviláid
Taan artikkâlist puávtáh vuáijuđ iävtukkâsâi vaaljâteemaid já jurduid.
Saamen kieli viralliseksi kieleksi? Saamelaisille oma kansanedustajansa? Tutustu saamelaiskäräjävaalien ehdokkaiden näkemyksiin
Tämän jutun avulla voit syventyä saamelaiskäräjävaalien ehdokkaiden vaaliteemoihin ja ajatuksiin.
Sdp:n puoluekokous kannattaa Jutta Urpilaista presidenttiehdokkaaksi
Urpilainen on jo aiemmin luvannut ilmoittaa halukkuudestaan marraskuussa.
Trumpia koskeva oikeudenkäynti päätyy tuomarin määräyksellä televisioon ja Youtubeen, eikä se välttämättä ole Trumpille eduksi
Trump on tähän asti kommentoinut syytteitään rajallisesti ja oman käsikirjoituksensa mukaan. Asiantuntijan mukaan oikeudenkäynti saattaa siksi osoittautua demokraateille melkoiseksi aarreaitaksi.
Mika Aaltola paljastaa nyt arvonsa, joista hän ei ole aiemmin juuri hiiskunut
Presidentiksi pyrkivä Mika Aaltola kertoo, mitä hän ajattelee abortista, maahanmuutosta ja Jumalasta.
Katri Saarikiven kolumni: Pääseekö pärstäkertoimella presidentiksi?
Ulkonäkö vaikuttaa arvioihimme presidenteistä – halusimme tai emme. Mitähän tapahtuisi, jos järjestettäisiinkin pelkkään ulkonäköön perustuvat presidentinvaalit?
Emmerson Mnangagwa jatkaa Zimbabwen johdossa – kansainväliset tarkkailijat kritisoivat vaaleja
Mnangagwa oli asiantuntijoiden mukaan ennakkosuosikki vaaleihin. Kansainväliset vaalitarkkailijat kritisoivat, ettei äänestys täyttänyt kansainvälisiä vaatimuksia.
Alexander Stubb: ”Edes Suomen presidentti ei kykene Putinia pysäyttämään”
Presidenttinä kokoomuksen ehdokas Alexander Stubb haluaisi edistää maltillista yhteiskunnallista keskustelua. Suomi on hänen mielestään jakaantumassa kahtia.
Tiesitkö saamelaiskäräjävaalien lähestyvän? Esittelemme ehdokkaat, jotka haluavat tulla valituiksi uudestaan
Saamelaiskäräjien nykyisestä 21 varsinaisesta jäsenestä 14 haluaa jatkaa työtään saamelaiskäräjillä.
Janne ”Rysky” Riiheläisen kolumni: Demokratian ja diktatuurin välillä on verinen aikaero
Diktatuurissa ja demokratiassa vallitsee eri aika. Demokratiassa ajan kulumisesta päättävät äänestäjät, eikä aika tahdo riittää sotimiseen. Diktaattori puolestaan hallitsee kaikkien aikaa.
Presidenttiehdokas Hjallis Harkimo katuu oligarkkiyhteyksiään: ”Aika moni on ajanut Suomessa Ladallakin, ei heitä voi siitä syyttää”
Presidentinvaalikampanjassaan Hjallis Harkimo kertoo haluavansa huomioida erityisesti nuoret. Sosiaalinen media on tehnyt Harkimoa nuorille tutuksi ja lähestyttäväksi, hän sanoo.
Ex-kansanedustaja Ano Turtiainen aikoo presidenttiehdokkaaksi
Virallinen ehdokkuus vaatii 20 000 kannattajakorttia, joiden keräämiseen Turtiainen uskoo saavansa apua Venäjältä.
Ulkoministeri Elina Valtosen vaalirahoitus ilmoitettu yli 40 000 euroa liian pieneksi, HS kertoo – onkin eduskuntavaalien suurin
Valtosen lisäksi useat muut ovat korjanneet vaalirahailmoitustaan sen jälkeen, kun Valtiontalouden tarkastusvirasto on huomauttanut asiasta.
Kristillisdemokraatit ei aio asettua tukemaan Mika Aaltolaa presidentiksi – oma ehdokas tulee
Puolueen todennäköisin presidenttiehdokas on kristillisdemokraattien pitkäaikainen puheenjohtaja Sari Essayah.
Viisi palaa ehdolle saamelaiseen parlamentaariseen työhön: kaksi oli pitkään poissa, kaksi kauden ajan ja yksi yritti sisään viime vaaleissa
Saamelaispolitiikkaan on palaamassa tuttuja nimiä tauon jälkeen.
Analyysi: Joku heistä on Suomen seuraava presidentti
Kesälomien päättyminen ja politiikan syksyn alku lisäsivät kokoomuksessa ja SDP:ssä painetta presidenttiehdokkaan valintaan, politiikan erikoistoimittaja Ari Hakahuhta kirjoittaa.
Kolmannes saamelaiskäräjävaalien ehdokkaista on uusia nimiä – keitä he ovat ja miksi he haluavat saamelaiskäräjille?
Saamelaispolitiikkaan yrittää uusia nimiä ympäri Suomea. Lapsiin ja nuoriin, kielten opetukseen ja oikeuksiin liittyvät asiat innostavat ihmisiä lähtemään ehdolle.
Analyysi: Antti Häkkänen pakotti Petteri Orpon heräämään Sauli Niinistön jälkeiseen todellisuuteen
Jos Petteri Orpon johtajuutta on aika ajoin epäilty, osoitti hän nyt Antti Häkkäselle, kuka kokoomuksessa viime kädessä tekee päätökset, kirjoittaa politiikan toimittaja Päivi Lakka.
Oikeuslaitoksen sivuille ilmestyi hetkeksi tieto Trumpin mahdollisista uusista syytteistä – nyt todistajien kuulemista nopeutettiin
Syytteistä kertova asiakirja on sittemmin poistettu Fultonin piirikunnan oikeuslaitoksen sivuilta. Syytteet koskisivat Trumpin yritystä vaikuttaa vuoden 2020 vaalitulokseen Georgian osavaltiossa.
Goalmmádas sámediggeválgga evttohasain leat ođđa namat – geat sii leat ja manin sii háliidit Sámediggái?
Sámepolitihkkii figget ođđa namat miehtá Suoma.
Kokoomuksen ja SDP:n pohjalaiset piirijärjestöt eivät pelkää jälkijunaan jäämistä presidenttipelissä
Pohjanmaan kokoomuslaiset eivät lämpene Mika Aaltolan tukemiselle, demarit laittavat toivonsa Jutta Urpilaisen ehdokkuuteen.
Presidenttikisaan lähtenyt Mika Aaltola uskoo Ukrainan sodan vielä pitkittyvän
Ukrainan tappio voisi Mika Aaltolan mukaan kasvattaa sodan uhkaa koko Euroopassa.
Hallitus lupaa viedä kuohuntaa aiheuttaneen saamelaiskäräjälain eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Aikamoinen takinkääntö”, sanoo oikeustietelijä
Saamelaiskäräjälain uudistusta puidaan jo neljättä hallituskautta. Korkeimman hallinto-oikeuden tulevat ratkaisut saattavat kuitenkin ratkaista yhden lakiuudistuksen kiistakysymyksistä.
EU-komissaari Urpilainen kommentoi Nigerin tilannetta: EU tukee maan vaaleilla valittua presidenttiä
Jutta Urpilaista on veikattu presidenttiehdokkaaksi ensi kevään vaaleihin. Hän ei ole vielä tehnyt päätöstä.
Alexander Stubb presidenttiehdokkuudesta: Lupaa harkita vakavasti, jos kokoomus pyytää
Kokoomuksen puheenjohtajan Petteri Orpon on arveltu aikovan esittää Stubbia puolueen presidenttiehdokkaaksi.
Mika Aaltolan konsulttiyhtiö on laiminlyönyt tilinpäätösten ja veroilmoituksen jättämisen – Aaltola: Oma virheeni
Presidenttikisaan lähtevän ulkopoliittisen instituutin johtajan Mika Aaltolan enemmistöomistuksessa oleva yhtiö on laiminlyönyt lain vaatimia velvollisuuksia.