Uusimmat artikkelit
Porvoon Näsimäen hautausmaalla kaadettu 24 hautakiveä, osa saatetaan joutua vaihtamaan
Hautakivet on kaadettu todennäköisesti keskiviikon ja torstain välisenä yönä.
Onko läheisen hauta hukassa? Verkkopalvelut kertovat jopa miljoonan kuolleen henkilön hautatiedot
Lähtökohtaisesti tietosuojasäätely ei koske kuolleita henkilöitä, sanoo tietosuojavaltuutettu Anu Talus. Järjestelmä on luotu helpottamaan hautojen löytämistä hautausmailla.
Hyvinkäällä kaadettiin hautakiviä – ilkivalta liittyy uudenvuoden viettoon
Vuosi vaihtui Hyvinkäällä ilkivallan merkeissä. Historialliselta Rautatienrakentajien hautausmaalta löytyi vuodenvaihteen jälkeen kaadettuja hautakiviä ja ilotulitusrakettien jäänteitä.
Varkauden Ylä-Kankun hautausmaalla kaadettiin hautakiviä: jalanjälkien perusteella hautakiviä kaataneet olivat lapsia
Hautakiviä oli kaadettu syyskuun lopussa.
Artesaaniopiskelijat kunnostavat Iisalmessa Vanhan hautausmaan sankarihautojen hautamuistomerkkien tekstit
Urakan aikana kivet saattavat olla eri asennoissa kuin normaalisti, mutta ne suoristetaan myöhemmin.
Somessa luultiin Kajaanin kaatuneita hautakiviä ilkivallaksi, mutta kaatajaksi selvisikin routa
Hautakivien kaatuminen on arkipäivää Kajaanin seurakunnassa. Joinakin keväinä routa kaataa enemmän hautakiviä kuin toisina. Omaisten kannattaa käydä tarkastamassa haudat, jotta mahdollisia vahinkoja on nopeampi korjata.
Käytöstä poistettujen hautakivien kierrätys takkuaa, sillä harva haluaa käytetyn hautakiven – kiviä on jopa haudattu maahan
Seurakuntien varastoihin kertyy vanhoja hautakiviä aina, kun omaisilta palautuu hoitamattomia hautoja. Hautakiviin liittyy paljon tunteita, mikä vaikeuttaa niiden uusiokäyttöä.
200 hoitamatonta hautaa menettää hautaoikeuden Pielavedellä
Seurakunta on yrittänyt löytää lähes 300 haudalle omaisia. Osalle löytyi hallinnan jatkaja, mutta iso määrä hautoja palautuu seurakunnalle, jolloin hautakivet ja muistomerkit poistetaan haudoilta.

Lapinlahden hautausmaalla kaadettiin kymmeniä hautakiviä – katso videolta kuinka kiveä kammetaan pystyyn
Vahingonteko huomattiin keskiviikkona. Kaikki hautakivet saatiin nostettua ylös torstain aikana.
Ilmestyikö läheisen haudalle keltainen lappu? Joensuun hautausmaalla merkitään hoitamattomia hautoja
Jos merkittyjä hautoja ei kunnosteta vuoden määräajassa, haudat palautuvat seurakuntayhtymän haltuun ensi vuoden lopussa. Haudan hoidon voi antaa maksua vastaan myös seurakuntayhtymän tehtäväksi.
Alvar Aallon äidin hautaa uhkaa hautaoikeuden menetys – nyt punnitaan sen kulttuurihistoriallinen arvo
Selly Aallon huonolla hoidolla ollutta hautaa uhkaa hautaoikeuden menetys Jyväskylän Vanhalla hautausmaalla. Seurakunta on lain velvoittamana ottamassa haltuun 26 hoitamatonta hautaa. Parhaillaan tutkitaan, löytyykö haudoista kulttuurihistoriallisesti suojeltavia kohteita.
Hautakivet voivat olla yhä persoonallisempia – uusi tekniikka auttaa
Hautausmaiden ilme on viime vuosina muuttunut yhä moninaisemmaksi. Lasertekniikan avulla kivien kylkeen pystytään kaivertamaan melkein mitä vain.
Liedon kirkon hautausmaalla kaadettu hautakiviä – seurakunta tehnyt rikosilmoituksen
Liedon seurakunnan mukaan Liedon kirkon hautausmaalla kaadettiin viikonlopun aikana 17 hautakiveä.

Pariisissa on Père-Lachaise, mutta suomalaisillakin hautausmailla riittää yllättävää katsottavaa: kalmistoturismi saa miettimään elämän suuria kysymyksiä
Hautausmaille tehdään nyt retkiä, joiden kautta halutaan tutustua paikallishistoriaan. Samalla haetaan mielenrauhaa ja myös inspiraatiota taiteelliseen tuotantoon.

Kiveen hakatut: 14. tuotantokausi
Palkitun radiosarjan 14. kaudella muisteltiin muun muassa Olli Mäkeä ja Mona-Liisa Nousiaista.
Antti Mäki kunnostaa Kauhavan sankarihautausmaan jokaisen hautakiven – ensimmäisenä pesun ja hopeoinnin sai oman papan leposija
Kiviveistämöyrittäjä Mäki kehottaa huolehtimaan hautakivien huollosta myös läheisiä. Kivet kestävät pesua, teksteille riittää varovainen pyyhkiminen.

Maria Pettersson harrastaa kuolleiden diktaattorien bongaamista: "Ei ikuisesti elävä suurmies vaan äärimmäisen kuollut pienmies"
Toimittajaa kiinnostaa myös historian pimeä ja makaaberi puoli.
Ilkivaltaa Jyväskylän vanhalla hautausmaalla
Hautakivia on kaadettu ja ristejä revitty maasta. Edellisen kerran ilkivaltaa tehtiin heinäkuun alussa.
Poliisi epäilee samaa henkilöä juutalaisen hautausmaan ja Lenin-patsaan töhrimisestä eri kaupungeissa – tutkinta aiotaan silti keskeyttää
Haminassa ja Kotkassa paljastui viime keväänä juutalaisvastaisia töhryjä.
Vanhalla hautausmaalla häiriköity Jyväskylässä – yksi hautakivi kaadettu, joihinkin hautakiviin kohdistunut ilkivaltaa
Tekijöitä ja tapahtumien kulkua selvitetään hautausmaalla olevien kameratallenteiden avulla.
Hautakiveen ilmestyi iso hakaristi juutalaisella hautausmaalla – kaupunginjohtaja järkyttyi
Juutalainen seurakunta on tehnyt tapauksesta rikosilmoituksen.
Ryöväri vei arvokkaan kiviristin isän haudalta: "Tuntui kauhealta nähdä pelkkä katkenneen pultin kiiltävä pää"
Hautarauhaa rikotaan Suomen hautausmailla vuosittain noin 50 kertaa. Hautakivien kaadot ovat loppuneet lähes kokonaan niiltä hautausmailta, joille on asennettu valvontakamerat.

Kaksi pidätetty Saksassa juutalaisen hautausmaan vandalisoimisesta
Epäiltyjen väitetään kaataneen ja tuhrineen hautakiviä.

Espanjan diktaattorin Francon jäännökset siirrettiin – vanhasta leposijasta kehkeytyi nähtävyys äärioikeistolle
Francisco Franco haudattiin vaimonsa viereen. Espanjan halllitus haluaa lopun diktaattorin perinnön ylistämisestä.

Edesmennyt Espanjan diktaattori Franco kaivetaan haudastaan ja siirretään vaimonsa viereen
Maan hallituksen mukaan Espanja ei voi "jatkaa diktaattorin perinnön ylistämistä" mausoleumissa, josta on tullut turistien ja äärioikeistolaisten suosima nähtävyys.

Espanjan korkein oikeus ratkaisi: Diktaattori Francon jäännökset siirretään pois hautamausoleumista
Vuosikausien kiistely diktaattori Francisco Francon hautamausoleumin kohtalosta on saatu päätökseen.

Tällainen on hautausmaa, jolla liekkitunnus korvaa ristin – poliisi oli ennen uskonnottomien hautajaisten yleinen vieras
Uskonnollisista tunnusmerkeistä riisuttuja hautajaisia ei aina ole katsottu hyvällä. Etsivä keskuspoliisi saattoi käydä kuokkimassa ja jotkut pohtivat, saako uskonnottomia ihmisiä haudata ollenkaan.

Seurakunnat kehottavat tarkastamaan hautakivien kuntoa
Esimerkiksi Jyväskylän seurakunta lähettää Vanhan hautausmaan 90 hautakiven omistajille kirjeen, jossa omaisia pyydetään kunnostamaan vinollaan oleva tai kaatunut hautakivi.

Pariisissa osoitettiin mieltä antisemitistisiä hyökkäyksiä vastaan
Presidentti Emmanuel Macron vieraili juutalaisella haustausmaalla, missä kymmeniä hautoja oli tärvelty hakaristein.
Romu-Heikki jahtasi pirtutrokareita, keräili roinaa ja rompetta ja oli paha suustaan – jätti jälkeensä luonnonsuojelualueen joka on vertaansa vailla
Romu-Heikki oli paitsi suuri persoona myös luonnonsuojelija.

Maanantai 26.11.2018 (tv)
Käteisen käyttö vähenee. Presidentti Mauno Koiviston hautamuistomerkki paljastettiin. Yleisön mukaan muistomerkki kuvaa hyvin Koivistoa. Pelle Miljoona oy keikkailee taas. Sää.

Sunnuntai 25.11.2018 (radio)
EU-johtajat hyväksyivät Britannian erosopimuksen. Mauno Koiviston hautamuistomerkki paljastettiin. Suomessa on paljon lentomatkustajia. Syyria vaatii YK:ta tutkimaan Aleppon kaasuhyökkäysväitteet. USA ja Meksiko sopivat turvapaikkahakemuksista.

Presidentti Koiviston hautamuistomerkki paljastettiin, tältä se näyttää: "Muistuttaa eteenpäin kulkemisen tärkeydestä silloinkin, kun säröjä syntyy"
Muistomerkki paljastettiin päivänä, jolloin presidentti Mauno Koivisto olisi täyttänyt 95 vuotta.

Mauno Koiviston hautamuistomerkki paljastetaan – katso suora lähetys kello 11.50 alkaen
Tänään on kulunut 95 vuotta presidentti Mauno Koiviston syntymästä.

Presidentti Koiviston hautamuistomerkki paljastetaan tänään
Yleisölle avataan pääsy haudalle heti tilaisuuden jälkeen.
Hautakivien kaatelu ei ollutkaan ilkivaltaa Kotkassa
Seurakunta kaatoi muutaman vanhan hautakiven Kymin hautausmaalla, jotta niiden kiinnityksiä voitaisiin vahvistaa.

Kotkassa kaadettu hautakiviä
Ilkivalta havaittiin sunnuntaina.

Espanjan diktaattori Francisco Francon ruumis saa uuden leposijan
Diktaattori Francon maalliset jäänteet siirretään pois Kaatuneiden laaksosta.

Kotkan Vanhalta hautausmaalta on varastettu koriste-esineitä
Pronssisia lintuja ja enkeleitä on kateissa noin 30 kappaletta.

Koriste-esinevarkauksia hautausmailla – Nyt kannattaa tarkistaa läheisten haudat
Uudenmaan alueella on anastettu kymmeniä hautakiviin kiinnitettyjä metallisia koriste-esineitä ja taideteoksia.

Ivalon hautausmaalla vahinkoja tehnyt mönkijäkuski ilmoittautunut poliisille
Mönkijällä oli kaadettu ja rikottu hautakiviä sekä ajettu sutia hautojen päältä.

Lihavat puut työllistävät puunhoitajia – ahmivat työkaluja, hautakiviä ja metalliaitoja: "Runko voi paisua todella paljon"
Pahimpia ahmatteja ovat nuoret, alle 20-vuotiaat puut.

Tiekirkot avaavat ovensa kesäksi
Kaikkiaan tiekirkkoja on tänä vuonna 266.

Puu nielaisi hautakiven Porissa: ”Ilmeisesti sitä ei ole kukaan osannut kaivata”
Hautakivestä pilkottaa enää pieni kulma jykevän poppelin sisuksista Porin Käppärän hautausmaalla. Puu on saanut valloittaa jonkun viimeisen leposijan huomaamatta.

Intian huoli: Taj Mahal muuttumassa vihertäväksi ja ruskehtavaksi
Saasteet muuttavat valkoisesta marmorista rakennetun monumentin väriä.

Sata kiveä nurin hautausmaalla Lahdessa – "Tietyin paikoin on menty ihan järjestyksessä ja riveittäin kaadettu"
Lahden Läntinen hautausmaa on joutunut jälleen ilkivallan kohteeksi. Viimeksi hautakiviä kaadettiin viime syksynä. Seurakuntayhtymä suunnittelee valvontakameroiden hankintaa.

Tiistai 10.4.2018 (tv)
Lapsiasiavaltuutettu: Hallituksen täytyy tukea köyhiä lapsia enemmän. Valtio yrittää panna rakennusten sisäilman kuntoon. Turun puukottaja oikeudessa. Mauno Koiviston hautakivi. Aurinko paistaa.
Maanantai 9.4. 2018 (radio)
Turun puukotuksen oikeudenkäynti alkoi. Sähköalalla on lakko. Nuoret juovat vähemmän alkoholia. Presidentti Mauno Koivistolle on valittu hautamuistomerkki. Mikael Agricolan päivä nosti Suomen lipun salkoon.

Tällainen on presidentti Mauno Koiviston hautamuistomerkki – katso kuvat ja kommentit teoksesta
Presidentti Mauno Koiviston hautamuistomerkiksi tulee kuvataiteilija, valokuvaaja Perttu Saksan teos Kartta. Jutun lopussa teoksen kirvoittaneet kommentit.

Presidentti Koiviston hautamuistomerkin suunnittelukisaan lähes 140 ehdotusta
Muistomerkin on määrä olla valmis ja sijoitettu paikalleen Helsingin Hietaniemen hautausmaalle Koiviston syntymäpäivänä 25.11.2018.