Uusimmat artikkelit
Peräänajo haittasi liikennettä Tampereen ohitustiellä
Pirkkalaan ja Vaasaan päin kulkeva liikenne oli käytännössä pysähdyksissä kello 7.15 jälkeen noin puolitoista tuntia. Jonoa oli Lakalaivaan asti ja pitemmällekin.
Hotel Kämpin edustalle ilmestyi teltta, sillä Pohjoisesplanadin kävelyalueen laajennus on edennyt ensitesteihin
Katulevennys ja suojateltta ovat paikoillaan nyt noin kaksi viikkoa.
Hankeen suistunut linja-auto saatiin hinaukseen Turunväylällä – liikenne sujuu nyt normaalisti
Kolme henkilöä kuljetettiin ambulanssilla jatkohoitoon onnettomuuden vuoksi.
Paluuliikenne on sujunut odotettua rauhallisemmin – poliisi ohjeistaa uusien autojen kuljettajia tarkastamaan ajovalot ennen lähtöä
Paluuliikenteen odotetaan olevan vilkkainta Kolmos- ja Nelostiellä. Liikenneruuhkia tänään ei näytä muodostuvan lainkaan.
Joulun menoliikenne alkaa tänään, vilkkain päivä huomenna
Liikenteen ennakoidaan olevan vilkkainta Helsingin ja Tampereen välillä valtatiellä kolme sekä Helsingin ja Heinolan välillä valtatiellä neljä.
Liukkaus ruuhkautti valtatien 14 Juvan ja Savonlinnan välillä – puunkuljetusauton kuski: ”Ei siellä pystynyt kukaan ajamaan”
Tieliikennekeskuksen mukaan pahin ruuhka alkoi olla ohi noin neljän aikaan iltapäivällä torstaina.
Suositut kädentaitomessut täyttävät taas Tampereen messukeskuksen – kävijäryntäys ruuhkautti autoliikennettä
Messuilla jaetaan vuosittain myös Taito-Finlandia. Tänä vuonna palkinnon sai sastamalalainen kirjansitojamestari Tarja Rajakangas.
Kotkan ja Kouvolan väliset junat korvataan edelleen linja-autoilla – kestää tämän päivän
Liikenne on edelleen ruuhkautunut Kotkan ja Kouvolan välillä.
Kaksi onnettomuutta ruuhkauttanut liikennettä Kehä I:llä – toisessa kolarissa mukana koulutaksi, kyydissä olleet lapset eivät loukkaantuneet
Poliisi oli paikalla ohjaamassa liikennettä. Poliisi tutkii onnettomuuden syytä.
Peräänajo ruuhkautti paluuliikennettä Tampereen rantatiellä – liikenne palautumassa normaaliksi
Pelastuslaitoksen mukaan kyse on kahden henkilöauton peräänajosta.
Yhdeksän auton ketjukolari ruuhkautti liikennettä Länsiväylän sillalla – poliisi varoittaa, että silta on hyvin liukas
Liikenne paikalla kulkee nyt normaalisti. Yksi kolarissa ollut henkilö toimitettiin sairaalaan tarkistukseen.
Turussa odotettavissa taas jättiruuhka – pelastusharjoitus sulkee Helsinginkadun tunnelin torstaina
Pelastusharjoitus alkaa torstaina aamulla kello 8.30 ja jatkuu kello 13 asti. Turun tieliikennekeskus suosittelee kiertämään paikan
Turun Helsinginkadun tunnelityömaan kiertotie ruuhkautui aamulla pahasti – jonon pituus jopa 40 minuuttia
Turun liikennekeskus kehottaa välttämään Helsinginkatua ja sen lähialueita.
Helsinginkadun tunneli Turussa suljettuna maanantai-illasta tiistai-iltapäivään – ruuhkia odotettavissa
Liikenne ruuhkautuu etenkin tiistaina aamuliikenteen aikaan.
Metsä Groupin Kemin tehtaiden vuosihuoltoseisokki voi ruuhkauttaa liikennettä etenkin aamuisin
Ruuhkiin kannattaa tällä viikolla varautua Tehdastien ja Pajusaarentien risteysalueella.
Tampereen rantatunneli suljettiin iltapäivällä – syynä iso liikennemäärä
Iltapäiväruuhka kasvoi maanantaina niin suureksi, että Rantatunnelin automaattinen sulku käynnistyi.
Liikennevalot korjattu Vaitinaron liittymässä Paasikiventiellä
Valot menivät rikki hiukan ennen kello kahdeksaa maanataiaamuna.
Aamuliikenne soljui varsin rauhallisesti Etelärannassa – seurasimme uusien liikennejärjestelyiden vaikutusta aamuruuhkassa
Liikenne kulkee Etelärannassa vain yhteen suuntaan Teatterikadun ja Yrjönkadun välillä, ja nopeusrajoitukseksi on asetettu 20 kilometriä tunnissa. Jo perjantaina autoletkat venyivät pitkiksi.
Tampereen Sähkölaitos tunnustaa ruuhkauttavansa työmaallaan Tampereen valtatietä – syynä kaukojäähdytysverkon rakentaminen
Ruuhkaa on ollut erityisesti kello 16 aikoihin.
Finavia: varaudu pitkiin jonoihin turvatarkastuksessa Helsinki-Vantaan lentoasemalla koko viikon – jonot voivat ulottua jopa ulko-ovelle asti
Helsinki-Vantaan lentokentän turvatarkastuksissa on ruuhkaa henkilöstövajeen vuoksi.
Venetsialaiset palauttavat isomman lautan Paraisten ja Nauvon väliseen liikenteeseen – testauksessa ollut Altera pääsee tositoimiin
Hybridilautan käyttöönotto tarkoittaa, että lauttarannan kapasiteetti kasvaa merkittävästi. Viime aikoina liikenteestä ovat huolehtineet pienemmät lautat.
Helsingin sähköratavaurio saa myös kaukojunat myöhästelemään, osa vuoroista on peruttu kokonaan
Sähköratavaurio vaikuttaa lähijunaliikenteeseen tänään keskiviikkona iltamyöhään saakka. Lisäksi suurin osa junista ajetaan normaalia lyhyempinä.
Varaudu liikenneruuhkiin Keski-Suomessa – Suomen MM-ralli Jyväskylässä päättyy tänään
Poliisi kehottaa noudattamaan nopeusrajoituksia ja pysymään liikenteessä rauhallisena. Paluuliikenne on poliisin mukaan käynnistymässä hiljalleen.
Jyväskylän Tourulassa on sattunut peräänajo – liikenne on ruuhkautunut muun muassa Rantaväylällä ja moottoritiellä Vaajakosken suuntaan
Päivystävä palomestari Juho Laitinen kertoo kello 16 aikaan, että yksiköt ovat paikalla, eikä tarkempia tietoja vielä toistaiseksi ole peräänajosta.

Itäisellä Pitkälläkadulla tehdään tietöitä – Kerttulinkadun liikennevalot pois käytöstä elokuun loppuun
Työmaa sijaitsee Uudenmaankadun ja Kaivokadun välisellä katuosuudella.
Henkilöauto oli ojassa kyljellään Helsingin Itäväylällä – liikenne katkaistiin hetkeksi kokonaan
Kaksi henkilöä loukkaantui lievästi onnettomuudessa. Pelastuslaitos leikkasi heidät henkilöauton katon kautta ulos autosta. Onnettomuus tapahtui Helsingin Vartioharjun kohdalla.
Suomen MM-ralli aiheuttaa poikkeusjärjestelyjä liikenteeseen Jyväskylässä ensi viikolla
Tulevalla viikolla järjestettävät MM-rallit vaikuttavat liikenteeseen torstaista sunnuntaihin. Eniten rallit näkyvät keskustan, Mäki-Matin, Harjun ja Lutakon alueiden liikenteessä.
Koulukadun alikulku tulvi ja alueen liikennevalot olivat epäkunnossa – rankkasade sekoitti Turun liikennettä tiistaina
Koulukadun alikulun tulvan takia Turun liikennekeskus kehotti autoilijoita etsimään kiertoteitä.
Tourulan ylikulkusillalla Jyväskylässä alkaa iso remontti – autoilijoiden kannattaa varautua ruuhkiin
Tourulantien ylikulkusillan saumat uusitaan. Mittavan remontin takia ajokaistoja joudutaan sulkemaan useaan suuntaan.
Bättre Folkista lähtenyt festivaalikansa odotti lauttajonossa useamman tunnin – taiteellinen johtaja: "Kuuluu asiaan"
Festivaalin taiteellinen johtaja Aki Roukala ei pidä jonotusaikaa poikkeuksellisena, sillä tavallisina hellepäivinäkin jonot lautalle ovat olleet pisimmillään yli kilometrin pituisia.
Hipsterifestari ruuhkauttaa taas pienen saaren ja sen palvelut, tältä näyttää autojono Hailuotoon
Tänään alkava Bättre Folk -festivaali on ainakin aiempina vuosina ruuhkauttanut lauttaliikennettä Hailuotoon. Saarelle vievälle lautalle voi kauniina kesäpäivänä olla muutenkin yli kilometrin jono.
Evolla alkava partiolaisten suurleiri ruuhkauttaa liikennettä Tuuloksesta Evon suuntaan
Partioleiriläiset saapuvat Evolle noin 270 bussilla.
Teollisuuskadun tunneli Helsingissä suljettiin maanantaina sähkökatkon takia – liikenne sujuu taas
Tilanteesta aiheutui jonoutumista.

Tuhansia lentoja on peruttu kesältä Euroopassa, eikä tilanne näytä helpottuvan – mistä kaaos johtuu ja miten matkustajan pitäisi varautua?
Tuhansia peruutuksia, myöhästymisiä ja tuntien jonoja. Eurooppalaisilla kentillä on tänä kesänä nähty suuria ruuhkia, ja niihin kannattaa varautua myös jatkossa.
Kaksi terminaalia muuttui tiistaina yhdeksi ilman ruuhkia Helsinki-Vantaalla
Tiistaina Helsinki-Vantaan kautta kulkeneiden matkustajien mukaan uusi terminaali näytti muun muassa avarammalta ja modernimmalta kuin aikaisemmat.
Jukolan viesti ruuhkauttaa tiet Mynämäen lähistöllä viikonloppuna – poliisi valvoo liikennettä
Poliisi kehottaa varaamaan aikaa liikkumiseen.
Helsinki-Vantaan lentoasemalla historiansa suurimmat ruuhkat – "Näyttää siltä, että koko maailma on nyt liikkeellä"
Helsinki-Vantaan lentokentällä rikotaan kävijämäärien ennätyksiä, kun ihmiset lähtevät sankoin joukoin lomailemaan koronakurimuksen jälkeen.

Maavoimien harjoituksen paluuliikenne kulkee Etelä-Lapin läpi torstaina ja perjantaina
Joukkojen ja sotilasajoneuvojen siirtymiset voivat aiheuttaa ajoittain häiriötä ja hidastusta muulle liikenteelle.
Turun Helsinginkadun tunneli on suljettu iltapäivään asti – kiertotiellä ruuhkaa
Aamukahdeksalta kiertotien kautta ajaminen kesti Radio Suomen Turun lähetyksen kuuntelijan mukaan noin vartin ajan.
Länsisatamaan suuntautuva rekkaruuhka jatkumassa iltaan asti – kuljettajat pyrkivät pyhiksi kotiin
Rekkaruuhkasta ei ole juurikaan haittaa muulle liikenteelle, kertoo poliisi. Helsingin satama suosittelee saapumaan satamaan julkisia liikennevälineitä käyttäen.
Pääsiäisen menoliikenne on soljunut rauhallisesti ilman ruuhkahuipuja
Tieliikennekeskus ei ole havainnut suurempaa jonoutumisista, liikenteen hidastumisista tai onnettomuuksia. Rataliikennekeskuksesta arvioitiin, että korona-aika saattaa näkyä junien vähäisemmissä ruuhkissa.

Kasin katutyöt laajenevat Töölössä: luvassa mittavia liikennejärjestelyjä ja ruuhkia
Kasin ratikan lisäksi myös raitiovaunulinjat 1 ja 2 ovat poikkeusreiteillä elokuun puoliväliin asti.

Kaksi tilannetta haittasi Tampereella liikennettä moottoritiellä Jyväskylän suuntaan
Rikkoutunut ajoneuvo seisoi kehätiellä ja lisäksi kaista oli suljettuna ulosajon takia.
Kahden rekan peräänajo Vaitinaron risteyksessä ruuhkauttaa liikennettä Tampereella
Onnetomuuden seurauksena yksi kaista keskustan suuntaan on suljettu liikenteeltä, mikä aiheuttaa ruuhkia.
Viiden henkilöauton ketjukolari ruuhka-aikaan Seinäjoella
Onnettomuudesta selvittiin lievin peltivaurioin. Autoissa oli kuusi henkilöä.
Moottoritien kolari ruuhkautti liikennettä Kuopiossa maanantaiaamuna: rampista liittynyt auto lähti heittelehtimään
Kenellekään ei aiheutunut Itä-Suomen poliisilaitoksen mukaan henkilövahinkoja.
Epäkunnossa olevat liikennevalot haittaavat liikennettä Tampereella Paasikiventiellä ja Nokian moottoritiellä
Tampereen kaupungin työntekijät korjaavat vikaa, joka havaittiin iltapäivä kolmen aikaan.
Autoilijoiden bensaprotesti saa hyväksynnän ohikulkijoilta – katso tästä, miltä Tampereen tööttäilevä autoletka näytti
Poliisi arvioi, että Tampereella Torviprotestiin osallistui satoja autoja ja letka oli useiden kilometrien pituinen.
Liikenneruuhkat ovat ohi Nelostiellä Toivakassa – ruuhkat johtuivat rekan ojaanajosta ja henkilöautojen kolaroinneista
Päivystävän palomestarin mukaan kuorma-auto oli ajautunut hieman ennen kello 10 tieltä ojaan, minkä jälkeen kolme henkilöautoa oli kolaroinut keskenään. Liikenne pääsi kulkemaan paikan ohi normaalisti hieman kello 12 jälkeen.
Joulusesongin vilkkain päivä ruuhkautti Rovaniemen lentoaseman – lähtöselvitykseen pakkautui satoja ihmisiä eikä turvavälejä voitu pitää
Joulusesongin vilkkain päivä aiheutti sietämättömiä jonoja Lapin lentoasemille. Pahin tilanne oli Rovaniemellä, josta lähti tunnin sisällä seitsemän konetta.