Uusimmat artikkelit
Nälkäpäivän lipaskeräyksen tuotto jäi Varsinais-Suomessa hieman viime vuodesta
Lipaskeräys tuotti Varsinais-Suomessa 75 000 euroa. Tulos tarkentuu vielä lokakuun aikana.
Ukrainan sodassa julmuuksien näyttämönä olleen Butšan pormestari: ”Suomi on Ukrainalle esikuva”
Suomessa vieraillut Butšan kaupungin pormestari Anatoli Fedoruk sanoo, että talvisodan esimerkki kannusti häntä jäämään kotikaupunkiinsa, kun venäläismiehittäjät saapuivat.
Zaporižžjan kaupunginjohto vieraili Lahdessa: ”Kaupunki on tärkeä turvapaikka meidän naisille ja lapsille”
Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan herätti eloon 70 vuotta sitten solmitut ystävyyskaupunkien yhteydet.
Tuhannet kuolivat ja menettivät kotinsa Libyan tulvissa – Suomi lennättää tänään telttoja tuhojen keskelle
Suomi auttaa Libyan tulvien uhreja toimittamalla maahan materiaalista apua noin 150 000 euron arvosta.
Suomi lähettää apua tulvien runtelemaan Libyaan – sisäministeri Rantanen: ”Inhimilliset ja aineelliset menetykset ovat valtavia”
Tuhoista kärsivä Libya on pyytänyt kansainvälistä apua. Suomi tarjoaa tarvikkeita hätämajoitukseen ja muuta materiaalista tukea.
SPR on varautunut lähettämään telttoja Marokon maanjäristysalueelle – toistaiseksi apua ei ole pyydetty
Suomen Punaisen Ristin logistiikkakeskuksessa Tampereen Kalkussa on varastossa niin perhe- kuin sairaalatelttoja.
Juoksuhautakynttilä-ilmiön synnyttänyt Teijo Reunanen varoittaa sotaväsymyksestä: “Ukrainalaisia ei saa unohtaa”
Porilainen erityisopettaja alkoi viime vuonna valmistaa yksinkertaisia lämmönlähteitä rintamalle ja sähköttömiin ukrainalaiskoteihin. Lopulta ”juoksuhautakynttilöitä” lähti Ukrainaan kymmeniä tuhansia.
Oulussa alkoi vähävaraisten auttamiseen suunnattu Ouluilo-keräys – rahaa voi lahjoittaa vuoden loppuun asti
Diakoniatyössä on huomattu, että heikoimmassa asemassa olevien selviytyminen arjessa on vaikeutunut elinkustannusten noustessa. Tämän vuoden Ouluilo-keräys on järjestyksessään kolmas.
Ukraina-tukikonserttien tuotoista miljoonasiivu palveluntarjoajille – Avustusjärjestöt vakuuttavat omien kulujensa pysyvän pieninä
Kansainvälisen kansalaisjärjestön edustaja vaatii avustusjärjestöiltä avoimuutta lahjoitusvarojen käytössä.
Miehiä houkutellaan verenluovutukseen tarjoamalla alkoholitonta olutta
Punaisen Ristin Veripalvelu kaipaa erityisesti uusia miesluovuttajia. Miehiä houkutellaankin nyt luovuttajiksi alkoholittomalla Pisara-luovutusoluella.
Kristiina Taalikka alkaa valmistaa verkkoja, jotka huijaavat venäläisiä Ukrainassa
Naamiointiverkkoja käytetään rintamalla sotilaiden ja sotakaluston piilottamiseen. Käsintehtyjä verkkoja pidetään parempina kuin teollisia.
Venäjän hyökkäys on ehdottoman väärin, toteaa Jone Nikula – ja lähtee viikon päästä viemään Ukrainaan sairaalatarvikkeita kuudetta kertaa
Radiojuontaja Jone Nikulalle ja tanssija Hanna Karttuselle oli heti Venäjän hyökättyä selvää ryhtyä avustuskuskeiksi Ukrainaan.
Ukrainalainen Tetiana Barkar ymmärtää tarvitsevansa henkistä apua, mutta avun pyytäminen tuntuu röyhkeältä – SPR auttaa sotaa paenneita uusin tavoin
Ukrainalaisten kohdalla lisähaasteen jaksamiseen tuo muun muassa äitien käytännön yksinhuoltajuus. Hankkeessa huomioidaan myös SPR:n vapaaehtoiset.
Ylen Antti Kuronen tapasi Ukrainassa lähellä Bahmutin etulinjaa sinnitteleviä vanhuksia – Tatjana ei halua jättää koiriaan, kissojaan ja lehmiään
Omaiset voivat tilata järjestöiltä evakuointiapua sota-alueelle jääneille läheisilleen, mutta moni ei halua lähteä pois.
Ukrainan etulinjassa asuu edelleen miljoonia ihmisiä taisteluiden keskellä, ruoka tulee YK:n ”marketista”
YK:n avustusrekoilta on pääsy kielletty Venäjän hallussa oleville alueille.
Äitiystarvikkeita pursuavia kestokasseja ja jopa kiukaita – suomalaiset keräävät apua Ukrainaan ja innostavat mukaan tuttavansakin
Jyväskylässä Apua Ukrainaan -yhdistys on saanut noin 40 äitiyspakkausta vapaehtoisten joukolta. Halu auttaa ukrainalaisia leviää tuttavien kesken. Moni kerää tarvikkeita, joita pitää itse tärkeänä.
Turkin järistysalueella moni yöpyy taivasalla lähes kolme viikkoa maanjäristyksen jälkeen
Turkin katastrofiviraston mukaan yli 1,5 miljoonalle ihmiselle on järjestetty väliaikainen majoitus joko teltassa tai muulla tavoin.
Mikkelin vastaanottokeskuksessa on ollut työntäyteinen vuosi – johtaja: ”Meillä on ollut paljon inhimillistä hätää”
Etelä-Savossa on tuhansia ukrainalaisia pakolaisia, joista puolet asuaa yksityismajoituksessa ja suuri osa on myös työllistynyt.
Pirkanmaan ja Keski-Uudenmaan pelastuslaitokset lahjoittavat Ukrainaan paloautoja, ambulanssin ja säiliöauton
Avun tarve Ukrainan pelastustoimessa on valtava. Tavallisesti käyttökuntoiset ajoneuvot myydään eteenpäin, mutta nyt ne oli itsestäänselvää antaa eteenpäin lahjoituksina.
Suomen Punainen Risti lähettää lisää avustuksia Turkin maanjäristysalueelle
Tampereen logistiikkakeskuksesta on jo lähtenyt kaksi rekkaa kohti Turkkia. Kolme rekkaa lastataan vielä tällä viikolla. Samalla Syyriaan on matkalla suomalaisten vetämä kansainvälinen tiimi.
Repsikka Etelä-Karjala ei muutakaan Lappeenrannan Reijolaan, vaan jää linnoitukseen vuoden loppuun asti
Lappeenrannan kaupunki toivoo, että Repsikka suunnittelisi poikkeusjärjestelyn aikana yhteistyötä muiden järjestöjen kanssa.
Maailman huomio on Turkissa, mutta Syyriaan eivät ole päässeet edes auttajat: helsinkiläinen Nidal Joujak tavaa listoja kuolleista joka päivä
Syyriassa on edelleen valtava hätä maanjäristyksen jäljiltä. Apua ei ole virrannut alueelle tarpeeksi.
Vastaanottokeskusten lapsille kerätään neulottuja pupuja Joutsassa ja Jyväskylässä
Apupupun on tarkoitus lohduttaa ikäviä asioita kokenutta lasta.

Perjantai 10.2.2023 (radio)
Apua Turkkiin. Venäjän iskut Ukrainaa. EU:n tuki Ukrainalle. Omaveropalvelun käyttökatko. Sää.
Syyrian hallinto eristi ihmiset, pommitti talot ja sitten iski vielä maanjäristys
Idlibin rutiköyhien asukkaiden avustamisella on tehty jo vuosien ajan julmaa politiikkaa.
SPR:n ensimmäinen avustuskuorma lähtee Tampereelta Turkkiin perjantaiaamuna
Ensimmäinen kuljetus lähtee rekkakuljetuksena. SPR antaa katastrofirahastostaan 300 000 euroa kansainvälisen avustusoperaatioon Turkissa ja Syyriassa.
Vapaaehtoistyöntekijä Nejdet Karadag kiittää suomalaisten intoa auttaa maanjäristysuhreja: ”Tällä hetkellä politiikka on unohdettu”
Suomalaiset lähtivät joukolla auttamaan Turkin maanjäristysuhreja. Diyanetin avustuspaikkaan on yritetty tuoda myös riihikuivaa rahaa.
Tiistai 7.2.2023 (radio)
Turkissa ja Syyriassa maanjäristyksen uhriluku kasvaa. Suomi lähettää apua järistysalueelle. Suomen ja Ruotsin ulkoministerit keskustelivat Nato-jäsenyydestä. Tänään oli ensimmäinen valtakunnallinen varautumispäivä. Säätiedot.
Suomi lähettää Turkkiin ja Syyriaan apua yli miljoonan euron edestä
Tuki sisältää muun muassa ruokaa, suojaa ja lääkinnällistä apua.
Kati Partanen on toistuvasti pakannut laukkunsa pikavauhtia ja lähtenyt auttamaan katastrofialueille
Punainen Risti lähettää avustustusryhmiä kriisialueille maiden pyynnöstä. Sairaanhoitaja Kati Partanen on yksi delegaateista, jolla on valmius lähteä muutamassa päivässä auttamaan esimerkiksi maanjäristyksen kärsimille alueille.
Tampere kerää generaattoreita ja aggregaatteja Kiovaan – lahjoituksia toivotaan yksityisiltä ihmisiltä ja yrityksiltä
Aiemmin Tampereen ystävyyskaupunkiin on lahjoitettu muun muassa busseja ja avustustarvikkeita.
Savonlinnassa nikkaroidaan kamiinoita sodan runtelemaan Ukrainaan
Kamiinoissa on panostettu erityisesti valmistuksen taloudellisuuteen ja rakenteen yksinkertaisuuteen.
Sotaa pakenevat ukrainalaiset arvostavat tavaralahjoitusten lisäksi suomalaisten antamaa aikaa ja ystävyyttä
Venäjän hyökkäyssodan pitkittyminen on hiljalleen kasvattanut Suomeen saapuvien ukrainalaispakolaisten määrää. Virallisen avun lisäksi myös vapaaehtoisten tuki on uusille tulijoille tärkeää.
Villasukkien sijaan droneja ja tähtäimiä: suomalaiset haluavat antaa nyt täsmäapua sotivalle Ukrainalle
Kylmä talvi on saanut suomalaiset lahjoittamaan tavara-apuna Ukrainaan lämpimiä vaatteita. Nyt tuen sisältöä halutaan räätälöidä tarkemmin sotaa käyvälle kansalle.
Suomi rakentaa talot 200:lle kotinsa menettäneelle ukrainalaiselle – sisäministeri Mikkonen: “Ihmisten näkymä on jo jälleenrakentamisessa”
Ensimmäiset asukkaat muuttavat uusiin koteihinsa maaliskuussa. Suomalaisten rakentamiin taloihin majoitetaan etupäässä irpiniläisiä lapsiperheitä.
Maanantai 9.1.2023 (radio)
Selvitys vartiointialasta. Metsien harvennus. Paristopalot. Veripalvelu. Sääennuste.
Apu Ukrainan talveen löytyi Teijo Reunasen jalkojen juuresta – näin syntyy juoksuhautakynttilä, jonka avulla voi vaikka valmistaa ruokaa
Käytännössä ilmaisista aineksista syntyy ukrainalaisille apua talven pakkasten keskelle. Juoksuhautakynttilään tarvitaan vain tyhjä tölkki, pahvia ja kynttiläjämien steariinia.
Kun ilo ja valo sammuivat Lvivissä – suomalaiset avustajat taltioivat Ukrainan sotajoulun tunnelmat
Ukrainassa on vietetty ensimmäinen sotajoulu, ja valmistaudutaan uudenvuoden viettoon Putinin ”ilotulitusten” pelossa. Aiemmin joulua on vietetty tammikuussa, nyt venäläisperinteestä pyristellään eroon.
Фінляндія відправила в Україну ще п'ять вантажівок матеріальної допомоги
В складі допомоги товари для енергетичного сектору та товари для лікарень. Минулого тижня до України також відправили шкільні меблі.
Ukrainan sota ja tiukka taloustilanne vaikuttavat joulun avustuskeräyksiin – lahjoitukset ovat pienempiä ja tulevat viime hetkillä
Hyväntekeväisyysjärjestöjen mukaan avuntarve kotimaassa kasvaa joka joulu, mutta myös auttamisen halu on kansalaisilla vahva.
Suomalaismajuri taisteli Ukrainassa joukkueessa, josta osa on jo kuollut – kouluttaa pian sotilaille muuta taktiikkaa kuin ”massalla päälle”
Jouni Lahti oli keväällä Ukrainassa sotimassa kahden kuukauden ajan. Enää hän ei rintamalle lähde, vaan vie apua ja tarvikkeita suomalaisille sotilaille sekä paikalliselle väestölle.
Koulubussit lähtivät Helsingistä laivalla kohti Ukrainaa – mukana myös talouskeittiö, jolla voi tuottaa ruokaa 300 oppilaalle päivässä
Yhteensä avustuksena lahjoitettavia linja-autoja on lähdössä Ukrainaan vuoden lopulla noin parikymmentä.
Päijät-Sote lahjoitti leikkaussalilaitteita Ukrainaan
Laitteita ja tarvikkeita jäi tarpeettomiksi Päijät-Hämeen keskussairaalan vanhalta leikkausosastolta, kun tilalle avattiin uusi.
Joutsan vastaanottokeskus aloitti toimintansa etujassa aktiivisten vapaaehtoisten ansiosta
Ensimmäiset asiakkaat tulivat viime viikolla, lisää odotetaan tämän viikon aikana.
Suomi auttaa Ukrainan tuhotun energiainfran korjaamista – yritykset lahjoittavat muuntajia ja generaattoreita
Ukraina pyysi keskiviikkona Suomelta kiireellistä energialaiteapua.
Avustustyössä näkyy kasvava hätä: jouluapua hakevat nyt myös keskiluokkaiset perheet
Ruuan ja energian hintojen nousu on tuonut uusia ihmisiä avustustyön piiriin. Etenkin yhden aikuisen talouksissa on vaikeaa sopeutua koviin muutoksiin.
Iisalmelaiset innostuivat ostamaan elintarvikkeita vähävaraisille – vapaaehtoiset jakoivat kaupan ovella ostoslistoja sopivista tuotteista
Iisalmen seurakunta ja SPR:n Iisalmen osasto keräsivät keskiviikkona ruokaa vähävaraisille tavallisesta poikkeavalla tavalla. SPR:lle kyse oli valtakunnallisestikin poikkeuksellisesta keräystavasta.
Suomalaismies aikoo toimittaa Ukrainaan kotona tulostettuja kranaatin pyrstöjä – hankkeen laillisuus on vaikea kysymys
3D-tekniikkaa harrastava Samuli Jyllilä tulostaa kotonaan kranaatin pyrstöksi sopivia muovikappaleita Ukrainaan lähetettäväksi. Ministeriön mukaan kyseessä saattaa olla puolustustarvikkeeksi luokiteltava tuote.
Tiistai 8.11.2022 (radio)
Omikron-muunnos. Ruokaohjelma Somaliaan. Nälkäpäivä-keräys. Lumo Energian konkurssi. Seurakuntavaalit. Sää.
Oletko itsenäinen shiba vai reipas terrieri? – koiramainen testi kertoo, millainen auttaja olet
Mikä auttamisen tapa on juuri sinun vahvuutesi?