Uusimmat artikkelit
Epäilys suunnitellusta joukkotappelusta ei ole konkretisoitunut Seinäjoella
Huhun mukaan seinäjokelaisten ja ilmajokelaisten nuorten välillä olisi suunniteltu joukkotappelua perjantai-illaksi. Paikkana olisi ollut Ideaparkin piha.
Levottomuuksia levisi jopa naapurikuntaan – poliisi haluaa kitkeä mopomiittien häiriöt Tampereella
Viikonlopun mopomiitin häiriköinti on puhuttanut Tampereella. Poliisi tuskin lisää resursseja ensi viikonlopuksi, mutta pohtii jo, miten se voi ennaltaehkäistä häiriöitä ensi kesänä.
Poliisi joutui tiukoille somessa koolle kutsutussa cruising-tapahtumassa
Joensuussa ja Liperissä viikonvaihteessa järjestettyihin kokoontumisajoihin tuli satoja ajoneuvoja. Tilaisuuksia sävytti muun muassa ajoneuvojen kumien poltto.
Sadat juhlijat nauttivat kesästä luvattomissa reiveissä – teknosta häiriintyvät asukkaat hakevat apua poliisilta, joka voi viedä soittimet
Poliisi voi takavarikoida luvattomasta tapahtumasta esimerkiksi soittimet ja kirjoittaa järjestäjälle sakon. Lain mukaan yleisötilaisuuksista tulisi ilmoittaa poliisille kirjallisesti viisi vuorokautta ennen tilaisuuden alkamista.
Viikonloppujen kokoontumisajoissa poltetaan kumia isolla porukalla
Kokoontumisajoja järjestetään joka viikonvaihde jossakin päin Hämettä. Kruisingit tosin järjestetään usein jopa yöaikaan.
Avi päätti: Seitsemässä Lapin kunnassa tilaisuuksien yleisörajaksi 20 henkilöä, jollei koronapasseja käytetä
Rajoitus tulee voimaan lauantaina 18. joulukuuta. Rovaniemellä vastaava rajoitus on ollut voimassa jo pari viikkoa.
Pyykkipäivä mattolaiturilla on sosiaalinen tapahtuma
Visiitti kuopiolaiselle mattolaiturille kesällä 1980.
Viiksekkäät herrat pubissa Lontoossa
"Vanha espanjalainen sananlasku sanoo, että suudelma ilman viiksiä on kuin kananmuna ilman suolaa." Lontoolaisessa pubissa kokoontui vuonna 1986 joukko herrasmiehiä, joiden mukaan tätä suolaa olisikin parempi olla mukana reilu kourallinen. Ylen viiksekäs kirjeenvaihtaja Kari Mänty raportoi paikalta.
Koviksia, juntteja ja traktoriporukkaa
70-luvun jengi-nuorien mielestä junteilla oli pitkä tukka ja leveät lahkeet eikä hajuakaan maailman menosta. Jengit itse pyörivät samoilla, tutuilla kulmilla ja kaikki muut kuin oman kulmakunnan kasvatit olivat vaarassa saada turpaansa. Ohjelmassa tavataan nuorisoa Savosta ja Stadista.
Kontioralli 1974
Puolisen tuhatta motoristia lähti kesäretkelle.