Uusimmat artikkelit
Käytätkö kompostia? Jos käytät niin muista tehdä kompostointi-ilmoitus pian
Uuden jätelain mukaan kompostin käyttäjän tulee tehdä jätehuoltoviranomaiselle kompostointi-ilmoitus vuoden loppuun mennessä.
Roope Lipastin kolumni: Kunnia sähköyhtiöille hintakorkeuksissaan ja maassa kylmä ihmisten kesken
Kirjailija Roope Lipasti vetää jouluvaihteen päälle. Tällainen on pilke silmäkulmassa kirjoitettu jouluevankeliumi, kun sen sovittaa nykyhetken uutistapahtumiin.
Kompostoritarkistuksista pääosin puhtaat paperit – osalla hylätyistä ei ollut kompostoria ollenkaan
Useat Etapin asiakkaat haluavat pidemmän jäteastian tyhjennysvälin kompostoriin vedoten. Tarkistuksessa selvisi, että osalla ei ollut kompostoria ensinkään.
Strömsö live Areenassa: Lähetämme suorana kompostilta torstaina 15. syyskuuta klo 18 alkaen – tule katsomaan, mitä kompostille on tapahtunut vuodessa
Kysy kompostiasioista puutarha-asiantuntijalta chatissa.
Lauri Kontron kolumni: Onkohan kompostien nuuskiminen varmasti kunnan virkamiehen tärkeää työtä
Suomalaiset ovat tottuneet luottamaan viranomaisiin. Tämä luottamus on pääomaa, jota ei kannattaisi menettää, kirjoittaa Kontro.
Puutarhan multatehdas on käynnistynyt – on aika kääntää komposti ja nähdä, miten mikroeliöstö työskentelee
Kurkistimme kompostiin suorassa lähetyksessä.
Strömsö live: Valmistelemme kompostin talvilepoon – esitä kaikki kompostikysymyksesi chatissa
Suora lähetys Strömsön vastaperustetulta kompostilta.
Mikä on paras multacocktail? Näin valitset sopivan mullan kasveillesi
Oikeanlainen multa on ensimmäinen askel hyvään satoon.
Avaimenreikäpuutarha – nerokas ajatus
Lämpöpenkki ja komposti toimivassa paketissa
Kesätuunarit: Matokompostori keittiön nurkkaan
Tee-se-itse -vaihtoehto pienimuotoiseen kompostointiin.
Kysy ihan mitä vain – Sirkka Tälli selvittää vastauksen!
"Voiko ihmiskakkaa kompostoida?" kysyi nimimerkki Paha haju.

Nykyään teurastus on tabu, ennen moni näki lampaan kuolevan
Puolivuotiaan ahvenanmaanlampaan viimeinen matka kulkee kottikärryssä sänkipellon yli laitumelta kotipihaan. Saman kottikärryn vieressä isäntä teurastaa lampaan ja lopuksi kärrää suolet kompostiin. Puolessa tunnissa ahvenanmaanlampaasta tulee lihaa.
Kesärenki: Tarja Halonen
Ajankohtaisen kakkosen kesärenki vieraili kesällä 2003 tasavallan presidentin kesäasunnolla Kultarannassa. Tarja Halonen teetti rengillä kompostin ja kertoili mm. arjestaan.