Uusimmat artikkelit
Uudenmaan uudet sote-päättäjät kyselyssä: Asunnottomuus poistuu parantamalla mielenterveys- ja päihdepalveluita
Nuorten asunnottomuuden taustalla nähdään päihde- tai mielenterveysongelmia, maksuhäiriömerkintöjä, arjenhallinnan puutteita ja vuokra-asuntojen vähäisyys.

Poliisin voimavarat kiinni koulujen päättäjäisviikonlopun valvonnassa – Seinäjoen ennaltaehkäisevässä päihdetyössä erityishuomio Tanelinrannan juhlintaan
Juhlia saa, mutta pelisäännöt pitää muistaa. Parhaissa juhlissa poliisia ei tarvita, muistuttaa Pohjanmaan poliisi tulevan viikonlopun juhlijoille.
Siilinjärvelle laadittu ehkäisevän päihdetyön suunnitelma
Suunnitelmassa todetaan, että nuorten päihteiden käyttö on lisääntynyt ja se on lisännyt vuodeosastohoidon tarvetta.
Nikotiinittomuudesta halutaan tehdä nuorille sosiaalisesti hyväksyttävää
Nuoret käyttävät nykyään paljon muun muassa nuuskaa. Osa käyttää sitä, koska muutkin käyttävät. Ehkäisevän päihdetyön toimijat haluavat nostaa aiheen keskusteluun Nikotiiniton normi -kampanjan avulla.
Lahdessa myytiin alkoholia ja tupakkaa joka kolmannelle nuorelle ilman papereita
Koeostajat yrittivät ostaa alkoholia, tupakkaa ja raha-arpoja. Alkoholin ja tupakan koeostoissa papereita kysyttiin vain joka kolmannelta ostajalta, raha-arpojen ostajilta vain reilulta puolelta. Alkossa paperit kysyttiin kaikilta.
THL arvioi: Satakunnassa pitää keskittyä mielenterveyden edistämiseen ja ehkäisevään päihdetyöhön
Kevyemmät palvelut eivät ole THL:n mukaan vähentäneet korjaavien mielenterveys- ja päihdepalvelujen tarvetta.
Aluehallintovirasto kysyy kunnilta ehkäisevän päihdetyön järjestämisestä – Lounais-Suomessa selvityspyynnön saa 11 kuntaa
Ehkäisevä päihdetyö pysyy kuntien vastuulla hyvinvointialueiden aloittamisen jälkeenkin.
Torikahvilan yrittäjä ehdottaa nuorille kotiintuloaikoja Kouvolassa – yritti saada ilkivallan kuriin kaikin keinoin, mutta tilanne vain paheni
Kouvolassa on alettu ratkoa ilkivaltaongelmaa, joka vaivaa asukkaita ympäri kaupunkia. Kaupungissa järjestetään lyhyen ajan sisään jo toinen keskustelutilaisuus, jossa etsitään ratkaisuja nuorten ilkivaltaan.
Kyselyn avulla haetaan vinkkejä päihdehaittojen vähentämiseksi Satakunnassa – myös korona-ajan vaikutuksista halutaan tietoa
Vastaajilta kysytään tärkeimpiä kohteita ehkäisevälle päihdetyölle ja parhaita keinoja päihdehaittojen vähentämiseen. Kyselyyn voi vastata nimettömästi Satakunnan kuntien verkkosivuilla syyskuun aikana.
Tutkimus: Joka neljäs suomalainen huolissaan läheisensä alkoholinkäytöstä
Kyselytutkimukseen vastasi 1 000 ihmistä.
Älä välitä alkoholia alaikäiselle! Täysi-ikäisiä halutaan herätellä vastuuseen kevään juhlien lähestyessä
Alkoholi kuuluu monen alaikäisen kevätjuhliin, koska täysi-ikäiset välittävät sitä heille.
Maan eniten juovat keski-ikäiset miehet löytyvät Päijät-Hämeestä – viime vuonna riskikäyttäjiä kartoitettiin 11 000 kertaa
THL on arvioinut alkoholista johtuvien haittojen kustannusten olevan Suomessa useita miljardeja vuodessa. Puheeksi ottamisella pyritään herättämään ihmisen kiinnostus omasta terveydestä ja hyvinvoinnista huolehtimiseen. Päijät-Soten palveluissa asiakkaiden kanssa otetaan puheeksi alkoholin käyttö jo ennen kuin ongelmat ehtivät kasaantua.
Päihdekyselyn vastaajat: Huumausaineiden käyttö näkyy nuorilla Etelä-Karjalassa – ikä kysytään aiempaa useammin alkoholi-, tupakka- ja rahapeliostoissa
Etelä-Karjalassa tehtyyn päihdekyselyyn vastanneet raportoivat nyt vähemmän alaikäisten alkoholin- ja tupakankäyttöä kuin edellisessä eli vuonna 2018 tehdyssä kyselyssä.
Urheiluseuroja kannustetaan nuorten nuuskankäytön kitkemiseen Kuopiossa
Uusi toimintamalli antaa seuroille keinoja auttaa urheilevia nuoria lopettamaan nuuskan käyttö.
Loneliness most common issue for crisis helpline callers
A substance abuse hotline saw a 40 percent increase in calls this year.
Yksinäisyys korostuu kriisipuhelimissa jouluisin – puheluiden määrät eivät ole kuitenkaan edellisistä jouluista juuri nousseet
Myös korona on tuonut lisäkuormaa elämään ja se näkyy muun muassa turhautumisena.
Mynämäki satsaa ehkäisevään päihdetyöhön
Ehkäisevän päihdetyön kohteena ovat nuoret ja lapset.
Päihdekasvatusta pitäisi lisätä alakouluissa ja jopa päiväkodeissa, sanovat Ylä-Savon ammattilaiset: "Valistusta tarvitaan tänä päivänä myös alakouluikäisille"
Ylä-Savon alueella lasten ja nuorten huumeidenkäyttö on kasvanut huolestuttavasti viimeisten parin vuoden aikana.

Ehkäisevä päihdetyö kohentunut Lapissa
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL ja aluehallintovirastot kartoittivat kuntien ehkäisevän päihdetyön rakenteita kevään 2020 aikana.
Suomen huumepääkaupungiksi mainitussa Lahdessa pohditaan helpotusta katukuvassa näkyvään ongelmaan: "Kouluilla pitäisi olla isompi rooli" – katso video
Huumeidenkäyttö näkyy Lahden katukuvassa selvemmin kuin muualla Suomessa.
Suonenjoen kaupunki pyrkii selvittämään alaikäisten päihteiden käytön ilmiöitä – kyselyllä kartoitetaan alueen päihdetilannetta
Kysely on avoinna helmikuun loppupuolelle saakka ja siihen voi vastata ainoastaan verkossa.
Orimattilassa koulutetaan nuoria nuuska-agentteja
Tavoitteena on lisätä lasten ja nuorten tietoisuutta nuuskasta sekä ehkäistä sen käyttöä.
Eteläsavolaisten näkemyksiä päihdehaittojen vähentämisen keinoista kartoitetaan – kyselyn avulla parannetaan ehkäisevää päihdetyötä
Kyselyyn voi osallistua nimettömänä perjantaihin saakka.

Kuopion Turvallisuusteko-palkinto päihdevalistustilaisuuksia järjestäneelle Pasi Jalavalle
Jalava järjesti viime keväänä viisitoista alakoululaisten vanhemmille suunnattua päihdevalistustilaisuutta.

Lapissa ehkäisevä päihdetyö luupin alle
Aluehallintovirasto tarkistaa yhdessä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen kanssa, miten kunnat hoitavat lakisääteiset tehtävänsä.

Kiusaaminen ja ulkopuoliseksi jääminen kasvattavat nuorten halukkuutta kokeilla päihteitä
Kaikkein selkeimmin ero korostuu laittomien päihteiden, kuten kannabiksen ja muiden huumeiden kohdalla.

Ei ne överit, vaan ne kaverit – Mikkelissä alaikäisten disco järjestetään yökerhossa
Kaupungin nuorisopalvelut ja ehkäisevä päihdetyö haluavat näyttää, että baarissa voi viettää aikaa ilman alkoholia.
Turku selvittää kaupungin päihdetilannetta – kysely tehdään ensimmäistä kertaa asukkaille
Päihdetilannekysely on osa valtakunnallista Pakka-toimintamallia, jolla tehostetaan paikallistason ehkäisevää päihdetyötä.

Drug deaths rising in Finland
Latest figures show a steady year-on-year increase, as drug prevention network criticises under-funded services.

A-Klinikan palvelut muuttavat Hämeenlinnassa
Uusi toimipaikka sijaitsee keskustan tuntumassa Koulukadulla.

Nuorten matalan kynnyksen palvelut laajenevat Riihimäen seudulla
Nuortentalo Nuppi aloittaa toimintansa syyskuun 24. päivä Riihimäellä.

Päijäthämäläisiltä kysytään, miten he ehkäisisivät päihteiden liikakäyttöä
Hyvinvointiyhtymän kyselyyn saa vastata kuka tahansa Päijät-Hämeen hyvinvointiyhtymään kuuluvan kunnan asukas.

Imppaamista jälleen Imatralla – vanhempien toivotaan keskustelevan lastensa kanssa
Ehkäisevää päihdetyötä tekevä Ketju-työryhmä on tehnyt Imatralla havaintoja siitä, että imppaaminen jatkuu.

Nuorisotyöntekijät sujahtavat nuorten joukkoon kesäviikonloppuisin
Toiminta alkaa Lappeenrannassa ensi viikon lauantaina, jolloin nuoret juhlivat kouluvuoden päättymistä

Poliisin valistuskonsertteihin on kutsuttu ensimmäistä kertaa kaikki seitsemäsluokkalaiset – ohjelmassa Anssi Kelan ja Queenin kappaleita ja päihdevalistusta
Vastaavanlaiset konsertit järjestetään myös Vantaalla ja Espoossa.

Kouvola pääsi mukaan huumevertailuun - paljastuikin heti Suomen uudeksi amfetamiinipääkaupungiksi
THL julkaisi viime viikolla tilaston muutaman eri huumausaineen käytöstä Suomen kaupungeissa. Amfetamiinin käytön osalta Kouvola oli vertailun ykkönen.

Yhä nuoremmat käyttävät huumeita
Päihdevalistusta pitäisi poliisin mukaan antaa jo alakouluissa.
Kysely: Ehkäisevässä päihdetyössä pitäisi erityisesti jalkautua nuorten pariin
Satakuntalaisille tehdyssä kyselyssä vastaajia huolestuttaa erityisesti alaikäisten nuuskan ja kannabiksen käyttö.

Alaikäisten päihteiden käyttö huolestuttaa oululaisia
Oululaisten mielestä nuorille pitää tarjota mielekästä, päihteetöntä vapaa-ajan tekemistä sekä lisää nuorisotiloja.

Alkoholisti voi olla mukana työelämässä vielä vuosia ongelmien alettua – näin otat alkoholiongelmat puheeksi työpaikalla
Alkoholiongelmat voivat aiheuttaa Suomessa pahimmillaan miljardikulut.
Nuoret: nuuska on siistiä ja sporttista – lätkänpelaajat tiennäyttäjinä, kertoo selvitys
Nuuska on teini-ikäisten trendipahe. Nuuska on cool. Käyttäväthän sitä jääkiekkoilijatkin.

Pesäpalloseura otti tiukan linjan nikotiinituotteisiin – nuuskan käyttöä kitketään junioreilta ja yleisöltä
Imatran Pallo-Veikot haastaa avauksellaan muut urheiluseurat mukaan ehkäisevään päihdetyöhön.

Päihdekysely: Alkoholia käytetään liikaa Etelä-Karjalassa
Päihdekyselyyn osallistuneet eteläkarjalaiset eivät rajoittaisi ravintoloiden aukioloaikoja, mutta toivovat napakampaa puuttumista alkoholin myymiseen päihtyneille.

Päihdekysely kaikille satakuntalaisille –vaikuta ehkäisevään päihdetyöhön
Kaikille satakuntalaisille tarkoitettu nettikysely löytyy kuntien verkkosivuilta.

"Se on mulle vähän ongelma" – kävimme nykyaikaisella koulun päihdevalistustunnilla, ja siellä päädyttiinkin puhumaan nettiriippuvuudesta
Koulujen päihdevalistus on nykyään aivan jotain muuta kuin ennen. Olimme peruskoulun päihdeluennolla ja kuulimme siellä jotain sellaista, josta monen vanhemman pitäisi tuntea pisto sydämessään.

Nuuskan hankkiminen helppoa alaikäisille Jyväskylässä
Jyväskylässä joka kolmannelle yläkouluikäiselle on tarjottu nuuskaa. Harva on tarttunut tarjoukseen, kertoo tuore kysely.

Nuoret kokevat nuuskan hankkimisen helpoksi – yhä useampi käyttää nuuskaa
Ammattikoululaisista ainakin joka kymmenes on kertonut nuuskaavansa joka päivä.

Milloin mennään nukkumaan, milloin syödään – syrjäytyneen nuoren kanssa opetellaan elämisen alkeita, eikä sekään aina riitä pelastamaan
Rikos- tai päihdetaustaiselle nuorelle ei ole helppoa pysyä oikealla polulla. Vapaaehtoisten apu kuitenkin kiinnittää nuoria elämään.

Eteläkarjalaisilta toivotaan näkemyksiä päihteistä ja ikärajavalvonnasta
Eksote kartoittaa maakunnan asukkaiden näkemyksiä esimerkiksi siitä, miten päihteet ja niiden ikävalvonta näkyvät ja toimivat Etelä-Karjalan kunnissa.

Asunnottomat saivat satoja pareja lapasia ja villasukkia – kutojat kätkivät mukaan koskettavia viestejä: "Toivon sinulle kaikkea hyvää"
Pirkanmaalla kerätyt lämpimät asusteet jaetaan Asunnottomien yön tapahtumissa Kumppanuustalo Arttelissa ja Pirkkalassa.