Uusimmat artikkelit
Kaustisen kamarimusiikkiviikon kevätkonsertit alkavat
Tänä vuonna konsertit on jaettu kolmeen vuodenaikaan. Kevään avajaiskonsertissa soittaa kamarimusiikkiviikon vuoden nuori taiteilija, kitaristi Otto Kentala
Kuhmon Kamarimusiikki soi tänään Helsingin illassa kahden koronavuoden tauon jälkeen
Konsertissa esiintyy Meta4, yksi Suomen menestyneimmistä jousikvarteteista. Kamarimusiikin uudet taiteelliset johtajat soittavat kvartetissa viulua.
Viulisti Elina Vähälä on Naantalin musiikkijuhlien uusi taiteellinen johtaja
Vähälä yksi Suomen kansainvälisesti menestyneimmistä viulisteista. Tapahtuman perustaneen ja alusta alkaen taiteellisena johtajana toimineen Arto Noraksen 80-vuotispäivät sävyttävät tulevan kesän ohjelmistoa.
Kuhmon kamarimusiikin lippujen kysyntä on ollut viime vuotista runsaampaa
Uutuutena festivaalille on tehty suosituslistoja helpottamaan konserttivalintaa. Oma suosituslista on niin ensikertalaisille kuin lähes kaiken nähneille kamarimusiikkikävijöille.
"Maailman ihanin nainen" – Markus Isojärvi halusi yllättää Leena-vaimonsa, ja siksi olohuoneeseen ilmestyi maailmanluokan orkesterin kvartetti
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri otti mallia Ylen SuomiLOVE-ohjelmasta ja tarjosi ihmisille mahdollisuuden yllättää läheisiään kotona tai työpaikalla.
Taidetestaajat tutustuvat kamarimusiikkiin Kuhmossa ja Kuusamossa – nuoret haluavat tietää, ovatko taiteilijat yhtä hyviä soittamisessa kuin Iivo hiihtämisessä
Kuhmon kamarimusiikin mukaan konserttien ohjelmat on suunniteltu juuri nuoria varten, joten ne eivät ole aivan perinteisimmästä päästä. Kuusamossa konsertti pidetään tänään ja Kuhmossa huomenna.
Kuhmon oma musiikkiteos saa kantaesityksensä ensi kesän kamarimusiikissa
Woodland Fanfares -teoksen on säveltänyt kuhmolainen Outi Tarkiainen. Teos liittyy Kuhmon brändityöhön. Tavoitteena on, että erilaiset tunnisteet tuova esille Kuhmon aluebrändin syvimmän olemuksen.
Konserttisalin konsertit 15.2. asti vain Ylen kanavilla, kamarimusiikkifestivaalille yleisöä 5.–6.2.
Lunastetut liput peruttuihin konsertteihin palautetaan.
Kuhmon kamarimusiikissa soi ensi kesänä illuusioiden taide, festivaali järjestetään entisessä laajuudessaan
Ohjelma on suurelta osin edesmenneen taiteellisen johtajan Vladimir Mendelssohnin suunnittelema, mutta uusien taiteellisten johtajien Minna Pensolan ja Antti Tikkasen viimeistelemä.
Professori Ralf Gothónia on aina kiinnostanut elämän tarkoitus, avaruudelliset ja yliluonnolliset asiat sekä tiede
Pianisti Ralf Gothónin ura on vertaansa vailla.
Kuhmon Kamarimusiikin taiteelliseen johtoon Minna Pensola ja Antti Tikkanen – kaksikolla ylittämättömän laajat verkostot ja kokemus
Ensimmäinen Pensolan ja Tikkasen suunnittelema ohjelma on vuorossa vuonna 2023, sillä ensi kesän festivaali perustuu edesmenneen taiteellisen johtajan, Vladimir Mendelssohnin suunnittelemaan teemaan.
Säästöjen etsiminen jatkuu: Mikkelin kaupunginorkesteri nostaa lippuhintoja
Mikkelin hyvinvoinnin ja osallisuuden lautakunta päätti nostaa lippuhintoja osana orkesterin säästötoimia. Hintojen korotus on vain yksi keino, jolla orkesterin lakkauttaminen pyritään estämään.
RSO:n Thomas Adès -festivaalilla kaksi maailman kantaesitystä
Kaikki konsertit kuullaan Ylen kanavilla.
Thomas Adès ‒ vahvojen elämäntuntojen tulkitsija
Adès on RSO-festivaalin teemasäveltäjä.
Kuuntele: Lapin kamariorkesterin kapellimestari John Storgårds kertoo syyskauden ohjelmasta
Lapin kamariorkesterin syyskausi alkaa torstaina Gustav Mahlerin massiivisen 3. sinfonian kamariorkesterinkokoisella versiolla. Kapellimestari John Storgårdsin mukaan orkesteri on hyvässä iskussa koronasta ja muusikoiden vaihtuvuudesta huolimatta.
Kuhmon Kamarimusiikin taiteellinen johtaja menehtyi sairauteen – sai tietää tilanteen vakavuudesta kesken festivaalin
Tämän kesän festivaalilla Vladimir Mendelssohnin sairaus jo näkyi. Hän sai tiedon sairautensa vakavuudesta kesken festivaalin, mutta hän soitti festivaalilla vielä Schubertin Forelli-kvintetossa, jota hän oli esittänyt Kuhmossa vuodesta 1983 lähtien.
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri on oppinut mukautumaan vaihteleviin koronatilanteisiin – konsertteja on siirretty tai muokattu tarvittaessa
Puolitoista vuotta jatkunut korona-aika on opettanut Keski-Pohjanmaan Kamariorkesterin ketteräksi ja nopealiikkeiseksi, mitä konserttien järjestämiseen tulee. Striimaus ainakin on tullut jäädäkseen.
Kuhmon Kamarimusiikissa lähes 17 000 konserttikäyntiä: järjestäjät korostavat, että yhtään festivaaliin liittyvää koronatartuntaa ei ole ilmennyt
Kamarimusiikin toiminnanjohtaja Sari Rusanen on tyytyväinen festivaalin onnistumiseen. Taiteilijoiden lisäksi festivaalia oli toteuttamassa 232 työntekijää.
Kuhmon Kamarimusiikissa jo 8 000 kävijää – useat konsertit ovat loppuunmyytyjä
Viikko sitten alkanut festivaali jatkuu neljän konsertin päivävauhdilla vielä tämän viikon lauantaihin asti, jolloin se huipentuu Beethovenin yhdeksännen sinfonian uuden kamarisovituksen esitykseen.
Kuhmon Kamarimusiikki käynnistyi vuoden tauon jälkeen – toiminnanjohtaja: "Tätä on odotettu"
Kuhmon festivaalikesä saa jatkoa, kun Kuhmon Kamarimusiikki käynnistyi sunnuntaina. Festivaali järjestetään nyt 51. kerran, tänä vuonna Beethoven -teemalla. Vallitsevat koronarajoitukset vaikuttavat tämän vuoden ohjelmistoon.
Ukko-Luoston ulkoilmalavalle nousee heinä-elokuun vaihteessa Lapin kamariorkesteri sekä yksi maailman parhaista sopraano-saksofonisteista
Luosto soi! festivaalin teemana on luonto ja ilmasto. Pääkonsertin ohjelmistossa on muun muassa Jean Sibeliuksen Sinfonia nro 5.
Vuoden positiivisinta kainuulaista haetaan jälleen: ehdota iloista ja positiivista henkilöä!
Vuoden positiivisinta kainuulaista etsitään jo 13. kerran. Ilmiantoja kerätään 26. kesäkuuta saakka. Vuoden positiivisin kainuulainen julkistetaan ja palkitaan Kajaanin Markkinakadun avajaisissa 7. heinäkuuta.