Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Koodausta Savonia-ammattikorkeakoulun Code Academy -koulutuksessa Kuopiossa.

Kuopion uuden koodikoulun haku käynnistyi

Kouluun otetaan kaikki, jotka ylittävät pääsykokeessa tietyn pistemäärän.

Sormet näppäimistöllä.

Pohjois-Savossa toimintansa aloittava koodarikoulu yhteistyöhön virolaisen koodikoulun kanssa

Haku koodikoulu Sisuun alkaa marraskuussa. Kaksi vuotta toiminut virolainen koodikoulu on ollut erittäin vetovoimainen.

Sormet näppäimistöllä.

Pohjois-Savoon perustettavalle yritysvetoiselle koodikoululle on valittu johtaja

Koodikoulun opiskelijahaun on tarkoitus alkaa tänä syksynä. Ensimmäiset opiskelijat aloittaisivat koulutuksessa vuonna 2024.

Leszek Tasiemski Kaapelitehtaan sisäpihalla.

ICT-alan päästöt ovat jopa lentoliikennettä isommat – nyt ala etsii vihreää koodia

Suomessa yritykset innoistuivat vihreästä koodista pari vuotta sitten. ICT-alalla on merkittävä vaikutus ilmastoon, muistuttaa professori Jari Porras.

Sormet näppäimistöllä.

Pohjois-Savoon perustetaan yritysvetoinen koodarikoulu, jolla pyritään vastaamaan työvoimapulaan

Opiskelijahaku koulutukseen alkaa syksyllä. Opiskelu on englanninkielistä ja maksutonta.

Heikki Miinalainen ja Minna Ala-Penttilä istuvat ja poseeraavat hymyillen siniset edustusasut päällä vihreällä sohvalla. Asujen rinnassa lukee SkillsFinland ja hihoissa on Suomen liput.

Nämä 23-vuotiaat ovat ammattinsa kärkeä – seuraaviin kisoihinsa he treenaavat kuin huippu-urheilijat

Suomesta lähtee syksyllä Puolassa pidettäviin ammattitaidon EM-kilpailuihin 25 edustajan joukkue. Hiusten muotoilussa kisaava Minna Ala-Penttilä vertaa harjoittelua ammattiurheiluun.

Henkilö käyttämässä läppäriä, näytöllä karttaohjelma ja koodausdataa.

Chat GPT auttoi Tommi Koirikiveä koodaamaan parkkisakkosivuston muutamassa päivässä: ”Aika monta kertaa jouduin nostamaan leuan lattialta”

Koirikivi arvioi, että ilman tekoälysovelluksen apua sivuston rakentamisessa olisi kulunut häneltä useita viikkoja. Suurten kielimallien mahdollistamia tekoälysovelluksia kokeillaan nyt työpaikoilla monenlaisten tehtävien hoitoon.

Koodausta Savonia-ammattikorkeakoulun Code Academy -koulutuksessa Kuopiossa.

Yksityisen koodarikoulun perustaminen eteni Kuopiossa – opiskelijahaku tarkoitus aloittaa syksyllä

Koodikouluhankkeeseen sitoutuneet yritykset, muun muassa KPY Novapolis, Ponsse ja Normet perustivat Koodi / Sisu -yhdistyksen vuoden 2022 lopussa.

Kangasalan kaupungin ja Tampereen Yliopiston kehittämä robotti Ursula

Ursula imuroi ja lataa itsensä – Vatialan koulun oppilaat saavat ohjelmoida robottia

Koulun oppilaat osallistuivat myös Ursulan ulkonäön suunnitteluun.

Ruskeahiuksinen, 11-vuotias poika katsoo kameraan vakavana. Taustalla näkyy kannettava tietokone.

Tommi Heinonen, 11, aloitti koodaamisen jo 6-vuotiaana: "Jos tätä vauhtia edistyn, niin varmaan tästä tulee työ"

Jo vuosia ohjelmoinnin opetusta kehittänyt tamperelainen Koodikaverit Oy järjestää tänäkin kesänä leirejä heille, jotka tykkäävät tehdä tietokoneilla ryhmässä, mutta joita ei esimerkiksi joukkueurheilu kiinnosta.

Lippalakkipäinen, tummahiuksinen nainen katsoo kameraan.

Suvi Syrjäläinen sai potkut Microsoftilta ja perusti koodauskoulun – koodaripulasta huolimatta tilanne on outo: "Kilpailijoita ei juuri ole"

Tamperelainen Kodarit aikoo tehdä kehittämästään koodausopetuksesta kansainvälistä. Koodareista on pulaa, mutta kilpailua alan opetusosaamisessa ei Pohjoismaissa juuri ole.

Lapsi koodaa peliä tietokoneella.

Kouvola etsii Suomen parasta Kouvola-aiheista peliä – osallistuminen kisaan ei edellytä koodaustaitoa

Nyt etsitään Kouvola-aiheisia pelejä. Pelinkehittämiskilpailuun voi osallistua lokakuun 16. päivään asti. Voittajat julkistetaan 3. marraskuuta.

Viktor Toikkanen luo musiikkia koodaamalla.

Osuuskunta KPY selvittää koodarikoulun perustamista Kuopioon

KPY haluaa kerätä mukaan yritysten verkon, joka avaisi Kuopioon koodarikoulun. Koulutus kestäisi noin 1–2 vuotta ja opiskelijoita voisi olla vuosittain 100–200.

Uutsivahti-sovelluksen Läheltä-toiminnon esittelykuva

Vincit aloittaa oman koulutusohjelman nuorille ohjelmisto-osaajille

Kouluttautujille maksetaan myös palkkaa.

Kiinalainen tekniikan kandidaattiopiskelija Haoyu Zhang katsoo kameraan LUT-yliopiston Lahden kampuksen edustalla.

Valtaosa Lahden ensimmäisistä kandiopiskelijoista tulee Kiinasta – tavoite on houkutella huippuosaajia myös jäämään Suomeen

LUT-yliopistolla alkaneet kandiohjelmat toivat Lahteen kymmeniä uusia kiinalaisopiskelijoita opettajineen. Tulevat tekniikan kandidaatit saavat tutkintotodistukset Suomesta ja Kiinasta.

Linda Liukas: "Kaiken ei tarvitse olla pänttäämistä ja ulkoa opettelua"

“Kaiken ei tarvitse olla pänttäämistä ja ulkoa opettelua” – Linda Liukas uskoo leikkisyyteen ja mielikuvitukseen

Lastenkirjailija Linda Liukas haluaa opettaa lapset näkemään tietokoneet ja teknologian värikyninä, vesiväreinä tai muovailuvahana. Koodi on 2000-luvun keksimisen kieltä, hän sanoo.

Heikki Valkama, Helsinki, 5.9.2018

Heikki Valkama: Edelleen maailma on täynnä pikkutalebaneja, joiden mielestä sukupuolten erot tarkoittavat sitä, että naiset eivät voi pärjätä tietyissä töissä

Joidenkin teknologiajäbien juttuja kuunnellessa tuntuu välillä siltä, että kaikkialla tasa-arvo ei ole edennyt 1900-luvun alun asetelmista. Onneksi teknologia-alakin muuttuu, kirjoittaa Valkama blogissaan.

Oppilaat käyttävät tietokoneita kasvomaskit päällä.

Tutkijaryhmä: Oppilaat tarvitsevat enemmän harjoitusta teknologian luovassa käytössä ja ongelmien ratkomisessa – "Meillä on tästä iso huoli"

Growing Mind -hankkeen tutkijoiden mukaan esimerkiksi ohjelmointia, robotiikkaa ja monimutkaisten ongelmien ratkomista pitäisi harjoitella kouluissa nykyistä enemmän. Opettajille pitäisi tarjota enemmän tukea niiden opettamiseen.

Sormet tietokoneen näpppäimillä.

Teknologiayhtiö Accenture palkkaa 100 työntekijää Jyväskylään

Perinteisen koodaamisen lisäksi etsitään testaamisen, suunnittelun, viestinnän ja johtamisen osaajia. Yhtiön mukaan Jyväskylästä työskentelevät pääsevät mukaan globaaleihin projekteihin.

Uutisvahdin läheltä-listan markkinointikuva, jossa kartta

Riihimäkeläisnuoret pärjäsivät mainiosti robotiikan Suomen mestaruuskisoissa

Samalla nuoret lunastivat paikkoja robotiikan MM-kisoihin.

Kiia KOODAA – “Mä oon niiiiiin kujalla!”

Katso uusin Yle Mix: Tulevaisuuden taitoina Python ja CSS

Kiia tutkii koodauksen alkeita nuoren konkarin avulla.

En kvinna studerar och skriver på datorn.

Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu tarjoaa maksuttomia opintoja nyt myös työttömille ja lomautetuille – osa opinnoista edelleen ilmaisia kaikille

Jatkossa myös Xamkista valmistuneille tarjotaan maksuttomia avoimen ammattikorkeakoulun opintoja kaksi vuotta valmistumisen jälkeen.

Nuoret peliltekijät saivat pelinsä myyntiin Steamin sivustolle

16-vuotiaat kaverukset koodasivat pelin, jonka jenkkijätti otti yllättäen myyntiin – “Hittipelin tekoon tarvitaan vain aivot ja tietokone”, sanoo menestysyhtiön johtaja

Moni pelejä harrastava nuori haaveilee hittipelin teosta. Itseoppineet kaverukset pääsevät kokeilemaan onneaan tehtyään tasoloikkapelin.

Nuoret tietokoneiden äärellä opettelemassa koodaamista.

Kesäleiri paljastaa koodin merkityksen – Sara, 13: “Koodilla pystyy vaikuttamaan siihen millainen maailma on”

Viikon leirillä pääsee jo koodaamaan ja ymmärtämään, mihin kaikkeen taitoa tarvitaan.

Robottibussi Gacha Pasilassa.

Tiistai 9.6.2020 (tv)

Suomessa pohditaan, miten joukkoliikenne hoidetaan korona-aikana turvallisesti. Anu Vehviläinen on eduskunnan uusi puhemies. Kauran suosio kasvaa. Helsingissä testataan robottibussia. Sääennuste. Valitettavasti keskiviikkona meni ulos vanha, maanantain lähetys. Syy oli tekninen vika koodauksessa. Yritetään torstaina paremmalla onnella.

Teksti-tv:n piirros.

Teksti-TV-järjestelmä uudistettiin tänään

Päivityksen myötä lähes kaikki mobiililaitteissa olevat Teksti-TV-sovellukset lakkaavat toimimasta, jos niitä ei ole ehditty koodata uudestaan.

Atte Taskila, Kai Hyvärinen ja Tom Himanen istuvat sohvalla

Aspergerin oireyhtymä voi olla vahvuus työelämässä – esimerkiksi tarkassa koodarin työssä autismin kirjon ihminen pärjää paremmin kuin moni muu

Sosiaalisesti rajoittunut ja syvästi tunteva introvertti on haluttu työntekijä erityisosaamista vaativilla tekniikan aloilla.

Koodauskurssi autismin kirjon nuorille

Ohjelmistotyöstä haetaan Oulussa helpotusta autistisille työnhakijoille

Autismia voi lähestyä myös vahvuutena ja mahdollisuutena. Esimerkiksi ohjelmointialalla autistiset ihmiset työskentelevät normaalisti työelämässä.

tietokonepeli

Koodarin töihin ei pelkkä tutkinto riitä – Koodaripula tarkoittaa yhä useammin pulaa kokeneista konkareista

Ohjelmistoalan ammatillisen koulutuksen vaatimuksia kasvatetaan: työnantajien toiveesta tutkintoon sisällytetään muun muassa vuorovaikutustaitoja ja projektinhallintaa.

Duunibotti

Oletko vaihtamassa työpaikkaa? Ylen duunibotti kertoo, mikä on alasi työtilanne kotipaikkakunnallasi ja missä työtilanne on paras

Kerro ammattisi ja kotipaikkasi, niin Duunibotti kertoo työllistymismahdollisuutesi. Saat myös vinkkejä työnhakuun.

Maanviljelijä Heikki Huhtanen Loimaalta opiskelee koodausta Hive Helsinki -koulussa.

Maajussi hyppäsi traktorin pukilta Supercellin koodarikouluun – Heikki Huhtanen hyödyntää viljelijäkokemustaan digimaailmassa

Loimaalainen Huhtanen haluaa parantaa maailmaa digitalisoituvalta maaseudulta käsin.

Mimmit koodaa -kampanjan vetäjä Milja Köpsi ja Ohjelmistoyrittäjät ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha.

Suomalainen Mimmit koodaa -ohjelma palkittiin EU:n tasa-arvokilpailussa

Mimmit koodaa -hanke rohkaisee naisia opettelemaan koodausta.

Niklas Ansamaa juttelee koulussa oppilaan kanssa.

Tyttöjä innostetaan koodaamaan yhdistämällä ohjelmointiopetusta kuvataiteeseen – Ilkka Paananen: "Koodaus on 2020-luvun käsityötä"

Ohjelmointi on peruskoulussa kirjattu varsinaisesti matematiikan opetussisältöihin. Taideaineissa koodauksen luovuus korostuu.

Emmi Pöyhönen Code Academyn oppitunnilla.

Emmi Pöyhönen, 29, opiskelee koodariksi yhdeksässä kuukaudessa ilman aiempaa kokemusta – täsmäkoulutus voi helpottaa it-alan työvoimapulaa

Lyhyet koodarikoulutukset tarjoavat perustutkintoa nopeamman väylän alan vaihtamiseen tai sijoittumiseen uudenlaisiin tehtäviin.

Hive Helsingin Piscine-kurssilaisia.

Kela approves financial aid for students of new coding school

The school, which is funded by mobile game developer Supercell, will not have classes, teachers or textbooks.

Hive Helsingin Piscine-kurssilaisia.

Kela päätti: Supercellin rahoittaman Hive Helsinki -koodarikoulun opiskelijat saavat opintotukea

Kela on hyväksynyt Helsingissä lokakuussa aloittavan koodauskoulu Hive Helsingin opintotukihakemuksen.

Saga Kiukas läppärillään

Saga Kiukas, 34, jätti teatterin pyrkiäkseen Hive Helsinki -koodikouluun – liki kuukauden kestäneet pääsykokeet alkoivat sanoilla: "You will fail"

Hive Helsinki -koodauskoulun ensimmäisestä pääsykoejaksosta valittiin jatkoon 77 ihmistä. Toisen piscine-jakson opiskelijavalinnat tehdään tällä viikolla. Saga Kiukas jännittää kohtaloaan.

Kuudesluokkalainen Santeri Kallio.

Kuudesluokkalainen Santeri Kallio opettaa kohta tovereitaan koodaamaan ja se on hyvä, sillä moni opettaja arastelee digimaailmaa

Kokkolassa matematiikkaluokilla kehitellään koodauksen opetukseen oppilasvetoista mallia.

Koodia

Koodausopinnot vetävät opiskelijoita ympäri Suomen Kanta-Hämeeseen

Erityisesti naiset olivat kiinnostuneita Hämeen ammattikorkeakoulun AMKoodari-hankkeen opinnoista.

kannettavia tietokoneita pöydällä.

Raahessa aloittaa syksyllä ohjelmointikoulu

Raahe Coding Schoolissa opetetaan web-ohjelmointia, robotiikkaa ja digitaalista tuottamista noin 50:lle opiskelijalle vuosittain.

Ohjelmointia Valamis-yrityksessä.

Savonia-ammattikorkeakoulun koodarikoulutus houkutteli hakijoita

Kahdessa viikossa uuteen koulutukseen haki lähes 290 henkilöä.

Oppilas ja opettaja katsovat tietokoneen näyttöä koulun luokassa.

Kajaanissa lapset suunnittelevat pelejä kuin ammattilaiset – kun koodaamisen oppii nuorena, tulevaisuuden työpaikka voi olla turvattu

Kajaanissa lähes 50 peruskoululaista tekee pelejä samanlaisilla välineillä ja ohjelmilla kuin peliyritykset.

Kuvassa kaksi Nao-robottia

Robotiikan opinnoista tulossa pysyviä ammattiopistossa

Uutta teknologiaa hyödynnetään muun muassa vanhustyössä ja kielten opinnoissa.

kannettavia tietokoneita pöydällä.

Japanilaisopettajat hakevat oppia koodauksesta Oulusta

Oululainen Suomen Koodikoulu -yhtiö tekee yhteistyötä japanilaislukion kanssa, minkä toivotaan helpottavan yhtiön pääsyä maan koulutusmarkkinoille.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle