Uusimmat artikkelit
Kelasta haetaan Etelä-Savossa yksityisen sairaanhoidon korvauksia valtakunnan keskiarvoa vähemmän
Eteläsavolaisista vain joka kolmas on hakenut korvauksia, kun valtakunnallisesti yksityisen sairaanhoidon Kela-korvauksia sai viime vuonna 40 prosenttia suomalaisista.
Shadia Raskin kolumni: Pohjevammani muistutti minua suomalaisen terveydenhuollon kipupisteestä
Suomessa lääkäriin pääsevät helpoimmin ihmiset, joilla on rahaa ja vähän vaivoja. Pienituloisena ja työterveyshuollon ulkopuolelta ei auta kuin jonottaa julkiseen terveydenhuoltoon, kirjoittaa Rask.
Hälytetyt yksiköt eivät aina ehdi ohjeen mukaisessa ajassa paikalle – Helsingin Kontulaan perustetaan uusi pelastusasema
Kontulan uudella pelastusasemalla parannetaan muun muassa ensihoitotehtävien palveluja.
Suosittu tosielämän sairaalasarja Elossa 24h palaa ruutuun uusin jaksoin!
Suosittu tosielämän sairaalasarja Elossa 24h palaa ruutuun uusin jaksoin 3. huhtikuuta alkaen
Ylen vaalikysely paljastaa, miten puolueet aikovat taata, että jokainen saa tarvitsemansa hoidon
Miten eduskuntaan viime vaaleissa valittujen puolueiden puheenjohtajat ratkaisisivat hoitajapulan ja miten hyvinvointialueiden rahat saadaan riittämään? Muun muassa näihin kysymyksiin penäsimme puoluejohtajilta vastauksia Ylen vaalikyselyssä.
Kuka saa ilmaiset vaipat tai haavan vaahtosidokset? Hoitotarvikkeiden jako siirtyi hyvinvointialueelle – kerro meille, miten muutos onnistui
Muutos parantaa pirkanmaalaisten tasa-arvoa, mutta on aiheuttanut alussa hämmennystä. Voit osallistua jutuntekoon kertomalla omista kokemuksistasi.
Suurin osa yksityisen sairaanhoidon Kela-korvauksista poistui – Pohjois-Pohjanmaalle korvauksia toissa vuonna yli neljä miljoonaa euroa
Kela ei pääsääntöisesti korvaa enää esimerkiksi lääkärin toimenpiteitä ja laboratoriotutkimuksia yksityisellä. Muutos vaikuttaa myös matkojen korvaamiseen.
Suurin osa yksityisen sairaanhoidon Kela-korvauksista poistui – Pirkanmaalla korvauksia maksettiin toissa vuonna lähes 7,5 miljoonaa
Korvauksen voi edelleen saada toimenpiteistä, jotka koskevat mielenterveyden ja suun hoitoa.
Suurin osa Kela-korvauksista poistui vuoden vaihteessa –vuonna 2021 Pohjanmaan hyvinvointialueella korvauksia sai lähes 36 000 henkilöä
Jatkossa korvaus on 8 euroa yleis- ja erikoislääkärikäyntien osalta. Muutos vaikuttaa myös matkojen korvaamiseen.
Pirkanmaan hyvinvointialue aloittaa sunnuntaina, nämä 7 asiaa siitä kannattaa tietää jo alussa
Terveys-, sosiaali- ja pelastuspalvelujen isäntä vaihtuu kertaheitolla, kun vuosi 2022 kääntyy tammikuuksi 2023. Lue tästä, mitä kannattaa tietää heti kun vuosi vaihtuu.
Sairaanhoitaja työnsä arvostuksesta A-studiossa: ”On ollut sellainen asenne, että jos ei kelpaa niin heippa”
Ministeri Krista Kiuru: ”Aliresursointi on pitkään jatkunut ongelma sosiaali- ja terveydenhuollossa”
Hoitajat tehneet 120 potilasturvallisuusilmoitusta pelkästään yhdestä päivystyksestä
Myös Etelä-Suomen aviin on tullut vuoden aikana yli 150 ilmoitusta potilasturvallisuuden vaarantumisesta päivystyksissä.
Töölön sairaalan leikkaukset peruttiin loppuviikoksi ja niitä perutaan vielä lisää – ”Olemme kuin suuronnettomuustilanteessa”, sanoo HUS-johtaja
Sosiaali- ja terveysministeriöstä arvioidaan, että ongelma ei koske vain päivystyksiä vaan se ulottuu koko palvelujärjestelmään. Valviran mukaan ruuhkat vaarantavat potilasturvallisuuden.
Linn Kantola, 20, asui yli vuoden psykiatrisella osastolla: "Kaikilla lääkäreillä oli erilaiset näkemykset minusta ja ongelmistani"
Nuorten psykiatristen osastopaikkojen määrä ei riitä kattamaan niiden tarvetta Pohjanmaalla. ”Ensilinjasta” toivotaan helpotusta tilanteeseen.
Kuukausi takana: Seinäjoen lääkärihelikopteri on auttanut jo viiden maakunnan alueella, puolet lennoista suoraan Tampereelle
Seinäjoen lääkärihelikopteri on jo näyttänyt tarpeensa, vaikka aloitusajankohta olikin vuoden hiljaisin.
Satasairaala korottaa palvelumaksuja loppuvuodeksi – ei koske asiakasmaksuja
Korotuksen taustalla on liian suureksi muodostuva alijäämä. Hinnat nousevat viisi prosenttia.
Sairaanhoitaja Kimmo Repo näkee työssään hoitajapulan seuraukset: ”Pyristellään pärjäämään sillä henkilökunnalla, mikä meillä on”
MOT tutki terveydenhuollon kriisiä
Hallitus esittää leikkauksia yksityisen sairaanhoidon Kela-korvauksiin: seuraukset näkyisivät erityisesti suurilla hyvinvointialueilla
Säästyneillä varoilla on tarkoitus kattaa osittain vanhuspalveluiden hoitajamitoitusta. Kelasta epäillään, onko budjetissa varauduttu julkiseen terveydenhuoltoon kohdistuvaan lisäpaineeseen.
HUSin palveluita ei sittenkään supisteta, mutta ensi vuonna käynnistyy suuri selvitys tulevista säästöistä
Päätös palveluverkoston pitämisestä tarkoittaa, että sitä joudutaan arvioimaan ensi vuonna uudelleen.
Varattomat paperittomat saavat jatkossa maksutonta kiireellistä hoitoa Kymenlaaksossa – Kymsote haluaa välttää tappiolliset perintäkulut
Jos paperiton todetaan jo hoidon aikana varattomaksi, turhia laskutus- ja perintäkuluja ei tulisi. Kymenlaaksossa on arviolta 10–20 paperitonta henkilöä.
Siirtoviivemaksujen käsittely jatkuu Rovaniemen kaupunginhallituksessa
Lapin sairaanhoitopiirin yhtymähallitus päätti syyskuussa luopua siirtoviivemaksun perimisestä lokakuun alusta alkaen, mutta se ei ehkä riitä Rovaniemen kaupunginhallitukselle.
HUSissa on tulossa iso 95 miljoonan säästö – hallitus koolla tekemässä päätöksiä ylimääräisessä kokouksessa maanantaina
Leikkauslistalla on muun muassa päivystysverkoston supistaminen ja Raaseporin sairaalan uudelleenorganisointi.
Paraisten terveysaseman henkilöstöpula sulkee nyt iltapäivän vastaanottoaikoja
Terveysasema on kamppaillut henkilökuntapulan kanssa syksyn aikana. Sairaanhoito ja puhelinpalvelu ovat kuormittuneet.
Nurses' union parks 'resignation bus' at Turku hospital
"We're offering them an opportunity to come and chat a little, as well as the possibility to use a pen and paper," the hospital's union shop steward tells Yle.
MPs pass controversial Patient Safety Act, as court bans strike in Helsinki
Healthcare workers' unions announced plans for a four-day strike of city employees who provide home care services for the elderly.
Pihlajalinna yrittää rekrytoida sote-ammattilaisia esimerkiksi Filippiineiltä ja Keniasta
Tavoitteena on saada rekrytoitua Pihlajalinnalle 60 lähihoitajaa ja 20 sairaanhoitajaa.
KYS aloitti robottiavusteiset tekonivelleikkaukset – robotti herättää kirurgien keskuudessa myös ristiriitoja
Kuopion yliopistollinen sairaala on hankkinut tekonivelleikkauksia varten lähes miljoona euroa maksaneen robotin. Osa kirurgeista pitää hankintaa kyseenalaisena investointina.

Pohjoiskarjalaisten sydänleikkaukset ovat vähentyneet, kun hoidot ovat kehittyneet – pula hoitajista kuitenkin hidastaa sairaiden hoitoonpääsyä
Itä-Suomessa sairastetaan perinteisesti paljon sepelvaltimotautia, mutta hoitomenetelmät ovat nykyisin potilaalle kevyempiä. Pohjois-Karjalan keskussairaalassa tehdään satoja pallolaajennuksia joka vuosi.
Ulla Järven kolumni: Kannattaako lääkärin hymähdellä potilaalleen?
Hammaslääkärin tuolissa ei paljon keskustella. Potilaan kannattaa muutenkin harkita sanomisiaan, sillä hymähtelevä lääkäri käyttää asiantuntijavaltaa, kirjoittaa Järvi.
Ruotsalaisia huolettaa vaalien alla kaksi asiaa, ja toinen niistä on tuttu suomalaisillekin
Sunnuntaina pidettävien vaalien äänestäjät etenkin Pohjois-Ruotsissa ovat tuskastuneet terveydenhoidon surkeaan tilanteeseen. Moni pelkää jäävänsä ilman sairaanhoitoa.
Kainuun hyvinvointialueen toimialajohtajien valinta etenee: viiden johtajan paikkaa tavoittelee 15 hakijaa
Valituilla on edessään soveltuvuusarvioinnit, joiden valmistumisen jälkeen tavoite on valita toimialuejohtajat aluehallituksessa 12. syyskuuta.
Kainuun hyvinvointialueen toimialajohtajiksi haastateltavat on valittu – valinnat tehdään syyskuun toisella viikolla
Yhteensä hakijoita Kainuun hyvinvointialueen viiteen toimialan johtajan paikkaan oli 49, ympäri Suomen. Haastattelut tehtäviin toteutetaan viikolla 33.
Etelä-Karjalan keskussairaalan päivystyksessä on ollut kesällä ruuhkaa – odotusaika vaihtelee paljon
Ylen kyselyn mukaan kaikkien sairaanhoitopiirien päivystyksissä on ollut kesällä ruuhkia.
Leikkausjonot junnaavat eikä hoitotakuu toteudu – normaaliin päästäneen Etelä-Pohjanmaalla lomien jälkeen
Seinäjoen keskussairaalassa on tarkoitus kuroa hoitotakuu kiinni lomien jälkeen.
Neljänsiä koronarokotuksia laajennetaan 60-vuotiaisiin Tampereella ja Orivedellä
Kaikki 60 vuotta täyttäneet voivat hakea neljännen koronarokotuksen elokuun puolivälissä. Aikoja voi varata jo nyt.
Koronavirus leviää nyt vauhdilla Pirkanmaalla – kysyimme TAYSista, miten vaikealta tilanne näyttää terveydenhuollossa
Tampereen yliopistollisessa sairaalassa on erityisesti iäkkäitä ja riskiryhmiin kuuluvia koronapotilaita. Sairaanhoitopiiri ennakoi sairaalahoitoa tarvitsevien määrän kasvavan.
Kainuun soten henkilöstöpula ei hellitä – sijaistuksiin koetetaan saada apua sisäisestä keikkatyöstä
Sijaisista oli puutetta jo ennen lomakauden alkamista, ja lomien lisäksi muut poissaolot vaikeuttavat henkilöstötilannetta.
Oulun yliopistosairaalassa on jo uutta koronalääkettä – suurempi erä Paxlovidia tulossa syksyllä
Paxlovid on ensimmäinen suun kautta otettava lääke koroviruksen aiheuttamaa tautia vastaan, joka on saanut Euroopassa myyntiluvan.
Onnellisen maan maine auttaa, kun kunnat Lappia myöten etsivät hoitajia Aasiasta – "Missä olisin mieluummin kuin täällä", sanoo Donna Cosio
Hoivayritysten lisäksi yhä useammat kunnat etsivät nyt työvoimaa Aasiasta. Hoitajia välittävät yritykset aikovat rekrytoida ensi vuonna kaksi kertaa enemmän kuin tänä vuonna.

Pula uniapnealaitteista haittaa jo sairauden hoitoa – Jukka Kettula on odottanut apua pian vuoden: "Herään siihen, kun haukkaan happea"
Uniapnealaitteiden toimitukset ovat viivästyneet maailmanlaajuisesti muun muassa komponenttipulan vuoksi. Hoitoon käytettävä CPAP-laite auttaa hengittämisessä.
Oulun terveypalveluissa ruuhkaa – syynä paitsi työntekijöiden vähyys myös perumattomat asiakasajat
Asiakkaiden peruuttamattomia ajanvarauksia on myös ollut tänä keväänä tavallista enemmän, todennäköisesti koronavirustartunnoista johtuen.
Moni sijainen ei työskentele koko kesää – Kanta-Hämeen sairaanhoitopiiri ennakoi henkilöstöpulan jatkuvan
Sijaisia puuttuu erityisesti osastotoiminnoista, mutta puutteita on myös teho- ja leikkaustoiminnassa sekä päivystyksessä.
Jääkiekon MM-kisat eivät ole näkyneet ruuhkina päivyspolilla Acutassa Tampereella
Kiireiset päivät ovat johtuneet muista kuin MM-kisavieraista.
Potilastietojärjestelmä Apotti toimii taas – järjestelmä kaatui aamulla HUSissa
Koko järjestelmän HUSin toimipisteissä kaatanut ongelma saatiin korjattua tunnissa. Apotin mukaan kyseessä ei näyttäisi olevan tietoliikennehyökkäys.
Sairaanhoitaja Tero Flink ei usko joukkoirtisanoutumisen toteutumiseen: "Tulee joku Lindénin uusi laki"
Kotkassa sairaanhoitajana työskentelevä Tero Flink pettyi, kun hoitajalakko peruuntui. Hän uskoo, että se olisi ollut hyvä painostuskeino työtaistelussa.
Vöyrin terveysasema toistaiseksi suljettu resurssipulan vuoksi
Sulku ei koske äitiys- ja lastenneuvolaa. Vöyrin terveysaseman asiakkaat hoidetaan sulkuaikana Oravaisten terveysasemalla.
Potilaiden kannattaa mennä hoitoon Varsinais-Suomen hoitajalakosta huolimatta, jos peruutusta ei ole tullut
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirissä on selviydytty melko hyvin ensimmäisestä lakkoviikonlopusta. Läheltä piti -tilanteita on kuitenkin ollut.
Tuija Liimanin sytostaattihoito peruttiin ensin, mutta aika löytyi sittenkin, kun hoitajia määrättiin töihin – HUS huolissaan potilasturvasta
HUSin mukaan syöpähoidot, syöpätautien lääkehoidot ja sädehoidot jatkuvat, mutta leikkauksia on siirretty. Oulussa puolestaan kaikki syöpähoidot ja -leikkaukset jouduttiin perumaan.
Torstai 31.3.2022 (radio)
Hoitajalakko pysäyttää kiirettömän sairaanhoidon. Yhteydenotot yhdenvertaisuusvaltuutettuun ovat lisääntyneet. Vieraskielisten määrä kasvaa. Ukraina yrittää evakuoida ihmisiä Mariupolista. Sääennuste.