Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Yle Areena logo.

Edustaja Rahusen rimpuilu NMT-verkossa

Kun yhteyttä ei saa, linjat rätisevät ja puhelinlasku nousee 30 000 markkaan vuodessa, voi alkaa miettiä uudelleen radiopuhelimen hyödyllisyyttä. Jyväskyläläinen edustaja oli 1980-luvulla odottanut toimivaa radiopuhelinverkkoa kuuden vuoden ajan.

Puhelinlangat muodostavat huulet taivaalle maalaismaisemassa

Puhelinlangat lauloivat levytoiveita ja kertoivat kuulumisia maan ääriltä

Ensimmäinen Puhelinlangat laulaa -lähetys kuultiin 1972.

Yle Areena logo.

Liikennettä ja viestintää ministeriöstä maanteille ja tiedon valtateille

Järkälemäisen autopuhelimen kutistuminen kapulaksi, uusien televisiokanavien synty, hassel-pöntöiksi kutsutut valvontakamerat sekä moottoriteiden ja tiedon valtateiden kehitys ovat osa yhden ministeriön historiaa. YLE Uutisten kooste kertoo Liikenne- ja viestintäministeriön vaiheista.

Yle Areena logo.

Nokia pelasi miljoonia N-Gageen

N-Gagen piti yhdistää pelaaminen ja puhelut.

Yle Areena logo.

Sana siirtyy – nykyaikaista tiedonvälitystä 1950

Lyhytelokuvassa sana siirtyy puhelimen ja lennättimen välityksellä. Ystävällisyys, täsmällisyys, varmuus ja nopeus olivat niitä periaatteita, joita noudattaen Posti- ja lennätinlaitoksen henkilökunta palveli yleisöä.