Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Keretin kaivostorni ilmasta kuvattuna. Ympärillä talvinen luonto.

Keretin kaivostorni Outokummussa pysyy suojelukohteena

Pohjois-Karjalan ely-keskus on tehnyt kielteisen päätöksen Keretin kaivostornin rakennussuojelun kumoamisesta.

Vanhan rakennuksen julkisivu, jossa on punertava ovi ja pieniruutuisia ikkunoita.

Rauman raatihuoneesta tehdään esteetöntä rohkeilla ratkaisuilla – seinään puhkaistaan uusi ovi ja tiloihin voi tutustua VR-laseilla

Lähes 250-vuotiaan Rauman raatihuoneen remontointi tarkoittaa lahojen korjaamista ja toimintojen parantamista. Torni ei saa kaatua, mutta rakennus pitäisi myös saada saavutettavaksi. Se ei ole helppoa.

Havainnekuva 16- kerrokksisesta puukerrostalosta, jota suunnitellaan oulun uudelle asuntomessualueelle vuodeksi 2025.

Oulun asuntomessualueelle suunnitellun Suomen korkeimman puukerrostalon suunnittelukisa tuotti vain yhden ehdot täyttävän ehdotuksen

Puurakentajat Group Oy ja Schauman Arkkitehdit Helsinki Oy ovat voittaneet Varikon torni -laatukilpailun puukerrostalon rakentamiseksi Asuntomessuille Ouluun.

Edessä penkki veden äärellä. Takana kohoaa Keretin kaivostorni Outokummussa.

Maakuntaliitto haluaisi säilyttää Outokummun Keretin tornin – pitää merkittävänä matkailukohteena ja maamerkkinä

Keretin torni on suojeltu kohde. Tornista voi kuitenkin aiheutua turvallisuusriski, mikäli sen läheisyyteen suunniteltu Hautalammen kaivoshanke toteutuu.

myllysaaren hyppytornin portaita laiturilta kuvattuna

Lappeenrannan Myllysaaren hyppytornin kuntoa tarkkaillaan – tornin tulevaisuudesta ei ole tehty päätöksiä

Jos Lappeenrannan Myllysaaren hyppytorni uusittaisiin, hintahaarukka olisi toteutustavasta riippuen 150 000–420 000 euron välillä.

Vanha ullakon ikkuna, jonka läpi näkyy kaupunkimaisema.

Torni, jota ei olisi olemassa ilman Venäjän armeijan tilausta – kurkista suljetulle tiedekeskuksen ullakolle, jonne on suunniteltu saunaa

Suomen vanhin tiedekeskus Tietomaa sulkee ovensa vuosiksi remontin takia, se saattaa muuttaa myös tornin tulevaisuuden. Osa näyttelyesineistä voi päätyä Ukrainaan, koska ne eivät mahdu uusiin tiloihin.

Laiva Kirkkonummen merialueella lähellä rantaa.

Kirkkonummen 185-metriseen torniin suunnitellaan vierailumahdollisuutta – projektin on tarkoitus edetä pikavauhtia

Suunnitelmana on aloittaa rakentaminen jo alkuvuodesta 2023. Merikaapelitornista tulisi toteutuessaan Suomen korkein rakennus.

Laiva Kirkkonummen merialueella lähellä rantaa.

Uusimaalainen Kirkkonummen kunta saa Näsinneulaakin korkeamman rakennuksen – ennätystornin on tarkoitus nousta meren rannalle pikavauhtia

Kirkkonummelle tulevassa rakennuksessa valmistetaan merikaapeleita, ja sen on tarkoitus olla valmis vuonna 2024.

Ihmisiä katselemassa maisema Lappeenrannan vesitornissa.

Lappeenrannan vesitornia ei kunnosteta ainakaan nopeasti – tornin vetovoima selviää viiden vuoden sisällä

Lappeenrannan vesitorni avattiin kesällä niin sanotulla matalalla kynnyksellä. Toiminnan jatkoa pohtivat nyt kaupunki, yrittäjät ja Lappeenrannan Energiaverkot

Purkukone nakertaa potilastornista palan kerrallaan

Purkukone nakertaa potilastornista palan kerrallaan – marraskuun lopussa maamerkki on poissa

Kainuun vanhan sairaalan yhdeksänkerroksinen potilastorni on ollut yksi Kajaanin maamerkeistä yli 50 vuotta. Torni katoaa kaupunkikuvasta marraskuun loppuun mennessä.

Annika ja Venla Halkosaari ottavat selfietä Aulangon näkötornin huipulla elokuisessa ilta-auringossa taustalla tornista avautuva metsämaisema.

Aulangon näkötornista avautuvia maisemia ehdittiin jo kaivata

Aulangon näkötorni Hämeenlinnassa on entistä ehompi ja jälleen avoinna kävijöille. Maaliskuussa alkaneet korjaustyöt etenivät lopulta rivakasti.

Heinolan vesitorni puiden keskellä

Heinolan vesitornin muuttaminen asunnoiksi alkanee vuoden loppuun mennessä

Uusi omistaja kaavailee torniin omistusasuntoja. Kaavamuutoksen on tarkoitus valmistua syksyllä. Vesitornin kesäkahvila aukeaa jo nyt.

Yksi Suomen pisimmistä hiekkarannoista on myös varjoisa puiden ansiosta

Huuhanrannan esteettömän näkötornin avajaiset siirtyivät ensi vuoteen – projekti pistettiin jäihin teräksen epävakaiden hintojen vuoksi

Näköalatornin oli tarkoitus valmistua elokuuksi, mutta nyt tähtäin on ensi kesässä. Virkistysaluesäätiö on jo hankkinut näkötornia varten reilut kolme hehtaaria maata Ruokolahden Huuhanrannan mäen päältä.

Lappeenrannan vesitorni.

Lappeenrannan vesitornin ovet avautuvat yleisölle – tornin juurella aloittaa kahvila heinäkuun alussa

Tulevat yleisön vierailut ylös vesitorniin ovat pääsymaksullisia. Tornin näköalatasanteelle kuljetaan jalkaisin nousemalla noin 160 porrasta.

Kokkolan vanha punatiilinen vesitorni kesäisessä kuvassa.

Kokkolalaiset haluavat säilyttää vanhan vesitornin ympäristön ennallaan – liikenneturvallisuus on suurin huoli

Kokkola kysyi kaupunkilaisten ajatuksia vanhan vesitornin ympäristöstä ja sen kehittämisestä. Uudistuksista halutuimpia olisivat kahvilatoiminta ja liikenneturvallisuuden parantaminen.

Rakennustelineet kylkeensä saanut Aulangon näkötorni paistattelee huhtikuun alun auringossa lumisten mäntyjen keskellä.

Aulangon näkötorni on vakaa kuin kallio, vain välipohjat ovat tiensä päässä – kunnostus ei estä vierailuja kansallismaisemassa

Hämeenlinnan Aulangon näkötornin kunnostaminen on välttämätöntä, jotta torni voidaan pitää jatkossa auki yleisölle. Samalla kulttuuriperintökohde saa lisävuosia ja säilyy jälkipolville.

Veli-Matti Raappana ja Kai Ukskoski keskustelevat Kaarlelan kirkon julkisivuremontin yksityiskohdista.

Kaarlelan kivikirkon rapistunut rappaus korjataan tulevana kesänä – rakennus maalataan jopa viiteen kertaan

Keskiajalla rakennettu Kaarlelan kivikirkko Kokkolassa on suojeltu kirkkolailla ja rauhoitettu muinaismuistolain nojalla. Ensi kesänä sen rappaukset uusitaan.

Naisvuoren näkötorni

Naisvuoren näkötornin ulkokuori remontoidaan – tornin sisällä olevaan vesisäiliöön kaavaillaan uutta toimintaa

Näkötornin remontti kestää noin puolen vuoden ajan, mutta ei juuri vaikuta kesäkahvilan toimintaan.

Ahveniston hyppyrimäki ilmasta kuvattuna.

Hämeenlinnan hyppyrimäen alastulorinteen betonirakenteet on purettu

Rakenteiden purkaminen maksoi 25 000 euroa. Tornin alaovi on hitsattu kiinni. Kiipeilijöitä ei enää ole näkynyt.

Punainen haulitorni korkealla, alhaalla maisema Tampereesta.

Tuulisena päivänä huojuu ja tärisee – Kiipesimme Pispalan Haulitorniin, jonka luvataan kestävän vielä toiset sata vuotta

Entisaikojen haulimestarin 55 metrin työmatka on hurjempi kokemus kuin alhaalta katsoen luulisi.

Sodankylän vanha paloasema

Jos Lapin ely-keskuksen lupa heltiää, Sodankylä menettää yhden maamerkeistään, paloaseman tornin

Sodankylän kunta kaavailee paloaseman tilalle puistomaista aluetta leikkialueineen.

Etelä-Karjalan keskussairaalan A-tornin on purettu sisältä runkoon asti ennen remonttia.

Etelä-Karjalan keskussairaalan tornin peruskorjauksen suunnittelu käynnistyi – peruskorjaus alkaa ensi vuonna

Pääsuunnittelija on Granlund Saimaa. Peruskorjaus alkaa ensi keväänä.

Satama

Linnoitusniemen maaperä tutkitaan ennen kuin sinne rakennetaan mitään pysyvää

Edellisen kerran Linnoitusniemen maaperää kairattiin, kun paikalle suunniteltiin maailman korkeinta hiekkalinnaa.

Jari ja Sirpa Turunen linnansa pihalla.

Pariskunta rakensi tontilleen 10 vuotta keskiaikaista linnaa giljotiineineen – saimme kurkistaa muurien sisälle, jonne turistit eivät pääse

Linnat kiehtovat Jari Turusta. Vuosituhannen vaihteessa hän päätti rakentaa oman. Nyt Joensuun kupeessa Puntarikoskella torni kohoaa korkeuksiin, ja puutarhassa kasvaa yli 3000 kasvilajia.

Ulkokuvaa Pääskyvuoren linkkitornista.

TS: Pääskyvuoren linkkitornin purku maksaisi 1–2 miljoonaa euroa

Telia Towers Finland on teettänyt purkutyöstä kustannusarvion. Tornin purkaminen ei kuitenkaan ole suunnitteilla.

Aulangon graniittisen näkötornin huippu sinitaivasta vasten.

Aulangon näkötornin korjaus käyntiin todennäköisesti vasta ensi vuonna – nyt laadinnassa korjausten toteutussuunnitelma

Hämeenlinnassa Aulangon näkötorni on pysynyt suljettuna koko kesän. Torni vaatii korjausta, eikä sitä voida ennen kunnostusta avata yleisölle. Tornin korjaussuunnitelmien laatiminen on vaatinut ennakoitua enemmän aikaa.

Ylen linkkitorni pihalta kuvattuna 13.10.2020.

Ylen 146-metrinen ikoninen linkkitorni jää Pasilaan, vaikka se on käymässä tarpeettomaksi

Yleisradio on päättänyt säilyttää ikonisen 146-metrisen Pasilan linkkitornin, koska se on yhtiön ja kaupungin merkittävä maamerkki. Tornin ylläpito nykyisellään maksaa noin 75 000–100 000 euroa vuosittain.

Aulangon kivinen näkötorni ruohonjuuritasolta kuvattuna.

Aulangon näkötornista ei ihailla maisemia tänä kesänä

Aulangon näkötornin välipohjien kuntotutkimus ja kantavuusselvitys kertovat, että torni vaatii mittavat korjaustyöt. Siksi torniin ei pääse tänä kesänä. Metsähallitus toivoo kunnostuksen valmistuvan ensi vuonna.

Rauman kaupungintalo

Rauman kaupungintalon tornista soi 80-luvun hevi, jos Lukko voittaa jääkiekon pudotuspeleissä

Kaupunki aikoo kunnioittaa kiekkojoukkue Rauman Lukon voittoja soittamalla joukkueen maalilaulua The Final Countdown.

Ihmisiä nousemassa bussin kyytiin Helsingissä.

Thursday's papers: More election debate, riskiest jobs, Tampere's towers

Covid keeps stirring debate in the papers, with questions over April's elections and who should be vaccinated next.

Tulevat Trigoni-rakennukset Pasilassa

Yksi Suomen hienoimmista kansallismaisemista muuttuu pysyvästi Pasilan pilvenpiirtäjien myötä – maabrändäyksessä tornit menivät tosin jo muodista

Pilvenpiirtäjän lopullista muotoa on etsitty sata vuotta, ja Helsinki yrittää erottautua muista kolmionmuotoisilla torneilla, jotka nousevat Pasilaan.

Uutsivahti-sovelluksen Läheltä-toiminnon esittelykuva

Ylivieskan uusi kirkko saa viereensä myös tuliterän kellotapulin

Teräksinen kellotapuli rakennetaan lähes samalle paikalle kuin vanha.

Ikkunamaalaus Tikkurilan kirkossa.

Vantaa julistaa joulurauhan aattona kello 13 ja Porvoo kello 16 – molemmat tapahtumat ovat verkossa

Vantaan julistuksessa vuoden alussa avautuvaan Tikkurilan kirkkoon rakennettu tornikellopeli soittaa erilaisia sävelmiä.

Tiiliseinä.

Vaasan vesitornista on irronnut tiiliä – torni sai aidan ympärilleen

Vesitorni on ympäröity aidalla turvallisuuden vuoksi. Vesitornin yläosa on jo aiemmin saanut verkon ympärilleen.

Pispalan Haulitornin kattorakennus nostettiin paikalleen 14. lokakuuta kello 13.

Katso video: Siellä lepää! Näin nousee taivaalle Pispalan rakastettu Haulitorni – tätä hetkeä tamperelaiset ovat odottaneet

Asennus viivästyi, mutta vihdoin Haulitorni on paikoillaan. Pala Tampereen historiaa kurkottaa jälleen kohti taivasta.

Ylen linkkitorni pihalta kuvattuna 13.10.2020.

Puretaanko Pasilan maamerkki, Ylen Linkkitorni, vai muuttuuko se esimerkiksi kiipeilytorniksi? Aalto-yliopiston professori puoltaa säilyttämistä

Linkkitornin ylläpitokustannukset ovat noin 100 000 euroa vuodessa. Hissin ja rakenteiden korjauksiin menisi satoja tuhansia euroja.

Havainnekuva Oulun torinrantaan suunnitellusta Terwa Towerista.

Oulun torinrantaan suunniteltu maamerkki, Terwa Tower etenee

Tornihotellin rakentaminen voisi alkaa vuonna 2023.

Imatrankosken tyhjä uoma

Imatrankosken partaan näköalatasanne kunnostetaan syksyn aikana – takaisin yleisön käyttöön vuodenvaihteessa

Imatrankosken partaalla, koskiuoman Valtionhotellin puoleisella rannalla oleva näköalatasanne on suljettu remontin vuoksi.

Aulangon näkötorni.

Metsähallitus on saanut lisää rahaa Aulangon historiakohteiden kunnostamiseen

Huonokuntoisten rakenteiden korjaaminen on tarpeen myös turvallisuussyistä.

Kalasataman tornitalo.

Suomen korkeimmasta asuinrakennuksesta pudoteltiin ihmisten päälle esineitä – ohikulkijat joutuivat väistelemään ylhäältä tippuvaa tavaraa

Esineiden pudottelusta on tehty viisi rikosilmoitusta, ja kolme miestä on otettu kiinni vaaran aiheuttamisesta epäiltyinä.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle