Uusimmat artikkelit

STUK aloitti ydinjätteen loppusijoituslaitoksen käyttölupahakemuksen käsittelyn – vie muutaman vuoden
Posiva on rakentamassa käytetyn ydinpolttoaineen geologista loppusijoitusta. Eurajoen Olkiluotoon.
Ydinjätteen hautaaminen Olkiluotoon alkaa parin vuoden kuluttua – Suomen kokemuksia seuraa koko maailma
Suomalaisesta käytetyn ydinpolttoaineen loppusijoitusratkaisusta tulee kansainvälinen malli, uskoo OECD:n ydinenergiajohtaja.
Posiva jätti käyttölupahakemuksen käytetyn ydinpolttoaineen loppusijoituslaitoksesta
Työ- ja elinkeinoministeriö käsittelee käyttöluvan ja vie sen valtioneuvostolle hyväksyttäväksi. Varsinaisen loppusijoituksen on määrä alkaa Eurajoen Olkiluodossa 2020-luvun puolivälissä.
Posivan kapselointilaitos Olkiluodossa ylsi harjakorkeuteen – käytetty ydinpolttoaine pakataan säilytettäväksi maan uumeniin
Laitos käsittelee valmistuttuaan Olkiluodon ja Loviisan ydinvoimaloiden käytetyn polttoaineen. Se valmistuu näillä näkymin ensi kesänä.
Onko ydinvoima hyvää vai pahaa? "Sille löytyy oma kategoria", sanoo Suomea kiertänyt ja pääministerin tavannut komissaari McGuinness
EU:n rahoituspalveluista vastaava komissaari Mairead McGuinness on vierailulla Suomessa. Hän vastaa ydinvoiman, kaasun ja biomassan kohtalosta kun komissio päättää, luokitellaanko ne ilmaston ja ympäristön kannalta kestäviin energiamuotoihin.

Tiistai 26.10.2021 (tv)
Maskit. Ydinjäte. Parisuhteet. Sää.
Hissukseen 30 vuotta toiminut ydinjätehuoltorahasto tulee osakemarkkinoille – jättimäisen miljardirahaston sijoitushorisontti on vuodessa 2120
Suomen valtion ydinjätehuoltorahasto on toiminut kaikessa hiljaisuudessa yli 30 vuotta. Miljardivarallisuuden kerännyt rahasto sai kuitenkin vasta syyskuussa ensimmäisen kokopäiväisen toimitusjohtajan. Sijoitushorisontti on sadan vuoden päässä.

Eurajoki: Kunnalla oltava veto-oikeus ydinjätteen määrän kasvattamiseen
Eurajoen mielestä kunnalla pitää olla oikeus kieltäytyä, jos sen alueelle sijoitettavan ydinjätteen määrää halutaan oleellisesti kasvattaa siitä, mihin kunta 20 vuotta sitten suostui.
Maaperän mikrobit voivat rapauttaa ydinjätekapseleita - tutkija muistuttaa myös hyvin pitkän ajan vaikutusselvityksistä
Riski lienee pieni, mutta loppusijoitetun korkea-aktiivisen ydinjätteen pitää pysyä täysin eristyksissä hyvin pitkään - ehkä satoja tuhansia vuosia.
Fennovoiman turvallisuusarviointi etenee Säteilyturvakeskuksessa selvityspyyntöjen kautta
Säteilyturvakeskuksen valvontaraportin mukaan puutteita on ollut niin luvitussuunnitelman päivityksissä kuin alustavan turvallisuusselosteen toimituserissä, joista toistaiseksi kaikista STUK on tehnyt tai tekee selvityspyynnön.

Vattenfall: Ruotsin ydinjätteen välivarasto täyttymässä muutamassa vuodessa
Ruotsin ainoa välivarasto sijaitsee Oskarshamnissa Etelä-Ruotsissa.
IAEA:n pääjohtaja vierailulla Eurajoen Olkiluodossa – "Onkalo varastoi ydinjätettä tuhansia vuosia kestävällä tavalla, tämä on selkeä osoitus minulle ja muulle maailmalle"
Kansainvälisen ydinenergiajärjestön pääjohtaja on tutustunut Suomen-vierailullaan Olkiluodon ydinvoimalaan ja ydinjätteen loppusijoitukseen.
Suomessa kuvattu jännityssarja White Wall ei ole tavanomainen pohjoismainen draama – “Sarja ei matki muita vaan hiihtelee omia latujaan”
White Wall on tähän asti kallein Suomessa tehty tv-sarja.
TVO suunnittelee matala-aktiivisen ydinjätteen loppusijoitustilaa Olkiluotoon – ensimmäinen laatuaan Suomessa
Rakentamisen on tarkoitus alkaa keväällä 2023.

Näin atomipommi tuhosi Hiroshiman maan tasalle 75 vuotta sitten
Video näyttää, kuinka atomiase kylvi kuolemaa ja muutti Hiroshiman katunäkymät tuhovoimallaan.
Ukrainan hallinnon mukaan Tšernobylin voimalaa lähestynyt palo on sammutettu, aktivistit varoittavat säteilyvaarasta
Lieskat etenivät muutaman kilometrin päähän ydinjätteiden sijoituspaikasta.
Mitä tapahtui Karpin ensimmäisellä kaudella? Kertaa tärkeimmät asiat
Miten Karpista ja Nurmesta hitsautui raudanluja työpari?
Tamperelaisessa teollisuushallissa on kehitetty tekniikkaa, joka voi vielä pelastaa maailman öljykriisiltä ja ydinjätteiltä
Fuusiovoima on turvallisena pidetty vaihtoehto perinteiselle ydinvoimalle. Sitä on tutkittu vuosikymmeniä ja vihdoin jotain konkreettista on näkyvissä.

"Ydinjätettä, palauta lähettäjälle" – Yle ikuisti graffitit Tyynenmeren ydinjätehaudalla, ja sitten Yhdysvallat poistatti ne
Suuri amerikkalainen sanomalehti LA Times selvitti graffitien katoamista Ylen avulla. Yhdysvallat teki Marshallinsaarilla suurimmat ydinkokeensa.

Skanska rakentaa Posivalle käytetyn ydinpolttoaineen kapselointilaitoksen – "Turun linnan kokoinen rakennus"
Ydinjäteyhtiö Posiva kertoi tällä viikolla, että Eurajoen Olkiluodossa ovat alkamassa yhteensä noin 500 miljoonan euron ydinjätteen loppusijoitusinvestoinnit.

Nuclear waste firm plans big investment at Olkiluoto final disposal site
According to Posiva, the decision will lead to the world's first safe final disposal system for nuclear waste.

Eurajoen Olkiluotoon jätti-investointi – ydinjäteyhtiö Posiva alkaa rakentaa kapselointi- ja loppusijoituslaitosta
Kyseessä on noin 500 miljoonan euron investointi. Laitoksissa käsitellään Olkiluodon ja Loviisan ydinvoimaloiden käytetty polttoaine.

Merten muoviroskaantumista käsitellään G20-kokouksessa
Suomen panosta toivotaan kokouksessa erityisesti ydinjätteen loppusijoitukseen liittyvissä kysymyksissä, joissa Suomi on globaali edelläkävijä.
Harrisburgin, Tšernobylin ja Fukushiman onnettomuudet muuttivat käytäntöjä – Säteilyturvakeskus vakuuttaa, että ydinvoiman käyttö on Suomessa turvallista
Säteilyturvakeskus valvoo, mutta voimayhtiöt ovat vastuussa.

Länsi-Suomi: Levoton maailmantilanne on heikentänyt ihmisten luottamusta ydinjätteen loppusijoitukseen
Ydinjätteen loppusijoitus on tarkoitus aloittaa Eurajoen Olkiluodossa 2020-luvulla.

Keskiviikko 20.6.2018 (tv)
Lomarahojen leikkaus. Ydinjätteen loppusijoitus. Irlanti pyysi anteeksi homoseksuaaleilta. Moni rikkaruoho onkin villiyrtti. Sää.

Ydinjätteen loppusijoituskoe alkaa Olkiluodossa – katso videolta, millaisiin reikiin täytetyt ydinjätekapselit on tarkoitus haudata
Loppusijoittamiskokeessa kuparikapseleihin laitetaan ydinjätteen sijaan lämpövastukset. Testi alkaa Olkiluodossa sijaitsevassa Onkalossa juhannuksen jälkeen.

Ydinjätteille paikkaa hamuava Fennovoima lykkää reilusti tutkimuksiaan Pyhäjoen luonnossa
Fennovoiman tarkoituksena on ollut selvittää, sopisiko Pyhäjoen Sydännevan alue ydinjätteiden loppusijoituspaikaksi. Aluetta piti tutkia jo keväällä, mutta nyt suunnitelmia on muutettu jopa vuosilla.

Jos kansa saisi päättää, Fennovoiman ydinjäte haudattaisiin Olkiluotoon – tiukka ei ulkomaiselle jätteelle
Eurajoki voittaa Pyhäjoen sijoituspaikkana. Vain joka kymmenes suomalainen hyväksyy ulkomailla tuotetun ydinjätteen loppusijoittamisen Suomen maaperään.

Meksikossa vorot veivät jälleen radioaktiivista ainetta sisältäneen laitteen
Rikollisuuden riivaamassa Meksikossa on varastettu viimeisen neljän vuoden aikana ainakin seitsemän radioaktiivista ainetta sisältänyttä laitetta. Meksikossa on varastettu aikaisemmin myös ydinjätettä.

Ydinjätettä sisältävä tunneli romahti osittain Yhdysvalloissa
Työntekijät on evakuoitu alueelta. Kukaan ei ole loukkaantunut eikä radioaktiivista vuotoa ole ainakaan toistaiseksi havaittu, Washingtonin osavaltion ympäristöministeriö sanoo.

Kysely: Luottamus ydinjätteiden loppusijoituksen turvallisuuteen on vähentynyt
Alle kolmannes vastaajista uskoo, että ydinjätteet voidaan turvallisesti loppusijoittaa Suomen kallioperään.

Eurajoen ehdokkaat hylkivät Fennovoiman ydinjätettä
Fennovoiman ydinjätteen sijoittaminen Eurajoelle ei innosta vaalikoneeseen vastanneita poliitikkoja, mutta ratkaisukin asiassa tehdään vasta vuosikymmenten päästä.

Edes skorpionirobotti ei selvinnyt Fukushiman radioaktiivisessa reaktorissa – ydinvoimalan tutkimus jäi kesken
Torstaina matkaan lähetetty tutkimusrobotti ei pystynyt kiipeämään erittäin radioaktiivisen jätteen yli.

Ydinjätteilleen paikkaa etsivä Fennovoima jalkautuu Pyhäjoen luontoon
Ydinvoimayhtiön mukaan tutkimukset Pyhäjoen Sydännevalla aloitetaan kevään aikana. Maastotutkimukset tehdään jalan.

Nuke safety authority approves underground nuclear waste site
The Radiation and Nuclear Safety Authority STUK has approved the construction of a nuclear waste repository in the western municipality of Eurajoki, to be used by the Olkiluoto nuclear power plant.

Ydinjätteiden loppusijoituslaitoksen louhintatyöt alkavat jo joulukuussa
Eurajoelle ydinjätteiden loppusijoituslaitosta rakentava Posiva kertoo, että rakennusyhtiö YIT aloittaa tunnelien louhinnan pikapuoliin.

STUK: Posiva voi aloittaa loppusijoituslaitoksen rakentamisen Olkiluotoon
Säteilyturvakeskuksen mukaan Posivalla on nyt valmius aloittaa ydinjätteen loppusijoituslaitoksen rakentaminen Eurajoen Olkiluotoon.

Vietnam hylkäsi Rosatomin jättiydinvoimalahankkeet
Hankkeiden kustannukset ovat kaksinkertaistuneet vuodesta 2009.

Fennovoiman loppusijoitusselvitykset ihmetyttävät Eurajoella: "Millaista teatteria tässä pelataan?"
Eurajoen kunnanvaltuuston puheenjohtaja on hämmentynyt uutisesta, jonka mukaan Fennovoima etsii loppusijoitusselvityksiään varten Eurajoelta Olkiluodon lisäksi uusia alueita.

Saksan ydinvoimayhtiöt saavat jättilaskun ydinjätteestä
Yli 23 miljardin euron maksun ansiosta saksalaiset ydinvoimayhtiöt voivat siirtää vastuun ydinjätteen loppusijoituksesta hallitukselle.

Tsekki hakee ydinpolttoaineen loppusijoitukselle apua Suomesta
Suomalaisyhtiö Posiva on saanut miljoonien eurojen arvoisen sopimuksen Tsekistä.

Immigrant-background children barred from school trip to nuclear waste dump
A school in Pori is set to complain after security guards at a nuclear waste site barred entry to pupils with an immigrant background who came for a physics field trip. The company, Teollisuuden Voima (TVO), denies racism played a role in its decision. It says some pupils' passport or ID card numbers were not provided in advance as requested.

TEM ja Fennovoima esittelevät käytetyn ydinvoimapolttoaineen loppusijoitusvaihtoehtoja
Pyhäjoen asukkaat pääsevät kertomaan mielipiteensä Fennovoiman tuoreimmista ydinjätesuunnitelmista työ- ja elinkeinoministeriölle.

Päivän uutistärpit: TTIP:n jatkosta neuvotellaan ja Fennovoima esittelee suunnitelmiaan Pyhäjoella
Lisäksi päivän uutisissa tutustutaan muun muassa vanhusten perhehoitoon ja Baltian suurimpaan museoon.

Maan poveen voidaan loppusijoittaa tuhansia tonneja ydinjätettä – maan pinnalla marjastus jatkuu
Ydinjätteet kätketään satojen metrien syvyyteen, sillä muuta keinoa niiden hävittämiseen ei vielä ole. Suomi tulee todennäköisesti olemaan ensimmäinen maa maailmassa, joka sijoittaa ydinjätteensä lopullisesti maan poveen – mahdollisesti jo seitsemän vuoden päästä. Tällä hetkellä kaikki maailman käytetty ydinpolttoaine on sijoitettuna välivarastoihin.