Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Katariina Isoaho ottaa selfien.

Katariina Isoaho, 22, saattaa miettiä somekuvan julkaisemista yön yli, ja silti se jää arkistoon – julkaisupaineita voi vastustaa luonnollisuudella

Somemaailman kauneusihanteet saavat monet miettimään omien kuvien julkaisemista. "Rumien" kuvien julkaiseminen on kapinointia sitä vastaan ja voi lievittää ulkonäköpaineita.

Nuoren naisen koulukuvia albumissa 90-luvulta

Teini haluaa koulukuvaan, vaikka kännykkä on täynnä omakuvia – "Merkityksellisempi kuin oma selfie", sanoo 10-vuotias Liina Kauppinen

Koulukuvaussesonki on käynnissä ympäri Suomea. Printatut, ammattilaisen ottamat kuvat kiinnostavat, vaikka kännykät kädessä kasvanut sukupolvi ottaa kuvia paljon muutenkin.

taitelija Markku Hernetkoski siivet selässä

Kajaanin Rantapuistossa voi ottaa selfiekuvia mallaten kimalaisen siivet selkäänsä

Kajaanin Rantapuistoon on ilmestynyt lisää pölyttäjäaiheista taidetta. Heinäkuun alussa jokeen lipui kierrätystaideteos Hokkuspompus, eli kuplavolkkarista tehty kartanokimalainen. Nyt rantapuistoon on noussut pari siivekästä toteemipaalua.

Nelli Kenttä ja Katri Norrlin kivimuurin edessä.

Somessa kaikki on täydellistä, ja silti vaatimattoman luonnollista – toimittajakaksikko kysyi, mitä ulkonäköpaineita koemme somessa, ja sai viestitulvan

Somessa elämä ja ulkonäkö näyttäytyy täydellisen upeana ja luonnollisen vaivattomana, vaikka taustalla voi olla paljon työtä ja kuvanmuokkausta. Yhteiskunnassa vallitsee vahva laihdutuskulttuuri ja kauneusihanteiden epätasa-arvo, sanovat somen ulkonäköpaineista kirjoittaneet Katri Norrlin ja Nelli Kenttä.

Avantouimarin iho höyryää pakkasessa

"Ota selfie heti saunan jälkeen" ja muita talvikuvausvinkkejä – Katso upeat kuvat, ja äänestä, mikä maisema kuvaa Tamperetta parhaiten

Ammatikseen Tamperetta markkinoiva valokuvaaja Laura Vanzo antaa vinkkejä onnistuneisiin talvikuviin.

Kirjailija Sisko Savonlahti

Sisko Savonlahden kolumni: Tuijotan museossa mieluummin homeisia tauluja kuin omaa naamaani

Jos emme voi edes museossa ihailla jotain muuta kuin itseämme, missä sitten, kirjoittaa kirjailija Sisko Savonlahti.

Kuvassa on mies, jolla on taitava meikki ja peruukki.

Sami-Petteri Asikainen pilailee julkkisnaisten selfieillä, koska kaipaa puhetta myös mieskehoista – näin voit purkaa somen ulkonäköpaineita

Asiantuntijoiden mukaan ulkonäköpaineita voi helpottaa someaan karsimalla ja tunnistamalla kuvien motiiveja.

Toimittaja Regina Rask

Regina Raskin blogi: Otat selfien, olet siis olemassa?

Ihmisen identiteetti rakentuu sosiaalisessa vuorovaikutuksessa. Myös somen omakuvissa rakennetaan itsetuntoa.

Kolme kisaa neljästä voittanut Toni Nieminen juhli Keski-Euroopan mäkiviikon voittoa 1992.

Teitkö junnupeleissä hattutempun tai pääsitkö nimmarijonossa urheilutähden kainaloon? Lähetä kuva parhaasta urheilumuistostasi ja voit päästä Yle Olohuoneen suoraan lähetykseen!

Yle Olohuoneen Urheiluiltamat metsästää lauantaina kadonneita urheiluhetkiä. Nyt voit jakaa myös omat muistosi tv-katsojille!

Ett par tar en selfie i en snöig omgivning.

Young women feel social media pressure over appearance

Women with many Instagram followers particularly experience appearance-related pressure, a Finnish study finds.

Koiria kesäsypressiniityllä Hitatchi Seaside Parkissa Hitachinakassa Japanissa.

Kesäsypressien syysloisto huumaa Japanissa – Katso upea kuvasarja puistosta, joka vetää puoleensa turistilaumoja

Savikkakasvien heimoon kuuluvia kesäsypressejä istutetaan Hitachin merenrantapuistoon joka vuosi yli 30 000 kappaletta.

Kameran näytölla luokkakuva

Selfie ei syrjäyttänytkään perinteistä muotokuvaa – koulukuva halutaan yhä paperisena itselle, isovanhemmille ja jääkaapin oveen

Koulukuva on säilyttänyt suosionsa, vaikka digitalisoituminen on myllännyt alaa rajusti viime vuosina. Luokkakuvan lunastaa itselleen lähes jokainen.

Ellinoora

Ellinoora on voimalauluineen nuoren sukupolven Kaija Koo: "Hymyilevien selfiekuvien takana monella on paha olla"

Artisti kertoo ihmetelleensä sitä, miten rehellisiä ja avoimia hänen faninsa ovat.

nainen ottaa kuvaa kaveristaan kukkakedolla

Onko tykkäysten himo mennyt jo liian pitkälle? Moni on valmis rikkomaan sääntöjä yhden selfien vuoksi – jotkut jopa kuolemaan

Sosiaalisen median kautta kuvia ja videoklippejä voi jakaa koko maailmalle. Täydellisen kuvan tavoittelussa on ilonsa – ja riskinsä.

Selfiekeppikuvausta Senaatintorilla

Wednesday’s papers: Waste-collecting SUP boarder, judgement in “human waste” case, and Helsinki’s selfie hot-spots

An innovative method of cleaning Finland's lakes, city councillor deemed 'offensive', and Helsinki's selfie trail

kuvaaja kuvaa

Ammattivalokuvaaja joutuu usein itseinhossa kierivän lohduttajaksi – näillä kolmella vinkillä onnistut valokuvissa paremmin

Yli 15 vuotta valokuvaajana toiminut arvelee, että nuorten kriittisyys itseään kohtaan on kasvanut sosiaalisen median myötä.

tyttö ottaa selfien

Finns going under knife to resemble re-touched selfies in real life

Plastic surgeons in Finland say they are witnessing cases of 'snapchat dysmorphia’ where people book treatments to look like their filtered selfies.

Lähikuva jaloista, joissa nilkat ovat paljaana.

Miksi nuoret kulkevat nilkat paljaina? 15-vuotias Max: “Se on tyylikästä ja jalat ei näytä tönköiltä”

Nuorilla on erikoisia ja outojakin tapoja, joista on huomaamatta muodostunut käyttäytymisnormeja. Otimme selvää esimerkiksi siitä, miksi nuoret kulkevat nilkat paljaana.

Mari Koistinen

Vältä näitä virheitä, kun valitset kuvia nettideittiprofiiliisi – unohda autot, kalat ja lapset

Lähes jokainen tuntee pariskunnan, joka on tutustunut toisiinsa Tinderin tai erilaisten deittisivustojen kautta. Tietokirjailija Mari Koistinen antaa yksinkertaiset vinkit parempiin profiilikuviin.

Teini ottaa selfietä.

Kiiltokuva, pala arjesta vai itsetutkiskelua? Voiko somemaailma myös opettaa hyväksymään itsensä? Toimittaja kuvasi itseään ja ymmärsi, mikä selfieissä viehättää

Sosiaalisessa median palveluissa jaetaan päivittäin miljardeja kuvia. Somen erotteleminen oikeasta elämästä on entistä hankalampaa.

Ryhmäselfie.

Somekuvat ja ekotrendit innostavat nuoretkin kansallispuistoihin – "Luonto on nyt pop"

Kansallispuistoihin saapuu ulkomaisiakin vloggareita ja somevaikuttajia houkuttelemaan kävijöitä paikalle.

Kuvassa nainen ottaa selfietä itsestään.

Asiakkaiden lisäksi myös henkilökunta räpsii kuvia sairaaloissa – "Kuvia otetaan entistä enemmän ja missä tilanteessa vain"

Kuvaamisen kieltävät kyltit ovat tuttu näky sairaaloiden seinillä. Kävijöitä neuvotaan kuvien ottamisessa, mutta myös henkilökunta kaipaa ohjeita.

Ericeiran rantaa

Pariskunta putosi kuolemaansa selfien vuoksi Portugalissa

Britannialainen ja australialainen putosivat 40 metriä korkean seinämän päältä alas lähellä suosittua Ericeiran rantakohdetta.

nainen ottaa kuvaa itsestään vessassa

Vessaselfiet eivät ole vain kauniita kasvoja – Tutkija: “Ne voivat olla tulevaisuudessa mielenkiintoista tutkimusmateriaalia arjestamme”

Kynnys ottaa omakuvia on laskenut kännykkäkameroiden myötä. Kamera kulkee puhelimen kautta mukana lähes joka paikkaan – jopa wc-tiloihin.

Asta Leppä

Asta Lepän kolumni: Aktiivikansalainen aktivoituu

Nykyajan ihanneihmisen täytyy koko ajan puuhata pää punaisena jotakin, ihmettelee Asta Leppä. Keskustelu on päättynyt.

Tuija Siltamäki

Tuija Siltamäen kolumni: Aikuiset, jättäkää selfie-teinit rauhaan – oman naaman kuvaaminen ei ole noloa

Selfiet ovat jo kauan sitten lakanneet merkitsemästä vain kuvaa omasta lärvistä, kirjoittaa Ylen kolumnisti Tuija Siltamäki.

Mustavalkoinen valokuva, jossa taiteilija konttaa alastomana peilin eteen.

Francesca Woodmanin valokuvat muodostuvat monelle pakkomielteeksi

Francesca Woodmanin kuvat ovat jälleen esillä Helsingissä

Helene Schjerfbeckin omakuva.

Omakuvista tunnettu Helene Schjerfbeck rikkoi rajoja monella tavalla

Schjerfbeckin tuottelias taiteilijaura kesti yli 70 vuotta.

Joensuulainen Ali Halim kuvattavana 3d-selfieen.

Uusi kuvaustapa näyttää kasvosi kolmiulotteisesti – 3d-selfietä kehitetään kännykkäsovellukseksi

3d-tekniikka tarjoaa mahdollisuuksia selfie-kuvaukseen, ihokasvainten mittaamiseen, hiusmallitestaukseen ja vaatteiden sovitukseen.

Ryhmä turisteja pääsi käymään palkintojenjakoseremonioissa.

Bussilastillinen turisteja tuotiin yllättäen Oscar-gaalaan – tässä häkeltyneet reaktiot

Turistit luulivat olevansa tavallisella kiertoajelulla Hollywoodissa.

Kuvassa Antti Pahkamäki kuvakollaasissa

Ammattikuvaaja antaa 5 helppoa vinkkiä: Näin otat aiempaa parempia kuvia kännykälläsi

Kännyköiden kameroilla pystyy ottamaan hyvätasoisia kuvia, jos malttaa muistaa muutaman seikan.

Kuvakaappaus Meitu-sovelluksella käsitellyistä Donald Trumpin kuvista Instagramissa.

Täyttyikö somevirtasi yltiökauniista kasvoista? Taustalla on kiinalainen hittisovellus, jonka suosio perustuu huumoriin

Älylaitteille kehitelty kuvasovellus Meitu on saanut somekansan “meikkaamaan” muun muassa tunnettuja poliitikkoja.

kuvakaappaus Teemu Selänteen Twitteristä

Eikö Teemu Selänne olekaan kuningas? Nimikirjoituksia myydään pilkkahintaan

Julkkisten nimikirjoitusten keräilyarvo kasvaa sitä mukaa kun ne korvautuvat selfiekuvilla fanien kanssa, mutta kaikkien kohdalla sääntö ei päde.

Uutisvideot: Intiassa, Rajasthanissa pytonkäärme iski selfien ottajaan.

Varo vähän! Ihan kaikkialla ei kannata yrittää selfieitä

Tuorein läheltä piti -tilanne tapahtui Rajasthanissa, Intiassa. Pytonkäärme hermostui liian lähelle tuppautuvasta kuvaajasta.

Lääkäri Janne Kuusela

Lääkäri kiipeilevistä nuorista: vaara kuuluu nuoruuteen, mutta elämän soisi jatkuvan

Ensihoidosta vastaava lääkäri kehottaa varovaisuutta niille, jotka kiipeilevät ja ottavat selfieitä ja harkintaa myös niille, jotka soittavat hätäpuheluita liian herkästi.

Rajavyöhyke alkaa lappeenrannan Vainikkalassa

Pikapistäytymiset itärajalla työllistävät rajavalvontaa – "Olisiko kyse selfie-ilmiöstä?"

Pikaiset pistäytymiset Suomen ja Venäjän välisellä valtionrajalla työllistävät rajavalvontaa. Raja ylitetään vain muutamien minuuttien ajaksi ja palaataan takaisin tulosuuntaan.

Rion olympialaiset: Ilonen tykästyi olympiagolfiin - "Neljän vuoden päästä Tokiossa"

Ilonen tykästyi olympiagolfiin - "Neljän vuoden päästä Tokiossa"

Mikko Ilosen päätöspäivä oli pettymys ja viiden bogeyn sävyttämä kierros romahdutti hänen unelmansa olympiamitalista.

Uhkarohkeat selfiet työllistävät pelastuslaitosta: "Ihmiset kiipeävät korkeisiin paikkoihin"

Hätäpuheluiden määrä on nyt huipussaan. Tänä kesänä selfiet ovat aiheuttaneet tekemistä pelastuslaitokselle. Yleensä huolestunut ohikulkija soittaa kuvaajasta hätäkeskukseen.

Grafiikka

Rescue services busy enough without latest trend: dangerous selfies

Phone calls to emergency service numbers in Finland peak in the summer each year, as many residents enjoy their annual holiday. This summer however rescue personnel have a new challenge on their hands: adventurous selfie-takers.

Grafiikka

Pelastuslaitos kiireisenä: Selfie korkealla piipussa voi olla kohtalokas temppu

Hätäkeskusten saamien hätäpuheluiden määrä on kesällä huipussa. Kun suomalaiset pääsevät vapaalle, sattuu ja tapahtuu. Tänä kesänä pelastustoimea ovat työllistäneet korkeille silloille ja tehtaiden piippuihin kapuavat selfiekuvien ottajat.

#SELFIE-bändi The Chainsmokers jätti isoimman hittinsä soittamatta − onneksi sentään hyvästä syystä

The Chainsmokers on kasvanut kahdessa vuodessa yksinkertaisen bailutykityksen tekijästä uskottavaksi electro-bändiksi.

Esa Maronen

Ei mitään tekemistä – keksitään sitten itse

Kemissä kisataan lauantaina Amazing Race Kemi -kilpailun voittajasta. Tapahtuman juuret juontavat reilun puolenkymmenen vuoden taakse, jolloin kaveriporukka kaipasi sopivaa tapahtumaa. Kun sitä ei löytynyt valmiina, se tehtiin itse.

Cristiano Ronaldo ja kentälle juossut fani.

Pettyneen Ronaldon hieno ele: selfie kentälle juosseen fanin kanssa

Cristiano Ronaldo missasi rangaistuspotkun, eikä onnistunut tuomaan Portugalille voittoa. Maailmantähdeltä löytyi silti surun h

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle