Uusimmat artikkelit
Hämeenlinnassa Demo tour -kiertueen vastaanotto on ollut ylistävää
Hämeenlinnan yläkoululaiset kokeilevat helmikuussa kaupunkikulttuurin tekemistä. Yläkoulujen oppilaat testaavat DJ-työskentelyä, lumiskeittausta sekä muun muassa graffitien maalaamista virtuaalilaseilla.
Mikkelin nuorisovaltuusto täytti 20v – puheenjohtaja: "On tärkeää, että voimme tehdä kaupungista meidän näköisen"
Mikkelin nuorisovaltuusto täytti 20 vuotta. Nuorisovaltuutetut toivovat lisää yhteydenottoja kuntapäättäjiltä.
Nuoruus museoitiin Pohjois-Karjalassa: vitriiniin päätyi jopa mopo – katso kuvat yllätyshitiksi nousseesta näyttelystä
Kaikenikäiset vieraat ovat antaneet museolle positiivista palautetta.

Partiolupauksesta poistettiin sana "Jumala" – tarkoituksena on korostaa, että Partio kuuluu kaikille
Partiolaisten peruskirjaa uudistettiin kaksi vuotta. Tiiviin yhteistyön kirkon kanssa vakuutetaan jatkuvan.

Pispalan Sottiisin 50-vuotisjuhlat verkkoon, kun ei kerran paikan päällä tunnu onnistuvan
Koronavirus esti jo toistamiseen normaalin juhlimisen yleisökonserttien merkeissä.

Teuvan kunnanjohtaja moittii korttelirallia
Poliisi on tehnyt ajoittain tehostettua valvontaa keskustassa, mutta traktorirallia ei voi kitkeä pelkästään poliisin avulla.
Partiolaisten päätös luopua journalistisesta lehdestä sai nykyiset päätoimittajat eroamaan – puheenjohtaja: "Osa kritiikistä aiheellista"
Suomen Partiolaiset lakkauttaa painetun jäsenlehden vuoden 2022 lopussa ja siirtyy tekemään digitaalista jäsenviestintää.
Rainbow-yhteisö kokoontui kuukaudeksi metsään – Osallistuja: "Itsekin olen hippi ja ylpeä siitä"
Hippiliikettä muistuttava Rainbow-yhteisö pyrkii leirillä omavaraisuuteen, aikatauluttomuuteen, yhteisöllisyyteen ja luontoyhteyden saavuttamiseen.
Haukkavuoren näkötorni avautuu kävijöille tänään – torniin päästetään rajoitettu määrä ihmisiä kerrallaan
Näkötornissa on nähtävillä myös nuorten taidenäyttely.

Aleksis Salusjärven kolumni: Lapset ja vanhukset ovat jääneet ikuisen nuoruuden jalkoihin
Nuorisosta on tullut vaiteliasta valtavirtaa, kirjoittaa Aleksis Salusjärvi.

Osa Timosauruksen parkkipaikasta Iisalmessa öisin kiinni korttelirallin aiheuttamien häiriöiden vähentämiseksi
Asukkaiden toiveisiin vastataan vuosien odotuksen jälkeen.
Uusi tapahtuma, Juuan musiikkijuhlat siirtyy koronan tieltä
Pari vuotta suunniteltu uusi tapahtuma järjestetään kesällä 2021 suunnittelun kaltaisena.
Viisi kiinnostavaa juttua sunnuntai-iltaan: Korttelirallin hinnaksi 100 euroa ja mitä koronapotilaiden hoidosta on kuukaudessa opittu
Luitko jo nämä? Kokosimme sinulle viikon parhaita juttuja, jotka saatoit arjen kiireessä ohittaa.
Torstai 27.2.2020 (tv)
Suomessa löydettiin koronatapaus. Koronavirus vaikeutta maailman taloutta. Nuorten taiteilijoiden näyttely on esillä Amos Rexissä. Säätiedot.
Lasse Lehtisen kolumni: Nuoriso heräsi vaatimaan muutoksia maailmanmenoon
Lasse Lehtinen kirjoittaa 1960-luvusta.
Nuorten toimintataloa Vimmaa ei olla lakkauttamassa
Yli 2 000 ihmistä ehti jo allekirjoittaa lakkauttamista vastustavan adressin.

Katso, millainen oli 19-vuotiaan Jessica Makkosen matka Linnan juhliin: "En edusta täällä itseäni, vaan kaikkia amiksia"
Yle Uutiset seurasi kahden päivän ajan opiskelija- ja nuorisojärjestö OSKU ry:n puheenjohtajan Jessica Makkosen valmistautumista Linnan juhliin.
Antti Hirvonen: Yle kokosi tulevaisuuden nuoria osaajia yhteen – “WOW!! Käsitykseni koko Ylestä muuttui viikossa!”
Yle Kioski Creator Week -medialeiri järjestettiin elokuussa.

Kauppakeskuksiin koulutetaan nyt nuorten murheita kuuntelevia vartijoita – Lahdessa häiriöt vähenivät
Nuorten omat järjestyksenvalvojat vahtivat kauppakeskuksen ilmapiiriä ja saattavat olla jopa ensimmäinen apu sitä tarvitsevalle nuorelle.
Maria Ruohola, 29, johtaa Suomen suurinta nuorisojärjestöä, jonka johtajaopista ovat ulkopuolisetkin kiinnostuneita
Partion johtamiskulttuuri on alkanut kiinnostaa myös järjestön ulkopuolisia. Elokuussa järjestetään johtamisseminaari.

Kainuu on partiotoiminnalle otollista seutua – "Kaikki harrastukset yhdessä"
Kun luonto on lähellä ja yhteisössä hyvä henki, on partiotoiminta kivaa ja kasvattavaa.
Muotihuumeita, matematiikan vaikeutta ja Tallinnan yöelämän saatananpalvojia – Nuorten uutisissa kaikki aiheet olivat "in"
Nuorten uutisia esitettiin televisiossa vuosina 1993–1997

Ultranaisellinen lolita-muoti yhdistelee gotiikkaa ja viktoriaanista aikaa – katso lumoavat kuvat
Lolita-katumuoti syntyi Japanissa 1970-luvulla ja Suomeen se rantautui 2000-luvun alkupuolella. Tyyliin kuuluu niin rokokooajan röyhelöitä kuin lainauksia ja vaikutteita 1800-luvun eurooppalaisesta muodista – etenkin viktoriaanisesta – muhkeine hattuineen ja runsaine yksityiskohtineen. Helsingissä on nähty lolita-muotia ja -kulttuuria koko viikonlopun täydeltä Eternal Twilight -tapahtumassa, joka on houkutellut paikalle vieraita Yhdysvaltoja, Japania ja Venäjää myöten.

Sijaisopettaja pöyristyi kohtaamastaan kielenkäytöstä: "Todella sairasta, jos jollain on tarve huoritella"
Susanna Immonen on järkyttynyt siitä, että koululaisten kielenkäyttöön ei puututa. Huorittelu on yleistä ja arkipäiväistä.

10 vuotta sitten graffiti oli vandaalien töhryä ja merkki turvattomuudesta – sitten siitä tuli taidetta, jota halutaan nyt kaikkialle
Graffiti on salonkikelpoistunut Suomessa: museot haalivat graffitinäyttelyitä ja kaupunkien julkisivut ovat täynnä katutaidetta. Kantaaottavuus ei kuitenkaan ole kärsinyt, vaikka maallikko ei sitä välttämättä huomaa.

Tiistai 17.7.2018 (tv)
Helsingin huipputapaamisen turvatoimet sujuivat hyvin. Kuuma sää voi olla vaarallista vanhuksille. Japanilainen nuorisokulttuuri kiinnostaa suomalaisia. Poniravit ovat monen lapsen harrastus. Säätiedot.
Katujengit ovat siirtyneet nettiin
Yle Puhe kysyy, millaisia ovat nykyajan jengit?
Hipit janosivat vapautta Neuvostoliitossakin - Terje Toomistun dokumentti vie syvälle maanalaiseen maailmaan, jossa aurinko paistoi
Dokumentissa sukelletaan neuvostohippien maailmaan
Neuvostohipit rakensivat vaihtoehtoelämää totalitarismin raoissa
Myös neuvostonuoret villiintyivät rauhasta ja rakkaudesta

Väitös: Uusien liikuntalajien nuorisokulttuureissa vastustetaan syrjintää ja korostetaan yhdenvertaisuutta
Omalla toiminnallaan vaihtoehtoliikkujat ottavat kantaa julkiseen keskusteluun. Vaihtoehtolajeissa painotetaan reiluutta ja sitä kautta tasa-arvoisuutta.
Lauri Törhösen kulttielokuvassa nuoret juppimenestyjät itkevät mieluummin Alfa Romeossa kuin Ladassa
Juppikulttuuria aidoimmillaan esittelevä kulttielokuva.

Vesijärvenkadun pojat syljeskelivät rapukattilaan ja kolttostelivat kulmilla – pääkadun tarinoissa näkyy kaupungin rosoinen historia
Vesijärvenkatu on ollut Lahden valtasuoni yli sata vuotta. Kaupunginmuseo keräsi sosiaalisesta mediasta kaupunkilaisten kuvat ja tarinat näyttelyä varten.

Torniossa muistetaan satavuotiasta partiotoimintaa – Lapin vanhin lippukunta on Suomen ikäinen
Partiolaisuus elää edelleen voimakkaana Torniossa. Ole valmis! Pohjan Tytöt ja Sissit 100 vuotta -näyttely esittelee partion toimintaa syyskuun ajan.

Suvilahden kesätapahtumat numeroina: Flowssa on eniten kaikkea, halvin olut löytyy Tuskasta
Helsingin Suvilahti on monenlaisten kesätapahtumien näyttämö. Numeroiden valossa Flow on suurin ja tapahtumajärjestäjien kommenttien perusteella Tuska rauhallisin festivaali.

Partio siirtyi nykyaikaan – järjestävät jättimäisiä leirejä sosiaalisessa mediassa
Nettileirille osallistuu vuosittain miljoona partiolaista ympäri maailmaa.
Nettiin ulkoistetut nuoret ja nuorisokulttuurin synty: kaksi dokumenttielokuvaa teineistä Teemalauantaissa 25.3.
InRealLife ja Teenage: kaksi dokumenttielokuvaa teini-iästä.

Testi: Tunnistatko nuorisopoliitikot – näkyykö puolue naamasta?
Kaikkien poliittisten nuorisojärjestöjen brändin kuuluu olla katu-uskottava. Erotatko vielä porvarin, vihreän ja vasemmistolaisen toisistaan?
Jarkko Laine: Niin kulki Kolumbus – Rock-musiikin kieli tuli kirjallisuuteen
Tutustu Kirjojen Suomen vuoden 1969 teokseen.
Mods! Quadrophenia ja 1960-luvun kapinalliset valtaavat Teemalauantain 12.11.
Rockia, skoottereita, kapinaa ja jengitappeluita.

Superpalloseikkailu vie sudenpennut Iittalasta maapallon eri kolkkiin
Iittalan Lasimäki ympäristöineen muuttuu lauantaina partiolaisten seikkailukentäksi. Hämeen Partiopiirin mukaan yhä useamman sudenpentuikäisen partiolaisen mukana seikkailee ja retkeilee äiti tai isä.

Vaatteet on mun aatteet – punk ja muoti ovat kulkeneet aina käsi kädessä
Punk-liike on ollut alusta saakka myös muotisuuntaus. Punk-tyylin lähtökohtana oli sovinnaisten pukeutumis- ja sukupuolinormien kyseenalaistaminen ja kapinointi muotiteollisuuden hegemoniaa vastaan.

Liian pitkä kättely voi olla kiusallinen – tutkija opastaa oikeaoppiseen kättelyyn
Kättely pitää pintansa suomalaisessa kulttuurissa, vaikka uusia tervehtimistapoja on omaksuttu kansainvälistymisen myötä. Vanhakantaisesta kättelyyn liittyvästä hierarkiasta on nykyaikana päästy eroon.

Valvontaa tarvitaan tavallista enemmän – moporalli ja tihutyöt tuskastuttavat Kaustisen kansanmusiikkijuhlien järjestäjiä
Kaustisen kansanmusiikkijuhlat kärsii ilkivallasta, vaikka juhlien alkuun on vielä yli kaksi viikkoa. Useana iltana juhlien festivaaliareenan taakse on tunkeuduttu, aitoja on rikottu ja paikkoja sotkettu. Tulitikkuleikkejäkin on harrastettu.
“Kova porno oli ok, mutta graffitilehteä ei haluttu painaa”
“Kova porno oli ok, mutta graffitilehteä ei haluttu painaa”

Kielletty alle 50-vuotiailta -ilmiö laajenee – diskojen rinnalle festivaaleja ja risteilyjä
Alle 50-vuotiailta kiellettyjä diskoja on järjestetty Suomessa kymmenen vuotta. Tänä kesänä K50-festivaali kiertää useassa kaupungissa, ja syksyllä alkavat K50-laivaristeilyt.

150 mopoilijaa mukana: nuorten moporallista sakkoja Pietarsaaressa
Lauantaina osa moporalliin osallistuneista nuorista aiheutti vaaratilanteita ja hämminkiä Pietarsaaren keskustassa. Moporallin sosiaalisessa mediassa koolle kutsuneita nuoria odottaa rikostutkinta. Keskustaan kokoontui jopa 150 mopoilijaa.

1 500 nuorta ja lasta marssii sunnuntaina läpi Lahden keskustan
Hämeen partiopiirin nuoret kokoontuvat 15.5. Lahteen viettämään perinteistä paraatiretkipäiväänsä. Marssireitti kulkee pääkirjastolta torille.
Summeri tarjoaa parasta kesälomaseuraa 6.6. alkaen!
Summeri Yle TV2:ssa ja Yle Areenassa joka arkiaamu klo 11

OKM jakoi nuorisojärjestöjen tuet – Perussuomalaisten nuorisojärjestö haastaa päätöksen jälleen oikeuteen
Opetus- ja kulttuuriministeriö myönsi Perussuomalaiset Nuoret ry:lle 112 000 euroa avustusta, kun keskustan nuorisojärjestö sai yli 670 000 euroa.