Uusimmat artikkelit
Tutkimus: Ylen vaalisisällöt tavoittivat lähes kaikki suomalaiset – kiittävimmät arviot nuorilta, mutta parannustoiveitakin on
Televisio oli välineistä tavoittavin, mutta myös vaalikoneet pitivät asemansa. Etenkin nuoret kokivat vaalikoneet hyvin tärkeiksi äänestyspäätöksensä kannalta.
Kansanedustajan paikka maksoi eduskuntavaaleissa yli 32 000 euroa, ja se ei tutkijan mukaan ole demokratian ihanteiden mukaista
Ylen vaalikoneen taustakysymyksistä selviää, että kansanedustajaksi valitut käyttivät keskimäärin yli 32 000 euroa kampanjakuluihin. Kulut vaihtelivat muutamasta tuhannesta lähes 200 000 euroon.
Oikeistokonservatiiviset arvot voittivat vaaleissa - katso, millaiset ovat valittujen kansanedustajien arvot
Uudessa eduskunnassa 200 kansanedustajasta 123:lla on oikeistokonservatiivisia arvoja.
Oulun vaalipiirin uudet kansanedustajat eivät täysin estäisi kaivosten tuloa alueelle – tuulivoiman lisärakentamisesta eriäviä mielipiteitä
Kaikkiaan 8 edustajaa oli täysin tai jokseenkin eri mieltä tuulivoiman lisärakentamisesta, edustajista 10 taas ilmaisi ainakin varovaisen myönteisten kantansa. Perussuomalaisilla vastustus on suurinta.
Tulevista kansanedustajista peräti neljä viidestä mieluummin leikkaa palveluista kuin ottaa lisää velkaa
Edessä on merkittävä käänne, arvioivat asiantuntijat.
Yle seuraa tiiviisti sunnuntain vaalipäivää – ilta jännittää myös vaalilähetyksen konkarivetäjä Matti Rönkää
Ylen tuloslähetyksissä välitetään aiempaa enemmän tunnelmia vaalivalvojaisista. Vaali-illasta on tulossa poikkeuksellisen jännittävä, arvioi päätoimittaja.
Ylen vaalikone: ansiosidonnaisen työttömyysturvan lyhentäminen jakaa Oulun vaalipiirin kansanedustajaehdokkaat
Taloustieteilijöiden mukaan ansiosidonnaisen keston lyhentäminen lyhentäisi työttömyysjaksoja ja nopeuttaisi työllistymistä, mutta leikkaukseen liittyisi myös omat ongelmansa.
Ylen vaalikone: yli puolet Oulun vaalipiirin kansanedustajaehdokkaista sallisi viinien myynnin ruokakaupoissa
Ruokakaupan etujärjestö Päivittäistavarakauppa ry (PTY) on kampanjoinut vaalien alla isosti viinien tuomista ruokakauppaan.
Syrjäseutujen julkiset palvelut jakavat Pirkanmaan kansanedustajaehdokkaiden mielipiteet liki tasan
Palveluja puolustettiin erityisesti vasemmistoliitossa, keskustassa ja perussuomalaisissa, kun taas RKP, kokoomus ja vihreät olivat valmiimpia tinkimään.
Pekka Seppäsen kolumni: Lisää väriä vaaleihin, kiitos
Ehdokkaat ovat synkkiä, eikä liiallisesta iloittelusta voi syyttää mediaakaan, kirjoittaa Seppänen.
Roope Lipastin kolumni: Nykykoulussa on liikaa oikeuksia ja liian vähän velvollisuuksia
Koululaisen paras oikeus on lupa oppia. Sen vuoksi pitää tehdä, niin kuin ope sanoo. Ei sälytetä lapsille vastuuta asioista, joista heidän ei vielä tarvitse sitä ottaa.
Kysy mitä vain eduskuntavaaleista – asiantuntijat vastaavat Ylen vaalichatissa tiistaina kello 7–10
Onko sinun vaikea valita, ketä äänestäisit? Askarruttaako eduskuntavaaleissa jokin erityinen asia? Nyt sinulla on tilaisuus esittää kysymyksiä suoraan asiantuntijoille Ylen vaalichatissa.
Lisätäänkö velkaa vai leikataanko palveluista? Pirkanmaan kansanedustajaehdokkaiden näkemyksissä selkeästi kaksi linjaa
Ylen vaalikoneessa kysyttiin ehdokkaiden kantaa valtion velkaan ja yhteiskunnan palvelutarjontaan.
Ylen vaalikone: EU:n ulkopuolisen työvoiman palkkausta kannattaa yli puolet Oulun vaalipiirin ehdokkaista
Yritykset ovat pitäneet järjestelmää kankeana, ja työvoimapula on rajoittanut yritysten kasvua.
Kuka saa valittaa suurpetojen poikkeuslupametsästyksestä, se jakaa Savo-Karjalan kansanedustajaksi pyrkiviä
Suurpetoja harvennetaan poikkeuslupaharkinnan perusteella, mutta luvista on valitettu myös Itä-Suomen hallinto-oikeuteen. Valitusoikeuden rajaaminen vain paikallisiin tahoihin jakaa ehdokkaita.
Ohjaako vaalikone äänestyspäätöstä? Media käyttää vaalikoneissa agendavaltaa, muistuttaa politiikan tutkija
Media pystyy vaalikoneilla vaikuttamaan siihen, mitä asioita nostetaan julkiseen keskusteluun vaalien alla. Tutkimusten mukaan vaalikoneet vaikuttavat erityisesti nuorten äänestyskäyttäytymiseen.
Kainuun liitto kampanjoi totuttua räväkämmin äänestämisen tärkeydestä – taustalla huoli kainuulaisten äänestysaktiivisuudesta
Kampanjan visuaalisen ilmeen toivotaan herättelevän myös passiivisempia äänestäjiä jokaisen äänen ja kainuulaisten kansanedustajien tärkeydestä.
Varsinais-Suomen ehdokkaat ovat melko yksimielisiä peltojen kipsikäsittelyn tarpeellisuudesta
Kipsikäsittelyn tarkoitus on vähentää pelloilta vesistöihin karkaavan fosforin määrää. Asiantuntijoiden mukaan käsittely on tehokas tapa hillitä esimerkiksi Saaristomeren rehevöitymistä.
Yle tutki yli 2 000 vaalikonevastausta ja selvisi, että osa ehdokkaista toistaa etujärjestöjen viestiä sanasta sanaan
Etujärjestöjen viesti menee läpi muun muassa SDP:n ja kokoomuksen ehdokkaiden vaalilupauksiin. Eniten puolueen vaaliohjelmaa kopioivat vasemmistoliiton ehdokkaat.
Ennakkoäänestys käynnistyi Kainuussa edellisiä eduskuntavaaleja hieman vilkkaammin, koko vaalipiirissä oltiin samassa tahdissa kuin 2019
Kaikkiaan Kainuussa annettiin ennakkoon 3626 ääntä, kun vuonna 2019 niitä annettiin 3461.
Pitäisikö Suomeen perustaa Naton tukikohta? Näin Oulun vaalipiirin ehdokkaat vastaavat
Suurin osa pienpuoleista vastustaa Oulun vaalipiirissä Naton pysyvän tukikohdan sijoittamista Suomeen.
Eniten ääniä saanut ehdokas ei välttämättä ole vaalipiirinsä ykkönen – näin toimii Suomen vaalijärjestelmä
Toimittaja Antti Kurra kertoo lyhyellä videolla, miksi puolueella on väliä äänestyspäätöstä miettiessäsi.
Ylen vaalikone: Kaakkois-Suomen kansanedustajaehdokkaiden suurin huolenaihe on turvallisuus
Moni ehdokas oli huolissaan yhteiskunnan kahtiajakautumisesta, hyvinvointivaltion romahtamisesta ja ilmastonmuutoksesta.
Vaalikone: Satakunnassa yli puolet ehdokkaista vastustaa kolmannen virallisen sukupuolen ottamista käyttöön
Kolmannen virallisen sukupuolen ottaminen käyttöön Suomessa saa eniten kannatusta vihreiden ehdokkailta.
Johanna Vuorelman kolumni: Äänestäjä, kysy itseltäsi nämä neljä kysymystä, ennen kuin päätät, kenelle äänesi menee
Media pursuaa nyt vaalikoneita äänestäjän avuksi, mutta ehdokasta valitessaan äänestäjän täytyy lopulta tajuta vain kolme asiaa itsestään ja yksi iso asia ehdokkaasta.
Ylen vaalikone: Oulun vaalipiirin ehdokkaat ovat myötämielisiä yleiselle asevelvollisuudelle
Koko ikäluokan kutsunnat otetaan käyttöön mahdollisesti vuonna 2025.
Varsinais-Suomen ehdokkaista suurin osa hyväksyy syrjäseutujen niukemmat palvelut
Selkeimmin syrjäseutujen vähäisemmät julkiset palvelut hyväksytään kokoomuksen ja vihreiden joukossa. Eri mieltä ollaan eniten vasemmistoliiton ja keskustan joukoissa.

Metsähakkuiden rajoittaminen jakaa pirkanmaalaisten eduskuntaehdokkaiden mielipiteitä Ylen vaalikoneessa
Eduskuntapuolueista hakkuiden rajoittamista kannattivat useimmin vihreiden ja vasemmiston ehdokkaat, vastaan erityisesti perussuomalaiset ja keskustalaiset.
Ylen vaalikone: Yleinen asevelvollisuus saa ehdokkailta varovaista hyväksyntää Varsinais-Suomessa, vain perussuomalaiset vastustavat selvästi
Naisten hakeutuminen vapaaehtoiseen asepalvelukseen on vähentynyt.
Ylen vaalikone: kolmas virallinen sukupuoli jakaa Oulun vaalipiirin ehdokkaat
Esimerkiksi Saksassa, Islannissa ja Maltalla laki tunnustaa virallisesti kolmannen sukupuolen.
Suojellaanko luontoa yksityisten mailla vapaaehtoisesti vai pakolla, asia jakaa kansanedustajaksi pyrkiviä
Puolueilla on eroa suhtautumisessa luonnonsuojelun toteuttamistapaan. Tämä käy ilmi Savo-Karjalan vaalipiirin ehdokkaiden vastauksista Ylen vaalikoneessa.
Ylen vaalikone: Satakunnan kokoomusehdokkaat hyväksyisivät Naton tukikohdan Suomeen, vasemmistoliitto torjuu ajatuksen
Ylen vaalikoneen yksi kysymys oli, pitäisikö Suomeen sijoittaa pysyvä Naton tukikohta.
Ylen vaalikone: Paikallinen sopiminen jakaa Varsinais-Suomessa eniten perussuomalaisten ehdokkaita
Yle kysyi vaalikoneessaan mielipidettä palkkojen sopimisesta ensisijaisesti työpaikoilla.
Lappilaiset eduskuntavaaliehdokkaat suhtautuvat työperäiseen maahanmuuttoon myönteisesti – perustelevat työvoimapulalla
Lappilaisista eduskuntavaaliehdokkaista vain kuusi on sitä mieltä, ettei työperäistä maahanmuuttoa tarvita suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa varten.
Ylen vaalikone: ehdokkaat Oulun vaalipiirissä valmiita karsimaan valtion menoja
Ylen vaalikoneen avulla pystyy vertailemaan puolueita ja löytämään oman ehdokkaan kevään eduskuntavaaleissa.
Ylen vaalikone: Oulun vaalipiirissä noin kolmannes ehdokkaista sanoo kyllä huumeiden käyttöhuoneille
Huumeiden käyttöhuoneiden kokeilu vaatisi muutoksia lainsäädäntöön, sillä huumausaineiden käyttö ja hallussapito on Suomessa kiellettyä ja rangaistavaa.
Ylen vaalikone: Varsinais-Suomen kokoomusehdokkaat hyväksyvät Naton tukikohdan Suomeen, vasemmiston ei missään tapauksessa
Ylen vaalikoneen yksi kysymys oli, pitäisikö Suomeen sijoittaa pysyvä Naton tukikohta.
Hämäläiset kansanedustajaehdokkaat eivät innostu verojen korottamisesta
Ylen vaalikoneessa edustajilta kysyttiin valtion talouden tasapainottamisen keinoista.
Ylen vaalikone: lihantuotannon tukeminen on myös ikäkysymys Oulun vaalipiirin ehdokkailla
Eduskuntapuoleista nyt-liike ja perussuomalaiset ovat eniten tuen vähentämistä vastaan.
Puolet lappilaisista eduskuntavaaliehdokkaista haluaisi pysyvän Nato-tukikohdan Suomeen
Kysymys pysyvän Nato tukikohdan sijoittamisesta Suomeen jakaa Lapin eduskuntavaaliehdokkaiden mielipiteet.
Viisi puoluejohtajaa allekirjoittaa Ylen vaalikoneen väitteen, että Suomessa on liian helppoa elää yhteiskunnan tukien varassa
Täysin samaa mieltä väitteestä on perussuomalaisten Riikka Purra. Tutkija löytää puolueiden puheenjohtajien näkemyksistä myös yllättävää yksimielisyyttä.
Ylen vaalikone: Oulun vaalipiirin ehdokkaita kiinnostaa uusi suuri ydinvoimala
Kuluvalla vaalikaudella kaatuivat haaveet Fennovoiman ydinvoimalasta Pyhäjoella. Viime vuoden lopussa kerrottiin, että Fennovoiman kariutuneen hankkeen tilalle pohditaan myös pienydinvoimaloita.
Ylen vaalikone: Uusi ydinvoimala saa Satakunnan ehdokkailta kannatusta
Eduskuntapuolueista eniten uuden ydinvoimalan kannalla ovat keskusta, kokoomus ja perussuomalaiset.
Ylen vaalikone: Yli puolet Varsinais-Suomen ehdokkaista lisäisi kansanäänestyksiä
Eniten kannatusta kansanäänestysten lisääminen saa vasemmistolta. RKP:ssä innostutaan vähiten.
Ilmastokysymykset jakavat Oulun vaalipiirin ehdokkaat, yhdessä kysymyksessä suunta on sama
Ylen vaalikoneeseen vastanneiden ehdokkaiden enemmistö antaisi yksityismetsien suojelun perustua vapaaehtoisuuteen.
Polttoaineverotus jakaa Varsinais-Suomen kansanedustajaehdokkaat kahteen ryhmään lähes tasan
Selkeimmin bensiinin ja dieselin verotuksen keventämisen kannalla ovat perussuomalaiset, jonka ehdokkaista kaikki kannattavat ajatusta. Vihreiden ehdokkaista kaikki vastustavat veronkevennystä.
Ylen vaalikone: vain harva Oulun vaalipiirin kansanedustajaehdokkaista kannattaa maksullista korkeakoulutusta
Vain muutama on sitä mieltä, että korkeakoulutuksesta tehtäisiin maksullista.
Oletko velanottoa kaihtava konservatiivi vai julkisia palveluita puoltava liberaali? Testaa, ketkä ehdokkaista ovat arvoiltaan lähellä sinua
Eduskuntavaaleissa äänesi menee ensisijaisesti puolueelle, ja siksi ei ole yhdentekevää, millaisissa riveissä ehdokkaasi on. Eri puolueiden arvoissa ja talouspoliittisissa linjoissa on merkittäviä eroja, käy ilmi Svenska Ylen tekemästä analyysista.
Enemmistö Hämeen eduskuntavaaliehdokkaista kannattaa Savon oikorataa Lahdesta Mikkeliin
Ehdokkaiden perusteluja voi lukea Ylen vaalikoneesta.
Ylen vaalikone: kannabiksen käytön laillistamista vastaan lähes puolet Oulun vaalipiirin ehdokkaista
Oulun vaalipiiristä koneen kysymyksiin on vastannut 142 ehdokasta eli yli 80 prosenttia kaikista vaalipiirin ehdokkaista.