Uusimmat artikkelit
Laulajalegenda Jukka Kuoppamäki on monen ikimuistoisen klassikkokappaleen tekijä
Jukka Kuoppamäki on säveltäjä, sanoittaja ja laulaja.
Punkista tangoon, tangosta rappiin – vaihtuvien tyylien taitaja Mariska: "Rap on laululyriikan kuninkuuslaji"
Reino Helismaa -sanoittajapalkinnolla huomioitu Mariska keskittyy nyt omaan soolouraansa. Uutta musiikkia on tulossa albumillinen syyskuussa.
Aaro Airolan kappale kilpailee ensimmäistä kertaa jaettavasta Vuoden sanoitus -palkinnosta
Kappale Laila on Aaro Airolan eli Arppa-yhteen keulahahmon toiselta levyltä.
Vuoden Kemi-palkinto Pentti Korpelalle
Kemi-palkinto jaettiin nyt seitsemännen kerran.
Janne Rintala tekee rakastettuja hittejä Arttu Wiskarille ja Erika Vikmannille, mutta saa moitteita laskelmoinnista ja junttiudesta
Kulttuurivieras, säveltäjä-sanoittaja Janne Rintala sanoo, että junttius ja nostalgia pitäisi ajatella uudelleen. Häntä riepoo, että joidenkin nostalgisuutta ylistetään, kun samaan aikaan toisia syytetään laskelmoinnista.
Biisileireillä tehdään musiikkia ja solmitaan yhteistyösuhteita – yhdessä kirjoittamisen kulttuuri on Suomen musiikkimaailmassa vielä varsin uutta
Tankarin saarelle kokoontui joukko musiikintekijöitä keskittymään luovuuteen ja tekemään yhteistyötä. Biisileirejä järjestävät Suomessa useat tahot. Parhaimmillaan niiltä voi nousta maailman kärkimuusikoiden tietoisuuteen ja päästä tekemään musiikkia heille.
Juha Itkosen kolumni: Opin Litku Klemetiltä, että musiikin tekeminen on sekä tutkimista että leikkiä – sama pätee myös kirjoittamiseen
Juha Itkonen löysi yhteistyön sävelen Litku Klemetin kanssa.

Vexi Salmen tribuuttialbumi tekeillä: artistikattaus on selvillä
Levyllä on mukana joukko hämeenlinnalaistaustaisia artisteja.
Amerikkalaisen työväenkulttuurin lämmin ehdottomuus puhutteli nuorta Mikko Perkoilaa
Mikko Perkoila väsää tarinoita ja kekseliäitä soittimia.
Musiikintekijä Mikko Alatalo: “Halusin vaikuttaa synnyinseutuni puolesta”
Lauluja elämän varrelta
Kassu Halonen muistelee ystäväänsä Vexi Salmea – tekivät yhdessä kymmenen kappaletta päivässä, joskus enemmänkin: "Tekeminen oli luotisuoraa"
Vaalalaislähtöinen Halonen teki ison pinon hittejä Salmen kanssa.
Arttu Wiskari palasi kouluretkeltä merivartioston kyydissä – laulaja-lauluntekijä oli huoleton lapsi, jolle sattui ja tapahtui
Wiskarin äiti hommasi pojalle hakulaitteen, kun kännyköitä ei vielä ollut.
Arttu Wiskari teki kansanmiesimagostaan hitin ja hetkeksi suosio meni päähän: "Rahaa oli kuin rakennusmestarilla, sitten tuli herääminen"
Kulttuurivieraan musiikki tuo monelle lohtua korona-aikaan, vaikka hän ei omaa musiikkiaan juuri nyt kuuntelisikaan.

Mariska mursi koviskuorensa uutta levyä tehdessään, eikä piilota itseään muiden artistien kappaleisiin: "Uskallan näyttää myös herkkyyteni"
Artisti opettaa myös muita sanoittamaan, mutta sai oman tarinansa avautumaan vasta äskettäin.
Laulaja Kasmir: "Aina ei jaksa olla paras versio itsestään"
Positiivisuudesta tunnettu muusikko liikkuu uudella albumillaan aiempaa synkemmissä aiheissa ja kannustaa ihmisiä puhumaan ongelmistaan.

Sukupolvensa suosituksi lauluntekijäksi noussut Ellinoora: "Kaikki harrastukset olen lopettanut, paitsi musiikin"
Ellinoora valitsi laulun, joka parhaiten kuvaa Puoli seitsemän -ohjelmaa.

Puolikuu-yhtyeen laulaja Kari Pesonen on kuollut
Puolikuulla olisi ollut esiintyminen tänään pääsiäislauantaina Etelä-Savossa Sulkavalla.

Mikko Harju julkaisi omakohtaisen laulun menettämisen tuskasta: "Kyse on siitä, jäädäänkö me vellomaan tuskaan, vai otetaanko siitä opiksi"
Mikko Harjun laulujen suosiosta kertoo sekin, että sadat fanit ovat tatuoineet laulujen sanoja ihoonsa.

Sydämeeni joulun teen -kappaleen säveltänyt Kassu Halonen: "Olemme saavuttaneet suomalaisten kanssa yhteisen sävelen siinä laulussa"
Säveltäessään Halonen kokee vain kirjaavansa päässä soivan musiikin ylös. Hätätilanteessa vaikka auton tuulilasiin.

Arttu Wiskarin isä hakee Pelkosenniemen kunnanjohtajaksi
Kunnanjohtajan virkaa havittelee lisäksi neljä muuta hakijaa.
Tahroja parketilla – vai miten se meni? Testaa, tunnetko Suomi-klassikoiden lyriikat!
Viisitoista tunnettua kappaletta – osaatko niistä jokaisen?

Kolminkertainen euroviisuvoittaja Johnny Logan konsertoi Peurungassa
Irlantilainen Eurovision laulukilpailun kolminkertainen voittaja Johnny Logan konsertoi Laukaan Peurunka Areenalla perjantaina 20. huhtikuuta.

Skitsofreniaa, huumeita ja okkultismia – Jouni Mömmön hulluus tuotti ainutlaatuista musiikkia, joka sekä ahdistaa että lohduttaa
Maria Magdalena -kappaleen tekijästä on tehty kirja, joka kartoittaa ristiriitaista persoonaa ja tietyn aikakauden alakulttuurista pohjavirtaa.
Sami Yaffa: Venäjä, Venäjä, Venäjä
Sami ei saa idän jättiläisestä otetta.

Voiko kökköön kertosäkeeseen saada yksinoikeuden? Tuomari päätti Taylor Swiftin hyväksi, ettei voi
Tuomarin mielestä Sean Hallin ja Nathan Butlerin laatima kertosäe oli "liian lyhyt, tavanomainen ja luovuutta vailla", että siihen voisi saada tekijänoikeuden.

Levinnyttä rintasyöpää sairastava Astrid Swan: "Elämä ei lopu siihen, että sinulle kerrotaan, että jossain vaiheessa kuolet"
Muusikko Astrid Swanin mielestä ihmiset eivät tiedä rintasyövästä niin paljon kuin luulevat tietävänsä.
Arja Koriseva rintasyövän jälkeen: "Jätin elämästäni pois kaiken, mistä en nauti"
Suosittu laulaja haluaa nyt tehdä omia lauluja.
Dylanin Nobel nosti biisintekijöiden arvostusta ja sai harrastajat liikkeelle – Mikko Kekäläinen teki elämänsä ensimmäisen laulun tyttärelleen
Oman biisin tekeminen vaatii rohkeutta

Flown pääesiintyjän Lana Del Reyn keikalla ei Amerikan lippu liehu – laulaja on käyttänyt Trumpia vastaan myös noituutta
Miljoonia levyjä myyneen amerikkalaislaulajan imagoa on pidetty laskelmoivana, jopa feikkinä.

Trubaduuri Jussi Asu sai mestarikansanlaulajan arvonimen
Lauluntekijä ja trubaduuri Jussi Asu palkittiin arvonimellä Kaustisella maanantai-iltana. Jokainen sukupolvi luo tapansa ja tyylinsä tehdä kansanmusiikkia, Asu sanoo.
Leevi and the Leavingsin lauluntekijä Gösta Sundqvist vaani tarinoita kuin haukka
Monitoimimies täyttäisi 60 vuotta
Tällainen oli Gösta Sundqvist ja tätä kaikkea hän teki
Kooste muusikon, viihteentekijän ja jalkapallomiehen urasta.

Kulttuurivieras Yona: "Rakastun joka päivä, vaikka kaupan kassaan"
Laulaja-lauluntekijä Yona pelkää some-raivoa ja katuu syvästi yhtä postaustaan.

Saara Aalto pääsi pitkälle X Factorissa – Britti peittosi viime metreillä
Saara Aallon myötätuuli ei riittänyt loppuun asti.

Nelli Matula: Olin ensimmäinen ihminen, joka lähetti demon lisäksi CV:n
Nelli Matula kävi Maiju Pellikan vieraana Himotuimmissa kertomassa uskomattoman hyvin alkaneesta urastaan.

Saara Aalto säteili "keijuprinsessana" X Factorin elokuvaviikolla
Saara Aalto esitti yhden maailman tunnetuimmista lauluista Titanic-elokuvan tunnusbiisin My heart will go on.

Nostalginen kuva isästä herätti laulajan uteliaisuuden – Popliinitakkisen tytön mysteeri selvisi
Laulaja-lauluntekijä Tuure Kilpeläisen isän nuoruuskuvassa olevan kuhmolaistytön henkilöllisyys selvisi Facebookin avulla.

Dimin biisit syntyvät negatiivisista ärsykkeistä – "Harvoin istun alas ja puurran niitä"
Suomalais-kreikkalaiset juuret heijastuvat teatraalisuutena oululaisen Dimin musiikissa. Hän on soittanut myös tunnettujen muusikoiden bändeissä.

"Leonard Cohenin kappaleissa oli itseironiaa ja syvällisyyttä" – 26 kappaleen suomennos säväytti tekijääkin
Leonard Cohenin kappaleita kääntänyt Ari-Pekka Sarjanto sanoo, että sanoituksissa on yhtä aikaa kauneutta ja ristiriitaa, kuten koko Cohenin elämässäkin.

Leonard Cohen on kuollut
Tunnettu runoilija, lauluntekijä ja taiteilija Cohen oli kuollessaan 82-vuotias.

Suositun Fatboyn suomalaisjuurinen lauluntekijä: "Joskus svengaa pirusti, joskus tulee balladi"
Karismaattinen ruotsalaisyhtye Fatboy on rannikkokiertueella Suomessa. Pohjalaismaakuntien minikertue on yhtyeen kitaristille ja lauluntekijälle Hannu Kiviaholle melkein kotiinpaluuta.

Kuvagalleria: Sideways-festivaalilla satoi ja paistoi – PJ Harvey täytti perjantai-illan odotukset
Indie-musiikin juhla alkoi perjantaina alkuillasta helteessä ja päättyi kaatosateeseen, mutta sää ei lannistanut tunnelmaa. Esiintyjät panivat parastaan, yleisö pysyi letkeänä, ruoka oli hyvää, ja brittimuusikko PJ Harvey täytti yhdeksänhenkisen bändinsä kanssa suomalaisyleisön 20 vuoden odotukset. PJ Harvey esiintyi Suomessa perjantaina ensimmäistä kertaa.

Kulttuurivieras Mariska: Keväässä ääripäät korostuvat – yhteiskunnassa niitä ei tarvitse alleviivata
Suomen menestyneimpiin sanoittajiin kuuluvalle Mariskalle kevät on punk-musiikkia. Se on täynnä raakaa uutta voimaa, mutta siihen liittyy myös itsetuhoisuutta. Mariskalle tämä kevät on poikkeuksellinen; hänestä tulee äiti, vaikka hän luuli ettei voi saada lapsia. Tapaamme joka sunnuntai kulttuurivieraan, jolla on ajankohtaista asiaa.
Kulttuuriministeri lauloi yleisölle Laura Voutilaisen hittibiisin – katso video
Esiintyminen oli osa lauluntekijä Turkka Malin juhlakonserttia Forssassa.

Turkka Mali: Hyvä laulu satuttaa tekijäänsä – video
Kun kuusikymppinen mies on nähnyt elämän raskauden, hän ymmärtää myös sen siunauksen. Näin ajattelee kymmenentuhannen laulun mies Turkka Mali. Uusin laulu syntyi tällä viikolla. Mennyttä elämää tarkastelevan laulun teemoja ovat haikeus, rakkaus – ja kenties myös anteeksianto.

"Olen pieni veljesi, tulin taivahasta" – herkistele Varpunen jouluaamuna videolla
Neljänsuoran laulaja Antti Ketonen esitti joululaulujen klassikon "Varpunen jouluaamuna" Ylen aamu-tv:ssä.

J. Karjalaisen uudesta levystä oli tulla liian minäkeskeinen: Mikä jäbä luulee olevansa?
J. Karjalainen teki edellisellä albumillaan ison comebackin. Hän ei kokenut suuria paineita uuden levyn tekemisessä, sillä halusi tehdä siitä pienieleisemmän. Albumi on muusikon mukaan kokoelma J. Karjalaisen kertomattomista tarinoista.

Video: Viihdetaiteilija Jukka Virtanen häkeltyi saamastaan huomiosta
Viihteen moniottelija Jukka Virtanen sai Captain's Ball -palkinnon kotimaisen jalkapallon hyväksi tekemästään työstä. Katso kuvaa klikkaamalla häkeltyneen Virtasen tunnelmia.
Edu Kettunen: En itsekään aina tiedä mistä lauluni kertovat
Taitavana tarinankertojana tunnettu laulaja, lauluntekijä Edu Kettunen jättää sanoituksissaan paljon asioita auki, jotta kuulija saa rakentaa laulun loppuun. Kettunen lauluineen on parhaillaan pitkällä trubaduurikiertueella. Keikkamatkoilla hän kuuntelee lähinnä autoaan.

Aloitteleva lauluntekijä: "A-mollista lähtee aina rakkauslaulu"
Vähän aikaa sitten Kajaaniin muuttanut Matti Halonen on laittanut musiikkiuransa nopealla aikataululla käyntiin.