Uusimmat artikkelit
Monella kulttuurikohteella on nyt kohtalon kesä - ilkivallan kohteeksi joutunut Laila Pullisen veistospuisto löysi tukijoita yllättävältä taholta
Kulttuurinähtävyydet yrittävät saada toimintaansa jaloilleen vaikean pandemiavuoden jälkeen. Pääsylipputuloista ei ole kustannusten kattajaksi. Kuvanveistäjä Laila Pullisen veistospuisto keksi keinon paikata talousahdinkoaan.
Tämä huomattava veistospuisto on ollut piilossa metsän keskellä yli 30 vuotta – nyt toisiaan halaavat parit ovat lumen peitossa
Lahtelaisen Lanupuiston teokset muistuttavat meitä siitä keitä olemme, mistä olemme tänne tulleet ja mihin kuulumme.
Lähde retkelle kaltoinkohdeltuun veistospuistoon, jossa Aku Ankka on toistuvasti nurin – tähän paikkaan ei ole karttaa vaan teokset pitää löytää
Oululaisen veistospuiston Aku Ankka on jatkuvan ilkivallan kohteena. Uusi isäntä aikoo pistää kulahtaneen paikan kuntoon.
Helsingin mainosmaailma jäi, kun Hanna Viitala teki täydellisen elämänmuutoksen ja ryhtyi taiteilijaksi: "Minuun suhtauduttiin kuin kaheliin"
Loppuun palaminen oli sytyke. Hanna Viitalasta tuli ITE-taiteilija. Hän sai itse tehdyn elämän.

Katso, miten kotipihoista tuttu puinen karhu syntyy moottorisahalla
Leo Laakon siveltimenä on järeä moottorisaha, joka taivuttaa puupölkyn herkkäänkin muotoon.
Mustilan arboretum saa monta uutta puuveistosta – veistäjät työskentelevät puistossa tiistaihin asti
Jokainen uusi veistos saa puistosta oman paikkansa.

Kansainvälinen lumenveistokisa alkoi eilen Oulun Nallikarissa
Kisaan osallistuu kilpailijoita kymmenestä eri maasta.
Laita snorkkeli päähän ja sukella taidenäyttelyyn – Turun saaristosta löytyy ainutlaatuinen vedenalainen veistospuisto
Vedenalaiset veistokset kiinnittävät huomion meren kuntoon.
Matkalla itäisessä Suomessa? Tässä kourallinen vaihtoehtoisia tärppejä reitin varrelle!
Egenland-ohjelma listasi seitsemän Itä-Suomen matkakohdetta.

Veistospuiston teoksia rikottu Karjasillalla – taitelija epäilee ilkivaltaa
Vuonna 2017 kesällä avatun veistospuiston teoksia on rikottu. Taitelija Jorma Styng epäilee ilkivaltaa.

"Nissbacka on kuolemantuomio, mutta rakastan sitä" – Laila Pullisen poika koettaa säilyttää äitinsä veistospuiston
Arvokkaan kulttuurikohteen muuttaminen taloudellisesti kannattavaksi on usein työn ja tuskan takana.